event burgee venue burgee

Tirsdagssejladser 2015

Kerteminde sejlklub

Løbsresultater

28-04-2015 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.30, Course: G-Cx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 76 1 7 Leif Pehrson Ylva Den røde Løber 69 1003.0,749.2,649.0 749.2 19:00:00 20:15:55 1:15:55 1:39:46 5.769 kn 1.0
2 74 1 7 Egon Høeg Scankap 99 Scanti 110 998.4,772.4,683.6 772.4 19:00:00 20:19:57 1:19:57 1:40:58 5.478 kn 2.0
3 75 1 7 Jørgen Sunke Ylva Yline 85 1003.0,749.2,649.0 749.2 19:00:00 20:17:25 1:17:25 1:41:16 5.658 kn 3.0
4 88 1 8 Aage Agergaard First 45 Tricky 45 877.8,668.4,577.8 668.4 19:00:00 20:10:44 1:10:44 1:44:25 6.192 kn 4.0
5   1 8 Jens Mohr Ernst IMX 40 Exabyte (gml mål) 940 845.6,653.4,566.4 653.4 19:00:00 20:09:03 1:09:03 1:44:33 6.343 kn 5.0
6 81 1 8 Kim Haugaard ALU 35 Aluine 1 860.8,672.0,589.4 672.0 19:00:00 20:12:47 1:12:47 1:46:01 6.018 kn 6.0
7 82 1 8 Henrik Boye Wasa 38 Legolas 9422 917.6,706.4,612.8 706.4 19:00:00 20:17:15 1:17:15 1:46:18 5.67 kn 7.0
8 87 1 8 Jørn Møller X 1 ton Turbo 3000 886.0,682.4,589.2 682.4 19:00:00 20:15:02 1:15:02 1:47:00 5.837 kn 8.0
9 73 1 7 Eivind Hansen Ylva My Lady 48 1003.0,749.2,649.0 749.2 19:00:00 20:25:20 1:25:20 1:49:11 5.133 kn 9.0
10 79 1 7 Niels Juul Hansen Molich X Meter Ninka 5 955.6,712.4,608.0 712.4     DNC     18.0
10 89 1 8 Claus Hamdrup Drabant 38 Matador 28 926.0,715.0,623.2 715.0     DNC     18.0
10 72 1 7 Jens Oksbjerg Scankap 99 Miss O 68 998.4,772.4,683.6 772.4     DNC     18.0
10 71 1 7 Jesper Olsen X 99 Xandrine 550 931.8,722,631.6 722     DNC     18.0
10 83 1 8 Jens Mohr Ernst IMX 40 Exabyte (nyt mål) 940 860.6,661.0,570.2 661.0     DNC     18.0
10 86 1 8 Mikkel Nikolaj Lange First 40.7 TomCat GB 1 894.4,677.4,577.6 677.4     DNC     18.0
10 78 1 7 Claus Christensen Molich X Meter Josephine 27 955.6,712.4,608.0 712.4     DNC     18.0
10   1 9 Kim Haugaard Melges 32 Flo-Jo 197 773.2,628.6,553.6 628.6     DNC     18.0

