event burgee venue burgee

DH-kølbåde Kerteminde - aftenkapsejlads 2022

Kerteminde sejlklub

Overaltresultater

1 Start

Sailed: 8, Discards: 0, To count: 8, Rating system: Custom, Entries: 17, Scoring system: DH2021
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo 03-05-2022
   
10-05-2022
   
17-05-2022
   
24-05-2022
   
31-05-2022
   
07-06-2022
   
14-06-2022
   
21-06-2022
   
Total Nett
1st 88 1 4 Joachim Dichmann Melges 24 Randalin 409 898.2,721.4,622.0   33628 1.0 2.0 1.0 2.0 18.0 DNC 1.0 1.0 1.0 27.0 27.0
2nd 75 1 4 Remi Provost J 112 Joy 1 831.6,660.0,582.6   35884 2.0 3.0 4.0 3.0 3.0 4.0 5.0 4.0 28.0 28.0
3rd 33 1 4 Jørgen Mohr Ernst Melges 24 Baronessen 271 898.2,721.4,622.0   31656 3.0 18.0 DNC 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 31.0 31.0
4th 86 1 4 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 814.6,622.6,533.8   35931 4.0 8.0 5.0 7.0 7.0 10.0 DNS 3.0 5.0 49.0 49.0
5th 74 1 3 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 976.8,744.4,647.0   7930 6.0 1.0 18.0 DNC 4.0 18.0 DNC 3.0 4.0 3.0 57.0 57.0
6th 62 1 3 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 974.0,737.8,635.0   1392 11.0 5.0 7.0 9.0 6.0 5.0 10.0 18.0 DNC 71.0 71.0
7th 87 1 4 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 876.2,668.4,573.4   31240 18.0 DNC 7.0 6.0 6.0 2.0 18.0 DNC 7.0 8.0 72.0 72.0
8th 60 1 3 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1000.6,750.6,642.8   31586 7.0 4.0 18.0 DNC 10.0 8.0 10.0 DNS 8.0 10.0 75.0 75.0
9th 63 1 3 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 970.8,723.4,619.2   32914 9.0 6.0 12.0 8.0 9.0 10.0 DNF 11.0 18.0 DNC 83.0 83.0
10th 83 1 4 Jens Ernst JPK 10.80 Kaha 1 866.0,664.8,573.8   36668 5.0 18.0 DNC 3.0 18.0 DNC 4.0 18.0 DNC 6.0 18.0 DNC 90.0 90.0
11th 85 1 3 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.0,710.0,611.8   11760 18.0 DNC 11.0 9.0 5.0 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 6.0 90.0 90.0
12th 65 1 3 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 955.4,718.2,614.8   34804 8.0 18.0 DNC 11.0 11.0 18.0 DNC 10.0 DNS 9.0 7.0 92.0 92.0
13th 78 1 3 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 938.6,692.0,585.0     10.0 9.0 8.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 12.0 9.0 102.0 102.0
14th 64 1 3 Jens Fich Solona 37 Augusta 67 920.0,690.0,585.0     12.0 10.0 10.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 14.0 DNF 18.0 DNC 118.0 118.0
15th   1 4 Michael Bergholdt Danielsen Sunfast 3200 Joyride 4528 889.4,698.2,614.0   36667 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 11.0 137.0 137.0
16th   1 3 Lars Hansen Hanse 370 Lola 606 951.2,720.8,619.4   36519 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 144.0
16th 42 1 4 Jørgen Kjær Frandsen Boatspeed 23 Seldén 1 865.8,662.6,554.2   34441 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 144.0

2 Start

Sailed: 8, Discards: 0, To count: 8, Rating system: Custom, Entries: 13, Scoring system: DH2021
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo 03-05-2022
   
10-05-2022
   
17-05-2022
   
24-05-2022
   
31-05-2022
   
07-06-2022
   
14-06-2022
   
21-06-2022
   
Total Nett
1st 31 2 2 Michael Finke Albin Express Flux 432 1040.4,794.6,696.2   34885 3.0 14.0 DNC 3.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 26.0 26.0
2nd 47 2 2 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 975.0,775.4,662.4   35345 1.0 3.0 1.0 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 2.0 2.0 40.0 40.0
3rd 32 2 2 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2   3624 2.0 10.0 OCS 2.0 14.0 DNC 2.0 2.0 6.0 7.0 45.0 45.0
4th 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1120.0,860.6,757.6   2547 4.0 1.0 8.0 1.0 6.0 6.0 14.0 DNC 6.0 46.0 46.0
5th 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1074.2,794.2,681.8   17708 14.0 DNC 6.0 7.0 5.0 5.0 3.0 3.0 3.0 46.0 46.0
6th 23 2 1 Mads Kirketorp H-båd Dalton 534 1121.4,825.4,713.0   17564 6.5 5.0 4.0 4.0 14.0 DNC 4.0 5.0 4.0 46.5 46.5
7th 34 2 2 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 1040.4,794.6,696.2   35662 14.0 DNC 7.0 5.0 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 5.0 66.0 66.0
8th 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 1197.0,867.4,733.0   3621 9.0 4.0 11.0 7.0 7.0 14.0 DNC 8.0 9.0 69.0 69.0
9th 27 2 1 Søren Scavenius Andersen L23 Tørn 277 1184.4,865.6,741.4   33429 6.5 2.0 9.0 6.0 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 70.5 70.5
10th 43 2 2 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 1030.2,779.4,675.6   30702 8.0 14.0 DNC 10.0 14.0 DNC 4.0 7.0 7.0 8.0 72.0 72.0
11th 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 1288.2,924.8,787.2   16425 5.0 10.0 OCS 6.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 91.0 91.0
12th 50 2 2 Lene Grove Bavaria 37 Saxe 4 981.6,724.4,610.0   36621 10.0 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 9.0 10.0 93.0 93.0
13th   2 2 Dan Anker Nielsen X-95 NeXt Level 42 991.4,756.2,655.2   3407 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 112.0 112.0

