West Solent Boat Series 2023

Keyhaven Yacht Club

Results are provisional as of 18:20 on August 3, 2023

Scow Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 3 Total Nett
                31:07:2023 01:08:2023    
                10:00 10:00    
1st Scow   Keyhaven Scow 264 Mark Jardine Sean Jardine 1485 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Scow Black Magic L R Scow 393 Andy Ash-Vie   1485 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Scow Northern Dipper L R Scow 344 Mick Whitely . 1485 8.0 4.0 12.0 12.0
4th Scow Maridadi L R Scow 553 Neil Peacock Richard Edwards 1485 5.0 7.0 12.0 12.0
5th Scow Jubilee L R Scow 279 Mike Hutchinson Kate 1485 10.0 DNS 3.0 13.0 13.0
6th Scow   Quest 491 Rob B D Wolsey 1205 10.0 RTD 6.0 16.0 16.0
7th Scow   L R Scow 294 S Howell   1485 3.0 14.0 DNC 17.0 17.0
8th Scow Mariposa L R Scow 593 Matt Tatnell Rose Tatnell 1485 4.0 14.0 DNC 18.0 18.0
9th Scow Flobster L R Scow 275 Nick Langford Laura Langford 1485 14.0 DNC 5.0 19.0 19.0
10th Scow   L R Scow 404 H Gladman   1485 6.0 14.0 DNC 20.0 20.0
11th Scow   Quest 493 Stephen Tallis Clare Hindley Victoria Tranter 1205 7.0 14.0 DNC 21.0 21.0
12th Scow   Quest 493 M Unwin D Wolsey & C Unwin 1205 14.0 DNC 8.0 22.0 22.0
13th Scow   ENTERPRISE 22 Stephen Tallis Clare Hindley 1126 14.0 DNC 10.0 RTD 24.0 24.0

Youth Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 3 Total Nett
                31:07:2023 01:08:2023    
                10:00 10:00    
1st Youth   ILCA 4 204573 Joanna MacAlister   1210 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Youth   RS TERA SPORT PRO 2827 Amelia H   1445 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Youth   RS FEVA XL 6680 Will H Raffy Seddon 1248 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Youth   Hobie Cat Dragoon 349 George Bence Alfie Crane 976 3.0 4.0 7.0 7.0
5th Youth Kate RS Zest 11 Sam Jardine Arthur 1260 9.0 DNC 5.0 14.0 14.0
6th Youth   ILCA 6 151640 Tom Craig   1150 5.0 9.0 DNC 14.0 14.0
7th Youth   L R Scow 465 Annabel Hutchinson Amber Erdbeer 1485 9.0 DNC 6.0 15.0 15.0
8th Youth   Topas Vibe X 8180 Fin Clayson Henry Clayson 1140 9.0 DNC 7.0 16.0 16.0

Open Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 3 Total Nett
                31:07:2023 01:08:2023    
                10:00 10:00    
1st Open   ILCA 4 208942 Edward Skinner   1210 5.0 1.0 6.0 6.0
2nd Open Pinotage ILCA 6 160012 John Phelps   1150 1.0 6.0 7.0 7.0
3rd Open   ILCA 6 151134 David Bence   1150 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Open   2000 21606 Andy Holloway Eric Whitelaw 1114 3.0 4.0 7.0 7.0
5th Open TnT 2000 21995 John Turner Rob Tarbard 1114 6.0 5.0 11.0 11.0
6th Open George 2000 21685 Tim Reed Sarah Reed 1114 11.0 DNC 2.0 13.0 13.0
7th Open   2000 2214 Magnus Lee Claire Lee 1114 2.0 11.0 DNC 13.0 13.0
8th Open   2000 21969 John HD Sue HD 1114 11.0 DNC 7.0 18.0 18.0
9th Open   NATIONAL 12 3378 Tom Hill Natalie Hill 1064 11.0 DNC 8.0 19.0 19.0
10th Open   SOLO 2127 Nick Titley   1142 8.0 RTD 11.0 DNC 19.0 19.0

Race 1 - Scow Fleet - 31:07:2023 at 10:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Scow   Keyhaven Scow 264 Mark Jardine Sean Jardine 1485 10:40 11:14:41 0:34:41 0:23:21 1.0
2 Scow Black Magic L R Scow 393 Andy Ash-Vie   1485 10:40 11:15:17 0:35:17 0:23:46 2.0
3 Scow   L R Scow 294 S Howell   1485 10:40 11:16:11 0:36:11 0:24:22 3.0
4 Scow Mariposa L R Scow 593 Matt Tatnell Rose Tatnell 1485 10:40 11:17:15 0:37:15 0:25:05 4.0
5 Scow Maridadi L R Scow 553 Neil Peacock Richard Edwards 1485 10:40 11:19:20 0:39:20 0:26:29 5.0
6 Scow   L R Scow 404 H Gladman   1485 10:40 11:20:13 0:40:13 0:27:05 6.0
7 Scow   Quest 493 Stephen Tallis Clare Hindley Victoria Tranter 1205 10:40 11:15:44 0:35:44 0:29:39 7.0
8 Scow Northern Dipper L R Scow 344 Mick Whitely . 1485 10:40 11:26:39 0:46:39 0:31:25 8.0
9 Scow Jubilee L R Scow 279 Mike Hutchinson Kate 1485     DNS   10.0
9 Scow   Quest 491 Rob B D Wolsey 1205     RTD   10.0

