Kitesurf Trophy 2013

Warnemünde

Results are final as of 10:38 on July 16, 2013

Course Racing Junior Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 5, Scoring system: Alternative Low Point System
Fleet Rank Lycra Name NAT Sponsoren R1 Total Nett
Course Racing Junior 1st 82 Jannis Maus North Kiteboarding, ION, Boards & More, Maui Ultra Fins 1.0 1.0 1.0
Course Racing Junior 2nd 39 Elias Ouahmid North Kiteboarding, Surfshop Laupheim, Kitecity 2.0 2.0 2.0
Course Racing Junior 2nd 36 Jakob Kiebler Naish, Quiksilver, Oakley, PatLove, Bern 2.0 2.0 2.0
Course Racing Junior 2nd 22 Nils Hippauf Mutinykite, Clash, xcel, SGS, Allride GmbH, handmade 2.0 2.0 2.0
Course Racing Junior 2nd 19 Xaver Kiebler Naish, Quiksilver, Oakley, PatLoe, Bern 2.0 2.0 2.0

Course Racing Men Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 16, Scoring system: Alternative Low Point System
Fleet Rank Lycra Name NAT Sponsoren R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
Course Racing Men 1st 34 Florian Gruber 1.North , 2. North., Freizeit & Sport GmbH, ION, Jörg Mengel Friseure, Club Mistral (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
Course Racing Men 2nd 33 Adrian Geislinger Gaastra, Gaastra, Surfshop Upsidedown usd.at 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (4.0) (5.0) 19.0 10.0
Course Racing Men 3rd 75 Darian Rubbel Gaastra, Gaastra, Rip Curl (17.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 5.0 3.0 (6.0) 40.0 17.0
Course Racing Men 4th 23 Andi Hanrieder Flysurfer, Flyboards (7.0) 5.0 (6.0) 6.0 3.0 2.0 3.0 32.0 19.0
Course Racing Men 5th 35 Erwin Gruber Ternavento, Exxtasy, Freizeit & Sport GmbH, Club Mistral 6.0 (7.0) (11.0) 5.0 4.0 6.0 2.0 41.0 23.0
Course Racing Men 6th 4 nils stolzlechner Gaastra 3.0 4.0 8.0 4.0 (17.0 DNC) 8.0 (17.0 DNC) 61.0 27.0
Course Racing Men 7th 14 Roy Rodwald North, ION, Nutrilite 4.0 6.0 5.0 (8.0) (8.0) 7.0 7.0 45.0 29.0
Course Racing Men 8th 69 Christian Rogge Druckertinte.de 8.0 8.0 4.0 7.0 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 67.0 33.0
Course Racing Men 9th 3 Emmanuel Norman Flysurfer, Flyrace, Mymuesli Eastpak Schwerelosigkite, MBS, Kitejunkie, Windfinder, eSkates 11.0 (12.0) 12.0 (17.0 DNC) 7.0 5.0 4.0 68.0 39.0
Course Racing Men 10th 10 Michael Maus   (9.0) 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 (17.0 DNC) 71.0 45.0
Course Racing Men 11th 7 Carsten Leschinsky Gaastra, Kawum.de 5.0 10.0 7.0 11.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 84.0 50.0
Course Racing Men 12th 32 Tobias Weiß Supreme Surf 10.0 11.0 10.0 10.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 92.0 58.0
Course Racing Men 13th 12 René Fleischer Airush, Ozone , temavento, surfpirates , Ion 12.0 13.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 110.0 76.0
Course Racing Men 14th 28 Michael Wiebersinsky Airush / Airush / wellenspringer.de 13.0 14.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 112.0 78.0
Course Racing Men 15th 29 Detlef Groebert Ozone / Inkognito (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 12.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 114.0 80.0
Course Racing Men 16th 9 Nikolaus Ressig Kitejunkie (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 119.0 85.0

Course Racing Women Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: Alternative Low Point System
Fleet Rank Lycra Name NAT Sponsoren R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
Course Racing Women 1st 54 Anastasia Akopova Ozone/ North (4.0 DSQ) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 11.0 5.0
Course Racing Women 2nd 21 Heike Wycisk Two.ag, Slingshot, Turnsalon 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 16.0 8.0
Course Racing Women 3rd 11 Cosima Sommer SU-12, Aponoasurf, Kite-Special (4.0 DNC) 3.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 27.0 19.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com