event burgee venue burgee

DH-kølbåde Kerteminde - aftenkapsejlads 2019

Kerteminde sejlklub

Overaltresultater

11-08-2020 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 8.42, Course: E-Sx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 86 1 8 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 1 821.6,624.4,534.2 624.4 19:00:00 20:15:46 1:15:46 1:57:55 6.668 kn 1.0
2 73 1 7 Ejvind Hansen Ylva My lady 48 1 980.8,723.2,615.2 723.2 19:00:00 20:29:43 1:29:43 1:58:00 5.631 kn 2.0
3 72 1 7 Jens Kirk Oksbjerg Scankap 99 Miss O 68 1 981.0,746.2,648.0 746.2 19:00:00 20:35:09 1:35:09 2:00:13 5.31 kn 3.0
4 77 1 7 Carsten Graff Scankap 99 Mathilde 29 1 981.0,746.2,648.0 746.2 19:00:00 20:35:10 1:35:10 2:00:14 5.309 kn 4.0
5 75 1 8 Remi Provost J 112 Joy 1 1 861.8,673.4,592.8 673.4 19:00:00 20:25:01 1:25:01 2:00:18 5.942 kn 5.0
6 87 1 8 Nis Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 1 878.0,669.2,573.8 669.2 19:00:00 20:25:31 1:25:31 2:01:23 5.908 kn 6.0
7 88 1 8 Joachim Dichmann ALU 35 Aluine 1 1 817.8,642.2,559.4 642.2 19:00:00 20:23:20 1:23:20 2:02:59 6.062 kn 7.0
8 78 1 7 Claus Christensen Molich X Meter Josephine 27 1 940.6,693.0,585.4 693.0 19:00:00 20:36:31 1:36:31 2:09:03 5.234 kn 8.0
9 85 1 8 Jesper Olsen X 99 Xandrine 550 1 933.0,710.0,611.8 710.0     DNC     10.0

11-08-2020 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.76, Course: E-Sx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 47 2 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 C21 21 2 982.6,780.0,668.2 780.0 19:10:00 20:14:36 1:04:36 1:18:30 5.35 kn 1.0
2 31 2 4 Michael Finke Albin Express FLUX 432 2 1047.2,797.4,697.6 797.4 19:10:00 20:17:49 1:07:49 1:20:03 5.096 kn 2.0
3 27 2 1 Søren Scavenius L-23 Tørn 277 2 1184.4,865.6,741.4 865.6 19:10:00 20:27:27 1:17:27 1:23:08 4.462 kn 3.0
4 33 2 4 Jørgen Mohr Ernst Spækhugger Olivia 112 2 1038.2,804.4,706.2 804.4 19:10:00 20:21:52 1:11:52 1:23:26 4.809 kn 4.0
5 60 2 6 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 2 1008.8,754.4,644.6 754.4 19:10:00 20:17:50 1:07:50 1:24:12 5.095 kn 5.0
6 62 2 6 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 2 979.4,740.2,636.2 740.2 19:10:00 20:16:41 1:06:41 1:24:24 5.183 kn 6.0
7 64 2 6 Jens Fich X-102 Gysmo 38 2 960.8,730.0,629.2 730.0 19:10:00 20:16:28 1:06:28 1:25:10 5.2 kn 7.0
8 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 2 1197.0,867.4,733.0 867.4 19:10:00 20:30:50 1:20:50 1:26:21 4.275 kn 8.0
9 43 2 4 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 2 300,300,300 300 19:10:00 20:20:32 1:10:32 2:10:31 4.9 kn 9.0
10 23 2 4 Mads Kirketorp H-båd Daltons 534 2 300,300,300 300 19:10:00 20:22:09 1:12:09 2:12:08 4.79 kn 10.0
11 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe 4 2 300,300,300 300 19:10:00 20:30:22 1:20:22 2:20:21 4.3 kn 11.0

www.kerteminde-sejlklub.dk

www.kerteminde-sejlklub.dk/aftensejlads/dh-koelbaade/
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com