event burgee venue burgee

DH-kølbåde Kerteminde - aftenkapsejlads 2019

Kerteminde sejlklub

Løbsresultater

01-09-2020 - 1 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 5.95, Course: C-Fx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 27 2 1 Søren Scavenius L-23 Tørn 277 2 1184.4,865.6,741.4 865.6 18:40:00 19:57:47 1:17:47 1:17:58 4.59 kn 1.0
2 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 2 1197.0,867.4,741.4 867.4 18:40:00 20:02:04 1:22:04 1:22:04 4.35 kn 2.0
3 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe 4 2 300,300,300 300     DNC     4.0

01-09-2020 - 4 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 5.95, Course: C-Fx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 47 2 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 C21 21 2 982.6,780.0,668.2 780.0 18:40:00 19:36:36 0:56:36 1:05:16 6.307 kn 1.0
2 32 2 4 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 2 1047.2,797.4,697.6 797.4 18:40:00 19:43:46 1:03:46 1:10:43 5.599 kn 2.0
3 33 2 4 Jørgen Mohr Ernst Spækhugger Olivia 112 2 1038.2,804.4,706.2 804.4 18:40:00 19:47:31 1:07:31 1:13:46 5.288 kn 3.0
4 43 2 4 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 2 1033.0,780.8,676.2 780.8 18:40:00 19:53:48 1:13:48 1:22:23 4.837 kn 4.0
5 23 2 4 Mads Kirketorp H-båd Daltons 534 2 300,300,300 300 18:40:00 19:49:29 1:09:29 2:05:45 5.138 kn 5.0
6 31 2 4 Michael Finke Albin Express FLUX 432 2 1047.2,797.4,697.6 797.4     DNC     7.0

01-09-2020 - 6 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 5.95, Course: C-Fx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 64 2 6 Jens Fich X-102 Gysmo 38 2 960.8,730.0,629.2 730.0 18:40:00 19:47:02 1:07:02 1:20:40 5.326 kn 1.0
2 62 2 6 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 2 979.4,740.2,636.2 740.2 18:40:00 19:48:48 1:08:48 1:21:25 5.189 kn 2.0
3 60 2 6 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 2 1008.8,754.4,644.6 754.4 18:40:00 19:51:35 1:11:35 1:22:47 4.987 kn 3.0

01-09-2020 - 7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00, Distance: 8.75, Course: C-Fx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 7 Egon Høeg Scankap 99 Scanti 110 1 981.0,746.2,648.0 746.2 18:30:00 19:57:51 1:27:51 1:45:32 5.976 kn 1.0
2 72 1 7 Jens Kirk Oksbjerg Scankap 99 Miss O 68 1 981.0,746.2,648.0 746.2 18:30:00 20:02:11 1:32:11 1:49:52 5.695 kn 2.0
3 73 1 7 Ejvind Hansen Ylva My lady 48 1 980.8,723.2,615.2 723.2 18:30:00 20:00:53 1:30:53 1:51:55 5.777 kn 3.0
4 77 1 7 Carsten Graff Scankap 99 Mathilde 29 1 981.0,746.2,648.0 746.2     DNC     6.0
4 78 1 7 Claus Christensen Molich X Meter Josephine 27 1 940.6,693.0,585.4 693.0     DNC     6.0

01-09-2020 - 8 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00, Distance: 8.75, Course: C-Fx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 86 1 8 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 1 821.6,624.4,534.2 624.4 18:30:00 19:46:02 1:16:02 1:51:28 6.905 kn 1.0
2 75 1 8 Remi Provost J 112 Joy 1 1 861.8,673.4,592.8 673.4 18:30:00 19:53:13 1:23:13 1:51:31 6.309 kn 2.0
3 87 1 8 Nis Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 1 878.0,669.2,573.8 669.2 18:30:00 19:55:32 1:25:32 1:54:26 6.138 kn 3.0
4 85 1 8 Jesper Olsen X 99 Xandrine 550 1 933.0,710.0,611.8 710.0 18:30:00 20:03:19 1:33:19 1:56:16 5.626 kn 4.0
5 88 1 8 Joachim Dichmann ALU 35 Aluine 1 1 817.8,642.2,559.4 642.2     DNC     6.0

www.kerteminde-sejlklub.dk

www.kerteminde-sejlklub.dk/aftensejlads/dh-koelbaade/
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com