03-05-2022 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 5.00, Course: B-Fx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 1 4 Joachim Dichmann Melges 24 Randalin 409 898.2,721.4,622.0 721.4 33628 19:00:00 20:19:33 1:19:33 1:36:30 3.771 kn 1.0
2 75 1 4 Remi Provost J 112 Joy 1 831.6,660.0,582.6 660.0 35884 19:00:00 20:15:25 1:15:25 1:37:29 3.978 kn 2.0
3 33 1 4 Jørgen Mohr Ernst Melges 24 Baronessen 271 898.2,721.4,622.0 721.4 31656 19:00:00 20:27:43 1:27:43 1:44:40 3.42 kn 3.0
4 86 1 4 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 814.6,622.6,533.8 622.6 35931 19:00:00 20:22:30 1:22:30 1:47:41 3.636 kn 4.0
5 83 1 4 Jens Ernst JPK 10.80 Kaha 1 866.0,664.8,573.8 664.8 36668 19:00:00 20:27:12 1:27:12 1:48:52 3.44 kn 5.0
6 74 1 3 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 976.8,744.4,647.0 744.4 7930 19:00:00 20:39:14 1:39:14 1:54:16 3.023 kn 6.0
7 60 1 3 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1000.6,750.6,642.8 750.6 31586 19:00:00 20:41:51 1:41:51 1:56:22 2.946 kn 7.0
8 65 1 3 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 955.4,718.2,614.8 718.2 34804 19:00:00 20:45:54 1:45:54 2:03:07 2.833 kn 8.0
9 63 1 3 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 970.8,723.4,619.2 723.4 32914 19:00:00 20:46:42 1:46:42 2:03:29 2.812 kn 9.0
10 78 1 3 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 938.6,692.0,585.0 692.0   19:00:00 20:44:26 1:44:26 2:03:50 2.873 kn 10.0
11 62 1 3 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 974.0,737.8,635.0 737.8 1392 19:00:00 20:50:33 1:50:33 2:06:08 2.714 kn 11.0
12 64 1 3 Jens Fich Solona 37 Augusta 67 920.0,690.0,585.0 690.0   19:00:00 20:56:46 1:56:46 2:16:20 2.569 kn 12.0
13 87 1 4 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 876.2,668.4,573.4 668.4 31240     DNC     18.0
13 85 1 3 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.0,710.0,611.8 710.0 11760     DNC     18.0
13   1 4 Michael Bergholdt Danielsen Sunfast 3200 Joyride 4528 889.4,698.2,614.0 698.2 36667     DNC     18.0
13   1 3 Lars Hansen Hanse 370 Lola 606 951.2,720.8,619.4 720.8 36519     DNC     18.0
13 42 1 4 Jørgen Kjær Frandsen Boatspeed 23 Seldén 1 865.8,662.6,554.2 662.6 34441     DNC     18.0

10-05-2022 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 5.76, Course: E-Sx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 3 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 976.8,744.4,647.0 744.4 7930 19:00:00 19:52:57 0:52:57 1:10:16 6.527 kn 1.0
2 88 1 4 Joachim Dichmann Melges 24 Randalin 409 898.2,721.4,622.0 721.4 33628 19:00:00 19:51:29 0:51:29 1:11:01 6.713 kn 2.0
3 75 1 4 Remi Provost J 112 Joy 1 831.6,660.0,582.6 660.0 35884 19:00:00 19:46:03 0:46:03 1:11:28 7.505 kn 3.0
4 60 1 3 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1000.6,750.6,642.8 750.6 31586 19:00:00 19:55:29 0:55:29 1:12:12 6.229 kn 4.0
5 62 1 3 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 974.0,737.8,635.0 737.8 1392 19:00:00 19:54:32 0:54:32 1:12:29 6.337 kn 5.0
6 63 1 3 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 970.8,723.4,619.2 723.4 32914 19:00:00 19:54:18 0:54:18 1:13:38 6.365 kn 6.0
7 87 1 4 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 876.2,668.4,573.4 668.4 31240 19:00:00 19:49:13 0:49:13 1:13:50 7.022 kn 7.0
8 86 1 4 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 814.6,622.6,533.8 622.6 35931 19:00:00 19:45:17 0:45:17 1:14:18 7.632 kn 8.0
9 78 1 3 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 938.6,692.0,585.0 692.0   19:00:00 19:53:41 0:53:41 1:16:02 6.438 kn 9.0
10 64 1 3 Jens Fich Solona 37 Augusta 67 920.0,690.0,585.0 690.0   19:00:00 19:53:46 0:53:46 1:16:18 6.428 kn 10.0
11 85 1 3 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.0,710.0,611.8 710.0 11760 19:00:00 19:55:48 0:55:48 1:16:25 6.194 kn 11.0
12 33 1 4 Jørgen Mohr Ernst Melges 24 Baronessen 271 898.2,721.4,622.0 721.4 31656     DNC     18.0
12 83 1 4 Jens Ernst JPK 10.80 Kaha 1 866.0,664.8,573.8 664.8 36668     DNC     18.0
12 65 1 3 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 955.4,718.2,614.8 718.2 34804     DNC     18.0
12   1 4 Michael Bergholdt Danielsen Sunfast 3200 Joyride 4528 889.4,698.2,614.0 698.2 36667     DNC     18.0
12   1 3 Lars Hansen Hanse 370 Lola 606 951.2,720.8,619.4 720.8 36519     DNC     18.0
12 42 1 4 Jørgen Kjær Frandsen Boatspeed 23 Seldén 1 865.8,662.6,554.2 662.6 34441     DNC     18.0

