Pelle P Archipelago Race 2014

Final resultat

E-Jolle Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Plac Namn Klubb Segelnummer R1 R2 R3 Total Nett
1st Carl Ferm RÖSS 3636 4.0 1.0 1.0 6.0 6.0
2nd Sebastian Knaack RÅSS 93 2.0 2.0 3.0 7.0 7.0
3rd Anton Olsson HjBK 3579 3.0 5.0 2.0 10.0 10.0
4th Folke Arvidsson KkKk 3690 7.0 3.0 5.0 15.0 15.0
5th Filip Karlsson HJBK 3567 8.0 6.0 4.0 18.0 18.0
6th Helena Gustavs Formgren KKKK 15 6.0 7.0 6.0 19.0 19.0
7th Viktor Berg RÖSS 3671 5.0 9.0 8.0 22.0 22.0
8th Oscar Bengtson KKKK 90 1.0 4.0 19.0 DNF 24.0 24.0
9th Matilda Lanner KKKK 3598 13.0 11.0 9.0 33.0 33.0
10th Oscar Pettersson HjBK 91 10.0 13.0 11.0 34.0 34.0
11th Johanna Loftäng RÅSS 3585 9.0 14.0 12.0 35.0 35.0
12th Elin Wallerstedt SSKA 3538 11.0 16.0 10.0 37.0 37.0
13th Joel Warvne RÖSS 3674 14.0 10.0 13.0 37.0 37.0
14th Marcus Fritz Hjbk 3548 17.0 15.0 7.0 39.0 39.0
15th Caroline Pettersson HjBK 99 12.0 8.0 19.0 BFD 39.0 39.0
16th Fredrik Hammarklo SSKA 3681 19.0 DNS 12.0 15.0 46.0 46.0
17th Gustaf Lewerth RÅSS 95 15.0 18.0 14.0 47.0 47.0
18th Johan Hansson RÖSS 3543 16.0 17.0 16.0 49.0 49.0

Laser Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Plac Namn Klubb Segelnummer R1 R2 R3 Total Nett
1st David Bourghardt KKKK 198999 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Ulf Lundblad BIKSS 180345 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3rd Stefan Säflund BIKSS 60849 3.0 3.0 3.0 9.0 9.0

Laser R Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Plac Namn Klubb Segelnummer R1 R2 R3 Total Nett
1st Axel Rahm LESS 202659 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd Emil Alnebeck GKSS 195231 2.0 1.0 2.0 5.0 5.0

Optimist A Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Plac Namn Klubb Segelnummer R1 R2 R3 Total Nett
1st Isak Rydholm KKKK 4579 2.0 4.0 2.0 8.0 8.0
2nd Olle Aronsson LESS 4515 1.0 7.0 8.0 16.0 16.0
3rd Hugo Mårdbrink HjBK 4516 13.0 8.0 1.0 22.0 22.0
4th Matilda Werton LDSS 4530 4.0 12.0 9.0 25.0 25.0
5th Lucas Bergström Röss 4569 8.0 14.0 4.0 26.0 26.0
6th Alice Moss LESS 4574 3.0 9.0 15.0 27.0 27.0
7th Theo Björk HjBK 4557 7.0 5.0 16.0 28.0 28.0
8th Fabian Magnusson RÖSS 4589 10.0 15.0 6.0 31.0 31.0
9th Rasmus Alnebeck HJBK 4578 14.0 13.0 5.0 32.0 32.0
10th Marius Westerlind KKKK 4572 11.0 2.0 23.0 36.0 36.0
11th Charlotta Hallin LDSS 4517 21.0 3.0 14.0 38.0 38.0
12th Jonathan Krantz HJBK 4585 5.0 24.0 11.0 40.0 40.0
13th Johan Bengtsson BKSS 4544 6.0 28.0 7.0 41.0 41.0
14th Ingrid Bengtson KKKK 4365 20.0 1.0 21.0 42.0 42.0
15th Fia Fjelddahl LeSS 4554 26.0 6.0 10.0 42.0 42.0
16th Alice Lindberg BoSS 4514 16.0 25.0 3.0 44.0 44.0
17th Axel Jonsson Öhström KKKK 4341 24.0 10.0 17.0 51.0 51.0
18th Freja King LDSS 4538 22.0 17.0 13.0 52.0 52.0
19th Rasmus Lindström RÖSS 4426 15.0 18.0 20.0 53.0 53.0
20th Lukas Lindström RÖSS 4128 19.0 11.0 27.0 57.0 57.0
21st Fredrik Hansson RÖSS 4488 23.0 22.0 12.0 57.0 57.0
22nd Martina Carlsson LESS 4552 18.0 20.0 19.0 57.0 57.0
23rd Arvid Barregren HjBK 4524 12.0 21.0 25.0 58.0 58.0
24th Tilde Skörvald KKKK 4202 17.0 16.0 29.0 62.0 62.0
25th Carl Eskilstorp KKKK 4560 9.0 30.0 26.0 65.0 65.0
26th Erik Wahlberg Gefle SS 4110 25.0 26.0 22.0 73.0 73.0
27th Jonathan Kresler RÖSS 4172 31.0 29.0 18.0 78.0 78.0
28th Julia Dahlberg LDSS 4269 29.0 19.0 30.0 78.0 78.0
29th Madeleine Åsberg Less 4430 28.0 27.0 24.0 79.0 79.0
30th Karolina Landmark RÖSS 4541 27.0 23.0 33.0 83.0 83.0
31st Fanny de Susini RÖSS 4555 30.0 31.0 32.0 93.0 93.0
32nd Carl Lewerth RÅSS 4065 33.0 34.0 28.0 95.0 95.0
33rd Wilma Lundin KKKK 4068 32.0 32.0 31.0 95.0 95.0
34th Emil Bertilson KKKK 4525 34.0 33.0 34.0 101.0 101.0
35th Jonathan Zachrisson KKKK 3977 35.0 35.0 35.0 105.0 105.0

