Sunday Early Summer A

Lymington Town Sailing Club

Race 1 - Group 1 Fleet - 08/05/22

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Group 1   RS 800 1220   Luke McEwen Emma McEwen 799 103500 11:19:35 0:44:35 0:55:48 1.0
2 Group 1   Musto Skiff 394 LTSC Nigel Walbank   849 103500 11:23:10 0:48:10 0:56:44 2.0
3 Group 1   Musto Skiff 230 LTSC Giles Lloyd-Williams   849 103500 11:23:55 0:48:55 0:57:37 3.0
4 Group 1   OSPREY 1322 LTSC Geoff Havers Abby Keightley-Hanson 930 103500 11:29:20 0:54:20 0:58:25 4.0
5 Group 1   RS 400 1236 LTSC Mike Baker June Baker 942 103500 11:30:39 0:55:39 0:59:05 5.0
6 Group 1   RS 600 756       920     DNF   25.0

Race 1 - Group 2 Fleet - 08/05/22

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 104400
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Group 2 Peer Pressure MERLIN-ROCKET 3778 LTSC David Lenz Vicki Lenz 980 104400 11:31:16 0:47:16 0:48:14 1.0
2 Group 2   MERLIN-ROCKET 3780 LTSC S. Richards N. Wakefield 980 104400 11:32:44 0:48:44 0:49:44 2.0
3 Group 2   RS 300 347   William Homewood   970 104400 11:32:44 0:48:44 0:50:14 3.0
4 Group 2 Fluffy MERLIN-ROCKET 3719 LTSC Rob Martin Jan Martin 980 104400 11:35:30 0:51:30 0:52:33 4.0
5 Group 2   SCORPION 2039 LTSC Neville Herbert Karl Thorne 1041 104400 11:38:43 0:54:43 0:52:34 5.0
6 Group 2   MERLIN-ROCKET 3748 LTSC Nigel Brooke Suzie Brooke 980 104400 11:35:53 0:51:53 0:52:57 6.0
7 Group 2   SCORPION 2028 LTSC Ryan Buchanan Hannah Buchanan 1041 104400 11:39:15 0:55:15 0:53:04 7.0
8 Group 2   SCORPION 1951 LTSC Fiona taylor Gordon Taylor 1041 104400 11:40:11 0:56:11 0:53:58 8.0
9 Group 2   MERLIN-ROCKET 3714 LTSC Alan Markham Sue Markham 980 104400 11:37:13 0:53:13 0:54:18 9.0
10 Group 2   TASAR 363 LTSC Richard Russell Sylvia Weger 1022 104400 11:40:04 0:56:04 0:54:52 10.0
11 Group 2   CONTENDER 675 LTSC David Gautier   969     DNF   27.0

Race 1 - Group 3 Fleet - 08/05/22

Start: 104900, Finishes: Elapsed time, Time: 104900
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Group 3   LASER RADIAL 213972   David Bignold   1147 104900 11:26:00 0:37:00 0:32:15 1.0
2 Group 3   RS AERO 7 3597 LTSC Peter Barton   1065 104900 11:23:28 0:34:28 0:32:22 2.0
3 Group 3   SOLO 5950   Phil Kilburn   1142 104900 11:26:56 0:37:56 0:33:13 3.0
4 Group 3   RS AERO 5 3870 LTSC Chloe George   1136 104900 11:26:53 0:37:53 0:33:21 4.0
5 Group 3   Miracle 3847   David Ellis   1194 104900 11:29:02 0:40:02 0:33:32 5.0
6 Group 3   SOLO 5925 LTSC Rob Milledge   1142 104900 11:27:25 0:38:25 0:33:38 6.0
7 Group 3   RS AERO 7 2551 LTSC Julie Willis   1065 104900 112455 0:35:55 0:33:43 7.0
8 Group 3   RS AERO 7 1782 LTSC Chris Carden   1065 104900 11:25:08 0:36:08 0:33:56 8.0
9 Group 3   SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142 104900 11:28:15 0:39:15 0:34:22 9.0
10 Group 3   SOLO 5900 LTSC Andy Hyland   1142 104900 11:28:44 0:39:44 0:34:48 10.0
11 Group 3   Sprog 1173   S Barratt   1120 104900 11:28:59 0:39:59 0:35:42 11.0
12 Group 3   LASER RADIAL 195123   Joff McGill   1147 104900 11:30:17 0:41:17 0:36:00 12.0
13 Group 3   LASER RADIAL 215817 LTSC Peter Wills   1147 104900 11:30:50 0:41:50 0:36:28 13.0
14 Group 3   RS AERO 7 1563 LTSC Adrian Bateman   1065 104900 11:28:34 0:39:34 0:37:09 14.0
15 Group 3   LASER RADIAL 200874 LTSC Phil Gwyther   1147 104900 11:31:51 0:42:51 0:37:21 15.0
16 Group 3   WAYFARER 4047 LTSC Annie Pike John Sims 1102 104900 11:30:30 0:41:30 0:37:40 16.0
17 Group 3   RS AERO 7 1334 LTSC Adrian Baker   1065 104900 11:29:49 0:40:49 0:38:20 17.0
18 Group 3   LASER RADIAL 160565   Giles Thornton   1147 104900 11:40:50 0:51:50 0:45:11 18.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com