event burgee venue burgee

DH-kølbåde Kerteminde - aftenkapsejlads 2023

Kerteminde sejlklub

Løbsresultater

1 Løb

Sailed: 14, Discards: 2, To count: 12, Rating system: Custom, Entries: 10, Scoring system: DH2023
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo 02-05-2023
   
09-05-2023
   
16-05-2023
   
23-05-2023
   
30-05-2023
   
06-06-2023
   
13-06-2023
   
20-06-2023
   
15-08-023
   
22-08-2023
   
29-08-2023
   
02-09-2023 RR
   
02-09-2023 RR
   
12-09-2023
   
Total Nett
1st 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4   34885 4.0 3.0 4.0 (11.0 DNC) 2.0 3.0 (11.0 DNC) 5.0 2.0 3.0 1.5 2.0 2.0 1.0 54.5 32.5
2nd 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2   3624 2.0 1.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 1.0 4.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 47.0
3rd 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6   16720 3.0 2.0 (11.0 DNC) 6.0 4.0 4.0 2.0 2.0 4.0 5.0 7.0 DNF (11.0 DNC) 11.0 DNC 7.0 79.0 57.0
4th 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0   2547 7.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 5.0 6.0 5.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 1.0 1.0 4.0 84.0 62.0
5th 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6   17564 5.0 4.0 1.0 2.0 3.0 7.0 (11.0 DNC) 6.0 5.0 6.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 89.0 67.0
6th 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2     1.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 6.0 5.0 4.0 8.0 11.0 DNC 2.0 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 90.0 68.0
7th 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6   992 6.0 (11.0 DNC) 3.0 3.0 10.0 DNF 1.0 3.0 1.0 7.0 DSQ (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 92.0 70.0
8th 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8   17708 8.0 6.0 DNF (11.0 DNC) 4.0 7.0 9.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 4.0 1.5 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 102.5 80.5
9th 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2   3621 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 7.0 10.0 DNF 8.0 6.0 7.0 11.0 DNC 7.0 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 8.0 123.0 101.0
10th 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0   36621 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 3.0 9.0 136.0 114.0

2 Løb

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Rating system: Custom, Entries: 9, Scoring system: DH2023
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo 02-05-2023
   
09-05-2023
   
16-05-2023
   
23-05-2023
   
30-05-2023
   
06-06-2023
   
13-06-2023
   
20-06-2023
   
27-06-2023
   
15-08-023
   
22-08-2023
   
29-08-2023
   
02-09-2023 RR
   
02-09-2023 RR
   
12-09-2023
   
Total Nett
1st 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8   7930 1.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 35.0 12.0
2nd 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8   32914 2.0 2.0 2.0 5.0 4.0 4.0 3.0 4.0 3.0 3.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 69.0 39.0
3rd 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6   1392 (10.0 DNC) 3.0 4.0 DSQ 2.0 3.0 5.0 2.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) 1.0 6.0 DNF (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 73.0 43.0
4th 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0   11760 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 1.0 1.0 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 2.0 2.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 89.0 59.0
5th 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8   1844 (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 10.0 DNC 4.0 4.0 6.0 DNF 2.0 2.0 5.0 95.0 65.0
6th 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4   31586 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 128.0 98.0
7th 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0     (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 6.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 137.0 107.0
8th 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2   37115 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 150.0 120.0
8th 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4   34804 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 150.0 120.0

3 Løb

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Rating system: Custom, Entries: 4, Scoring system: DH2023
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo 02-05-2023
   
09-05-2023
   
16-05-2023
   
23-05-2023
   
30-05-2023
   
06-06-2023
   
13-06-2023
   
20-06-2023
   
27-06-2023
   
15-08-023
   
22-08-2023
   
29-08-2023
   
02-09-2023 RR
   
02-09-2023 RR
   
12-09-2023
   
Total Nett
1st 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6   35884 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.5 (3.0) 2.0 2.0 2.0 22.5 15.5
2nd 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2   35931 2.0 2.0 2.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 (5.0 DNC) 4.0 1.5 1.0 3.0 3.0 1.0 38.5 23.5
3rd 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2   31240 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 4.0 DNF 3.0 2.0 3.0 3.0 2.0 4.0 4.0 4.0 51.0 36.0
4th 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2   31674 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 4.0 5.0 DNF 1.0 1.0 3.0 61.0 46.0

4 Løb

Sailed: 12, Discards: 0, To count: 12, Rating system: Custom, Entries: 3, Scoring system: DH2023
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo 02-05-2023
   
09-05-2023
   
16-05-2023
   
23-05-2023
   
30-05-2023
   
06-06-2023
   
13-06-2023
   
20-06-2023
   
15-08-023
   
22-08-2023
   
29-08-2023
   
12-09-2023
   
Total Nett
1st 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2   33628 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 DNC 1.0 4.0 DNC 1.0 1.0 2.0 1.0 19.0 19.0
2nd 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8   35345 2.0 2.0 2.0 3.0 DNF 2.0 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 22.0 22.0
3rd 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8   35824 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNF 3.0 DNF 3.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNF 4.0 DNF 4.0 DNC 46.0 46.0

