event burgee venue burgee

LTSCAeroOpen22

LYMINGTON TOWN SAILING CLUB

Aero 5 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Race 1 R2 R3 Total Nett
1st Aero 5 RS Aero 5 1209 LTSC David Ellis 1136 1.0 2.0 3.0 6.0 6.0
2nd Aero 5 RS Aero 5 2077 Frensham Pond SC Tom Ahlheid 1136 3.0 3.0 1.0 7.0 7.0
3rd Aero 5 RS Aero 5 3870 LTSC Chloe George 1136 2.0 1.0 5.0 8.0 8.0
4th Aero 5 RS Aero 5 1566 LTSC Abby Hire 1136 5.0 6.0 4.0 15.0 15.0
5th Aero 5 RS Aero 5 1070 Frensham Pond SC Tristan Ahlheid 1136 8.0 7.0 2.0 17.0 17.0
6th Aero 5 RS Aero 5 2966 Draycote Water SC David Peaty 1136 4.0 4.0 10.0 18.0 18.0
7th Aero 5 RS Aero 5 1927 Frensham Pond SC Jack Hardie 1136 6.0 9.0 6.0 21.0 21.0
8th Aero 5 RS Aero 5 3330 LTSC Iona Willows 1136 10.0 5.0 7.0 22.0 22.0
9th Aero 5 RS Aero 5 2462 LTSC Alessandra Tydeman 1136 9.0 8.0 8.0 25.0 25.0
10th Aero 5 RS Aero 5 2620 RLymSC Emma McEwen 1136 7.0 10.0 9.0 26.0 26.0
11th Aero 5 RS Aero 5 3700 LTSC Beth Milledge 1136 11.0 11.0 12.0 DNS 34.0 34.0

Aero 7 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Race 1 R2 R3 Total Nett
1st Aero 7 RS Aero 7 3926 Felpham SC Jack Miller 1065 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
2nd Aero 7 RS Aero 7 1312 Sutton Bingham SC Andrew Frost 1065 7.0 1.0 3.0 11.0 11.0
3rd Aero 7 RS Aero 7 3850 LTSC Chris Hatton 1065 1.0 10.0 1.0 12.0 12.0
4th Aero 7 RS Aero 7 3597 LTSC Peter Barton 1065 3.0 3.0 8.0 14.0 14.0
5th Aero 7 RS Aero 7 3000 Warsash SC Steve Norbury 1065 6.0 9.0 4.0 19.0 19.0
6th Aero 7 RS Aero 7 2936 LTSC William Homewood 1065 5.0 6.0 10.0 21.0 21.0
7th Aero 7 RS Aero 7 3669 Portsmouth SC Chris Rust 1065 9.0 7.0 6.0 22.0 22.0
8th Aero 7 RS Aero 7 4185 Emsworth SC John Derbyshire 1065 10.0 5.0 9.0 24.0 24.0
9th Aero 7 RS Aero 7 3391 RLymSC Rupert Stock 1065 11.0 14.0 5.0 30.0 30.0
10th Aero 7 RS Aero 7 3873 Torpoint Mosquito Noah Rees 1065 4.0 4.0 23.0 DNS 31.0 31.0
11th Aero 7 RS Aero 7 2890 Weston SC Andrew Rawson 1065 12.0 8.0 11.0 31.0 31.0
12th Aero 7 RS Aero 7 1551 LTSC Euan Etheridge 1065 15.0 12.0 12.0 39.0 39.0
13th Aero 7 RS Aero 7 2619 Poole YC Simon Topping 1065 14.0 11.0 15.0 40.0 40.0
14th Aero 7 RS Aero 7 3170 Seafarers SC Nigel Dakin 1065 20.0 16.0 7.0 43.0 43.0
15th Aero 7 RS Aero 7 2572 Warsash SC Andy Hill 1065 17.0 15.0 13.0 45.0 45.0
16th Aero 7 RS Aero 7 2550 Sutton Bingham SC Chris Jones 1065 13.0 13.0 23.0 RET 49.0 49.0
17th Aero 7 RS Aero 7 1603 Frensham Pond SC Rob Ahlheid 1065 18.0 18.0 14.0 50.0 50.0
18th Aero 7 RS Aero 7 4000 LTSC Andy Kilburn 1065 8.0 23.0 RET 23.0 DNC 54.0 54.0
19th Aero 7 RS Aero 7 2955 Highcliff SC Mark Hawkins 1065 19.0 19.0 16.0 54.0 54.0
20th Aero 7 RS Aero 7 1095 Chelmarsh Tony Jukes 1065 16.0 17.0 23.0 DNS 56.0 56.0
21st Aero 7 RS Aero 7 3811 South Caernarvonshire YC Andy Wilkins 1065 23.0 DNF 20.0 17.0 60.0 60.0
22nd Aero 7 RS Aero 7 1570 Poole YC Robert Holdway 1065 23.0 DNF 23.0 RET 23.0 DNC 69.0 69.0