17-05-2022 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.39, Course: D-Ax2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 1 4 Joachim Dichmann Melges 24 Randalin 409 898.2,721.4,622.0 721.4 33628 19:00:00 20:25:26 1:25:26 1:50:29 5.19 kn 1.0
2 33 1 4 Jørgen Mohr Ernst Melges 24 Baronessen 271 898.2,721.4,622.0 721.4 31656 19:00:00 20:26:48 1:26:48 1:51:51 5.108 kn 2.0
3 83 1 4 Jens Ernst JPK 10.80 Kaha 1 866.0,664.8,573.8 664.8 36668 19:00:00 20:20:33 1:20:33 1:52:34 5.505 kn 3.0
4 75 1 4 Remi Provost J 112 Joy 1 831.6,660.0,582.6 660.0 35884 19:00:00 20:20:38 1:20:38 1:53:15 5.499 kn 4.0
5 86 1 4 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 814.6,622.6,533.8 622.6 35931 19:00:00 20:17:22 1:17:22 1:54:35 5.731 kn 5.0
6 87 1 4 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 876.2,668.4,573.4 668.4 31240 19:00:00 20:27:28 1:27:28 1:59:03 5.069 kn 6.0
7 62 1 3 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 974.0,737.8,635.0 737.8 1392 19:00:00 20:36:28 1:36:28 1:59:30 4.596 kn 7.0
8 78 1 3 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 938.6,692.0,585.0 692.0   19:00:00 20:31:26 1:31:26 2:00:06 4.849 kn 8.0
9 85 1 3 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.0,710.0,611.8 710.0 11760 19:00:00 20:35:02 1:35:02 2:01:29 4.666 kn 9.0
10 64 1 3 Jens Fich Solona 37 Augusta 67 920.0,690.0,585.0 690.0   19:00:00 20:33:00 1:33:00 2:01:55 4.768 kn 10.0
11 65 1 3 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 955.4,718.2,614.8 718.2 34804 19:00:00 20:37:11 1:37:11 2:02:38 4.563 kn 11.0
12 63 1 3 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 970.8,723.4,619.2 723.4 32914 19:00:00 20:43:35 1:43:35 2:08:23 4.281 kn 12.0
13 74 1 3 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 976.8,744.4,647.0 744.4 7930     DNC     18.0
13 60 1 3 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1000.6,750.6,642.8 750.6 31586     DNC     18.0
13   1 4 Michael Bergholdt Danielsen Sunfast 3200 Joyride 4528 889.4,698.2,614.0 698.2 36667     DNC     18.0
13   1 3 Lars Hansen Hanse 370 Lola 606 951.2,720.8,619.4 720.8 36519     DNC     18.0
13 42 1 4 Jørgen Kjær Frandsen Boatspeed 23 Seldén 1 865.8,662.6,554.2 662.6 34441     DNC     18.0

24-05-2022 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 4.02, Course: G-Cx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 33 1 4 Jørgen Mohr Ernst Melges 24 Baronessen 271 898.2,721.4,622.0 721.4 31656 19:00:00 19:45:37 0:45:37 0:59:15 5.288 kn 1.0
2 88 1 4 Joachim Dichmann Melges 24 Randalin 409 898.2,721.4,622.0 721.4 33628 19:00:00 19:46:19 0:46:19 0:59:57 5.208 kn 2.0
3 75 1 4 Remi Provost J 112 Joy 1 831.6,660.0,582.6 660.0 35884 19:00:00 19:45:19 0:45:19 1:03:03 5.323 kn 3.0
4 74 1 3 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 976.8,744.4,647.0 744.4 7930 19:00:00 19:51:06 0:51:06 1:03:11 4.72 kn 4.0
5 85 1 3 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.0,710.0,611.8 710.0 11760 19:00:00 19:50:14 0:50:14 1:04:37 4.802 kn 5.0
6 87 1 4 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 876.2,668.4,573.4 668.4 31240 19:00:00 19:48:07 0:48:07 1:05:18 5.013 kn 6.0
7 86 1 4 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 814.6,622.6,533.8 622.6 35931 19:00:00 19:45:04 0:45:04 1:05:19 5.352 kn 7.0
8 63 1 3 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 970.8,723.4,619.2 723.4 32914 19:00:00 19:54:00 0:54:00 1:07:30 4.467 kn 8.0
9 62 1 3 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 974.0,737.8,635.0 737.8 1392 19:00:00 19:55:13 0:55:13 1:07:45 4.368 kn 9.0
10 60 1 3 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1000.6,750.6,642.8 750.6 31586 19:00:00 19:56:06 0:56:06 1:07:46 4.299 kn 10.0
11 65 1 3 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 955.4,718.2,614.8 718.2 34804 19:00:00 19:55:59 0:55:59 1:09:50 4.308 kn 11.0
12 83 1 4 Jens Ernst JPK 10.80 Kaha 1 866.0,664.8,573.8 664.8 36668     DNC     18.0
12 78 1 3 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 938.6,692.0,585.0 692.0       DNC     18.0
12 64 1 3 Jens Fich Solona 37 Augusta 67 920.0,690.0,585.0 690.0       DNC     18.0
12   1 4 Michael Bergholdt Danielsen Sunfast 3200 Joyride 4528 889.4,698.2,614.0 698.2 36667     DNC     18.0
12   1 3 Lars Hansen Hanse 370 Lola 606 951.2,720.8,619.4 720.8 36519     DNC     18.0
12 42 1 4 Jørgen Kjær Frandsen Boatspeed 23 Seldén 1 865.8,662.6,554.2 662.6 34441     DNC     18.0