02-05-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 3.79, Course: A-Sx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 794.6   19:10:00 19:56:31 0:46:31 0:49:12 4.889 kn 1.0
2 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 19:10:00 19:57:22 0:47:22 0:50:03 4.801 kn 2.0
3 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 826.8 16720 19:10:00 19:59:38 0:49:38 0:50:17 4.582 kn 3.0
4 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 795.8 34885 19:10:00 19:58:30 0:48:30 0:51:06 4.689 kn 4.0
5 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 826.8 17564 19:10:00 20:01:09 0:51:09 0:51:48 4.446 kn 5.0
6 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 837.0 992 19:10:00 20:02:09 0:52:09 0:52:09 4.36 kn 6.0
7 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 863.6 2547 19:10:00 20:04:10 0:54:10 0:52:29 4.198 kn 7.0
8 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 795.0 17708 19:10:00 20:00:42 0:50:42 0:53:21 4.485 kn 8.0
9 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 868.2 3621     DNC     11.0
9 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 727.6 36621     DNC     11.0

09-05-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 4.05, Course: S-Ax3, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 696.2 3624 19:10:00 19:58:40 0:48:40 0:50:27 4.993 kn 1.0
2 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 714.6 16720 19:10:00 20:02:51 0:52:51 0:53:23 4.598 kn 2.0
3 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 697.4 34885 19:10:00 20:01:52 0:51:52 0:53:34 4.685 kn 3.0
4 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 714.6 17564 19:10:00 20:07:43 0:57:43 0:58:15 4.21 kn 4.0
5 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 682.8 17708     DNF     6.0
6 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 761.0 2547     DNC     11.0
6 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 696.2       DNC     11.0
6 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 722.6 992     DNC     11.0
6 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 734.2 3621     DNC     11.0
6 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 612.0 36621     DNC     11.0

16-05-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 3.79, Course: A-Sx3, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 714.6 17564 19:10:00 19:57:04 0:47:04 0:47:34 4.831 kn 1.0
2 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 696.2   19:10:00 19:55:57 0:45:57 0:47:37 4.949 kn 2.0
3 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 722.6 992 19:10:00 19:58:04 0:48:04 0:48:04 4.731 kn 3.0
4 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 697.4 34885 19:10:00 19:59:10 0:49:10 0:50:46 4.625 kn 4.0
5 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 696.2 3624     DNC     11.0
5 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 714.6 16720     DNC     11.0
5 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 761.0 2547     DNC     11.0
5 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 682.8 17708     DNC     11.0
5 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 734.2 3621     DNC     11.0
5 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 612.0 36621     DNC     11.0

23-05-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.15, Course: A-S x 4, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 19:10:00 20:06:47 0:56:47 1:00:25 5.442 kn 1.0
2 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 826.8 17564 19:10:00 20:09:34 0:59:34 1:00:27 5.187 kn 2.0
3 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 837.0 992 19:10:00 20:12:19 1:02:19 1:02:19 4.959 kn 3.0
4 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 795.0 17708 19:10:00 20:09:49 0:59:49 1:03:25 5.166 kn 4.0
5 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 863.6 2547 19:10:00 20:17:48 1:07:48 1:05:31 4.558 kn 5.0
6 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 826.8 16720 19:10:00 20:14:50 1:04:50 1:05:43 4.766 kn 6.0
7 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 868.2 3621 19:10:00 20:23:47 1:13:47 1:11:06 4.188 kn 7.0
8 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 795.8 34885     DNC     11.0
8 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 794.6       DNC     11.0
8 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 727.6 36621     DNC     11.0

30-05-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 3.45, Course: B-Ax2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 1040.4 3624 19:10:00 20:49:32 1:39:32 1:45:29 2.08 kn 1.0
2 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 1041.4 34885 19:10:00 20:49:42 1:39:42 1:45:35 2.076 kn 2.0
3 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 1123.2 17564 19:10:00 21:00:28 1:50:28 1:51:39 1.874 kn 3.0
4 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 1123.2 16720 19:10:00 21:02:31 1:52:31 1:53:42 1.84 kn 4.0
5 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 1123.0 2547 19:10:00 21:08:24 1:58:24 1:59:36 1.748 kn 5.0
6 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 1040.4   19:10:00 21:08:15 1:58:15 2:04:12 1.751 kn 6.0
7 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 1075.2 17708 19:10:00 21:23:40 2:13:40 2:17:37 1.549 kn 7.0
8 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 1143.8 992     DNF     10.0
8 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 1198.2 3621     DNF     10.0
10 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 987.8 36621     DNC     11.0