Aero 9 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Race 1 R2 R3 Total Nett
1st Aero 9 RS Aero 6 3437 Papercourt SC Sam Mettam 1100 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Aero 9 RS Aero 9 2368 LTSC Nev Herbert 1014 1.0 2.0 5.0 8.0 8.0
3rd Aero 9 RS Aero 6 3661 Lee-On-Solent Graham Tribbeck 1100 3.0 3.0 3.0 9.0 9.0
4th Aero 9 RS Aero 9 2836 Highcliff SC James P Rusden 1014 4.0 4.0 2.0 10.0 10.0
5th Aero 9 RS Aero 9 2001 LTSC Simon Geyman 1014 5.0 5.0 4.0 14.0 14.0
6th Aero 9 RS Aero 9 3397 LTSC Matt Perkins 1014 6.0 6.0 6.0 18.0 18.0
7th Aero 9 RS Aero 9 3328 Swanage SC Klaus Harris 1014 7.0 7.0 7.0 21.0 21.0
8th Aero 9 RS Aero 9 3502 Bradford Upon Avon SC Mark Lambdin 1014 8.0 8.0 8.0 24.0 24.0

Race 1 - Aero 5 Fleet at 12:00

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Aero 5 RS Aero 5 1209 LTSC David Ellis 1136 1 1.0
2 Aero 5 RS Aero 5 3870 LTSC Chloe George 1136 2 2.0
3 Aero 5 RS Aero 5 2077 Frensham Pond SC Tom Ahlheid 1136 3 3.0
4 Aero 5 RS Aero 5 2966 Draycote Water SC David Peaty 1136 4 4.0
5 Aero 5 RS Aero 5 1566 LTSC Abby Hire 1136 5 5.0
6 Aero 5 RS Aero 5 1927 Frensham Pond SC Jack Hardie 1136 6 6.0
7 Aero 5 RS Aero 5 2620 RLymSC Emma McEwen 1136 7 7.0
8 Aero 5 RS Aero 5 1070 Frensham Pond SC Tristan Ahlheid 1136 8 8.0
9 Aero 5 RS Aero 5 2462 LTSC Alessandra Tydeman 1136 9 9.0
10 Aero 5 RS Aero 5 3330 LTSC Iona Willows 1136 10 10.0
11 Aero 5 RS Aero 5 3700 LTSC Beth Milledge 1136 11 11.0