31-05-2022 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 0.63, Course: G-Sx1, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 33 1 4 Jørgen Mohr Ernst Melges 24 Baronessen 271 898.2,721.4,622.0 898.2 31656 19:00:00 19:27:27 0:27:27 0:31:33 1.377 kn 1.0
2 87 1 4 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 876.2,668.4,573.4 876.2 31240 19:00:00 19:28:37 0:28:37 0:32:57 1.321 kn 2.0
3 75 1 4 Remi Provost J 112 Joy 1 831.6,660.0,582.6 831.6 35884 19:00:00 19:28:34 0:28:34 0:33:22 1.323 kn 3.0
4 83 1 4 Jens Ernst JPK 10.80 Kaha 1 866.0,664.8,573.8 866.0 36668 19:00:00 19:29:45 0:29:45 0:34:11 1.271 kn 4.0
5 85 1 3 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.0,710.0,611.8 933.0 11760 19:00:00 19:32:21 0:32:21 0:36:05 1.168 kn 5.0
6 62 1 3 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 974.0,737.8,635.0 974.0 1392 19:00:00 19:34:27 0:34:27 0:37:45 1.097 kn 6.0
7 86 1 4 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 814.6,622.6,533.8 814.6 35931 19:00:00 19:33:48 0:33:48 0:38:46 1.118 kn 7.0
8 60 1 3 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1000.6,750.6,642.8 1000.6 31586 19:00:00 19:37:05 0:37:05 0:40:06 1.019 kn 8.0
9 63 1 3 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 970.8,723.4,619.2 970.8 32914 19:00:00 19:41:56 0:41:56 0:45:16 0.901 kn 9.0
10 88 1 4 Joachim Dichmann Melges 24 Randalin 409 898.2,721.4,622.0 898.2 33628     DNC     18.0
10 74 1 3 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 976.8,744.4,647.0 976.8 7930     DNC     18.0
10 65 1 3 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 955.4,718.2,614.8 955.4 34804     DNC     18.0
10 78 1 3 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 938.6,692.0,585.0 938.6       DNC     18.0
10 64 1 3 Jens Fich Solona 37 Augusta 67 920.0,690.0,585.0 920.0       DNC     18.0
10   1 4 Michael Bergholdt Danielsen Sunfast 3200 Joyride 4528 889.4,698.2,614.0 889.4 36667     DNC     18.0
10   1 3 Lars Hansen Hanse 370 Lola 606 951.2,720.8,619.4 951.2 36519     DNC     18.0
10 42 1 4 Jørgen Kjær Frandsen Boatspeed 23 Seldén 1 865.8,662.6,554.2 865.8 34441     DNC     18.0

07-06-2022 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 6.3, Course: C-Fx2, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 1 4 Joachim Dichmann Melges 24 Randalin 409 898.2,721.4,622.0 622.0 33628 19:00:00 19:51:45 0:51:45 1:09:06 7.304 kn 1.0
2 33 1 4 Jørgen Mohr Ernst Melges 24 Baronessen 271 898.2,721.4,622.0 622.0 31656 19:00:00 19:55:37 0:55:37 1:12:58 6.797 kn 2.0
3 74 1 3 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 976.8,744.4,647.0 647.0 7930 19:00:00 19:58:17 0:58:17 1:13:00 6.486 kn 3.0
4 75 1 4 Remi Provost J 112 Joy 1 831.6,660.0,582.6 582.6 35884 19:00:00 19:53:53 0:53:53 1:15:22 7.015 kn 4.0
5 62 1 3 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 974.0,737.8,635.0 635.0 1392 19:00:00 20:02:08 1:02:08 1:18:07 6.084 kn 5.0
6 86 1 4 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 814.6,622.6,533.8 533.8 35931     DNS     10.0
6 60 1 3 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1000.6,750.6,642.8 642.8 31586     DNS     10.0
6 63 1 3 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 970.8,723.4,619.2 619.2 32914     DNF     10.0
6 65 1 3 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 955.4,718.2,614.8 614.8 34804     DNS     10.0
10 87 1 4 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 876.2,668.4,573.4 573.4 31240     DNC     18.0
10 83 1 4 Jens Ernst JPK 10.80 Kaha 1 866.0,664.8,573.8 573.8 36668     DNC     18.0
10 85 1 3 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.0,710.0,611.8 611.8 11760     DNC     18.0
10 78 1 3 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 938.6,692.0,585.0 585.0       DNC     18.0
10 64 1 3 Jens Fich Solona 37 Augusta 67 920.0,690.0,585.0 585.0       DNC     18.0
10   1 4 Michael Bergholdt Danielsen Sunfast 3200 Joyride 4528 889.4,698.2,614.0 614.0 36667     DNC     18.0
10   1 3 Lars Hansen Hanse 370 Lola 606 951.2,720.8,619.4 619.4 36519     DNC     18.0
10 42 1 4 Jørgen Kjær Frandsen Boatspeed 23 Seldén 1 865.8,662.6,554.2 554.2 34441     DNC     18.0

