event burgee venue burgee

LTSC LATE Summer Points Series A 2016

Lymington Town Sailing Club

Results are provisional as of 11:28 on October 22, 2019

Fast Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                    2016-07-24 2016-08-07 2016-08-14 2016-08-21 2016-09-04 2016-09-18 2016-09-24 2016-10-02    
                    1030 1030 1030 1044 1030 1030 1030 1030    
1st Fast   RS 400 1433 Rob Martin Jan Martin   LTSC 943 (3.0) 1.0 RIB 1.0 1.0 OOD (6.0) 1.0 (4.0) 1.0 18.0 5.0
2nd Fast   B14 681 Liam Willis Abby Keightley-Hanson   LTSC 872 (29.0 DNC) 4.0 3.3 RIB 3.0 3.0 (5.0) 3.3 OOD (29.0 DNC) 79.6 16.6
3rd Fast Andiamo D-One 411 Giles Chipperfield     LTSC 958 (29.0 DNC) 8.0 3.0 (29.0 DNC) 4.0 (29.0 DNC) 2.0 3.0 107.0 20.0
4th Fast   RS 700 954 Richard Keeton     LTSC 850 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 6.0 1.0 (29.0 DNC) 7.0 7.0 7.0 115.0 28.0
5th Fast   RS 400 1236 Mike Baker June Baker Harry Baker LTSC 943 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 2.0 5.0 6.3 RIB 12.0 DNF 6.3 RIB 118.6 31.6
6th Fast   Contender 2389 Philip Lee     LTSC 976 1.0 5.0 11.0 DNF (29.0 DNC) 11.0 DNF (29.0 DNC) 12.0 DNS (16.0 DNF) 114.0 40.0
7th Fast Iris RS 800 1220 Luke McEwen Emma McEwen   RLymYC 817 (29.0 DNC) 2.0 2.0 7.0 DNF 1.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 128.0 41.0
8th Fast   RS 400 1404 Matthew Thomas Stephen Nicholas   LTSC 943 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 11.0 OOD 7.0 DNF (29.0 DNC) 3.0 5.0 29.0 DNC 142.0 55.0
9th Fast Orangina 29er 1321 Geoff Havers Jo Barriball   LTSC 919 12.0 OOD (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 12.0 OOD 1.0 6.0 147.0 60.0
10th Fast Bravo RS 700 945 Richard Lilley     LTSC 850 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 2.0 4.0 3.0 29.0 DNC 154.0 67.0
11th Fast   RS 400 1424 John Martin Pam Martin   LTSC 943 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 4.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 6.0 29.0 DNC 5.0 160.0 73.0
12th Fast   RS 400 1439 Kevin Podger Heather Chipperfield Hannah Podger LTSC 943 (29.0 DNC) 6.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 14.0 DNF 29.0 DNC 2.0 167.0 80.0
13th Fast   Musto Skiff 446 Ben George     LTSC 847 6.0 DNF (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 9.0 29.0 DNC 8.0 168.0 81.0
14th Fast   Contender 675 David Gautier     LTSC 976 (29.0 DNC) 3.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 12.0 DNF 16.0 DNF 176.0 89.0
15th Fast   RS 800 8 Chloe Martin Suzy Russell   LTSC 817 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 11.0 DNF 8.0 12.0 DNS 29.0 DNC 176.0 89.0
16th Fast Hurricane National 18 ULTRA 401 Jeremy Vines Oliver Houseman Adrian Houseman LTSC 910 2.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 16.0 DSQ 192.0 105.0
17th Fast Southern Soul RS 700 769 Paul Hemsley     RLymYC 850 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 11.0 DNF 29.0 DNC 29.0 DNC 16.0 DNF 201.0 114.0
18th Fast   RS 800 1219 Peter Barton Chris   LTSC 817 (29.0 DNC) 1.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 204.0 117.0
19th Fast Daz Boot D-One 409 Dave Gorringe     LTSC 958 (29.0 DNC) 7.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 23.5 OOD 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 204.5 117.5
20th Fast   Musto Skiff 230 Giles Lloyd-Williams     LTSC 847 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 2.0 29.0 DNC 29.0 DNC 205.0 118.0
21st Fast The Fifth Element Javelin 581 David Earl Brian Earl   RLymYC 933 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 4.0 207.0 120.0
22nd Fast   RS 400 1256 Adrian Bateman Abby Keightley-Hanson   LTSC 943 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 5.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 208.0 121.0
23rd Fast Jigalong Musto Skiff 394 Nigel Walbank     LTSC 847 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 10.0 24.3 OOD 29.0 DNC 208.3 121.3
24th Fast   RS 700 825 Ed Reeves     RLymYC 850 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 6.0 29.0 DNC 209.0 122.0
25th Fast Hairy Biscuits International 14 1467 Pete Conway Tig Williams   LTSC 780 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 7.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 210.0 123.0
26th Fast   RS 800 864 Steve Haggett Ian Armstrong   LTSC 817 (29.0 DNC) 9.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 212.0 125.0
27th Fast Mexican Horse A Class 41 Declan Clamp     LTSC 684 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 16.0 DNF 219.0 132.0
27th Fast Chaos RS 500 561 Rebecca Hannam Justin Hannam   LTSC 973 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 16.0 DSQ 219.0 132.0

