event burgee venue burgee

DH-kølbåde Kerteminde - aftenkapsejlads 2017

Kerteminde sejlklub

Løbsresultater

12-09-2017 - 1 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 3.29, Wind strength: Mellem, Ave wind: G - B x 2
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 10 3 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 2 1281.8,923.6,787.2 923.6 18:40:00 19:22:33 0:42:33 0:42:33 4.639 kn 1.0
2 11 3 1 Sisi Buch Folkebåd Mozart 998 2 1281.8,923.6,787.2 923.6     DNC     4.0
2 14 3 1 Flemming Palm Folkebåd ALPI 909 2 1281.8,923.6,787.2 923.6     DNC     4.0

12-09-2017 - 2 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 3.29, Wind strength: Mellem, Ave wind: G - B x 2
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 20 3 2 Jesper Knudsen Spidsgatter 30m2 Gi-Gi 16 2 1084.0,843.0,743.2 843.0 18:40:00 19:26:36 0:46:36 0:51:01 4.236 kn 1.0
2 27 3 2 Søren Scavenius L-23 Tørn 277 2 1110.4,835.2,722.2 835.2 18:40:00 19:28:34 0:48:34 0:53:25 4.065 kn 2.0
3 24 3 2 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 2 1102.8,820.4,702.0 820.4 18:40:00 19:31:19 0:51:19 0:56:59 3.847 kn 3.0
4 25 3 2 Dan Larsen L-23 Kom-An... 191 2 1075.4,821.2,714.4 821.2     DNC     6.0
4 23 3 2 Jørgen Mohr Ernst Spækhugger Olivia 112 2 1030.0,802.4,703.2 802.4     DNC     6.0

12-09-2017 - 3 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 3.29, Wind strength: Mellem, Ave wind: G - B x 2
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 32 3 3 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 2 1035.2,794.4,694.0 794.4 18:40:00 19:19:00 0:39:00 0:46:05 5.062 kn 1.0
2 34 3 3 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 2 1035.2,794.4,694.0 794.4 18:40:00 19:22:45 0:42:45 0:49:50 4.618 kn 2.0
3 31 3 3 Michael Finke Albin Express Flux 432 2 1035.2,794.4,694.0 794.4     DNC     4.0

12-09-2017 - 4 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 3.29, Wind strength: Mellem, Ave wind: G - B x 2
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonite 21 21 2 953.2,754.4,635.6 754.4 18:40:00 19:20:02 0:40:02 0:49:19 4.931 kn 1.0
2 45 3 4 Anders & Peter Juul X-79 X-Kæreste 346 2 989.6,768.8,669.8 768.8 18:40:00 19:21:02 0:41:02 0:49:31 4.811 kn 2.0
3 40 3 4 Jørgen Larsen Banner 30 Flyer 6 2 996.6,760.8,659.4 760.8 18:40:00 19:22:46 0:42:46 0:51:42 4.616 kn 3.0
4 46 3 4 Sabine Gill Larsen 28 Elvira 83 2 998.0,762.6,660.2 762.6 18:40:00 19:24:43 0:44:43 0:53:33 4.414 kn 4.0
5 43 3 4 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 2 1022.6,777.6,673.6 777.6 18:40:00 19:27:12 0:47:12 0:55:12 4.182 kn 5.0
6 44 3 4 Yann Le Hellix Mosquito 85 Soulmate 13 2 971.0,746.6,644.8 746.6 18:40:00 19:26:03 0:46:03 0:55:45 4.287 kn 6.0
7 42 3 4 Terje Pedersen X-79 Xofia 28 2 989.6,768.8,669.8 768.8     DNC     8.0