14-06-2022 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.48, Course: G-Dx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 1 4 Joachim Dichmann Melges 24 Randalin 409 898.2,721.4,622.0 721.4 33628 19:00:00 20:36:57 1:36:57 2:02:18 4.629 kn 1.0
2 33 1 4 Jørgen Mohr Ernst Melges 24 Baronessen 271 898.2,721.4,622.0 721.4 31656 19:00:00 20:38:04 1:38:04 2:03:25 4.576 kn 2.0
3 86 1 4 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 814.6,622.6,533.8 622.6 35931 19:00:00 20:27:11 1:27:11 2:04:51 5.148 kn 3.0
4 74 1 3 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 976.8,744.4,647.0 744.4 7930 19:00:00 20:42:30 1:42:30 2:04:59 4.379 kn 4.0
5 75 1 4 Remi Provost J 112 Joy 1 831.6,660.0,582.6 660.0 35884 19:00:00 20:33:21 1:33:21 2:06:22 4.808 kn 5.0
6 83 1 4 Jens Ernst JPK 10.80 Kaha 1 866.0,664.8,573.8 664.8 36668 19:00:00 20:37:35 1:37:35 2:10:00 4.599 kn 6.0
7 87 1 4 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 876.2,668.4,573.4 668.4 31240 19:00:00 20:38:57 1:38:57 2:10:55 4.536 kn 7.0
8 60 1 3 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1000.6,750.6,642.8 750.6 31586 19:00:00 20:54:12 1:54:12 2:15:55 3.93 kn 8.0
9 65 1 3 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 955.4,718.2,614.8 718.2 34804 19:00:00 20:50:43 1:50:43 2:16:28 4.054 kn 9.0
10 62 1 3 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 974.0,737.8,635.0 737.8 1392 19:00:00 20:53:36 1:53:36 2:16:55 3.951 kn 10.0
11 63 1 3 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 970.8,723.4,619.2 723.4 32914 19:00:00 20:54:36 1:54:36 2:19:42 3.916 kn 11.0
12 78 1 3 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 938.6,692.0,585.0 692.0   19:00:00 20:55:00 1:55:00 2:24:01 3.903 kn 12.0
13 64 1 3 Jens Fich Solona 37 Augusta 67 920.0,690.0,585.0 690.0       DNF     14.0
14 85 1 3 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.0,710.0,611.8 710.0 11760     DNC     18.0
14   1 4 Michael Bergholdt Danielsen Sunfast 3200 Joyride 4528 889.4,698.2,614.0 698.2 36667     DNC     18.0
14   1 3 Lars Hansen Hanse 370 Lola 606 951.2,720.8,619.4 720.8 36519     DNC     18.0
14 42 1 4 Jørgen Kjær Frandsen Boatspeed 23 Seldén 1 865.8,662.6,554.2 662.6 34441     DNC     18.0

21-06-2022 - 1 Start

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 8.28, Course: G-Dx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 1 4 Joachim Dichmann Melges 24 Randalin 409 898.2,721.4,622.0 721.4 33628 19:00:00 20:34:54 1:34:54 2:02:58 5.235 kn 1.0
2 33 1 4 Jørgen Mohr Ernst Melges 24 Baronessen 271 898.2,721.4,622.0 721.4 31656 19:00:00 20:35:26 1:35:26 2:03:30 5.206 kn 2.0
3 74 1 3 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 976.8,744.4,647.0 744.4 7930 19:00:00 20:40:59 1:40:59 2:05:53 4.92 kn 3.0
4 75 1 4 Remi Provost J 112 Joy 1 831.6,660.0,582.6 660.0 35884 19:00:00 20:30:11 1:30:11 2:06:44 5.509 kn 4.0
5 86 1 4 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 814.6,622.6,533.8 622.6 35931 19:00:00 20:26:55 1:26:55 2:08:37 5.716 kn 5.0
6 85 1 3 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.0,710.0,611.8 710.0 11760 19:00:00 20:43:41 1:43:41 2:13:20 4.792 kn 6.0
7 65 1 3 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 955.4,718.2,614.8 718.2 34804 19:00:00 20:46:16 1:46:16 2:14:47 4.675 kn 7.0
8 87 1 4 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 876.2,668.4,573.4 668.4 31240 19:00:00 20:39:30 1:39:30 2:14:53 4.993 kn 8.0
9 78 1 3 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 938.6,692.0,585.0 692.0   19:00:00 20:47:33 1:47:33 2:19:41 4.619 kn 9.0
10 60 1 3 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1000.6,750.6,642.8 750.6 31586 19:00:00 20:57:08 1:57:08 2:21:10 4.241 kn 10.0
11   1 4 Michael Bergholdt Danielsen Sunfast 3200 Joyride 4528 889.4,698.2,614.0 698.2 36667 19:00:00 20:51:40 1:51:40 2:22:56 4.449 kn 11.0
12 62 1 3 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 974.0,737.8,635.0 737.8 1392     DNC     18.0
12 63 1 3 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 970.8,723.4,619.2 723.4 32914     DNC     18.0
12 83 1 4 Jens Ernst JPK 10.80 Kaha 1 866.0,664.8,573.8 664.8 36668     DNC     18.0
12 64 1 3 Jens Fich Solona 37 Augusta 67 920.0,690.0,585.0 690.0       DNC     18.0
12   1 3 Lars Hansen Hanse 370 Lola 606 951.2,720.8,619.4 720.8 36519     DNC     18.0
12 42 1 4 Jørgen Kjær Frandsen Boatspeed 23 Seldén 1 865.8,662.6,554.2 662.6 34441     DNC     18.0