R2 - Aero 5 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Aero 5 RS Aero 5 3870 LTSC Chloe George 1136 1 1.0
2 Aero 5 RS Aero 5 1209 LTSC David Ellis 1136 2 2.0
3 Aero 5 RS Aero 5 2077 Frensham Pond SC Tom Ahlheid 1136 3 3.0
4 Aero 5 RS Aero 5 2966 Draycote Water SC David Peaty 1136 4 4.0
5 Aero 5 RS Aero 5 3330 LTSC Iona Willows 1136 5 5.0
6 Aero 5 RS Aero 5 1566 LTSC Abby Hire 1136 6 6.0
7 Aero 5 RS Aero 5 1070 Frensham Pond SC Tristan Ahlheid 1136 7 7.0
8 Aero 5 RS Aero 5 2462 LTSC Alessandra Tydeman 1136 8 8.0
9 Aero 5 RS Aero 5 1927 Frensham Pond SC Jack Hardie 1136 9 9.0
10 Aero 5 RS Aero 5 2620 RLymSC Emma McEwen 1136 10 10.0
11 Aero 5 RS Aero 5 3700 LTSC Beth Milledge 1136 11 11.0

R3 - Aero 5 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Aero 5 RS Aero 5 2077 Frensham Pond SC Tom Ahlheid 1136 1 1.0
2 Aero 5 RS Aero 5 1070 Frensham Pond SC Tristan Ahlheid 1136 2 2.0
3 Aero 5 RS Aero 5 1209 LTSC David Ellis 1136 3 3.0
4 Aero 5 RS Aero 5 1566 LTSC Abby Hire 1136 4 4.0
5 Aero 5 RS Aero 5 3870 LTSC Chloe George 1136 5 5.0
6 Aero 5 RS Aero 5 1927 Frensham Pond SC Jack Hardie 1136 6 6.0
7 Aero 5 RS Aero 5 3330 LTSC Iona Willows 1136 7 7.0
8 Aero 5 RS Aero 5 2462 LTSC Alessandra Tydeman 1136 8 8.0
9 Aero 5 RS Aero 5 2620 RLymSC Emma McEwen 1136 9 9.0
10 Aero 5 RS Aero 5 2966 Draycote Water SC David Peaty 1136 10 10.0
11 Aero 5 RS Aero 5 3700 LTSC Beth Milledge 1136 DNS 12.0

Race 1 - Aero 7 Fleet at 12:00

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Aero 7 RS Aero 7 3850 LTSC Chris Hatton 1065 1 1.0
2 Aero 7 RS Aero 7 3926 Felpham SC Jack Miller 1065 2 2.0
3 Aero 7 RS Aero 7 3597 LTSC Peter Barton 1065 3 3.0
4 Aero 7 RS Aero 7 3873 Torpoint Mosquito Noah Rees 1065 4 4.0
5 Aero 7 RS Aero 7 2936 LTSC William Homewood 1065 5 5.0
6 Aero 7 RS Aero 7 3000 Warsash SC Steve Norbury 1065 6 6.0
7 Aero 7 RS Aero 7 1312 Sutton Bingham SC Andrew Frost 1065 7 7.0
8 Aero 7 RS Aero 7 4000 LTSC Andy Kilburn 1065 8 8.0
9 Aero 7 RS Aero 7 3669 Portsmouth SC Chris Rust 1065 9 9.0
10 Aero 7 RS Aero 7 4185 Emsworth SC John Derbyshire 1065 10 10.0
11 Aero 7 RS Aero 7 3391 RLymSC Rupert Stock 1065 11 11.0
12 Aero 7 RS Aero 7 2890 Weston SC Andrew Rawson 1065 12 12.0
13 Aero 7 RS Aero 7 2550 Sutton Bingham SC Chris Jones 1065 13 13.0
14 Aero 7 RS Aero 7 2619 Poole YC Simon Topping 1065 14 14.0
15 Aero 7 RS Aero 7 1551 LTSC Euan Etheridge 1065 15 15.0
16 Aero 7 RS Aero 7 1095 Chelmarsh Tony Jukes 1065 16 16.0
17 Aero 7 RS Aero 7 2572 Warsash SC Andy Hill 1065 17 17.0
18 Aero 7 RS Aero 7 1603 Frensham Pond SC Rob Ahlheid 1065 18 18.0
19 Aero 7 RS Aero 7 2955 Highcliff SC Mark Hawkins 1065 19 19.0
20 Aero 7 RS Aero 7 3170 Seafarers SC Nigel Dakin 1065 20 20.0
21 Aero 7 RS Aero 7 3811 South Caernarvonshire YC Andy Wilkins 1065 DNF 23.0
21 Aero 7 RS Aero 7 1570 Poole YC Robert Holdway 1065 DNF 23.0