06-06-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 1.7, Course: S-Gx1, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 1143.8 992 19:10:00 19:39:05 0:29:05 0:29:05 3.507 kn 1.0
2 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 1040.4 3624 19:10:00 19:36:53 0:26:53 0:29:49 3.794 kn 2.0
3 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 1041.4 34885 19:10:00 19:37:28 0:27:28 0:30:22 3.714 kn 3.0
4 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 1123.2 16720 19:10:00 19:42:23 0:32:23 0:32:58 3.15 kn 4.0
5 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 1040.4   19:10:00 19:42:10 0:32:10 0:35:06 3.171 kn 5.0
6 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 1123.0 2547 19:10:00 19:47:50 0:37:50 0:38:25 2.696 kn 6.0
7 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 1123.2 17564 19:10:00 19:48:10 0:38:10 0:38:45 2.672 kn 7.0
8 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 1198.2 3621 19:10:00 19:51:08 0:41:08 0:39:36 2.48 kn 8.0
9 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 1075.2 17708 19:10:00 19:48:10 0:38:10 0:40:07 2.672 kn 9.0
10 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 987.8 36621     DNC     11.0

13-06-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 2.45, Course: B-Gx1, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 19:10:00 19:42:47 0:32:47 0:34:31 4.484 kn 1.0
2 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 826.8 16720 19:10:00 19:44:12 0:34:12 0:34:37 4.298 kn 2.0
3 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 837.0 992 19:10:00 19:46:44 0:36:44 0:36:44 4.002 kn 3.0
4 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 794.6   19:10:00 19:45:43 0:35:43 0:37:27 4.116 kn 4.0
5 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 863.6 2547 19:10:00 19:48:48 0:38:48 0:37:43 3.789 kn 5.0
6 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 868.2 3621 19:10:00 19:53:07 0:43:07 0:41:51 3.409 kn 6.0
7 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 795.8 34885     DNC     11.0
7 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 826.8 17564     DNC     11.0
7 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 795.0 17708     DNC     11.0
7 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 727.6 36621     DNC     11.0

20-06-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 4.33, Course: C-Sx2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 1143.8 992 19:10:00 20:07:00 0:57:00 0:57:00 4.558 kn 1.0
2 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 1123.2 16720 19:10:00 20:08:55 0:58:55 1:00:24 4.41 kn 2.0
3 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 1123.0 2547 19:10:00 20:09:48 0:59:48 1:01:18 4.344 kn 3.0
4 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 1040.4 3624 19:10:00 20:03:55 0:53:55 1:01:23 4.819 kn 4.0
5 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 1041.4 34885 19:10:00 20:04:37 0:54:37 1:02:00 4.757 kn 5.0
6 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 1123.2 17564 19:10:00 20:13:26 1:03:26 1:04:55 4.096 kn 6.0
7 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 1198.2 3621 19:10:00 20:19:05 1:09:05 1:05:09 3.761 kn 7.0
8 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 1040.4   19:10:00 20:11:28 1:01:28 1:08:56 4.227 kn 8.0
9 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 1075.2 17708     DNC     11.0
9 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 987.8 36621     DNC     11.0

27-06-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.5, Course: A-S x 4, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Place Points
  31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 697.4 34885    
  32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 696.2 3624    
  58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 714.6 16720    
  20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 761.0 2547    
  23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 714.6 17564    
  34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 696.2      
  10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 722.6 992    
  59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 682.8 17708    
  24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 734.2 3621    
  50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 612.0 36621    

15-08-023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 4.25, Course: F-Cx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 19:10:00 20:01:32 0:51:32 0:54:32 4.948 kn 1.0
2 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 795.8 34885 19:10:00 20:03:41 0:53:41 0:56:36 4.75 kn 2.0
3 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 795.0 17708 19:10:00 20:04:26 0:54:26 0:57:25 4.685 kn 3.0
4 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 826.8 16720 19:10:00 20:08:43 0:58:43 0:59:26 4.343 kn 4.0
5 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 826.8 17564 19:10:00 20:12:31 1:02:31 1:03:14 4.079 kn 5.0
6 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 837.0 992     DSQ     7.0
7 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 863.6 2547     DNC     11.0
7 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 794.6       DNC     11.0
7 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 868.2 3621     DNC     11.0
7 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 727.6 36621     DNC     11.0

22-08-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 4.10, Course: G-Sx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 19:10:00 20:11:17 1:01:17 1:04:11 4.014 kn 1.0
2 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 794.6   19:10:00 20:11:46 1:01:46 1:04:40 3.983 kn 2.0
3 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 795.8 34885 19:10:00 20:12:06 1:02:06 1:04:55 3.961 kn 3.0
4 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 795.0 17708 19:10:00 20:17:46 1:07:46 1:10:38 3.63 kn 4.0
5 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 826.8 16720 19:10:00 20:21:47 1:11:47 1:12:29 3.427 kn 5.0
6 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 826.8 17564 19:10:00 20:34:10 1:24:10 1:24:52 2.923 kn 6.0
7 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 868.2 3621 19:10:00 20:38:20 1:28:20 1:26:12 2.785 kn 7.0
8 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 863.6 2547     DNC     11.0
8 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 837.0 992     DNC     11.0
8 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 727.6 36621     DNC     11.0