Medium Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 50, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                    2016-07-24 2016-08-07 2016-08-14 2016-08-21 2016-09-04 2016-09-18 2016-09-24 2016-10-02    
                    1030 1030 1030 1044 1030 1030 1030 1030    
1st Medium Snowy Tasar 363 Richard Russell Sylvia Weger Annie Barker LTSC 1023 (14.0 DNF) 1.0 1.3 OOD 1.0 1.0 (3.0) 2.0 (14.0) 37.3 6.3
2nd Medium   420 4 Tig Williams Pete Conway   LTSC 1105 2.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 2.0 4.0 (17.0 DNF) 1.0 13.0 141.0 22.0
3rd Medium Rattler Solo 5570 Malcolm Buchanan     LTSC 1140 3.0 2.0 3.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 4.0 216.0 63.0
4th Medium Olivia Laser Radial 200874 Philip Gwyther     LTSC 1136 5.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 3.0 6.0 (51.0 DNC) 5.0 51.0 DNC 223.0 70.0
5th Medium White Tiger Merlin Rocket 3748 Nigel Brooke Suzie Brooke   LTSC 983 4.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 1.0 14.0 DNF 17.5 OOD 240.5 87.5
6th Medium Just Pucca Wayfarer 4047 Annie Pike John Sims   LTSC 1107 10.0 4.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 10.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 15.0 243.0 90.0
7th Medium Lycopene Laser Radial 204561 Peter Wills     LTSC 1136 21.5 RIB 8.0 DNF (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 7.0 51.0 DNC 20.0 260.5 107.5
8th Medium Beluga 420 53327 Jenny Bennett Emma Bennett   LTSC 1105 1.0 (51.0 DNC) 5.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 10.0 271.0 118.0
9th Medium   Laser 0 Philip Gwyther     LTSC 1095 (51.0 DNC) 8.0 DNF 7.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 6.0 276.0 123.0
10th Medium 2 Planks Merlin Rocket 3732 John Cooper Becci Wigley     983 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 17.0 DNF 14.0 DNF 1.0 287.0 134.0
11th Medium   Merlin Rocket 3733 Nick Simmons Fiona Mayo   LTSC 983 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 8.0 10.0 16.0 289.0 136.0
12th Medium De Rigueur Blaze 727 James Le May     LTSC 1021 11.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 12.0 51.0 DNC 19.0 297.0 144.0
13th Medium   K1 126 Keith Willis     LTSC 1065 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 1.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 2.0 51.0 DNC 51.0 DNC 309.0 156.0
14th Medium Sid RS Aero 7 1370 Neville Herbert     LTSC 1066 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 2.0 6.0 51.0 DNC 51.0 DNC 314.0 161.0
15th Medium   RS Aero 7 1336 Dan Bird     LTSC 1066 8.0 (51.0 DNC) 4.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 318.0 165.0
16th Medium   Merlin Rocket 3780 Neville Herbert Karl Thorne   LTSC 983 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 7.0 5.0 318.0 165.0
17th Medium   RS Venture 167 Stephen Homewood William Homewood Jeremy Havers LTSC 1092 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 7.0 51.0 DNC 6.0 51.0 DNC 319.0 166.0
18th Medium Bob Laser Radial 135403 Mike Sleigh     LTSC 1136 7.0 33.5 RIB (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 25.0 DNF 320.5 167.5
19th Medium   RS Aero 7 1334 Adrian Baker     LTSC 1066 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 6.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 9.0 321.0 168.0
20th Medium   Laser Radial 198211 Olivia Burt     RLymYC 1136 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 8.0 7.5 321.5 168.5
21st Medium   RS 200 1337 Graham Wallis Judy Wallis   LTSC 1047 9.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 7.5 322.5 169.5
22nd Medium   RS Aero 5 1402 Jane Homewood     LTSC 1107 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 9.0 51.0 DNC 9.0 51.0 DNC 324.0 171.0
23rd Medium   RS Aero 7 1396 Nick Ingram     LTSC 1066 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 9.0 51.0 DNC 11.0 326.0 173.0
24th Medium   RS Vareo sh 1 sail + spi 136 Cameron Sey     LTSC 1071 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 11.0 14.0 DNS 51.0 DNC 331.0 178.0
25th Medium Halcyon Laser 2000 22103 Bruce Boyd Alison Boyd   LTSC 1100 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 8.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 40.3 RIB 354.3 201.3
26th Medium   Laser 173276 Ben Wallis     LTSC 1095 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 2.0 359.0 206.0
27th Medium   Laser 190832 Robby Boyd     LTSC 1095 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 2.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 359.0 206.0
28th Medium   RS Quest 488 Mark Barwell Louise Johnson   LTSC 1100 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 3.0 360.0 207.0
29th Medium Billy Bob RS 200 1262 Luke McEwen Emma McEwen   RLymYC 1047 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 3.0 51.0 DNC 360.0 207.0
30th Medium Marjorie RS Aero 7 1302 Karl Thorne     LTSC 1066 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 3.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 360.0 207.0
31st Medium   RS Aero 5 1402 Julie Willis     LTSC 1107 (51.0 DNC) 3.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 360.0 207.0
32nd Medium Bosy Lizzie II RS Aero 5 1563 Adrian Bateman     LTSC 1107 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 4.0 51.0 DNC 361.0 208.0
33rd Medium   Laser 162825 Matt Podger       1095 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 4.0 51.0 DNC 51.0 DNC 361.0 208.0
34th Medium   Laser Radial 100255 Julie Willis     LTSC 1136 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 4.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 361.0 208.0
35th Medium Strings Attached Merlin Rocket 3751 Stuart Watson Caroline Watson   LTSC 983 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 5.0 51.0 DNC 51.0 DNC 362.0 209.0
36th Medium   RS Aero 5 2100 Julie Willis     LTSC 1107 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 5.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 362.0 209.0
37th Medium   RS Aero 7 1233 Richard Felstead     LTSC 1066 6.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 363.0 210.0
38th Medium   Laser Radial 177601 Louis Giron     LTSC 1136 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 8.0 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 365.0 212.0
39th Medium   RS 100 8.4 321 Julie Willis     LTSC 1004 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 9.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 366.0 213.0
40th Medium Pandemonic Firefly 67 Ben Green Fi Edwards   LTSC 1163 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 10.0 51.0 DNC 51.0 DNC 367.0 214.0
41st Medium   RS Aero 7 1211 Nick Eales     LTSC 1066 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 12.0 369.0 216.0
42nd Medium   RS 300 315 Ben Green     LTSC 979 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 13.0 DNF 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 370.0 217.0
42nd Medium   RS Aero 7 1793 Geoff Havers     LTSC 1066 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 13.0 DNF 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 370.0 217.0
44th Medium   Laser 180991 Ian White     LTSC 1095 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 17.0 374.0 221.0
45th Medium   Phantom 1318 Adrian Baker     LTSC 995 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 17.0 DNF 51.0 DNC 51.0 DNC 374.0 221.0
46th Medium   Merlin Rocket 3450 Gareth Griffiths Dawn Barnsley-Dale   LTSC 983 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 18.0 375.0 222.0
47th Medium   RS Aero 7 2100 Julie Willis     LTSC 1066 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 21.0 378.0 225.0
48th Medium Bosy Lizzie II RS Aero 7 1563 Adrian Bateman     LTSC 1066 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 25.0 OCS 382.0 229.0
49th Medium   RS Aero 5 1210 Julie Willis     LTSC 1107 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 RIB 51.0 DNC 408.0 255.0
49th Medium Nibble Byte C11 2952 Jo Barriball       1148 (51.0 DNC) (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 OOD 51.0 DNC 51.0 DNC 408.0 255.0