R2 - Aero 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Aero 7 RS Aero 7 1312 Sutton Bingham SC Andrew Frost 1065 1 1.0
2 Aero 7 RS Aero 7 3926 Felpham SC Jack Miller 1065 2 2.0
3 Aero 7 RS Aero 7 3597 LTSC Peter Barton 1065 3 3.0
4 Aero 7 RS Aero 7 3873 Torpoint Mosquito Noah Rees 1065 4 4.0
5 Aero 7 RS Aero 7 4185 Emsworth SC John Derbyshire 1065 5 5.0
6 Aero 7 RS Aero 7 2936 LTSC William Homewood 1065 6 6.0
7 Aero 7 RS Aero 7 3669 Portsmouth SC Chris Rust 1065 7 7.0
8 Aero 7 RS Aero 7 2890 Weston SC Andrew Rawson 1065 8 8.0
9 Aero 7 RS Aero 7 3000 Warsash SC Steve Norbury 1065 9 9.0
10 Aero 7 RS Aero 7 3850 LTSC Chris Hatton 1065 10 10.0
11 Aero 7 RS Aero 7 2619 Poole YC Simon Topping 1065 11 11.0
12 Aero 7 RS Aero 7 1551 LTSC Euan Etheridge 1065 12 12.0
13 Aero 7 RS Aero 7 2550 Sutton Bingham SC Chris Jones 1065 13 13.0
14 Aero 7 RS Aero 7 3391 RLymSC Rupert Stock 1065 14 14.0
15 Aero 7 RS Aero 7 2572 Warsash SC Andy Hill 1065 15 15.0
16 Aero 7 RS Aero 7 3170 Seafarers SC Nigel Dakin 1065 16 16.0
17 Aero 7 RS Aero 7 1095 Chelmarsh Tony Jukes 1065 17 17.0
18 Aero 7 RS Aero 7 1603 Frensham Pond SC Rob Ahlheid 1065 18 18.0
19 Aero 7 RS Aero 7 2955 Highcliff SC Mark Hawkins 1065 19 19.0
20 Aero 7 RS Aero 7 3811 South Caernarvonshire YC Andy Wilkins 1065 20 20.0
21 Aero 7 RS Aero 7 4000 LTSC Andy Kilburn 1065 RET 23.0
21 Aero 7 RS Aero 7 1570 Poole YC Robert Holdway 1065 RET 23.0

R3 - Aero 7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Aero 7 RS Aero 7 3850 LTSC Chris Hatton 1065 1 1.0
2 Aero 7 RS Aero 7 3926 Felpham SC Jack Miller 1065 2 2.0
3 Aero 7 RS Aero 7 1312 Sutton Bingham SC Andrew Frost 1065 3 3.0
4 Aero 7 RS Aero 7 3000 Warsash SC Steve Norbury 1065 4 4.0
5 Aero 7 RS Aero 7 3391 RLymSC Rupert Stock 1065 5 5.0
6 Aero 7 RS Aero 7 3669 Portsmouth SC Chris Rust 1065 6 6.0
7 Aero 7 RS Aero 7 3170 Seafarers SC Nigel Dakin 1065 7 7.0
8 Aero 7 RS Aero 7 3597 LTSC Peter Barton 1065 8 8.0
9 Aero 7 RS Aero 7 4185 Emsworth SC John Derbyshire 1065 9 9.0
10 Aero 7 RS Aero 7 2936 LTSC William Homewood 1065 10 10.0
11 Aero 7 RS Aero 7 2890 Weston SC Andrew Rawson 1065 11 11.0
12 Aero 7 RS Aero 7 1551 LTSC Euan Etheridge 1065 12 12.0
13 Aero 7 RS Aero 7 2572 Warsash SC Andy Hill 1065 13 13.0
14 Aero 7 RS Aero 7 1603 Frensham Pond SC Rob Ahlheid 1065 14 14.0
15 Aero 7 RS Aero 7 2619 Poole YC Simon Topping 1065 15 15.0
16 Aero 7 RS Aero 7 2955 Highcliff SC Mark Hawkins 1065 16 16.0
17 Aero 7 RS Aero 7 3811 South Caernarvonshire YC Andy Wilkins 1065 17 17.0
18 Aero 7 RS Aero 7 3873 Torpoint Mosquito Noah Rees 1065 DNS 23.0
18 Aero 7 RS Aero 7 2550 Sutton Bingham SC Chris Jones 1065 RET 23.0
18 Aero 7 RS Aero 7 1095 Chelmarsh Tony Jukes 1065 DNS 23.0