29-08-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 2.92, Course: E-Sx1, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 1041.4 34885 19:10:00 20:24:47 1:14:47 1:19:46 2.343 kn 1.5
1 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 1075.2 17708 19:10:00 20:26:26 1:16:26 1:19:46 2.292 kn 1.5
3 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 1123.0 2547 19:10:00 20:31:14 1:21:14 1:22:15 2.157 kn 3.0
4 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 1198.2 3621 19:10:00 20:44:18 1:34:18 1:31:39 1.858 kn 4.0
5 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 1040.4   19:10:00 20:42:15 1:32:15 1:37:17 1.899 kn 5.0
6 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 1123.2 16720     DNF     7.0
7 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 1040.4 3624     DNC     11.0
7 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 1123.2 17564     DNC     11.0
7 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 1143.8 992     DNC     11.0
7 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 987.8 36621     DNC     11.0

02-09-2023 RR - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 1.0, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Place Points
1 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 863.6 2547 1 1.0
2 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 795.8 34885 3 2.0
3 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 727.6 36621 9 3.0
4 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 DNC 11.0
4 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 826.8 16720 DNC 11.0
4 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 826.8 17564 DNC 11.0
4 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 794.6   DNC 11.0
4 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 837.0 992 DNC 11.0
4 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 795.0 17708 DNC 11.0
4 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 868.2 3621 DNC 11.0

02-09-2023 RR - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 1.0, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Place Points
1 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 863.6 2547 1 1.0
2 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 795.8 34885 3 2.0
3 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 727.6 36621 9 3.0
4 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624 DNC 11.0
4 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 826.8 16720 DNC 11.0
4 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 826.8 17564 DNC 11.0
4 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 794.6   DNC 11.0
4 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 837.0 992 DNC 11.0
4 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 795.0 17708 DNC 11.0
4 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 868.2 3621 DNC 11.0

12-09-2023 - 1 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 3.60, Course: B-Sx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 31 2 1 Michael Finke Albin Express Flux 432 1041.4,795.8,697.4 795.8 34885 18:40:00 19:29:48 0:49:48 0:52:16 4.337 kn 1.0
2 34 2 1 Morten Vester Albin Express Explosiv 432 1040.4,794.6,696.2 794.6   18:40:00 19:30:05 0:50:05 0:52:38 4.313 kn 2.0
3 10 2 1 Lars Tjørnvig Duet Nangijala 29 1143.8,837.0,722.6 837.0 992 18:40:00 19:32:56 0:52:56 0:52:56 4.081 kn 3.0
4 20 2 1 Jesper Knudsen Spidsgatter Gi-Gi 16 1123.0,863.6,761.0 863.6 2547 18:40:00 19:34:42 0:54:42 0:53:06 3.949 kn 4.0
5 59 2 1 Johnny Busch Hansen Soling Inhale 70 1075.2,795.0,682.8 795.0 17708 18:40:00 19:31:29 0:51:29 0:54:00 4.196 kn 5.0
6 23 2 1 Mads Kirketrop H-båd Dalton 534 1123.2,826.8,714.6 826.8 17564 18:40:00 19:33:24 0:53:24 0:54:01 4.045 kn 6.0
7 58 2 1 Peter Steen H-båd Tjaldur 367 1123.2,826.8,714.6 826.8 16720 18:40:00 19:34:34 0:54:34 0:55:11 3.958 kn 7.0
8 24 2 1 Bjarne Rasmussen Jeanneau fantasia 27 Midji 67 1198.2,868.2,734.2 868.2 3621 18:40:00 19:43:10 1:03:10 1:01:18 3.42 kn 8.0
9 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe DEN 4 987.8,727.6,612.0 727.6 36621 18:40:00 19:36:04 0:56:04 1:02:38 3.853 kn 9.0
10 32 2 1 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 1040.4,794.6,696.2 794.6 3624     DNC     11.0

02-05-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 4.87, Course: A-Dx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 745.0 7930 19:00:00 19:57:48 0:57:48 1:05:16 5.055 kn 1.0
2 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 724.0 32914 19:00:00 20:00:09 1:00:09 1:09:19 4.858 kn 2.0
3 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 744.0 1392     DNC     10.0
3 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 710.2 11760     DNC     10.0
3 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 692.6 1844     DNC     10.0
3 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 751.0 31586     DNC     10.0
3 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 672.0       DNC     10.0
3 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 719.8 37115     DNC     10.0
3 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 718.6 34804     DNC     10.0

09-05-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.39, Course: D-Ax2, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 647.8 7930 19:00:00 20:24:42 1:24:42 1:33:55 5.235 kn 1.0
2 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 619.8 32914 19:00:00 20:34:34 1:34:34 1:47:14 4.689 kn 2.0
3 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 639.6 1392 19:00:00 20:37:22 1:37:22 1:47:35 4.554 kn 3.0
4 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 585.8 1844 19:00:00 20:33:34 1:33:34 1:50:25 4.739 kn 4.0
5 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 612.0 11760     DNC     10.0
5 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 643.4 31586     DNC     10.0
5 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 576.0       DNC     10.0
5 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 616.2 37115     DNC     10.0
5 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 615.4 34804     DNC     10.0

16-05-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 4.87, Course: A-Dx2, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 647.8 7930 19:00:00 19:55:40 0:55:40 1:01:44 5.249 kn 1.0
2 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 619.8 32914 19:00:00 19:56:42 0:56:42 1:05:03 5.153 kn 2.0
3 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 639.6 1392     DSQ     4.0
4 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 612.0 11760     DNC     10.0
4 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 585.8 1844     DNC     10.0
4 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 643.4 31586     DNC     10.0
4 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 576.0       DNC     10.0
4 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 616.2 37115     DNC     10.0
4 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 615.4 34804     DNC     10.0