Slow Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                    2016-07-24 2016-08-07 2016-08-14 2016-08-21 2016-09-04 2016-09-18 2016-09-24 2016-10-02    
                    1030 1030 1030 1044 1030 1030 1030 1030    
1st Slow   Laser 4.7 204004 Tom Mitchell     RLymYC 1195 1.0         2.0     3.0 3.0
2nd Slow   Lymington River Scow 535 Neil Wharmby     LTSC 1485 4.0 DNC         1.0     5.0 5.0
3rd Slow   Laser 4.7 191691 Kate Wharmby     LTSC 1195 4.0 DNC         3.0     7.0 7.0

R1 - Fast Fleet - 2016-07-24 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast   Contender 2389 Philip Lee     LTSC 976 103000 11:11:52 0:41:52 2 0:42:54 0:00:00 976 1.0
2 Fast Hurricane National 18 ULTRA 401 Jeremy Vines Oliver Houseman Adrian Houseman LTSC 910 103000 11:10:44 0:40:44 2 0:44:46 0:01:42 949.58 2.0
3 Fast   RS 400 1433 Rob Martin Jan Martin   LTSC 943 103000 11:13:11 0:43:11 2 0:45:48 0:02:44 1006.694 3.0
4 Fast   Musto Skiff 446 Ben George     LTSC 847     DNF         6.0
5 Fast Orangina 29er 1321 Geoff Havers Jo Barriball   LTSC 919     OOD         12.0

R2 - Fast Fleet - 2016-08-07 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast   RS 400 1433 Rob Martin Jan Martin   LTSC 943     RIB         1.0
1 Fast   RS 800 1219 Peter Barton Chris   LTSC 817 103000 11:19:52 0:49:52 3 1:01:02 0:00:00 817 1.0
3 Fast Iris RS 800 1220 Luke McEwen Emma McEwen   RLymYC 817 103000 11:20:14 0:50:14 3 1:01:29 0:00:22 823.007 2.0
4 Fast   Contender 675 David Gautier     LTSC 976 103000 11:15:34 0:45:34 2 1:10:02 0:05:51 1119.825 3.0
5 Fast   B14 681 Liam Willis Abby Keightley-Hanson   LTSC 872 103000 11:11:12 0:41:12 2 1:10:52 0:05:43 1012.512 4.0
6 Fast   Contender 2389 Philip Lee     LTSC 976 103000 11:18:05 0:48:05 2 1:13:54 0:08:22 1181.674 5.0
7 Fast   RS 400 1439 Kevin Podger Heather Chipperfield Hannah Podger LTSC 943 103000 11:16:53 0:46:53 2 1:14:35 0:08:31 1152.183 6.0
8 Fast Daz Boot D-One 409 Dave Gorringe     LTSC 958 103000 11:20:06 0:50:06 2 1:18:27 0:11:07 1231.234 7.0
9 Fast Andiamo D-One 411 Giles Chipperfield     LTSC 958 103000 11:21:22 0:51:22 2 1:20:26 0:12:23 1262.363 8.0
10 Fast   RS 800 864 Steve Haggett Ian Armstrong   LTSC 817 103000 11:34:36 1:04:36 2 1:58:36 0:31:21 1587.58 9.0

R3 - Fast Fleet - 2016-08-14 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast   RS 400 1433 Rob Martin Jan Martin   LTSC 943 103000 11:19:59 0:49:59 3 0:53:00 0:00:00 943 1.0
2 Fast Iris RS 800 1220 Luke McEwen Emma McEwen   RLymYC 817 103000 11:16:25 0:46:25 3 0:56:49 0:03:07 875.71 2.0
3 Fast Andiamo D-One 411 Giles Chipperfield     LTSC 958 103000 11:24:44 0:54:44 3 0:57:08 0:03:57 1032.615 3.0
4 Fast   B14 681 Liam Willis Abby Keightley-Hanson   LTSC 872     RIB         3.3
5 Fast   RS 400 1424 John Martin Pam Martin   LTSC 943 103000 11:26:58 0:56:58 3 1:00:25 0:06:59 1074.75 4.0
6 Fast   RS 400 1256 Adrian Bateman Abby Keightley-Hanson   LTSC 943 103000 11:27:55 0:57:55 3 1:01:25 0:07:56 1092.673 5.0
7 Fast   RS 700 954 Richard Keeton     LTSC 850 103000 11:27:40 0:57:40 3 1:07:51 0:12:37 1087.956 6.0
8 Fast Hairy Biscuits International 14 1467 Pete Conway Tig Williams   LTSC 780 103000 11:27:22 0:57:22 3 1:13:33 0:16:01 1082.296 7.0
9 Fast   Contender 2389 Philip Lee     LTSC 976     DNF         11.0
9 Fast   RS 400 1404 Matthew Thomas Stephen Nicholas   LTSC 943     OOD         11.0