03-05-2022 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.00, Course: B-Fx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 47 2 2 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 975.0,775.4,662.4 775.4 35345 19:10:00 20:49:22 1:39:22 1:51:49 3.019 kn 1.0
2 32 2 2 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 19:10:00 20:52:59 1:42:59 1:53:50 2.913 kn 2.0
3 31 2 2 Michael Finke Albin Express Flux 432 1040.4,794.6,696.2 794.6 34885 19:10:00 20:55:32 1:45:32 1:56:23 2.843 kn 3.0
4 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1120.0,860.6,757.6 860.6 2547 19:10:00 21:04:06 1:54:06 1:59:27 2.629 kn 4.0
5 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 1288.2,924.8,787.2 924.8 16425 19:10:00 21:11:56 2:01:56 2:01:56 2.46 kn 5.0
6 23 2 1 Mads Kirketorp H-båd Dalton 534 1121.4,825.4,713.0 825.4 17564 19:10:00 21:05:50 1:55:50 2:04:07 2.59 kn 6.5
6 27 2 1 Søren Scavenius Andersen L23 Tørn 277 1184.4,865.6,741.4 865.6 33429 19:10:00 21:09:11 1:59:11 2:04:07 2.517 kn 6.5
8 43 2 2 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 1030.2,779.4,675.6 779.4 30702 19:10:00 21:05:21 1:55:21 2:07:28 2.601 kn 8.0
9 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 1197.0,867.4,733.0 867.4 3621 19:10:00 21:19:13 2:09:13 2:14:00 2.322 kn 9.0
10 50 2 2 Lene Grove Bavaria 37 Saxe 4 981.6,724.4,610.0 724.4 36621 19:10:00 21:11:55 2:01:55 2:18:37 2.461 kn 10.0
11 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1074.2,794.2,681.8 794.2 17708     DNC     14.0
11 34 2 2 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 1040.4,794.6,696.2 794.6 35662     DNC     14.0
11   2 2 Dan Anker Nielsen X-95 NeXt Level 42 991.4,756.2,655.2 756.2 3407     DNC     14.0

10-05-2022 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.76, Course: E-Sx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1120.0,860.6,757.6 860.6 2547 19:10:00 20:10:37 1:00:37 1:06:47 5.701 kn 1.0
2 27 2 1 Søren Scavenius Andersen L23 Tørn 277 1184.4,865.6,741.4 865.6 33429 19:10:00 20:11:50 1:01:50 1:07:31 5.589 kn 2.0
3 47 2 2 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 975.0,775.4,662.4 775.4 35345 19:10:00 20:03:18 0:53:18 1:07:39 6.484 kn 3.0
4 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 1197.0,867.4,733.0 867.4 3621 19:10:00 20:12:27 1:02:27 1:07:58 5.534 kn 4.0
5 23 2 1 Mads Kirketorp H-båd Dalton 534 1121.4,825.4,713.0 825.4 17564 19:10:00 20:08:27 0:58:27 1:08:00 5.913 kn 5.0
6 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1074.2,794.2,681.8 794.2 17708 19:10:00 20:07:29 0:57:29 1:10:01 6.012 kn 6.0
7 34 2 2 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 1040.4,794.6,696.2 794.6 35662 19:10:00 20:08:08 0:58:08 1:10:38 5.945 kn 7.0
8 32 2 2 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 19:10:00 20:07:19 OCS     10.0
8 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 1288.2,924.8,787.2 924.8 16425 19:10:00 20:09:58 OCS     10.0
10 31 2 2 Michael Finke Albin Express Flux 432 1040.4,794.6,696.2 794.6 34885     DNC     14.0
10 43 2 2 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 1030.2,779.4,675.6 779.4 30702     DNC     14.0
10 50 2 2 Lene Grove Bavaria 37 Saxe 4 981.6,724.4,610.0 724.4 36621     DNC     14.0
10   2 2 Dan Anker Nielsen X-95 NeXt Level 42 991.4,756.2,655.2 756.2 3407     DNC     14.0

17-05-2022 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 3.79, Course: D-Ax1, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 47 2 2 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 975.0,775.4,662.4 775.4 35345 19:10:00 19:59:45 0:49:45 0:59:11 4.571 kn 1.0
2 32 2 2 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 19:10:00 20:02:01 0:52:01 1:00:14 4.372 kn 2.0
3 31 2 2 Michael Finke Albin Express Flux 432 1040.4,794.6,696.2 794.6 34885 19:10:00 20:02:26 0:52:26 1:00:39 4.337 kn 3.0
4 23 2 1 Mads Kirketorp H-båd Dalton 534 1121.4,825.4,713.0 825.4 17564 19:10:00 20:05:43 0:55:43 1:02:00 4.081 kn 4.0
5 34 2 2 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 1040.4,794.6,696.2 794.6 35662 19:10:00 20:04:08 0:54:08 1:02:21 4.201 kn 5.0
6 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 1288.2,924.8,787.2 924.8 16425 19:10:00 20:12:50 1:02:50 1:02:50 3.619 kn 6.0
7 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1074.2,794.2,681.8 794.2 17708 19:10:00 20:04:45 0:54:45 1:03:00 4.153 kn 7.0
8 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1120.0,860.6,757.6 860.6 2547 19:10:00 20:11:26 1:01:26 1:05:29 3.702 kn 8.0
9 27 2 1 Søren Scavenius Andersen L23 Tørn 277 1184.4,865.6,741.4 865.6 33429 19:10:00 20:12:29 1:02:29 1:06:13 3.639 kn 9.0
10 43 2 2 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 1030.2,779.4,675.6 779.4 30702 19:10:00 20:08:15 0:58:15 1:07:26 3.904 kn 10.0
11 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 1197.0,867.4,733.0 867.4 3621 19:10:00 20:14:32 1:04:32 1:08:10 3.524 kn 11.0
12 50 2 2 Lene Grove Bavaria 37 Saxe 4 981.6,724.4,610.0 724.4 36621     DNC     14.0
12   2 2 Dan Anker Nielsen X-95 NeXt Level 42 991.4,756.2,655.2 756.2 3407     DNC     14.0

