event burgee venue burgee

DH-kølbåde Kerteminde - aftenkapsejlads 2017

Kerteminde sejlklub

Overaltresultater

04-07-2017 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:55:00, Distance: 12.34, Course: G - D x 4, Wind strength: Hård
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 7 Egon Høeg Scankap 99 Scanti 110 1 972.8,749.2,652.4 652.4 18:55:00 21:13:42 2:18:42 2:46:25 5.338 kn 1.0
2 76 1 7 Leif Pehrson Ylva Den røde Løber 69 1 979.0,728.8,623.2 623.2 18:55:00 21:08:31 2:13:31 2:47:15 5.545 kn 2.0
3 71 1 7 Anders Thomsen Solus Alta Alfa 15 1 984.2,756.8,656.4 656.4 18:55:00 21:19:45 2:24:45 2:51:39 5.115 kn 3.0
4 73 1 7 Ejvind Hansen Ylva My lady 48 1 979.0,728.8,623.2 623.2 18:55:00 21:15:35 2:20:35 2:54:19 5.267 kn 4.0
5 72 1 7 Jens Oksbjerg Scankap 99 Miss O 68 1 972.8,749.0,652.4 652.4 18:55:00 21:22:32 2:27:32 2:55:15 5.019 kn 5.0
6 78 1 7 Claus Christensen Molich X Meter Josephine 27 1 935.2,695.8,589.4 589.4 18:55:00 21:18:21 2:23:21 3:04:02 5.165 kn 6.0
7 79 1 7 Niels Juul Hansen Molich X Meter Ninka 5 1 935.2,695.8,589.4 589.4     DNC     9.0
7 70 1 7 Jesper Tang Kristensen Scankap 99 Kangaroo Island 35 1 972.8,749.2,652.4 652.4     DNC     9.0

04-07-2017 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 12.34, Course: G - D x 4, Wind strength: Hård
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 81 2 8 Joachim Dichman Melges 32 Pelle P 205 1 756.6,612.0,530.8 530.8 19:00:00 20:56:18 1:56:18 2:49:02 6.366 kn 1.0
2 86 2 8 Mikkel Lange Melges 32 Tomcat2 1297 1 756.6,612.0,530.8 530.8     DNC     7.0
2 87 2 8 Jørn Møller X 1 ton Turbo 3000 1 869.4,668.0,572.2 572.2     DNC     7.0
2 89 2 8 Claus Hamdrup Drabant 38 Matador 28 1 906.2,697.2,601.0 601.0     DNC     7.0
2 82 2 8 Henrik Boye Petersen Wasa 38 Legolas 9422 1 892.0,686.2,590.0 590.0     DNC     7.0
2 83 2 8 Jens Mohr Ernst IMX 40 Exabyte 940 1 840.6,644.4,550.8 550.8     DNC     7.0

04-07-2017 - 3 Start

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 8.56, Course: G - D x3, Wind strength: Hård
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 32 3 3 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 2 1035.2,794.4,694.0 694.0 19:10:00 20:49:19 1:39:19 1:52:37 5.171 kn 1.0
2 11 3 1 Sisi Buch Folkebåd Mozart 998 2 1281.8,923.6,787.2 787.2 19:10:00 21:10:04 2:00:04 2:00:04 4.278 kn 2.0
3 25 3 2 Dan Larsen L-23 Kom-An... 191 2 1075.4,821.2,714.4 714.4 19:10:00 21:00:36 1:50:36 2:00:59 4.644 kn 3.0
4 45 3 4 Anders & Peter Juul X-79 X-Kæreste 346 2 989.6,768.8,669.8 669.8 19:10:00 20:54:36 1:44:36 2:01:21 4.91 kn 4.0
5 20 3 2 Jesper Knudsen Spidsgatter 30m2 Gi-Gi 16 2 1084.0,843.0,743.2 743.2 19:10:00 21:05:12 1:55:12 2:01:29 4.458 kn 5.0
6 42 3 4 Terje Pedersen X-79 Xofia 28 2 989.6,768.8,669.8 669.8 19:10:00 20:57:38 1:47:38 2:04:23 4.772 kn 6.0
7 64 3 6 Jens Fich X-102 Gysmo 38 2 949.2,727.2,626.0 626.0 19:10:00 20:52:18 1:42:18 2:05:18 5.021 kn 7.0
8 62 3 6 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 2 970.0,738.6,635.0 635.0 19:10:00 20:54:01 1:44:01 2:05:44 4.938 kn 8.0
9 27 3 2 Søren Scavenius L-23 Tørn 277 2 1110.4,835.2,722.2 722.2 19:10:00 21:07:34 1:57:34 2:06:50 4.369 kn 9.0
10 43 3 4 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 2 1022.6,777.6,673.6 673.6 19:10:00 21:03:00 1:53:00 2:09:12 4.545 kn 10.0
11 24 3 2 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 2 1177.0,853.0,720.2 720.2 19:10:00 21:12:11 2:02:11 2:11:45 4.204 kn 11.0
12 34 3 3 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 2 1035.2,794.4,694.0 694.0     DNC     24.0
12 31 3 3 Michael Finke Albin Express Flux 432 2 1035.2,794.4,694.0 694.0     DNC     24.0
12 60 3 6 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 2 997.0,752.4,642.6 642.6     DNC     24.0
12 46 3 4 Sabine Gill Larsen 28 Elvira 83 2 998.0,762.6,660.2 660.2     DNC     24.0
12 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonite 21 21 2 953.2,754.4,635.6 635.6     DNC     24.0
12 10 3 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 2 1281.8,923.6,787.2 787.2     DNC     24.0
12 40 3 4 Jørgen Larsen Banner 30 Flyer 6 2 996.6,760.8,659.4 659.4     DNC     24.0
12 61 3 6 Remi Provost Elan 31 Spica 166 2 980.2,760.2,661.2 661.2     DNC     24.0
12 63 3 6 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 2 946.4,716.8,613.8 613.8     DNC     24.0
12 23 3 2 Jørgen Mohr Ernst Spækhugger Olivia 112 2 1030.0,802.4,703.2 703.2     DNC     24.0
12 44 3 4 Yann Le Hellix Mosquito 85 Soulmate 13 2 971.0,746.6,644.8 644.8     DNC     24.0
12 14 3 1 Flemming Palm Folkebåd ALPI 909 2 1281.8,923.6,787.2 787.2     DNC     24.0

www.kerteminde-sejlklub.dk

www.kerteminde-sejlklub.dk/aftensejlads/dh-koelbaade/
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com