R4 - Fast Fleet - 2016-08-21 at 1044

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast   RS 400 1433 Rob Martin Jan Martin   LTSC 943     OOD         1.0
1 Fast   RS 700 954 Richard Keeton     LTSC 850 103900 11:24:16 0:45:16 2 0:53:15 0:00:00 850 1.0
3 Fast   RS 400 1236 Mike Baker June Baker Harry Baker LTSC 943 103900 11:34:22 0:55:22 2 0:58:43 0:05:09 1039.654 2.0
4 Fast   B14 681 Liam Willis Abby Keightley-Hanson   LTSC 872 103900 11:33:27 0:54:27 2 1:02:27 0:08:01 1022.441 3.0
5 Fast Iris RS 800 1220 Luke McEwen Emma McEwen   RLymYC 817     DNF         7.0
5 Fast   RS 400 1404 Matthew Thomas Stephen Nicholas   LTSC 943     DNF         7.0

R5 - Fast Fleet - 2016-09-04 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Iris RS 800 1220 Luke McEwen Emma McEwen   RLymYC 817 103500 11:08:34 0:33:34   0:41:05 0:00:00 817 1.0
2 Fast Bravo RS 700 945 Richard Lilley     LTSC 850 103500 11:14:20 0:39:20   0:46:16 0:04:25 957.358 2.0
3 Fast   B14 681 Liam Willis Abby Keightley-Hanson   LTSC 872 103500 11:16:59 0:41:59   0:48:09 0:06:09 1021.858 3.0
4 Fast Andiamo D-One 411 Giles Chipperfield     LTSC 958 103500 11:24:22 0:49:22   0:51:32 0:10:00 1201.566 4.0
5 Fast   RS 400 1236 Mike Baker June Baker Harry Baker LTSC 943 103500 11:25:06 0:50:06   0:53:08 0:11:21 1219.415 5.0
6 Fast   RS 400 1433 Rob Martin Jan Martin   LTSC 943 103500 11:26:50 0:51:50   0:54:58 0:13:05 1261.604 6.0
7 Fast   Contender 2389 Philip Lee     LTSC 976     DNF         11.0
7 Fast   RS 800 8 Chloe Martin Suzy Russell   LTSC 817     DNF         11.0
7 Fast Southern Soul RS 700 769 Paul Hemsley     RLymYC 850     DNF         11.0
10 Fast Daz Boot D-One 409 Dave Gorringe     LTSC 958     OOD         23.5

R6 - Fast Fleet - 2016-09-18 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast   RS 400 1433 Rob Martin Jan Martin   LTSC 943 103000 11:13:22 0:43:22 2 0:45:59 0:00:00 943 1.0
2 Fast   Musto Skiff 230 Giles Lloyd-Williams     LTSC 847 103000 11:12:35 0:42:35 2 0:50:17 0:03:38 925.967 2.0
3 Fast   RS 400 1404 Matthew Thomas Stephen Nicholas   LTSC 943 103000 11:18:26 0:48:26 2 0:51:22 0:05:04 1053.174 3.0
4 Fast Bravo RS 700 945 Richard Lilley     LTSC 850 103000 11:13:50 0:43:50 2 0:51:34 0:04:45 953.148 4.0
5 Fast   B14 681 Liam Willis Abby Keightley-Hanson   LTSC 872 103000 11:15:13 0:45:13 2 0:51:51 0:05:07 983.228 5.0
6 Fast   RS 400 1424 John Martin Pam Martin   LTSC 943 103000 11:19:46 0:49:46 2 0:52:46 0:06:24 1082.167 6.0
7 Fast   RS 400 1236 Mike Baker June Baker Harry Baker LTSC 943     RIB         6.3
8 Fast   RS 700 954 Richard Keeton     LTSC 850 103000 11:14:57 0:44:57 2 0:52:53 0:05:52 977.429 7.0
9 Fast   RS 800 8 Chloe Martin Suzy Russell   LTSC 817 103000 11:20:15 0:50:15 2 1:01:30 0:12:41 1092.677 8.0
10 Fast   Musto Skiff 446 Ben George     LTSC 847 103000 11:22:21 0:52:21 2 1:01:48 0:13:24 1138.341 9.0
11 Fast Jigalong Musto Skiff 394 Nigel Walbank     LTSC 847 103000 11:24:15 0:54:15 2 1:04:03 0:15:18 1179.656 10.0
12 Fast Orangina 29er 1321 Geoff Havers Jo Barriball   LTSC 919     OOD         12.0
13 Fast   RS 400 1439 Kevin Podger Heather Chipperfield Hannah Podger LTSC 943     DNF         14.0