24-05-2022 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 3.20, Course: G-Sx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1120.0,860.6,757.6 860.6 2547 19:10:00 20:00:20 0:50:20 0:53:45 3.815 kn 1.0
2 31 2 2 Michael Finke Albin Express Flux 432 1040.4,794.6,696.2 794.6 34885 19:10:00 19:56:50 0:46:50 0:53:47 4.1 kn 2.0
3 34 2 2 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 1040.4,794.6,696.2 794.6 35662 19:10:00 19:57:01 0:47:01 0:53:58 4.084 kn 3.0
4 23 2 1 Mads Kirketorp H-båd Dalton 534 1121.4,825.4,713.0 825.4 17564 19:10:00 19:59:45 0:49:45 0:55:03 3.859 kn 4.0
5 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1074.2,794.2,681.8 794.2 17708 19:10:00 19:59:06 0:49:06 0:56:04 3.91 kn 5.0
6 27 2 1 Søren Scavenius Andersen L23 Tørn 277 1184.4,865.6,741.4 865.6 33429 19:10:00 20:03:17 0:53:17 0:56:26 3.603 kn 6.0
7 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 1197.0,867.4,733.0 867.4 3621 19:10:00 20:04:48 0:54:48 0:57:52 3.504 kn 7.0
8 50 2 2 Lene Grove Bavaria 37 Saxe 4 981.6,724.4,610.0 724.4 36621 19:10:00 20:03:02 0:53:02 1:03:43 3.62 kn 8.0
9 47 2 2 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 975.0,775.4,662.4 775.4 35345     DNC     14.0
9 32 2 2 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624     DNC     14.0
9 43 2 2 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 1030.2,779.4,675.6 779.4 30702     DNC     14.0
9 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 1288.2,924.8,787.2 924.8 16425     DNC     14.0
9   2 2 Dan Anker Nielsen X-95 NeXt Level 42 991.4,756.2,655.2 756.2 3407     DNC     14.0

31-05-2022 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 0.63, Course: G-Sx1, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 31 2 2 Michael Finke Albin Express Flux 432 1040.4,794.6,696.2 1040.4 34885 19:10:00 19:45:44 0:35:44 0:38:20 1.058 kn 1.0
2 32 2 2 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 1040.4 3624 19:10:00 19:46:02 0:36:02 0:38:38 1.049 kn 2.0
3 47 2 2 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 975.0,775.4,662.4 975.0 35345 19:10:00 19:45:55 0:35:55 0:39:12 1.052 kn 3.0
4 43 2 2 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 1030.2,779.4,675.6 1030.2 30702 19:10:00 19:47:55 0:37:55 0:40:38 0.997 kn 4.0
5 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1074.2,794.2,681.8 1074.2 17708 19:10:00 19:48:53 0:38:53 0:41:08 0.972 kn 5.0
6 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1120.0,860.6,757.6 1120.0 2547 19:10:00 19:49:30 0:39:30 0:41:16 0.957 kn 6.0
7 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 1197.0,867.4,733.0 1197.0 3621 19:10:00 19:50:36 0:40:36 0:41:33 0.931 kn 7.0
8 23 2 1 Mads Kirketorp H-båd Dalton 534 1121.4,825.4,713.0 1121.4 17564     DNC     14.0
8 34 2 2 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 1040.4,794.6,696.2 1040.4 35662     DNC     14.0
8 27 2 1 Søren Scavenius Andersen L23 Tørn 277 1184.4,865.6,741.4 1184.4 33429     DNC     14.0
8 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 1288.2,924.8,787.2 1288.2 16425     DNC     14.0
8 50 2 2 Lene Grove Bavaria 37 Saxe 4 981.6,724.4,610.0 981.6 36621     DNC     14.0
8   2 2 Dan Anker Nielsen X-95 NeXt Level 42 991.4,756.2,655.2 991.4 3407     DNC     14.0