23-05-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 8.47, Course: A-D x 3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 745.0 7930 19:00:00 20:27:36 1:27:36 1:40:35 5.801 kn 1.0
2 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 744.0 1392 19:00:00 20:35:50 1:35:50 1:48:58 5.303 kn 2.0
3 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 692.6 1844 19:00:00 20:31:14 1:31:14 1:51:37 5.57 kn 3.0
4 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 751.0 31586 19:00:00 20:39:51 1:39:51 1:51:59 5.09 kn 4.0
5 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 724.0 32914 19:00:00 20:36:29 1:36:29 1:52:26 5.267 kn 5.0
6 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 710.2 11760 19:00:00 20:36:40 1:36:40 1:54:34 5.257 kn 6.0
7 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 672.0       DNC     10.0
7 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 719.8 37115     DNC     10.0
7 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 718.6 34804     DNC     10.0

30-05-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 3.45, Course: B-Ax2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 933.2 11760 19:00:00 20:19:44 1:19:44 1:31:51 2.596 kn 1.0
2 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 1001.0 31586 19:00:00 20:25:26 1:25:26 1:33:39 2.423 kn 2.0
3 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 986.2 1392 19:00:00 20:25:44 1:25:44 1:34:48 2.414 kn 3.0
4 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 971.4 32914 19:00:00 20:26:22 1:26:22 1:36:17 2.397 kn 4.0
5 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 977.4 7930     DNC     10.0
5 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 937.6 1844     DNC     10.0
5 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 886.6       DNC     10.0
5 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 958.4 37115     DNC     10.0
5 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 956.0 34804     DNC     10.0

06-06-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 3.3, Course: S-Gx2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 933.2 11760 19:00:00 19:53:18 0:53:18 1:04:53 3.715 kn 1.0
2 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 1001.0 31586 19:00:00 20:04:47 1:04:47 1:12:38 3.056 kn 2.0
3 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 977.4 7930 19:00:00 20:04:24 1:04:24 1:13:33 3.075 kn 3.0
4 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 971.4 32914 19:00:00 20:09:54 1:09:54 1:19:23 2.833 kn 4.0
5 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 986.2 1392 19:00:00 20:15:18 1:15:18 1:23:58 2.629 kn 5.0
6 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 886.6   19:00:00 20:12:34 1:12:34 1:26:43 2.729 kn 6.0
7 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 937.6 1844     DNC     10.0
7 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 958.4 37115     DNC     10.0
7 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 956.0 34804     DNC     10.0

13-06-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 4.89, Course: B-Gx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 745.0 7930 19:00:00 19:58:50 0:58:50 1:06:20 4.987 kn 1.0
2 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 744.0 1392 19:00:00 20:03:25 1:03:25 1:11:00 4.627 kn 2.0
3 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 724.0 32914 19:00:00 20:07:04 1:07:04 1:16:17 4.375 kn 3.0
4 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 710.2 11760     DNC     10.0
4 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 692.6 1844     DNC     10.0
4 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 751.0 31586     DNC     10.0
4 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 672.0       DNC     10.0
4 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 719.8 37115     DNC     10.0
4 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 718.6 34804     DNC     10.0

20-06-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 5.91, Course: C-Gx2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 977.4 7930 19:00:00 20:11:04 1:11:04 1:27:27 4.99 kn 1.0
2 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 986.2 1392 19:00:00 20:15:17 1:15:17 1:30:48 4.71 kn 2.0
3 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 933.2 11760 19:00:00 20:10:11 1:10:11 1:30:56 5.052 kn 3.0
4 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 971.4 32914 19:00:00 20:16:24 1:16:24 1:33:23 4.641 kn 4.0
5 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 937.6 1844 19:00:00 20:17:03 1:17:03 1:37:22 4.602 kn 5.0
6 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 1001.0 31586     DNC     10.0
6 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 886.6       DNC     10.0
6 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 958.4 37115     DNC     10.0
6 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 956.0 34804     DNC     10.0

27-06-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 5.05, Course: A-S x 4, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 647.8 7930 19:00:00 19:59:09 0:59:09 1:05:27 5.123 kn 1.0
2 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 639.6 1392 19:00:00 20:03:21 1:03:21 1:10:20 4.783 kn 2.0
3 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 619.8 32914 19:00:00 20:03:57 1:03:57 1:12:36 4.738 kn 3.0
4 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 612.0 11760     DNC     10.0
4 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 585.8 1844     DNC     10.0
4 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 643.4 31586     DNC     10.0
4 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 576.0       DNC     10.0
4 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 616.2 37115     DNC     10.0
4 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 615.4 34804     DNC     10.0