R7 - Fast Fleet - 2016-09-24 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast Orangina 29er 1321 Geoff Havers Jo Barriball   LTSC 919 103000 11:09:32 0:39:32   0:43:01 0:00:00 919 1.0
2 Fast Andiamo D-One 411 Giles Chipperfield     LTSC 958 103000 11:13:18 0:43:18   0:45:12 0:02:05 1006.561 2.0
3 Fast Bravo RS 700 945 Richard Lilley     LTSC 850 103000 11:08:26 0:38:26   0:45:13 0:01:52 893.429 3.0
4 Fast   B14 681 Liam Willis Abby Keightley-Hanson   LTSC 872     OOD         3.3
5 Fast   RS 400 1433 Rob Martin Jan Martin   LTSC 943 103000 11:12:43 0:42:43   0:45:18 0:02:09 993 4.0
6 Fast   RS 400 1404 Matthew Thomas Stephen Nicholas   LTSC 943 103000 11:13:13 0:43:13   0:45:50 0:02:39 1004.624 5.0
7 Fast   RS 700 825 Ed Reeves     RLymYC 850 103000 11:11:23 0:41:23   0:48:41 0:04:49 962.005 6.0
8 Fast   RS 700 954 Richard Keeton     LTSC 850 103000 11:13:16 0:43:16   0:50:54 0:06:42 1005.786 7.0
9 Fast   RS 400 1236 Mike Baker June Baker Harry Baker LTSC 943     DNF         12.0
9 Fast   Contender 2389 Philip Lee     LTSC 976     DNS         12.0
9 Fast   Contender 675 David Gautier     LTSC 976     DNF         12.0
9 Fast   RS 800 8 Chloe Martin Suzy Russell   LTSC 817     DNS         12.0
13 Fast Jigalong Musto Skiff 394 Nigel Walbank     LTSC 847     OOD         24.3

R8 - Fast Fleet - 2016-10-02 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Fast   RS 400 1433 Rob Martin Jan Martin   LTSC 943 103000 11:11:36 0:41:36   0:44:07 0:00:00 943 1.0
2 Fast   RS 400 1439 Kevin Podger Heather Chipperfield Hannah Podger LTSC 943 103000 11:11:41 0:41:41   0:44:12 0:00:05 944.889 2.0
3 Fast Andiamo D-One 411 Giles Chipperfield     LTSC 958 103000 11:13:14 0:43:14   0:45:08 0:00:58 980.025 3.0
4 Fast The Fifth Element Javelin 581 David Earl Brian Earl   RLymYC 933 103000 11:12:31 0:42:31   0:45:34 0:01:21 963.779 4.0
5 Fast   RS 400 1424 John Martin Pam Martin   LTSC 943 103000 11:15:38 0:45:38   0:48:23 0:04:02 1034.429 5.0
6 Fast Orangina 29er 1321 Geoff Havers Jo Barriball   LTSC 919 103000 11:14:51 0:44:51   0:48:48 0:04:19 1016.672 6.0
7 Fast   RS 400 1236 Mike Baker June Baker Harry Baker LTSC 943     RIB         6.3
8 Fast   RS 700 954 Richard Keeton     LTSC 850 103000 11:13:15 0:43:15   0:50:53 0:05:45 980.403 7.0
9 Fast   Musto Skiff 446 Ben George     LTSC 847 103000 11:15:25 0:45:25   0:53:37 0:08:03 1029.517 8.0
10 Fast   Contender 2389 Philip Lee     LTSC 976     DNF         16.0
10 Fast   Contender 675 David Gautier     LTSC 976     DNF         16.0
10 Fast Hurricane National 18 ULTRA 401 Jeremy Vines Oliver Houseman Adrian Houseman LTSC 910     DSQ         16.0
10 Fast Southern Soul RS 700 769 Paul Hemsley     RLymYC 850     DNF         16.0
10 Fast Mexican Horse A Class 41 Declan Clamp     LTSC 684     DNF         16.0
10 Fast Chaos RS 500 561 Rebecca Hannam Justin Hannam   LTSC 973 103000 11:12:04 DSQ         16.0

R1 - Medium Fleet - 2016-07-24 at 1030

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Medium Beluga 420 53327 Jenny Bennett Emma Bennett   LTSC 1105 103500 11:05:12 0:30:12 2 0:27:20 0:00:00 1105 1.0
2 Medium   420 4 Tig Williams Pete Conway   LTSC 1105 103500 11:08:54 0:33:54 2 0:30:41 0:03:42 1240.381 2.0
3 Medium Rattler Solo 5570 Malcolm Buchanan     LTSC 1140 103500 11:11:18 0:36:18 2 0:31:51 0:05:09 1328.195 3.0
4 Medium White Tiger Merlin Rocket 3748 Nigel Brooke Suzie Brooke   LTSC 983 103500 11:06:21 0:31:21 2 0:31:54 0:04:29 1147.078 4.0
5 Medium Olivia Laser Radial 200874 Philip Gwyther     LTSC 1136 103500 11:11:42 0:36:42 2 0:32:18 0:05:39 1342.831 5.0
6 Medium   RS Aero 7 1233 Richard Felstead     LTSC 1066 103500 11:11:32 0:36:32 2 0:34:16 0:07:24 1336.733 6.0
7 Medium Bob Laser Radial 135403 Mike Sleigh     LTSC 1136 103500 11:14:38 0:39:38 2 0:34:53 0:08:35 1450.16 7.0
8 Medium   RS Aero 7 1336 Dan Bird     LTSC 1066 103500 11:12:25 0:37:25 2 0:35:06 0:08:17 1369.054 8.0
9 Medium   RS 200 1337 Graham Wallis Judy Wallis   LTSC 1047 103500 11:13:09 0:38:09 2 0:36:26 0:09:32 1395.886 9.0
10 Medium Just Pucca Wayfarer 4047 Annie Pike John Sims   LTSC 1107 103500 11:17:58 0:42:58 2 0:38:49 0:12:43 1572.125 10.0
11 Medium De Rigueur Blaze 727 James Le May     LTSC 1021 103500 11:16:21 0:41:21 2 0:40:30 0:13:27 1512.972 11.0
12 Medium Snowy Tasar 363 Richard Russell Sylvia Weger Annie Barker LTSC 1023 103500 11:06:31 DNF 2       14.0
13 Medium Lycopene Laser Radial 204561 Peter Wills     LTSC 1136     RIB         21.5