Optimist B Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Plac Namn Klubb Segelnummer R1 R2 R3 Total Nett
1st Christoffer Hallin LDSS 4510 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Therese Bowald Råss 4451 2.0 2.0 4.0 8.0 8.0
3rd Jennifer Öhrnell RÅSS 4542 6.0 7.0 2.0 15.0 15.0
4th Elsa Aronsson LESS 4063 8.0 4.0 3.0 15.0 15.0
5th Maja King LDSS 4536 3.0 8.0 8.0 19.0 19.0
6th Jonathan Rosander RÅSS 3887 10.0 3.0 7.0 20.0 20.0
7th Filip Fjelddahl LeSS 4143 7.0 6.0 9.0 22.0 22.0
8th Jolie Hammarin KKKK 4136 4.0 10.0 10.0 24.0 24.0
9th Johan Kylebäck HjBK 4519 5.0 17.0 5.0 27.0 27.0
10th Emil Wolfgang HjBK 4215 14.0 9.0 6.0 29.0 29.0
11th Malcolm Björsson ASS 4214 9.0 5.0 16.0 30.0 30.0
12th Axel Sandberg RÅSS 3807 12.0 12.0 12.0 36.0 36.0
13th Erik Bengtsson BKSS 3734 15.0 11.0 13.0 39.0 39.0
14th Filip Frohagen KKKK 4348 11.0 14.0 14.0 39.0 39.0
15th Victor Björk HjBK 4545 13.0 15.0 15.0 43.0 43.0
16th Joar Persson RÅSS 3580 17.0 16.0 11.0 44.0 44.0
17th Erik Eskilstorp KKKK 4130 16.0 13.0 17.0 46.0 46.0
18th Viggo Westerlind KKKK 4018 21.0 18.0 24.0 DNF 63.0 63.0
19th Mia Petersson LDSS 4405 18.0 24.0 DNF 24.0 DNS 66.0 66.0
20th Julia Werton LDSS 4120 19.0 24.0 DNF 24.0 DNS 67.0 67.0
21st Theo Westerlind KKKK 4573 20.0 24.0 DNF 24.0 DNS 68.0 68.0
22nd Karl Landmark RÖSS 4271 24.0 DNS 24.0 DNF 24.0 DNS 72.0 72.0
22nd Viktor Sönnergren KKKK 4409 24.0 DNS 24.0 DNF 24.0 DNS 72.0 72.0

Optimist C Klass

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Plac Namn Klubb Segelnummer R1 R2 R3 Total Nett
1st David Wahlberg Gefle SS 4291 1.0     1.0 1.0
2nd Elliot de Susini RÖSS 4092 2.0     2.0 2.0
3rd Lina Rybeck RÖSS 4371 3.0     3.0 3.0
4th Tyra Axhede RÖSS 37141 4.0     4.0 4.0
5th Jonathan Östling RÖSS 4163 10.0 DNF     10.0 10.0
5th David Kylebäck HjBK 4336 10.0 DNF     10.0 10.0
5th Axel Widerberg KKKK 4 10.0 DNF     10.0 10.0
5th Erik Rahm LESS 4141 10.0 DNF     10.0 10.0
5th Erik Barregren HjBK 4060 10.0 DNF     10.0 10.0

RS 200 Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Plac Namn Klubb Segelnummer R1 R2 R3 Total Nett
1st Emanuel Gillerberg / Oscar Koritz SSKa 1453 2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
2nd Christer Båth / Annette Båth GKSS 5 1.0 5.0 1.0 7.0 7.0
3rd Johan Törnqvist / Håkan Törnqvist SSKa 8 3.0 2.0 4.0 9.0 9.0
4th Henrik Andreasson / Emma Andreasson XSS 1472 4.0 3.0 5.0 12.0 12.0
5th Filip Stål / Malte Stål SSKA 367 7.0 DNS 4.0 3.0 14.0 14.0
6th Hans Löfstrand / Linn Enwald BKSS 13 5.0 6.0 6.0 17.0 17.0

RS Feva Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Plac Namn Klubb Segelnummer R1 R2 R3 Total Nett
1st Elin Nordin / Samuel Fredriksson Kkkk 3597 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Isa Olsson / Hanna Mårtensson BKSS 4733 3.0 2.0 2.0 7.0 7.0
3rd Julia Holmgren / Irma Holmgren RÖSS 1677 2.0 3.0 3.0 8.0 8.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com