07-06-2022 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 6.3, Course: C-Fx2, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 31 2 2 Michael Finke Albin Express Flux 432 1040.4,794.6,696.2 696.2 34885 19:10:00 20:14:13 1:04:13 1:13:46 5.886 kn 1.0
2 32 2 2 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 696.2 3624 19:10:00 20:14:36 1:04:36 1:14:09 5.851 kn 2.0
3 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1074.2,794.2,681.8 681.8 17708 19:10:00 20:14:55 1:04:55 1:15:59 5.823 kn 3.0
4 23 2 1 Mads Kirketorp H-båd Dalton 534 1121.4,825.4,713.0 713.0 17564 19:10:00 20:18:27 1:08:27 1:16:14 5.522 kn 4.0
5 27 2 1 Søren Scavenius Andersen L23 Tørn 277 1184.4,865.6,741.4 741.4 33429 19:10:00 20:22:43 1:12:43 1:17:32 5.198 kn 5.0
6 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1120.0,860.6,757.6 757.6 2547 19:10:00 20:25:12 1:15:12 1:18:18 5.027 kn 6.0
7 43 2 2 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 1030.2,779.4,675.6 675.6 30702 19:10:00 20:19:41 1:09:41 1:21:24 5.425 kn 7.0
8 47 2 2 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 975.0,775.4,662.4 662.4 35345     DNC     14.0
8 34 2 2 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 1040.4,794.6,696.2 696.2 35662     DNC     14.0
8 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 1197.0,867.4,733.0 733.0 3621     DNC     14.0
8 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 1288.2,924.8,787.2 787.2 16425     DNC     14.0
8 50 2 2 Lene Grove Bavaria 37 Saxe 4 981.6,724.4,610.0 610.0 36621     DNC     14.0
8   2 2 Dan Anker Nielsen X-95 NeXt Level 42 991.4,756.2,655.2 655.2 3407     DNC     14.0

14-06-2022 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 4.50, Course: G-Dx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 31 2 2 Michael Finke Albin Express Flux 432 1040.4,794.6,696.2 794.6 34885 19:10:00 20:11:21 1:01:21 1:11:07 4.401 kn 1.0
2 47 2 2 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 975.0,775.4,662.4 775.4 35345 19:10:00 20:10:41 1:00:41 1:11:53 4.449 kn 2.0
3 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1074.2,794.2,681.8 794.2 17708 19:10:00 20:12:40 1:02:40 1:12:28 4.309 kn 3.0
4 34 2 2 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 1040.4,794.6,696.2 794.6 35662 19:10:00 20:13:10 1:03:10 1:12:56 4.274 kn 4.0
5 23 2 1 Mads Kirketorp H-båd Dalton 534 1121.4,825.4,713.0 825.4 17564 19:10:00 20:17:21 1:07:21 1:14:48 4.009 kn 5.0
6 32 2 2 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 19:10:00 20:17:07 1:07:07 1:16:53 4.023 kn 6.0
7 43 2 2 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 1030.2,779.4,675.6 779.4 30702 19:10:00 20:16:20 1:06:20 1:17:14 4.07 kn 7.0
8 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 1197.0,867.4,733.0 867.4 3621 19:10:00 20:27:04 1:17:04 1:21:22 3.503 kn 8.0
9 50 2 2 Lene Grove Bavaria 37 Saxe 4 981.6,724.4,610.0 724.4 36621 19:10:00 20:18:53 1:08:53 1:23:55 3.92 kn 9.0
10 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1120.0,860.6,757.6 860.6 2547     DNC     14.0
10 27 2 1 Søren Scavenius Andersen L23 Tørn 277 1184.4,865.6,741.4 865.6 33429     DNC     14.0
10 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 1288.2,924.8,787.2 924.8 16425     DNC     14.0
10   2 2 Dan Anker Nielsen X-95 NeXt Level 42 991.4,756.2,655.2 756.2 3407     DNC     14.0

21-06-2022 - 2 Start

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 4.44, Course: G-Sx4, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 31 2 2 Michael Finke Albin Express Flux 432 1040.4,794.6,696.2 794.6 34885 19:10:00 20:29:10 1:19:10 1:28:48 3.365 kn 1.0
2 47 2 2 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 975.0,775.4,662.4 775.4 35345 19:10:00 20:28:50 1:18:50 1:29:53 3.379 kn 2.0
3 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1074.2,794.2,681.8 794.2 17708 19:10:00 20:30:50 1:20:50 1:30:30 3.296 kn 3.0
4 23 2 1 Mads Kirketorp H-båd Dalton 534 1121.4,825.4,713.0 825.4 17564 19:10:00 20:34:31 1:24:31 1:31:52 3.152 kn 4.0
5 34 2 2 Morten Vester Albin Express Explosiv 126 1040.4,794.6,696.2 794.6 35662 19:10:00 20:33:16 1:23:16 1:32:54 3.199 kn 5.0
6 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1120.0,860.6,757.6 860.6 2547 19:10:00 20:40:53 1:30:53 1:35:38 2.931 kn 6.0
7 32 2 2 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 19:10:00 20:37:42 1:27:42 1:37:20 3.038 kn 7.0
8 43 2 2 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 1030.2,779.4,675.6 779.4 30702 19:10:00 20:38:21 1:28:21 1:39:07 3.015 kn 8.0
9 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 1197.0,867.4,733.0 867.4 3621 19:10:00 20:51:00 1:41:00 1:45:15 2.638 kn 9.0
10 50 2 2 Lene Grove Bavaria 37 Saxe 4 981.6,724.4,610.0 724.4 36621 19:10:00 20:40:36 1:30:36 1:45:26 2.94 kn 10.0
11 27 2 1 Søren Scavenius Andersen L23 Tørn 277 1184.4,865.6,741.4 865.6 33429     DNC     14.0
11 10 2 1 Erik Køster Folkebåd Kong Fus 952 1288.2,924.8,787.2 924.8 16425     DNC     14.0
11   2 2 Dan Anker Nielsen X-95 NeXt Level 42 991.4,756.2,655.2 756.2 3407     DNC     14.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 10
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 10

www.kerteminde-sejlklub.dk

www.kerteminde-sejlklub.dk/aftensejlads/dh-koelbaade/
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com