R2 - Medium Fleet - 2016-08-07 at 1030

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Medium Snowy Tasar 363 Richard Russell Sylvia Weger Annie Barker LTSC 1023 103500 11:14:30 0:39:30 2 0:38:37 0:00:00 1023 1.0
2 Medium Rattler Solo 5570 Malcolm Buchanan     LTSC 1140 103500 11:23:00 0:48:00 2 0:42:06 0:03:59 1243.139 2.0
3 Medium   RS Aero 5 1402 Julie Willis     LTSC 1107 103500 11:22:34 0:47:34 2 0:42:58 0:04:49 1231.916 3.0
4 Medium Just Pucca Wayfarer 4047 Annie Pike John Sims   LTSC 1107 103500 11:30:43 0:55:43 2 0:50:20 0:12:58 1442.991 4.0
5 Medium Lycopene Laser Radial 204561 Peter Wills     LTSC 1136     DNF         8.0
5 Medium   Laser 0 Philip Gwyther     LTSC 1095     DNF         8.0
7 Medium Bob Laser Radial 135403 Mike Sleigh     LTSC 1136     RIB         33.5

R3 - Medium Fleet - 2016-08-14 at 1030

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Medium   K1 126 Keith Willis     LTSC 1065 103500 11:16:14 0:41:14 2 0:38:43 0:00:00 1065 1.0
2 Medium Snowy Tasar 363 Richard Russell Sylvia Weger Annie Barker LTSC 1023     OOD         1.3
3 Medium   Laser 190832 Robby Boyd     LTSC 1095 103500 11:19:13 0:44:13 2 0:40:23 0:01:49 1142.055 2.0
4 Medium Rattler Solo 5570 Malcolm Buchanan     LTSC 1140 103500 11:21:31 0:46:31 2 0:40:48 0:02:23 1201.461 3.0
5 Medium   RS Aero 7 1336 Dan Bird     LTSC 1066 103500 11:18:43 0:43:43 2 0:41:01 0:02:27 1129.141 4.0
6 Medium Beluga 420 53327 Jenny Bennett Emma Bennett   LTSC 1105 103500 11:20:45 0:45:45 2 0:41:24 0:02:58 1181.659 5.0
7 Medium   RS Aero 7 1334 Adrian Baker     LTSC 1066 103500 11:19:24 0:44:24 2 0:41:39 0:03:08 1146.791 6.0
8 Medium   Laser 0 Philip Gwyther     LTSC 1095 103500 11:21:08 0:46:08 2 0:42:08 0:03:44 1191.56 7.0
9 Medium Halcyon Laser 2000 22103 Bruce Boyd Alison Boyd   LTSC 1100 103500 11:24:56 0:49:56 2 0:45:24 0:07:21 1289.709 8.0
10 Medium   RS 100 8.4 321 Julie Willis     LTSC 1004 103500 11:23:04 0:48:04 2 0:47:53 0:09:12 1241.496 9.0

R4 - Medium Fleet - 2016-08-21 at 1044

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104400
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Medium Snowy Tasar 363 Richard Russell Sylvia Weger Annie Barker LTSC 1023 104400 11:27:08 0:43:08 2 0:42:10 0:00:00 1023 1.0
2 Medium   420 4 Tig Williams Pete Conway   LTSC 1105 104400 11:33:42 0:49:42 2 0:44:59 0:03:07 1178.743 2.0
3 Medium Olivia Laser Radial 200874 Philip Gwyther     LTSC 1136 104400 11:36:48 0:52:48 2 0:46:29 0:04:54 1252.266 3.0
4 Medium   Laser Radial 100255 Julie Willis     LTSC 1136 104400 11:37:39 0:53:39 2 0:47:14 0:05:45 1272.425 4.0

R5 - Medium Fleet - 2016-09-04 at 1030

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Medium Snowy Tasar 363 Richard Russell Sylvia Weger Annie Barker LTSC 1023 104000 11:32:18 0:52:18 2 0:51:07 0:00:00 1023 1.0
2 Medium Sid RS Aero 7 1370 Neville Herbert     LTSC 1066 104000 11:37:18 0:57:18 2 0:53:45 0:02:48 1120.801 2.0
3 Medium Marjorie RS Aero 7 1302 Karl Thorne     LTSC 1066 104000 11:38:38 0:58:38 2 0:55:00 0:04:08 1146.881 3.0
4 Medium   420 4 Tig Williams Pete Conway   LTSC 1105 104000 11:43:28 1:03:28 2 0:57:26 0:06:58 1241.423 4.0
5 Medium   RS Aero 5 2100 Julie Willis     LTSC 1107 104000 11:43:42 1:03:42 2 0:57:33 0:07:06 1245.987 5.0
6 Medium Olivia Laser Radial 200874 Philip Gwyther     LTSC 1136 104000 11:47:06 1:07:06 2 0:59:04 0:09:01 1312.491 6.0
7 Medium   RS Venture 167 Stephen Homewood William Homewood Jeremy Havers LTSC 1092 104000 11:46:05 1:06:05 2 1:00:31 0:10:15 1292.605 7.0
8 Medium   Laser Radial 177601 Louis Giron     LTSC 1136 104000 11:48:46 1:08:46 2 1:00:32 0:10:41 1345.092 8.0
9 Medium   RS Aero 5 1402 Jane Homewood     LTSC 1107 104000 11:49:03 1:09:03 2 1:02:23 0:12:27 1350.634 9.0
10 Medium Just Pucca Wayfarer 4047 Annie Pike John Sims   LTSC 1107 104000 11:23:59 0:43:59 1 1:19:28 0:15:41 1720.648 10.0
11 Medium   RS 300 315 Ben Green     LTSC 979     DNF         13.0
11 Medium   RS Aero 7 1793 Geoff Havers     LTSC 1066     DNF         13.0

