Spring Series 2021

Keyhaven Yacht Club

Results are provisional as of 9:21 on March 25, 2022

Open Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Spring Series Race 7 Spring Series Race 8 Spring Series Race 9 Spring Series R 10 Total Nett
                  11/04/2021 11/04/2021 18/04/2021 18/04/2021    
                  09:30   14.05 15.00    
11th Y21 Open   LASER 1 91078 Bob Lowndes   1100 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 OOD 15.0 OOD 60.0 45.0
11th Y13 Open   LASER 2000 2075 Ian Sanderson Misc 1114 15.0 OOD 15.0 OOD (15.0 DNC) 15.0 DNC 60.0 45.0
11th R18 Open TBA LASER 1 181424 Ian Bye   1100 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 OOD 15.0 OOD 60.0 45.0
11th Y15 Open   LASER 2000 2214 Malcolm Lee Claire Lee 1114 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 OOD 15.0 OOD 60.0 45.0
10th Y1 Open   LASER 1 151134 David Bence   1100 10.0 RTD 9.0 DNS (15.0 DNC) 15.0 DNC 49.0 34.0
9th Y20 Open   LASER 2000 2497 Michael Rother Jordan Rother 1114 (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 10.0 RTD 46.0 31.0
8th Y6 Open Nu Stuff LASER 1 164829 Rob Langley   1100 6.0 6.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 42.0 27.0
7th Y19 Open Pinotage LASER 1 160012 John Phelps   1100 (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 5.0 39.0 24.0
6th Y7 Open Wight Stuff LASER 1 147697 Joe Langley   1100 3.0 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 38.0 23.0
5th Y3 Open Imp LASER 2000 22340 Matt Wright Alex Pepper 1114 1.0 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 32.0 17.0
4th Y4 Open   FINN 34 Peter Blick   1049 (5.0) 4.0 5.0 4.0 18.0 13.0
3rd Y10 Open TC FINN 577 Roddy Steel   1049 (4.0) 2.0 3.0 3.0 12.0 8.0
2nd Y2 Open   FINN 96 Simon Moss   1049 2.0 (3.0) 2.0 2.0 9.0 6.0
1st Y12 Open SLK FINN 69 Cy Grisley   1049 1.0 OOD 1.0 OOD (1.0) 1.0 4.0 3.0

Scow Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Spring Series Race 7 Spring Series Race 8 Spring Series Race 9 Spring Series R 10 Total Nett
                  11/04/2021 11/04/2021 18/04/2021 18/04/2021    
                  09:30   14.05 15.00    
6th Y14 Scow   L R Scow 462 Robert Brooke-Smith   1485 8.0 OOD 8.0 OOD (8.0 DNC) 8.0 DNC 32.0 24.0
6th R19 Scow Jupiter L R Scow 357 Georgie Williams Amelia Williams 1485 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 OOD 8.0 OOD 32.0 24.0
5th Y9 Scow Jubilee L R Scow 279 Humphrey Douglas   1485 3.0 5.0 DNS (8.0 DNC) 8.0 DNC 24.0 16.0
4th Y24 Scow Black Magic L R Scow 393 Andy Ash-Vie   1485 (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 3.0 21.0 13.0
3rd Y11 Scow Maridadi L R Scow 553 Jo Edwards Richard Edwards 1485 4.0 OOD 4.0 OOD (4.0) 4.0 16.0 12.0
2nd Y5 Scow Fritha L R Scow 536 Angus Raby   1485 2.0 2.0 (3.0) 2.0 9.0 6.0
1st Y8 Scow Wagtail L R Scow 527 Jon Harvey   1485 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

Spring Series Race 7 - Open Fleet - 11/04/2021 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 09:35
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Y3 Open Imp LASER 2000 22340 Matt Wright Alex Pepper 1114 09:35 10:08:19 0:33:19 0:29:54 1.0
1 Y12 Open SLK FINN 69 Cy Grisley   1049     OOD   1.0
3 Y2 Open   FINN 96 Simon Moss   1049 09:35 10:07:39 0:32:39 0:31:07 2.0
4 Y7 Open Wight Stuff LASER 1 147697 Joe Langley   1100 09:35 10:09:24 0:34:24 0:31:16 3.0
5 Y10 Open TC FINN 577 Roddy Steel   1049 09:35 10:07:57 0:32:57 0:31:25 4.0
6 Y4 Open   FINN 34 Peter Blick   1049 09:35 10:08:40 0:33:40 0:32:06 5.0
7 Y6 Open Nu Stuff LASER 1 164829 Rob Langley   1100 09:35 10:10:23 0:35:23 0:32:10 6.0
8 Y1 Open   LASER 1 151134 David Bence   1100     RTD   10.0
9 Y13 Open   LASER 2000 2075 Ian Sanderson Misc 1114     OOD   15.0

Spring Series Race 8 - Open Fleet - 11/04/2021

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:20
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Y3 Open Imp LASER 2000 22340 Matt Wright Alex Pepper 1114 10:20 10:56:35 0:36:35 0:32:50 1.0
1 Y12 Open SLK FINN 69 Cy Grisley   1049     OOD   1.0
3 Y10 Open TC FINN 577 Roddy Steel   1049 10:20 10:55:20 0:35:20 0:33:41 2.0
4 Y2 Open   FINN 96 Simon Moss   1049 10:20 10:56:11 0:36:11 0:34:30 3.0
5 Y4 Open   FINN 34 Peter Blick   1049 10:20 10:56:40 0:36:40 0:34:57 4.0
6 Y7 Open Wight Stuff LASER 1 147697 Joe Langley   1100 10:20 10:58:35 0:38:35 0:35:05 5.0
7 Y6 Open Nu Stuff LASER 1 164829 Rob Langley   1100 10:20 10:59:24 0:39:24 0:35:49 6.0
8 Y1 Open   LASER 1 151134 David Bence   1100     DNS   9.0
9 Y13 Open   LASER 2000 2075 Ian Sanderson Misc 1114     OOD   15.0