15-08-023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.05, Course: F-Cx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 745.0 7930 19:00:00 20:27:08 1:27:08 1:37:57 4.855 kn 1.0
2 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 710.2 11760 19:00:00 20:31:14 1:31:14 1:46:08 4.636 kn 2.0
3 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 724.0 32914 19:00:00 20:38:57 1:38:57 1:52:14 4.275 kn 3.0
4 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 692.6 1844 19:00:00 20:37:20 1:37:20 1:54:18 4.346 kn 4.0
5 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 744.0 1392     DNC     10.0
5 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 751.0 31586     DNC     10.0
5 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 672.0       DNC     10.0
5 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 719.8 37115     DNC     10.0
5 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 718.6 34804     DNC     10.0

22-08-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 5.70, Course: G-Sx4, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 744.0 1392 19:00:00 20:25:44 1:25:44 1:34:34 3.989 kn 1.0
2 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 710.2 11760 19:00:00 20:26:11 1:26:11 1:38:14 3.968 kn 2.0
3 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 724.0 32914 19:00:00 20:27:55 1:27:55 1:38:39 3.89 kn 3.0
4 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 692.6 1844 19:00:00 20:34:31 1:34:31 1:48:14 3.618 kn 4.0
5 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 672.0   19:00:00 20:32:45 1:32:45 1:48:26 3.687 kn 5.0
6 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 745.0 7930     DNC     10.0
6 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 751.0 31586     DNC     10.0
6 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 719.8 37115     DNC     10.0
6 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 718.6 34804     DNC     10.0

29-08-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 5.44, Course: E-Sx2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 977.4 7930 19:00:00 21:25:52 2:25:52 2:40:57 2.238 kn 1.0
2 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 933.2 11760 19:00:00 21:26:20 2:26:20 2:45:26 2.231 kn 2.0
3 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 986.2 1392     DNF     6.0
3 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 937.6 1844     DNF     6.0
3 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 886.6       DNF     6.0
6 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 971.4 32914     DNC     10.0
6 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 1001.0 31586     DNC     10.0
6 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 958.4 37115     DNC     10.0
6 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 956.0 34804     DNC     10.0

02-09-2023 RR - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 1.0, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Place Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 745.0 7930 2 1.0
2 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 692.6 1844 8 2.0
3 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 724.0 32914 DNC 10.0
3 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 744.0 1392 DNC 10.0
3 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 710.2 11760 DNC 10.0
3 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 751.0 31586 DNC 10.0
3 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 672.0   DNC 10.0
3 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 719.8 37115 DNC 10.0
3 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 718.6 34804 DNC 10.0

02-09-2023 RR - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 1.0, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Place Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 745.0 7930 2 1.0
2 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 692.6 1844 8 2.0
3 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 724.0 32914 DNC 10.0
3 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 744.0 1392 DNC 10.0
3 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 710.2 11760 DNC 10.0
3 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 751.0 31586 DNC 10.0
3 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 672.0   DNC 10.0
3 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 719.8 37115 DNC 10.0
3 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 718.6 34804 DNC 10.0

12-09-2023 - 2 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00, Distance: 4.84, Course: B-Fx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 74 1 2 Flemming Palm Scan-kap 99 Alpi 110 977.4,745.0,647.8 745.0 7930 18:30:00 19:27:20 0:57:20 1:04:45 5.065 kn 1.0
2 85 1 2 Jesper Steen Olsen X 99 Xandrine 550 933.2,710.2,612.0 710.2 11760 18:30:00 19:28:59 0:58:59 1:09:13 4.923 kn 2.0
3 62 1 2 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 986.2,744.0,639.6 744.0 1392 18:30:00 19:32:20 1:02:20 1:09:50 4.659 kn 3.0
4 63 1 2 Lennart Damgaard First 31.7 Filippe III 1318 971.4,724.0,619.8 724.0 32914 18:30:00 19:31:55 1:01:55 1:11:02 4.69 kn 4.0
5 78 1 2 Claus Christensen Molich 10 meter Josephine 27 937.6,692.6,585.8 692.6 1844 18:30:00 19:32:54 1:02:54 1:14:33 4.617 kn 5.0
6 60 1 2 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 1001.0,751.0,643.4 751.0 31586     DNC     10.0
6 64 1 2 Jens Fich Solona 37 Augusta 87 886.6,672.0,576.0 672.0       DNC     10.0
6 49 1 2 Jesper Stokholm First 31.7 Kalamar 317 958.4,719.8,616.2 719.8 37115     DNC     10.0
6 65 1 2 Peter Steen Christense First 31.7 White Diamond 8587 956.0,718.6,615.4 718.6 34804     DNC     10.0

02-05-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 4.87, Course: A-Dx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 660.8 35884 19:00:00 19:52:10 0:52:10 1:06:28 5.601 kn 1.0
2 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 622.6 35931 19:00:00 19:49:55 0:49:55 1:07:19 5.854 kn 2.0
3 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 669.2 31240     DNC     5.0
3 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 687.4 31674     DNC     5.0

09-05-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.39, Course: D-Ax2, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 583.6 35884 19:00:00 20:18:27 1:18:27 1:35:34 5.652 kn 1.0
2 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 534.2 35931 19:00:00 20:15:25 1:15:25 1:38:37 5.879 kn 2.0
3 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 574.2 31240     DNC     5.0
3 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 601.2 31674     DNC     5.0