R6 - Medium Fleet - 2016-09-18 at 1030

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Medium White Tiger Merlin Rocket 3748 Nigel Brooke Suzie Brooke   LTSC 983 103500 11:04:35 0:29:35 2 0:30:06 0:00:00 983 1.0
2 Medium   K1 126 Keith Willis     LTSC 1065 103500 11:11:24 0:36:24 2 0:34:11 0:04:21 1209.505 2.0
3 Medium Snowy Tasar 363 Richard Russell Sylvia Weger Annie Barker LTSC 1023 103500 11:11:28 0:36:28 2 0:35:39 0:05:41 1211.721 3.0
4 Medium   Laser 162825 Matt Podger       1095 103500 11:14:29 0:39:29 2 0:36:03 0:06:32 1311.959 4.0
5 Medium Strings Attached Merlin Rocket 3751 Stuart Watson Caroline Watson   LTSC 983 103500 11:10:45 0:35:45 2 0:36:22 0:06:10 1187.907 5.0
6 Medium Sid RS Aero 7 1370 Neville Herbert     LTSC 1066 103500 11:13:52 0:38:52 2 0:36:28 0:06:47 1291.468 6.0
7 Medium Lycopene Laser Radial 204561 Peter Wills     LTSC 1136 103500 11:18:50 0:43:50 2 0:38:35 0:09:39 1456.501 7.0
8 Medium   Merlin Rocket 3733 Nick Simmons Fiona Mayo   LTSC 983 103500 11:13:14 0:38:14 2 0:38:54 0:08:39 1270.424 8.0
9 Medium   RS Aero 7 1396 Nick Ingram     LTSC 1066 103500 11:17:50 0:42:50 2 0:40:11 0:10:45 1423.273 9.0
10 Medium Pandemonic Firefly 67 Ben Green Fi Edwards   LTSC 1163 103500 11:22:22 0:47:22 2 0:40:44 0:12:22 1573.908 10.0
11 Medium   RS Vareo sh 1 sail + spi 136 Cameron Sey     LTSC 1071 103500 11:18:59 0:43:59 2 0:41:04 0:11:45 1461.486 11.0
12 Medium De Rigueur Blaze 727 James Le May     LTSC 1021 103500 11:19:36 0:44:36 2 0:43:41 0:13:52 1481.976 12.0
13 Medium   420 4 Tig Williams Pete Conway   LTSC 1105     DNF         17.0
13 Medium 2 Planks Merlin Rocket 3732 John Cooper Becci Wigley     983     DNF         17.0
13 Medium   Phantom 1318 Adrian Baker     LTSC 995     DNF         17.0
16 Medium Nibble Byte C11 2952 Jo Barriball       1148     OOD         51.0

R7 - Medium Fleet - 2016-09-24 at 1030

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Medium   420 4 Tig Williams Pete Conway   LTSC 1105 103500 11:25:30 0:50:30   0:45:42 0:00:00 1105 1.0
2 Medium Snowy Tasar 363 Richard Russell Sylvia Weger Annie Barker LTSC 1023 103500 11:22:10 0:47:10   0:46:06 0:00:25 1032.063 2.0
3 Medium Billy Bob RS 200 1262 Luke McEwen Emma McEwen   RLymYC 1047 103500 11:24:02 0:49:02   0:46:50 0:01:11 1072.908 3.0
4 Medium Bosy Lizzie II RS Aero 5 1563 Adrian Bateman     LTSC 1107 103500 11:27:47 0:52:47   0:47:41 0:02:12 1154.962 4.0
5 Medium Olivia Laser Radial 200874 Philip Gwyther     LTSC 1136 103500 11:29:17 0:54:17   0:47:47 0:02:22 1187.784 5.0
6 Medium   RS Venture 167 Stephen Homewood William Homewood Jeremy Havers LTSC 1092 103500 11:27:27 0:52:27   0:48:02 0:02:33 1147.668 6.0
7 Medium   Merlin Rocket 3780 Neville Herbert Karl Thorne   LTSC 983 103500 11:22:41 0:47:41   0:48:30 0:02:46 1043.368 7.0
8 Medium   Laser Radial 198211 Olivia Burt     RLymYC 1136 103500 11:31:59 0:56:59   0:50:10 0:05:04 1246.863 8.0
9 Medium   RS Aero 5 1402 Jane Homewood     LTSC 1107 103500 11:32:29 0:57:29   0:51:56 0:06:54 1257.804 9.0
10 Medium   Merlin Rocket 3733 Nick Simmons Fiona Mayo   LTSC 983 103500 11:26:51 0:51:51   0:52:45 0:06:56 1134.54 10.0
11 Medium White Tiger Merlin Rocket 3748 Nigel Brooke Suzie Brooke   LTSC 983     DNF         14.0
11 Medium 2 Planks Merlin Rocket 3732 John Cooper Becci Wigley     983     DNF         14.0
11 Medium   RS Vareo sh 1 sail + spi 136 Cameron Sey     LTSC 1071     DNS         14.0
14 Medium   RS Aero 5 1210 Julie Willis     LTSC 1107     RIB         51.0