Race 1 - Aero 9 Fleet at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Points
1 Aero 9 RS Aero 9 2368 LTSC Nev Herbert 1014 0:59:04 1.0
2 Aero 9 RS Aero 6 3437 Papercourt SC Sam Mettam 1100 1:04:15 2.0
3 Aero 9 RS Aero 6 3661 Lee-On-Solent Graham Tribbeck 1100 1:05:19 3.0
4 Aero 9 RS Aero 9 2836 Highcliff SC James P Rusden 1014 1:01:10 4.0
5 Aero 9 RS Aero 9 2001 LTSC Simon Geyman 1014 1:03:21 5.0
6 Aero 9 RS Aero 9 3397 LTSC Matt Perkins 1014 1:03:53 6.0
7 Aero 9 RS Aero 9 3328 Swanage SC Klaus Harris 1014 1:04:38 7.0
8 Aero 9 RS Aero 9 3502 Bradford Upon Avon SC Mark Lambdin 1014 1:07:28 8.0

R2 - Aero 9 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Points
1 Aero 9 RS Aero 6 3437 Papercourt SC Sam Mettam 1100 1:00:27 1.0
2 Aero 9 RS Aero 9 2368 LTSC Nev Herbert 1014 0:57:43 2.0
3 Aero 9 RS Aero 6 3661 Lee-On-Solent Graham Tribbeck 1100 1:03:51 3.0
4 Aero 9 RS Aero 9 2836 Highcliff SC James P Rusden 1014 0:59:09 4.0
5 Aero 9 RS Aero 9 2001 LTSC Simon Geyman 1014 0:59:18 5.0
6 Aero 9 RS Aero 9 3397 LTSC Matt Perkins 1014 1:02:16 6.0
7 Aero 9 RS Aero 9 3328 Swanage SC Klaus Harris 1014 1:02:17 7.0
8 Aero 9 RS Aero 9 3502 Bradford Upon Avon SC Mark Lambdin 1014 1:05:41 8.0

R3 - Aero 9 Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Points
1 Aero 9 RS Aero 6 3437 Papercourt SC Sam Mettam 1100 0:35:42 1.0
2 Aero 9 RS Aero 9 2836 Highcliff SC James P Rusden 1014 0:33:15 2.0
3 Aero 9 RS Aero 6 3661 Lee-On-Solent Graham Tribbeck 1100 0:36:29 3.0
4 Aero 9 RS Aero 9 2001 LTSC Simon Geyman 1014 0:34:00 4.0
5 Aero 9 RS Aero 9 2368 LTSC Nev Herbert 1014 0:34:11 5.0
6 Aero 9 RS Aero 9 3397 LTSC Matt Perkins 1014 0:34:19 6.0
7 Aero 9 RS Aero 9 3328 Swanage SC Klaus Harris 1014 0:35:07 7.0
8 Aero 9 RS Aero 9 3502 Bradford Upon Avon SC Mark Lambdin 1014 0:35:43 8.0

www.ltsc.co.uk
sailing@ltsc.co.uk

www.ltsc.co.uk
sailing@ltsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com