12-09-2017 - 6 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 3.29, Wind strength: Mellem, Ave wind: G - B x 2
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 66 3 6 Søren Svane Contrast 37 ? ? 2 969.4,732.4,625.6 732.4 18:40:00 19:21:45 0:41:45 0:52:14 4.728 kn 1.0
2 60 3 6 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 2 997.0,752.4,642.6 752.4 18:40:00 19:22:56 0:42:56 0:52:19 4.598 kn 2.0
3 64 3 6 Jens Fich X-102 Gysmo 38 2 949.2,727.2,626.0 727.2 18:40:00 19:21:59 0:41:59 0:52:45 4.702 kn 3.0
4 61 3 6 Remi Provost Elan 31 Spica 166 2 980.2,760.2,661.2 760.2 18:40:00 19:25:29 0:45:29 0:54:27 4.34 kn 4.0
5 63 3 6 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 2 946.4,716.8,613.8 716.8 18:40:00 19:25:02 0:45:02 0:56:22 4.383 kn 5.0
6 62 3 6 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 2 970.0,738.6,635.0 738.6     DNC     7.0

12-09-2017 - 7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00, Distance: 5.67, Course: G - B x 3, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 76 1 7 Leif Pehrson Ylva Den røde Løber 69 1 979.0,728.8,623.2 728.8 18:25:00 19:27:17 1:02:17 1:20:42 5.462 kn 1.0
2 74 1 7 Egon Høeg Scankap 99 Scanti 110 1 972.8,749.2,652.4 749.2 18:25:00 19:30:09 1:05:09 1:21:38 5.222 kn 2.0
3 71 1 7 Anders Thomsen Solus Alta Alfa 15 1 988.0,758.8,658.0 758.8 18:25:00 19:34:38 1:09:38 1:25:12 4.886 kn 3.0
4 72 1 7 Jens Oksbjerg Scankap 99 Miss O 68 1 972.8,749.0,652.4 749.0 18:25:00 19:33:51 1:08:51 1:25:21 4.941 kn 4.0
5 79 1 7 Niels Juul Hansen Molich X Meter Ninka 5 1 935.2,695.8,589.4 695.8 18:25:00 19:35:55 1:10:55 1:32:27 4.797 kn 5.0
6 78 1 7 Claus Christensen Molich X Meter Josephine 27 1 935.2,695.8,589.4 695.8 18:25:00 19:36:33 1:11:33 1:33:05 4.755 kn 6.0
7 70 1 7 Jesper Tang Kristensen Scankap 99 Kangaroo Island 35 1 972.8,749.2,652.4 749.2     DNC     9.0
7 73 1 7 Ejvind Hansen Ylva My lady 48 1 979.0,728.8,623.2 728.8     DNC     9.0

12-09-2017 - 8 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00, Distance: 5.67, Wind strength: Mellem, Ave wind: G- B x 3
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 82 2 8 Henrik Boye Petersen Wasa 38 Legolas 9422 1 892.0,686.2,590.0 686.2 18:30:00 19:33:27 1:03:27 1:25:53 5.362 kn 1.0
2 87 2 8 Jørn Møller X 1 ton Turbo 3000 1 869.4,668.0,572.2 668.0 18:30:00 19:34:10 1:04:10 1:28:19 5.302 kn 2.0
3 89 2 8 Claus Hamdrup Drabant 38 Matador 28 1 906.2,697.2,601.0 697.2 18:30:00 19:37:29 1:07:29 1:28:53 5.041 kn 3.0
4 83 2 8 Jens Mohr Ernst IMX 40 Exabyte 940 1 840.6,644.4,550.8 644.4 18:30:00 19:34:34 1:04:34 1:30:57 5.269 kn 4.0
5 81 2 8 Joachim Dichman Melges 32 Pelle P 205 1 756.6,612.0,530.8 612.0     DNC     7.0
5 86 2 8 Mikkel Lange Melges 32 Tomcat2 1297 1 756.6,612.0,530.8 612.0     DNC     7.0

www.kerteminde-sejlklub.dk

www.kerteminde-sejlklub.dk/aftensejlads/dh-koelbaade/
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com