Spring Series Race 9 - Open Fleet - 18/04/2021 at 14.05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:05
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Y12 Open SLK FINN 69 Cy Grisley   1049 14:05 14.40.00 0:35:00 0:33:22 1.0
2 Y2 Open   FINN 96 Simon Moss   1049 14:05 14.40.52 0:35:52 0:34:11 2.0
3 Y10 Open TC FINN 577 Roddy Steel   1049 14:05 14.41.10 0:36:10 0:34:29 3.0
4 Y19 Open Pinotage LASER 1 160012 John Phelps   1100 14:05 14.43.04 0:38:04 0:34:36 4.0
5 Y4 Open   FINN 34 Peter Blick   1049 14:05 14.41.21 0:36:21 0:34:39 5.0
6 Y20 Open   LASER 2000 2497 Michael Rother Jordan Rother 1114 14:05 14.47.58 0:42:58 0:38:34 6.0
7 Y21 Open   LASER 1 91078 Bob Lowndes   1100     OOD   15.0
7 R18 Open TBA LASER 1 181424 Ian Bye   1100     OOD   15.0
7 Y15 Open   LASER 2000 2214 Malcolm Lee Claire Lee 1114     OOD   15.0

Spring Series R 10 - Open Fleet - 18/04/2021 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.00
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Y12 Open SLK FINN 69 Cy Grisley   1049 15.00 15.34.42 0.34.42 0.33.05 1.0
2 Y2 Open   FINN 96 Simon Moss   1049 15.00 15.34.46 0.34.46 0.33.09 2.0
3 Y10 Open TC FINN 577 Roddy Steel   1049 15.00 15.35.03 0.35.03 0.33.25 3.0
4 Y4 Open   FINN 34 Peter Blick   1049 15.00 15.35.34 0.35.34 0.33.54 4.0
5 Y19 Open Pinotage LASER 1 160012 John Phelps   1100 15.00 15.39.11 0.39.11 0.35.37 5.0
6 Y20 Open   LASER 2000 2497 Michael Rother Jordan Rother 1114     RTD   10.0
7 Y21 Open   LASER 1 91078 Bob Lowndes   1100     OOD   15.0
7 R18 Open TBA LASER 1 181424 Ian Bye   1100     OOD   15.0
7 Y15 Open   LASER 2000 2214 Malcolm Lee Claire Lee 1114     OOD   15.0

Spring Series Race 7 - Scow Fleet - 11/04/2021 at 09:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 09:35
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Y8 Scow Wagtail L R Scow 527 Jon Harvey   1485 09:35 10:05:51 0:30:51 0:20:46 1.0
2 Y5 Scow Fritha L R Scow 536 Angus Raby   1485 09:35 10:06:53 0:31:53 0:21:28 2.0
3 Y9 Scow Jubilee L R Scow 279 Humphrey Douglas   1485 09:35 10:13:44 0:38:44 0:26:05 3.0
4 Y11 Scow Maridadi L R Scow 553 Jo Edwards Richard Edwards 1485     OOD   4.0
5 Y14 Scow   L R Scow 462 Robert Brooke-Smith   1485     OOD   8.0

Spring Series Race 8 - Scow Fleet - 11/04/2021

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:20
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Y8 Scow Wagtail L R Scow 527 Jon Harvey   1485 10:20 10:54:03 0:34:03 0:22:56 1.0
2 Y5 Scow Fritha L R Scow 536 Angus Raby   1485 10:20 10:55:25 0:35:25 0:23:51 2.0
3 Y11 Scow Maridadi L R Scow 553 Jo Edwards Richard Edwards 1485     OOD   4.0
4 Y9 Scow Jubilee L R Scow 279 Humphrey Douglas   1485     DNS   5.0
5 Y14 Scow   L R Scow 462 Robert Brooke-Smith   1485     OOD   8.0

Spring Series Race 9 - Scow Fleet - 18/04/2021 at 14.05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:05
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Y8 Scow Wagtail L R Scow 527 Jon Harvey   1485 14:05 14.31.25 0:26:25 0:17:47 1.0
2 Y24 Scow Black Magic L R Scow 393 Andy Ash-Vie   1485 14:05 14.31.32 0:26:32 0:17:52 2.0
3 Y5 Scow Fritha L R Scow 536 Angus Raby   1485 14:05 14.33.13 0:28:13 0:19:00 3.0
4 Y11 Scow Maridadi L R Scow 553 Jo Edwards Richard Edwards 1485 14:05 14.33.23 0:28:23 0:19:07 4.0
5 R19 Scow Jupiter L R Scow 357 Georgie Williams Amelia Williams 1485     OOD   8.0

Spring Series R 10 - Scow Fleet - 18/04/2021 at 15.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.00
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Y8 Scow Wagtail L R Scow 527 Jon Harvey   1485 15.00 15.32.25 0.32.25 0.21.50 1.0
2 Y5 Scow Fritha L R Scow 536 Angus Raby   1485 15.00 15.32.32 0.32.32 0.21.54 2.0
3 Y24 Scow Black Magic L R Scow 393 Andy Ash-Vie   1485 15.00 15.32.35 0.32.35 0.21.56 3.0
4 Y11 Scow Maridadi L R Scow 553 Jo Edwards Richard Edwards 1485 15.00 15.34.53 0.34.53 0.23.29 4.0
5 R19 Scow Jupiter L R Scow 357 Georgie Williams Amelia Williams 1485     OOD   8.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com