Race 3 - Scow Fleet - 01:08:2023 at 10:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Scow   Keyhaven Scow 264 Mark Jardine Sean Jardine 1485 10:05 10:36:45 0:31:45 0:21:23 1.0
2 Scow Black Magic L R Scow 393 Andy Ash-Vie   1485 10:05 10:37:47 0:32:47 0:22:05 2.0
3 Scow Jubilee L R Scow 279 Mike Hutchinson Kate 1485 10:05 10:38:37 0:33:37 0:22:38 3.0
4 Scow Northern Dipper L R Scow 344 Mick Whitely . 1485 10:05 10:40:10 0:35:10 0:23:41 4.0
5 Scow Flobster L R Scow 275 Nick Langford Laura Langford 1485 10:05 10:40:13 0:35:13 0:23:43 5.0
6 Scow   Quest 491 Rob B D Wolsey 1205 10:05 10:36:32 0:31:32 0:26:10 6.0
7 Scow Maridadi L R Scow 553 Neil Peacock Richard Edwards 1485 10:05 10:44:48 0:39:48 0:26:48 7.0
8 Scow   Quest 493 M Unwin D Wolsey & C Unwin 1205 10:05 10:38:54 0:33:54 0:28:08 8.0
9 Scow   ENTERPRISE 22 Stephen Tallis Clare Hindley 1126     RTD   10.0

Race 1 - Youth Fleet - 31:07:2023 at 10:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:45
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth   ILCA 4 204573 Joanna MacAlister   1210 10:45 11:11:12 0:26:12 0:21:39 1.0
2 Youth   RS TERA SPORT PRO 2827 Amelia H   1445 10:45 11:19:30 0:34:30 0:23:53 2.0
3 Youth   Hobie Cat Dragoon 349 George Bence Alfie Crane 976 10:45 11:08:38 0:23:38 0:24:13 3.0
4 Youth   RS FEVA XL 6680 Will H Raffy Seddon 1248 10:45 11:16:23 0:31:23 0:25:09 4.0
5 Youth   ILCA 6 151640 Tom Craig   1150 10:45 11:21:29 0:36:29 0:31:43 5.0

Race 3 - Youth Fleet - 01:08:2023 at 10:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth   ILCA 4 204573 Joanna MacAlister   1210 10:10 10:35:15 0:25:15 0:20:52 1.0
2 Youth   RS TERA SPORT PRO 2827 Amelia H   1445 10:10 10:42:47 0:32:47 0:22:41 2.0
3 Youth   RS FEVA XL 6680 Will H Raffy Seddon 1248 10:10 10:39:37 0:29:37 0:23:44 3.0
4 Youth   Hobie Cat Dragoon 349 George Bence Alfie Crane 976 10:10 10:33:21 0:23:21 0:23:55 4.0
5 Youth Kate RS Zest 11 Sam Jardine Arthur 1260 10:10 10:40:30 0:30:30 0:24:12 5.0
6 Youth   L R Scow 465 Annabel Hutchinson Amber Erdbeer 1485 10:10 10:47:45 0:37:45 0:25:25 6.0
7 Youth   Topas Vibe X 8180 Fin Clayson Henry Clayson 1140 10:00 10:49:13 0:49:13 0:43:10 7.0

Race 1 - Open Fleet - 31:07:2023 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open Pinotage ILCA 6 160012 John Phelps   1150 10:35 11:09:31 0:34:31 0:30:01 1.0
2 Open   2000 2214 Magnus Lee Claire Lee 1114 10:35 11:09:46 0:34:46 0:31:13 2.0
3 Open   2000 21606 Andy Holloway Eric Whitelaw 1114 10:35 11:10:22 0:35:22 0:31:45 3.0
4 Open   ILCA 6 151134 David Bence   1150 10:35 11:12:20 0:37:20 0:32:28 4.0
5 Open   ILCA 4 208942 Edward Skinner   1210 10:35 11:15:03 0:40:03 0:33:06 5.0
6 Open TnT 2000 21995 John Turner Rob Tarbard 1114 10:35 11:12:47 0:37:47 0:33:55 6.0
7 Open   SOLO 2127 Nick Titley   1142     RTD   8.0

Race 3 - Open Fleet - 01:08:2023 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open   ILCA 4 208942 Edward Skinner   1210 10:00 10:36:50 0:36:50 0:30:26 1.0
2 Open George 2000 21685 Tim Reed Sarah Reed 1114 10:00 10:34:20 0:34:20 0:30:49 2.0
3 Open   ILCA 6 151134 David Bence   1150 10:00 10:35:38 0:35:38 0:30:59 3.0
4 Open   2000 21606 Andy Holloway Eric Whitelaw 1114 10:00 10:34:35 0:34:35 0:31:03 4.0
5 Open TnT 2000 21995 John Turner Rob Tarbard 1114 10:00 10:34:40 0:34:40 0:31:07 5.0
6 Open Pinotage ILCA 6 160012 John Phelps   1150 10:00 10:36:00 0:36:00 0:31:18 6.0
7 Open   2000 21969 John HD Sue HD 1114 10:00 10:37:10 0:37:10 0:33:22 7.0
8 Open   NATIONAL 12 3378 Tom Hill Natalie Hill 1064 10:00 10:44:38 0:44:38 0:41:57 8.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com