event burgee venue burgee

DH-kølbåde Kerteminde - aftenkapsejlads 2017

Kerteminde sejlklub

Overaltresultater

04-06-2019 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 2.96, Course: C-Ax1, Wind strength: Let
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 83 1 8 Jens Mohr Ernst IMX 40 Exabyte 940 1 844.0,643.0,550.8 844.0 19:00:00 19:37:57 0:37:57 0:59:52 4.68 kn 1.0
2 86 1 8 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 1 818.6,623.4,533.6 818.6 19:00:00 19:37:48 0:37:48 1:00:58 4.698 kn 2.0
3 88 1 8 Joachim Dichmann Melges 24 Valkyrie 409 1 883.4,709.8,612.0 883.4 19:00:00 19:42:04 0:42:04 1:02:02 4.222 kn 3.0
4 72 1 7 Jens Kirk Oksbjerg Scankap 99 Miss O 68 1 981.0,746.2,648.0 981.0 19:00:00 19:51:54 0:51:54 1:07:03 3.422 kn 4.0
5 73 1 7 Ejvind Hansen Ylva My lady 48 1 980.8,723.2,615.2 980.8 19:00:00 19:53:00 0:53:00 1:08:10 3.351 kn 5.0
6 70 1 7 Jesper Tang Kristensen Scankap 99 Kangaroo Island 35 1 981.0,746.2,648.0 981.0 19:00:00 19:53:54 0:53:54 1:09:03 3.295 kn 6.0
7 77 1 7 Carsten Graff Scankap 99 Mathilde 29 1 981.0,746.2,648.0 981.0 19:00:00 19:54:09 0:54:09 1:09:18 3.28 kn 7.0
8 87 1 8 Nis Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 1 877.8,669.2,573.6 877.8 19:00:00 19:56:23 0:56:23 1:16:38 3.15 kn 8.0
9 82 1 8 Michael Møller Nielsen Dehler 38 Latour 195 1 907.6,703.6,615.0 907.6 19:00:00 20:01:08 1:01:08 1:19:55 2.905 kn 9.0
10 74 1 7 Egon Høeg Scankap 99 Scanti 110 1 981.0,746.2,648.0 981.0     DNC     14.0
10 85 1 8 Jesper Olsen X 99 Xandrine 550 1 934.0,713.0,615.2 934.0     DNC     14.0
10 78 1 7 Claus Christensen Molich X Meter Josephine 27 1 942.4,695.8,588.8 942.4     DNC     14.0
10 84 1 7 Søren Svane Hansen Contrast 37 Marilo 230 1 967.2,721.4,615.8 967.2     DNC     14.0

04-06-2019 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 2.96, Course: C-Ax1, Wind strength: Let
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 32 2 3 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 2 1046.2,797.0,697.4 1046.2 19:05:00 19:56:35 0:51:35 1:03:31 3.443 kn 1.0
2 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 2 1288.2,924.8,787.2 1288.2 19:05:00 20:10:42 1:05:42 1:05:42 2.703 kn 2.0
3 20 2 2 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 2 1091.8,846.8,747.6 1091.8 19:05:00 20:01:02 0:56:02 1:05:43 3.17 kn 3.0
4 45 2 4 Anders & Peter Juul X-79 X-Kæreste 346 2 996.0,771.8,674.0 996.0 19:05:00 19:56:57 0:51:57 1:06:22 3.419 kn 4.0
5 34 2 3 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 2 1046.2,797.0,697.4 1046.2 19:05:00 19:59:41 0:54:41 1:06:37 3.248 kn 5.0
6 64 2 6 Jens Fich X-102 Gysmo 38 2 959.4,729.4,628.4 959.4 19:05:00 19:55:58 0:50:58 1:07:11 3.485 kn 6.0
7 11 2 1 Sisi Buch Folkebåd Mozart 998 2 1288.2,924.8,787.2 1288.2 19:05:00 20:12:12 1:07:12 1:07:12 2.643 kn 7.0
8 47 2 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 C21 21 2 969.0,774.4,662.2 969.0 19:05:00 19:56:40 0:51:40 1:07:25 3.437 kn 8.0
9 23 2 2 Mads Kirketorp H-båd Daltons 534 2 1122.4,825.8,713.2 1122.4 19:05:00 20:04:38 0:59:38 1:07:49 2.978 kn 9.0
10 65 2 6 Peter Steen christensen First 31.7 White Diamond 8587 2 962.8,721.6,616.4 962.8 19:05:00 19:57:52 0:52:52 1:08:55 3.359 kn 10.0
11 26 2 2 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 2 1122.4,825.8,713.2 1122.4 19:05:00 20:06:15 1:01:15 1:09:26 2.9 kn 11.0
12 46 2 4 Sabine Gill Larsen 28 Elvira 83 2 1008.0,764.2,662.0 1008.0 19:05:00 20:00:56 0:55:56 1:09:45 3.175 kn 12.0
13 62 2 6 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 2 979.4,740.2,636.2 979.4 19:05:00 20:00:10 0:55:10 1:10:24 3.219 kn 13.0
14 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 2 1197.0,867.4,733.0 1197.0 19:05:00 20:13:00 1:08:00 1:12:30 2.612 kn 14.0
15 27 2 1 Søren Scavenius L-23 Tørn 277 2 1184.4,865.6,741.4 1184.4 19:05:00 20:12:48 1:07:48 1:12:55 2.619 kn 15.0
16 63 2 6 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 2 975.4,725.6,620.2 975.4 19:05:00 20:02:47 0:57:47 1:13:13 3.074 kn 16.0
17 21 2 1 Ole Vinther L-23 Violetta 93 2 1174.2,861.0,739.4 1174.2 19:05:00 20:12:55 1:07:55 1:13:32 2.615 kn 17.0
18 60 2 6 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 2 1008.0,776.6,678.0 1008.0 19:05:00 20:05:31 1:00:31 1:14:20 2.935 kn 18.0
19 31 2 3 Michael Finke Albin Express FLUX 432 2 1046.2,797.0,697.4 1046.2     DNC     22.0
19 33 2 3 Jørgen Mohr Ernst Spækhugger Olivia 112 2 1038.2,804.4,706.2 1038.2     DNC     22.0
19 43 2 4 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 2 1033.0,780.8,676.2 1033.0     DNC     22.0

www.kerteminde-sejlklub.dk

www.kerteminde-sejlklub.dk/aftensejlads/dh-koelbaade/
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com