R8 - Medium Fleet - 2016-10-02 at 1030

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Medium 2 Planks Merlin Rocket 3732 John Cooper Becci Wigley     983 104500 11:09:04 0:24:04   0:24:29 0:00:00 983 1.0
2 Medium   Laser 173276 Ben Wallis     LTSC 1095 104500 11:12:53 0:27:53   0:25:28 0:01:04 1138.891 2.0
3 Medium   RS Quest 488 Mark Barwell Louise Johnson   LTSC 1100 104500 11:13:03 0:28:03   0:25:30 0:01:07 1145.699 3.0
4 Medium Rattler Solo 5570 Malcolm Buchanan     LTSC 1140 104500 11:14:22 0:29:22   0:25:46 0:01:27 1199.478 4.0
5 Medium   Merlin Rocket 3780 Neville Herbert Karl Thorne   LTSC 983 104500 11:10:22 0:25:22   0:25:48 0:01:18 1036.098 5.0
6 Medium   Laser 0 Philip Gwyther     LTSC 1095 104500 11:13:45 0:28:45   0:26:15 0:01:56 1174.29 6.0
7 Medium   Laser Radial 198211 Olivia Burt     RLymYC 1136 104500 11:14:51 0:29:51   0:26:17 0:02:02 1219.22 7.5
7 Medium   RS 200 1337 Graham Wallis Judy Wallis   LTSC 1047 104500 11:12:31 0:27:31   0:26:17 0:01:53 1123.915 7.5
9 Medium   RS Aero 7 1334 Adrian Baker     LTSC 1066 104500 11:13:03 0:28:03   0:26:19 0:01:57 1145.699 9.0
10 Medium Beluga 420 53327 Jenny Bennett Emma Bennett   LTSC 1105 104500 11:14:22 0:29:22   0:26:35 0:02:19 1199.478 10.0
11 Medium   RS Aero 7 1396 Nick Ingram     LTSC 1066 104500 11:13:30 0:28:30   0:26:44 0:02:24 1164.079 11.0
12 Medium   RS Aero 7 1211 Nick Eales     LTSC 1066 104500 11:13:34 0:28:34   0:26:48 0:02:28 1166.802 12.0
13 Medium   420 4 Tig Williams Pete Conway   LTSC 1105 104500 11:14:45 0:29:45   0:26:55 0:02:42 1215.135 13.0
14 Medium Snowy Tasar 363 Richard Russell Sylvia Weger Annie Barker LTSC 1023 104500 11:12:49 0:27:49   0:27:11 0:02:46 1136.168 14.0
15 Medium Just Pucca Wayfarer 4047 Annie Pike John Sims   LTSC 1107 104500 11:15:11 0:30:11   0:27:16 0:03:05 1232.834 15.0
16 Medium   Merlin Rocket 3733 Nick Simmons Fiona Mayo   LTSC 983 104500 11:12:11 0:27:11   0:27:39 0:03:07 1110.3 16.0
17 Medium   Laser 180991 Ian White     LTSC 1095 104500 11:15:47 0:30:47   0:28:07 0:03:58 1257.341 17.0
18 Medium White Tiger Merlin Rocket 3748 Nigel Brooke Suzie Brooke   LTSC 983     OOD         17.5
19 Medium   Merlin Rocket 3450 Gareth Griffiths Dawn Barnsley-Dale   LTSC 983 104500 11:12:45 0:27:45   0:28:14 0:03:41 1133.445 18.0
20 Medium De Rigueur Blaze 727 James Le May     LTSC 1021 104500 11:13:51 0:28:51   0:28:15 0:03:51 1178.375 19.0
21 Medium Lycopene Laser Radial 204561 Peter Wills     LTSC 1136 104500 11:17:29 0:32:29   0:28:36 0:04:40 1326.778 20.0
22 Medium   RS Aero 7 2100 Julie Willis     LTSC 1066 104500 11:16:14 0:31:14   0:29:18 0:05:08 1275.722 21.0
23 Medium Bob Laser Radial 135403 Mike Sleigh     LTSC 1136 104500 11:14:15 DNF         25.0
23 Medium Bosy Lizzie II RS Aero 7 1563 Adrian Bateman     LTSC 1066     OCS         25.0
25 Medium Halcyon Laser 2000 22103 Bruce Boyd Alison Boyd   LTSC 1100     RIB         40.3

R1 - Slow Fleet - 2016-07-24 at 1030

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Slow   Laser 4.7 204004 Tom Mitchell     RLymYC 1195 103500 11:12:44 0:37:44 2 0:31:35 0:00:00 1195 1.0

R2 - Slow Fleet - 2016-08-07 at 1030

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Place Points

R3 - Slow Fleet - 2016-08-14 at 1030

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Place Points

R4 - Slow Fleet - 2016-08-21 at 1044

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Place Points

R5 - Slow Fleet - 2016-09-04 at 1030

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Place Points

R6 - Slow Fleet - 2016-09-18 at 1030

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Slow   Lymington River Scow 535 Neil Wharmby     LTSC 1485 103500 11:03:01 0:28:01 1 0:18:52 0:00:00 1485 1.0
2 Slow   Laser 4.7 204004 Tom Mitchell     RLymYC 1195 103500 10:59:43 0:24:43 1 0:20:41 0:02:10 1310.086 2.0
3 Slow   Laser 4.7 191691 Kate Wharmby     LTSC 1195 103500 11:00:25 0:25:25 1 0:21:16 0:02:52 1347.189 3.0

R7 - Slow Fleet - 2016-09-24 at 1030

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Place Points

R8 - Slow Fleet - 2016-10-02 at 1030

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Crew Name 2 Club PY Place Points

www.ltsc.co.uk
sailing@ltsc.co.uk

www.ltsc.co.lk
sailing@ltsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com