16-05-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 4.87, Course: A-Dx2, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 583.6 35884 19:00:00 19:48:11 0:48:11 0:59:28 6.064 kn 1.0
2 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 534.2 35931 19:00:00 19:46:31 0:46:31 1:01:49 6.282 kn 2.0
3 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 574.2 31240     DNC     5.0
3 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 601.2 31674     DNC     5.0

23-05-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 8.47, Course: A-D x 3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 660.8 35884 19:00:00 20:21:39 1:21:39 1:46:31 6.224 kn 1.0
2 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 669.2 31240 19:00:00 20:31:34 1:31:34 1:55:15 5.55 kn 2.0
3 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 622.6 35931     DNC     5.0
3 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 687.4 31674     DNC     5.0

30-05-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 3.45, Course: B-Ax2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 832.6 35884 19:00:00 20:04:40 1:04:40 1:22:34 3.201 kn 1.0
2 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 877.0 31240 19:00:00 20:09:42 1:09:42 1:25:02 2.97 kn 2.0
3 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 813.2 35931     DNC     5.0
3 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 886.4 31674     DNC     5.0

06-06-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 3.3, Course: S-Gx2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 813.2 35931 19:00:00 19:41:46 0:41:46 0:59:57 4.741 kn 1.0
2 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 832.6 35884 19:00:00 19:44:30 0:44:30 1:01:37 4.449 kn 2.0
3 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 877.0 31240 19:00:00 19:48:58 0:48:58 1:03:38 4.044 kn 3.0
4 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 886.4 31674     DNC     5.0

13-06-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 4.89, Course: B-Gx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 660.8 35884 19:00:00 19:56:11 0:56:11 1:10:33 5.222 kn 1.0
2 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 622.6 35931 19:00:00 19:53:38 0:53:38 1:11:06 5.47 kn 2.0
3 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 669.2 31240     DNF     4.0
4 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 687.4 31674     DNC     5.0

20-06-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 5.91, Course: C-Gx2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 813.2 35931 19:00:00 19:55:07 0:55:07 1:27:41 6.434 kn 1.0
2 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 832.6 35884 19:00:00 19:57:54 0:57:54 1:28:33 6.124 kn 2.0
3 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 877.0 31240 19:00:00 20:03:09 1:03:09 1:29:26 5.615 kn 3.0
4 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 886.4 31674     DNC     5.0

27-06-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 5.05, Course: A-S x 4, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 583.6 35884 19:00:00 19:51:10 0:51:10 1:02:52 5.922 kn 1.0
2 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 574.2 31240 19:00:00 19:51:58 0:51:58 1:04:27 5.831 kn 2.0
3 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 534.2 35931     DNC     5.0
3 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 601.2 31674     DNC     5.0

15-08-023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.05, Course: F-Cx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 660.8 35884 19:00:00 20:17:32 1:17:32 1:38:14 5.456 kn 1.0
2 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 687.4 31674 19:00:00 20:24:20 1:24:20 1:41:55 5.016 kn 2.0
3 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 669.2 31240 19:00:00 20:22:16 1:22:16 1:41:59 5.142 kn 3.0
4 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 622.6 35931 19:00:00 20:17:20 1:17:20 1:42:32 5.47 kn 4.0

22-08-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 5.70, Course: G-Sx4, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 660.8 35884 19:00:00 20:09:55 1:09:55 1:26:39 4.892 kn 1.5
1 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 622.6 35931 19:00:00 20:06:17 1:06:17 1:26:39 5.16 kn 1.5
3 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 669.2 31240 19:00:00 20:13:55 1:13:55 1:29:51 4.627 kn 3.0
4 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 687.4 31674 19:00:00 20:16:07 1:16:07 1:30:20 4.493 kn 4.0

29-08-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 5.44, Course: E-Sx2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 813.2 35931 19:00:00 20:39:07 1:39:07 2:09:05 3.293 kn 1.0
2 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 877.0 31240 19:00:00 20:48:57 1:48:57 2:13:08 2.996 kn 2.0
3 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 832.6 35884 19:00:00 20:45:35 1:45:35 2:13:48 3.091 kn 3.0
4 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 886.4 31674     DNF     5.0

02-09-2023 RR - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 1.0, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Place Points
1 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 687.4 31674 4 1.0
2 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 660.8 35884 5 2.0
3 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 622.6 35931 6 3.0
4 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 669.2 31240 7 4.0

02-09-2023 RR - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 1.0, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Place Points
1 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 687.4 31674 4 1.0
2 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 660.8 35884 5 2.0
3 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 622.6 35931 6 3.0
4 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 669.2 31240 7 4.0

12-09-2023 - 3 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00, Distance: 4.84, Course: B-Fx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 86 1 3 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 813.2,622.6,534.2 622.6 35931 18:30:00 19:15:10 0:45:10 1:02:28 6.43 kn 1.0
2 75 1 3 Remi Provost J 112 Joy 1 832.6,660.8,583.6 660.8 35884 18:30:00 19:19:28 0:49:28 1:03:41 5.871 kn 2.0
3 82 1 3 Rene Ipsen First 40.7 Vild Luxus DEN 656 886.4,687.4,601.2 687.4 31674 18:30:00 19:23:45 0:53:45 1:05:49 5.403 kn 3.0
4 87 1 3 Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 877.0,669.2,574.2 669.2 31240 18:30:00 19:26:35 0:56:35 1:10:07 5.132 kn 4.0

