Youth - Junior Regatta 2022

Keyhaven Yacht Club

Results are provisional as of 13:20 on September 16, 2023

Youth Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Total Nett
                16.09.2023 16.09.2023    
                10.40 11.35    
1st Youth   LASER 4.7 2 Gabriele   1208 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Youth   Vibe X 8180 Henry Clayson Alex Gibbons 1140 3.0 1.0 4.0 4.0
3rd Youth   LASER RADIAL 219046 Matthew Jones   1147 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Youth   Hartley 1 Millie, Lizzie, Ema   1290 5.0 4.0 9.0 9.0
5th Youth   LASER 4.7 3 Shaun   1208 4.0 6.0 10.0 10.0
6th Youth   Hobie Cat 349 George Bence Alfie Crane 976 6.0 5.0 11.0 11.0
7th Youth   BIC 6 Benjamin   1454 7.0 8.0 15.0 15.0
8th Youth   RS TERA PRO 4 Pippa   1359 9.0 7.0 16.0 16.0
9th Youth   Zest 12 Sam Jardine (J) Arthur 1260 8.0 10.0 18.0 18.0
10th Youth   RS TERA PRO 2804 Effy Evie 1359 11.0 9.0 20.0 20.0
11th Youth   Zest 13 Leon Rose 1260 10.0 12.0 22.0 22.0
12th Youth   RS TERA PRO 7 Fin, Monty   1359 12.0 11.0 23.0 23.0
13th Youth   RS Quba 5 Sophie Josh 1260 13.0 13.0 26.0 26.0

Race 1 - Youth Fleet - 16.09.2023 at 10.40

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth   LASER 4.7 2 Gabriele   1208 10:40 11:05:46 0:25:46 0:21:20 1.0
2 Youth   LASER RADIAL 219046 Matthew Jones   1147 10:40 11:05:12 0:25:12 0:21:58 2.0
3 Youth   Vibe X 8180 Henry Clayson Alex Gibbons 1140 10:40 11:05:19 0:25:19 0:22:12 3.0
4 Youth   LASER 4.7 3 Shaun   1208 10:40 11:08:41 0:28:41 0:23:45 4.0
5 Youth   Hartley 1 Millie, Lizzie, Ema   1290 10:40 11:13:03 0:33:03 0:25:37 5.0
6 Youth   Hobie Cat 349 George Bence Alfie Crane 976 10:40 11:05:48 0:25:48 0:26:26 6.0
7 Youth   BIC 6 Benjamin   1454 10:40 11:19:43 0:39:43 0:27:19 7.0
8 Youth   Zest 12 Sam Jardine (J) Arthur 1260 10:40 11:14:32 0:34:32 0:27:24 8.0
9 Youth   RS TERA PRO 4 Pippa   1359 10:40 11:18:27 0:38:27 0:28:18 9.0
10 Youth   Zest 13 Leon Rose 1260 10:40 11:18:00 0:38:00 0:30:10 10.0
11 Youth   RS TERA PRO 2804 Effy Evie 1359 10:40 11:21:16 0:41:16 0:30:22 11.0
12 Youth   RS TERA PRO 7 Fin, Monty   1359 10:40 11:21:51 0:41:51 0:30:48 12.0
13 Youth   RS Quba 5 Sophie Josh 1260 10:40 11:19:25 0:39:25 0:31:17 13.0

Race 2 - Youth Fleet - 16.09.2023 at 11.35

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth   Vibe X 8180 Henry Clayson Alex Gibbons 1140 11:35 12:02:55 0:27:55 0:24:29 1.0
2 Youth   LASER 4.7 2 Gabriele   1208 11:35 12:06:23 0:31:23 0:25:59 2.0
3 Youth   LASER RADIAL 219046 Matthew Jones   1147 11:35 12:05:24 0:30:24 0:26:30 3.0
4 Youth   Hartley 1 Millie, Lizzie, Ema   1290 11:35 12:09:34 0:34:34 0:26:48 4.0
5 Youth   Hobie Cat 349 George Bence Alfie Crane 976 11:35 12:01:33 0:26:33 0:27:12 5.0
6 Youth   LASER 4.7 3 Shaun   1208 11:35 12:09:08 0:34:08 0:28:15 6.0
7 Youth   RS TERA PRO 4 Pippa   1359 11:35 12:19:25 0:44:25 0:32:41 7.0
8 Youth   BIC 6 Benjamin   1454 11:35 12:26:45 0:51:45 0:35:35 8.0
9 Youth   RS TERA PRO 2804 Effy Evie 1359 11:35 12:23:35 0:48:35 0:35:45 9.0
10 Youth   Zest 12 Sam Jardine (J) Arthur 1260 11:35 12:24:05 0:49:05 0:38:57 10.0
11 Youth   RS TERA PRO 7 Fin, Monty   1359 11:35 12:30:02 0:55:02 0:40:30 11.0
12 Youth   Zest 13 Leon Rose 1260 11:35 12:28:37 0:53:37 0:42:33 12.0
13 Youth   RS Quba 5 Sophie Josh 1260 11:35 12:30:36 0:55:36 0:44:08 13.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com