event burgee venue burgee

DH-kølbåde Kerteminde - aftenkapsejlads 2019

Kerteminde sejlklub

Løbsresultater

25-08-2020 - 1 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 6.82, Course: D-Bx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 27 2 1 Søren Scavenius L-23 Tørn 277 2 1184.4,865.6,741.4 865.6 19:10:00 20:50:00 1:40:00 1:40:12 4.092 kn 1.0
2 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 2 1197.0,867.4,741.4 867.4     DNF     3.0
3 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe 4 2 300,300,300 300     DNC     4.0

25-08-2020 - 4 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 6.82, Course: D-Bx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 47 2 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 C21 21 2 982.6,780.0,668.2 780.0 19:10:00 20:22:02 1:12:02 1:21:58 5.681 kn 1.0
2 32 2 4 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 2 1047.2,797.4,697.6 797.4 19:10:00 20:30:42 1:20:42 1:28:39 5.071 kn 2.0
3 31 2 4 Michael Finke Albin Express FLUX 432 2 1047.2,797.4,697.6 797.4 19:10:00 20:33:00 1:23:00 1:30:57 4.93 kn 3.0
4 23 2 4 Mads Kirketorp H-båd Daltons 534 2 300,300,300 300 19:10:00 20:35:51 1:25:51 2:30:21 4.766 kn 4.0
5 33 2 4 Jørgen Mohr Ernst Spækhugger Olivia 112 2 1038.2,804.4,706.2 804.4     DNC     7.0
5 43 2 4 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 2 1033.0,780.8,676.2 780.8     DNC     7.0

25-08-2020 - 6 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 6.82, Course: D-Bx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 62 2 6 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 2 979.4,740.2,636.2 740.2 19:10:00 20:34:32 1:24:32 1:39:00 4.841 kn 1.0
2 64 2 6 Jens Fich X-102 Gysmo 38 2 960.8,730.0,629.2 730.0 19:10:00 20:34:03 1:24:03 1:39:40 4.869 kn 2.0
3 60 2 6 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 2 1008.8,754.4,644.6 754.4     DNC     4.0

25-08-2020 - 7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 6.82, Course: D-Bx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 7 Egon Høeg Scankap 99 Scanti 110 1 981.0,746.2,648.0 746.2 19:00:00 20:13:46 1:13:46 1:27:33 5.547 kn 1.0
2 73 1 7 Ejvind Hansen Ylva My lady 48 1 980.8,723.2,615.2 723.2 19:00:00 20:16:22 1:16:22 1:32:45 5.358 kn 2.0
3 77 1 7 Carsten Graff Scankap 99 Mathilde 29 1 981.0,746.2,648.0 746.2 19:00:00 20:19:07 1:19:07 1:32:54 5.172 kn 3.0
4 72 1 7 Jens Kirk Oksbjerg Scankap 99 Miss O 68 1 981.0,746.2,648.0 746.2 19:00:00 20:19:57 1:19:57 1:33:44 5.118 kn 4.0
5 78 1 7 Claus Christensen Molich X Meter Josephine 27 1 940.6,693.0,585.4 693.0 19:00:00 20:21:04 1:21:04 1:40:53 5.048 kn 5.0

25-08-2020 - 8 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 6.82, Course: D-Bx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 75 1 8 Remi Provost J 112 Joy 1 1 861.8,673.4,592.8 673.4 19:00:00 20:08:47 1:08:47 1:30:50 5.949 kn 1.0
2 86 1 8 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 1 821.6,624.4,534.2 624.4 19:00:00 20:09:28 1:09:28 1:37:05 5.891 kn 2.0
3 85 1 8 Jesper Olsen X 99 Xandrine 550 1 933.0,710.0,611.8 710.0 19:00:00 20:22:05 1:22:05 1:39:58 4.985 kn 3.0
4 87 1 8 Nis Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 1 878.0,669.2,573.8 669.2     DNC     6.0
4 88 1 8 Joachim Dichmann ALU 35 Aluine 1 1 817.8,642.2,559.4 642.2     DNC     6.0

www.kerteminde-sejlklub.dk

www.kerteminde-sejlklub.dk/aftensejlads/dh-koelbaade/
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com