28-04-2015 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.46, Course: G-Bx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 1308.0,945.2,811.8 945.2 19:10:00 20:23:04 1:13:04 1:13:04 4.484 kn 1.0
2 32 2 3 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1064.2,820.4,728.6 820.4 19:10:00 20:16:47 1:06:47 1:18:08 4.905 kn 2.0
3 21 2 2 Morten Vester 606 fru VESTer 595 1212.8,892.4,780.2 892.4 19:10:00 20:26:06 1:16:06 1:20:54 4.305 kn 3.0
4 25 2 2 Dan Larsen L-23 Kom an 191 1090.0,835.8,732.6 835.8 19:10:00 20:23:29 1:13:29 1:23:26 4.458 kn 4.0
5 15 2 1 Bjarne H. Rasmussen Fantasia 27 Midji 67 1211.0,879.4,752.2 879.4 19:10:00 20:28:20 1:18:20 1:24:19 4.182 kn 5.0
6 60 2 6 Peter Reinhold Hansen Impala 31 Roughphy 20 1018.8,768.8,661.8 768.8 19:10:00 20:18:19 1:08:19 1:24:22 4.795 kn 6.0
7 34 2 3 Jørgen Lindegaard Soling Just 4 Fun 100 1090.2,813.0,703.0 813.0 19:10:00 20:25:57 1:15:57 1:27:59 4.313 kn 7.0
8 63 2 6 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 973.4,737.4,638.2 737.4 19:10:00 20:19:07 1:09:07 1:28:02 4.74 kn 8.0
9 43 2 4 Henrik Stammer Hanse 301 Flipper 60 1051.6,801.2,704.8 801.2 19:10:00 20:25:03 1:15:03 1:28:09 4.365 kn 9.0
10 66 2 6 Søren Svane Hansen Aphrodite 101 Skylark 18 958.2,758.6,678.4 758.6 19:10:00 20:21:19 1:11:19 1:28:18 4.594 kn 10.0
11 45 2 4 Morten H. Grove Banner 30 spec Saxe 59 1035.2,790.4,693.2 790.4 19:10:00 20:24:16 1:14:16 1:28:21 4.411 kn 11.0
12 27 2 2 Søren Scavenius L-23 Tørn 277 1132.8,852.4,742.8 852.4 19:10:00 20:30:10 1:20:10 1:28:37 4.086 kn 12.0
13 22 2 2 Lars Ole Madsen L-23 Maja 90 1090.0,835.8,732.6 835.8 19:10:00 20:29:48 1:19:48 1:29:45 4.105 kn 13.0
14 14 2 1 Niels Lykkesborg Bianca 107 Fremma 52 1069.0,790.0,675.0 790.0 19:10:00 20:25:45 1:15:45 1:29:52 4.325 kn 14.0
15 64 2 6 Jens Fich X-102 Gysmo 38 971.0,745.8,648.2 745.8 19:10:00 20:23:45 1:13:45 1:31:54 4.442 kn 15.0
16 46 2 4 Sabine Gill Larsen 28 Elvira 83 1023.4,783.8,686.6 783.8 19:10:00 20:28:42 1:18:42 1:33:23 4.163 kn 16.0
17 61 2 6 Remi Provost Elan 31 Spica 166 980.6,748.0,647.2 748.0 19:10:00 20:25:30 1:15:30 1:33:27 4.339 kn 17.0
18 31 2 3 Michael Finke Albin Express Flux 432 300,300,300 300 19:10:00 20:26:58 1:16:58 2:15:41 4.256 kn 18.0
19 42 2 4 Terje Pedersen X-79 Xofia 28 1012.6,789.2,695.0 789.2     DNC     28.0
19 62 2 6 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 992.6,756.8,657.0 756.8     DNC     28.0
19 20 2 2 Jesper R. Knudsen Spidsgatter 20 M2 Gi-Gi 16 1100.2,859.8,764.2 859.8     DNC     28.0
19 37 2 3 Ejvind Skaalum H-Båd Tjaldur 367 1140.8,846.2,737.2 846.2     DNC     28.0
19 40 2 4 Jørgen Larsen Banner 30 Flyer 6 1023.0,783.4,688.2 783.4     DNC     28.0
19 24 2 2 Lars Munch L-23 Karma 99 1090.0,835.8,732.6 835.8     DNC     28.0
19 23 2 2 Gorm Larsen L-23 Pille 69 300,300,300 300     DNC     28.0
19 50 2 5 Jørgen Kjær Frandsen Boatspeed 23 Selden Proconsult 1 300,300,300 300     DNC     28.0
19 51 2 5 Jonas Unknown Unknown   300,300,300 300     DNC     28.0

www.kerteminde-sejlklub.dk
info@kerteminde-sejlkub.dk


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com