02-05-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.05, Course: A-Sx4, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 722.2 33628 19:10:00 20:04:45 0:54:45 1:04:25 5.534 kn 1.0
2 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 779.8 35345 19:10:00 20:09:37 0:59:37 1:04:26 5.082 kn 2.0
3 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 722.8 35824     DNC     4.0

09-05-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.31, Course: S-Ax4, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 623.2 33628 19:10:00 20:04:22 0:54:22 1:03:10 5.86 kn 1.0
2 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 665.8 35345 19:10:00 20:09:03 0:59:03 1:04:05 5.395 kn 2.0
3 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 637.8 35824     DNC     4.0

16-05-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.05, Course: A-Sx4, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 623.2 33628 19:10:00 19:57:34 0:47:34 0:55:56 6.37 kn 1.0
2 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 665.8 35345 19:10:00 20:05:02 0:55:02 0:59:49 5.506 kn 2.0
3 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 637.8 35824     DNC     4.0

23-05-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 6.31, Course: A-S x 5, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 722.2 33628 19:10:00 20:13:46 1:03:46 1:15:50 5.937 kn 1.0
2 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 779.8 35345     DNF     3.0
3 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 722.8 35824     DNC     4.0

30-05-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 4.87, Course: B-Ax3, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 898.8 33628 19:10:00 21:12:41 2:02:41 2:22:34 2.382 kn 1.0
2 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 988.8 35345 19:10:00 21:41:45 2:31:45 2:44:20 1.926 kn 2.0
3 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 876.8 35824     DNF     4.0

06-06-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 3.3, Course: S-Gx2, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 988.8 35345 19:10:00 20:04:32 0:54:32 1:03:04 3.631 kn 1.0
2 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 876.8 35824     DNF     3.0
3 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 898.8 33628     DNC     4.0

13-06-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 4.89, Course: B-Gx2, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 722.2 33628 19:10:00 20:05:34 0:55:34 1:04:55 5.28 kn 1.0
2 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 779.8 35345 19:10:00 20:14:31 1:04:31 1:09:11 4.548 kn 2.0
3 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 722.8 35824 19:10:00 20:25:34 1:15:34 1:24:52 3.883 kn 3.0

20-06-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 6.05, Course: C-Sx3, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 988.8 35345 19:10:00 20:17:22 1:07:22 1:23:00 5.388 kn 1.0
2 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 898.8 33628     DNC     4.0
2 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 876.8 35824     DNC     4.0

27-06-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.05, Course: A-S x 4, Wind strength: Hård
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Place Points
  88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 623.2 33628    
  47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 665.8 35345    
  52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 637.8 35824    

15-08-023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 7.05, Course: F-Cx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 722.2 33628 19:10:00 20:31:37 1:21:37 1:35:06 5.183 kn 1.0
2 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 779.8 35345 19:10:00 20:41:08 1:31:08 1:37:51 4.642 kn 2.0
3 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 722.8 35824     DNC     4.0

22-08-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 5.70, Course: G-Sx4, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 722.2 33628 19:10:00 20:22:49 1:12:49 1:23:43 4.697 kn 1.0
2 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 779.8 35345 19:10:00 20:36:15 1:26:15 1:31:41 3.965 kn 2.0
3 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 722.8 35824     DNF     4.0

29-08-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 2.92, Course: E-Sx1, Wind strength: Let
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 988.8 35345 19:10:00 20:22:19 1:12:19 1:19:52 2.423 kn 1.0
2 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 898.8 33628 19:10:00 20:20:32 1:10:32 1:22:27 2.484 kn 2.0
3 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 876.8 35824     DNF     4.0

02-09-2023 RR - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 1.0, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Place Points
  88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 722.2 33628    
  47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 779.8 35345    
  52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 722.8 35824    

02-09-2023 RR - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:10:00, Distance: 1.0, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Place Points
  88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 722.2 33628    
  47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 779.8 35345    
  52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 722.8 35824    

12-09-2023 - 4 Løb

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 5.12, Course: B-Sx3, Wind strength: Mellem
Rank BowNo Start Løb Helm Class Boat SailNo WindRats Rating CertNo Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 88 3 4 Kim Haugaard Melges 24 Randalin 409 898.8,722.2,623.2 722.2 33628 18:40:00 19:36:42 0:56:42 1:06:30 5.418 kn 1.0
2 47 3 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 Carbonaden 21 988.8,779.8,665.8 779.8 35345 18:40:00 19:50:45 1:10:45 1:15:38 4.342 kn 2.0
3 52 3 4 Josephine Jørgensen Seascape 24 Dasnish Seascape 2 52 876.8,722.8,637.8 722.8 35824     DNC     4.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DSQDisqualification

www.kerteminde-sejlklub.dk

www.kerteminde-sejlklub.dk/aftensejlads/dh-koelbaade/
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com