event burgee venue burgee

DH-kølbåde Kerteminde - aftenkapsejlads 2019

Kerteminde sejlklub

Løbsresultater

15-09-2020 - 1 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 3.32, Course: D-Sx1, Wind strength: Let
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 27 2 1 Søren Scavenius L-23 Tørn 277 2 1184.4,865.6,741.4 1184.4 18:40:00 20:25:19 1:45:19 1:46:01 1.891 kn 1.0
2 24 2 1 Bjarne H. Rasmussen Jeanneau Fantasia 27 Midji 67 2 1197.0,867.4,741.4 1197.0 18:40:00 20:45:47 2:05:47 2:05:47 1.584 kn 2.0
3 50 2 1 Morten Grove Bavaria 37 Saxe 4 2 300,300,300 300     DNC     4.0

15-09-2020 - 4 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 3.32, Course: D-Sx1, Wind strength: Let
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 31 2 4 Michael Finke Albin Express FLUX 432 2 1047.2,797.4,697.6 1047.2 18:40:00 19:59:01 1:19:01 1:27:18 2.521 kn 1.0
2 47 2 4 Jonas Sørensen Carbonite 21 C21 21 2 982.6,780.0,668.2 982.6 18:40:00 19:58:36 1:18:36 1:30:28 2.534 kn 2.0
3 23 2 4 Mads Kirketorp H-båd Daltons 534 2 300,300,300 300 18:40:00 20:20:06 1:40:06 2:29:44 1.99 kn 3.0
4 33 2 4 Jørgen Mohr Ernst Spækhugger Olivia 112 2 1038.2,804.4,706.2 1038.2     DNC     7.0
4 43 2 4 Wolfgang Stammer Hanse 30 Flipper 60 2 1033.0,780.8,676.2 1033.0     DNC     7.0
4 32 2 4 Jacob Jacobsen Albin Express Kræs 233 2 1047.2,797.4,697.6 1047.2     DNC     7.0

15-09-2020 - 6 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 3.32, Course: D-Sx1, Wind strength: Let
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 64 2 6 Jens Fich X-102 Gysmo 38 2 960.8,730.0,629.2 960.8 18:40:00 19:56:52 1:16:52 1:29:56 2.592 kn 1.0
2 60 2 6 Peter Reinhold Impala 31 Roughphy 20 2 1008.8,754.4,644.6 1008.8 18:40:00 20:11:24 1:31:24 1:41:49 2.179 kn 2.0
3 62 2 6 Palle Søby Omega 34 Fluks 162 2 979.4,740.2,636.2 979.4     DNC     4.0

15-09-2020 - 7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00, Distance: 5.98, Course: D-Sx2, Wind strength: Let
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 72 1 7 Jens Kirk Oksbjerg Scankap 99 Miss O 68 1 981.0,746.2,648.0 981.0 18:30:00 20:50:16 2:20:16 2:41:48 2.558 kn 1.0
2 73 1 7 Ejvind Hansen Ylva My lady 48 1 980.8,723.2,615.2 980.8 18:30:00 20:50:57 2:20:57 2:42:30 2.546 kn 2.0
3 74 1 7 Egon Høeg Scankap 99 Scanti 110 1 981.0,746.2,648.0 981.0     DNF     4.0
4 77 1 7 Carsten Graff Scankap 99 Mathilde 29 1 981.0,746.2,648.0 981.0     DNC     6.0
4 78 1 7 Claus Christensen Molich X Meter Josephine 27 1 940.6,693.0,585.4 940.6     DNC     6.0

15-09-2020 - 8 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00, Distance: 5.98, Course: D-Sx2, Wind strength: Let
Rank BowNumber Start Fleet HelmName Class Boat SailNo Division WindRats Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 86 1 8 Mikkel Lange X-41 Tomcat 3 7886 1 821.6,624.4,534.2 821.6 18:30:00 20:14:06 1:44:06 2:21:31 3.447 kn 1.0
2 87 1 8 Nis Jørn Møller X 1 TON Turbo 3000 1 878.0,669.2,573.8 878.0 18:30:00 20:27:22 1:57:22 2:29:10 3.057 kn 2.0
3 85 1 8 Jesper Olsen X 99 Xandrine 550 1 933.0,710.0,611.8 933.0 18:30:00 20:58:02 2:28:02 2:54:21 2.424 kn 3.0
4 75 1 8 Remi Provost J 112 Joy 1 1 861.8,673.4,592.8 861.8     DNC     6.0
4 88 1 8 Joachim Dichmann ALU 35 Aluine 1 1 817.8,642.2,559.4 817.8     DNC     6.0

www.kerteminde-sejlklub.dk

www.kerteminde-sejlklub.dk/aftensejlads/dh-koelbaade/
tirsdag@kerteminde-sejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com