2022 Lymington Dinghy Regatta - West Course

RLymYC & LTSC

Results are provisional as of 14:03 on July 10, 2022

RS Aero Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1
9th July 2022  
R2
9th July 2022  
R3
10th July 2022  
R4
10th July 2022  
Total Nett
1st RS Aero RS Aero 7 2439 LTSC Tim Hire   1065 1.0 1.0 (5.0) 1.0 8.0 3.0
2nd RS Aero RS Aero 7 3381 RLymYC Rupert Stock   1065 (7.0) 2.0 1.0 3.0 13.0 6.0
3rd RS Aero RS Aero 5 3303 Maidenhead SC Sammy Isaacs-Johnson   1136 2.0 (6.0) 3.0 5.0 16.0 10.0
4th RS Aero RS Aero 5 1566 LTSC Abby Hire   1136 3.0 3.0 6.0 (7.0) 19.0 12.0
5th RS Aero RS Aero 7 3926 Felpham & Paignton SC Jack Miller   1065 (4.0) 4.0 4.0 4.0 16.0 12.0
6th RS Aero RS Aero 7 3669 Portsmouth SC Chris Rust   1065 (11.0) 9.0 2.0 2.0 24.0 13.0
7th RS Aero RS Aero 5 3330 LTSC Iona Willows   1136 6.0 8.0 7.5 (11.0) 32.5 21.5
8th RS Aero RS Aero 5 1181 LTSC Mark Ripley   1136 (15.0) 5.0 11.0 8.0 39.0 24.0
9th RS Aero RS Aero 7 2503 LTSC Dan Bird   1065 9.0 (10.0) 9.0 6.0 34.0 24.0
10th RS Aero RS Aero 7 2929 Fowey Gallants SC Elliot Toms   1065 10.0 (15.0) 7.5 9.0 41.5 26.5
11th RS Aero RS Aero 5 2596 Maidenhead SC Sophie Stockton   1136 (13.0) 7.0 10.0 10.0 40.0 27.0
12th RS Aero RS Aero 6 4176 Weir Wood SC Philip Johnston   1095 5.0 13.0 (14.0) 12.0 44.0 30.0
13th RS Aero RS Aero 9 1036 Whitefriars Richard Gimmler   1014 14.0 (23.0 DNC) 12.0 14.0 63.0 40.0
14th RS Aero RS Aero 5 1175 LTSC Natasha Sion   1136 (17.0) 14.0 13.0 13.0 57.0 40.0
15th RS Aero RS Aero 9 2001 LTSC Simon Geyman   1014 12.0 11.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 69.0 46.0
16th RS Aero RS Aero 5 1927 Frensham SC Jack Hardie   1136 8.0 16.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 70.0 47.0
17th RS Aero RS Aero 9 3502 Bradford-on-Avon SC Mark Lambdin   1014 16.0 12.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 74.0 51.0
18th RS Aero RS Aero 7 2318 LTSC Karl Thorne   1065 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 69.0
18th RS Aero RS Aero 7 2462 RLymYC Sasha Tydeman   1065 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 69.0
18th RS Aero RS Aero 5 2949 LTSC Jenny Bennett   1136 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 69.0
18th RS Aero RS Aero 5 3870 LTSC Chloe George   1136 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 69.0
18th RS Aero RS Aero 7 1563 LTSC Adrian Bateman   1065 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 69.0

Medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1
9th July 2022  
R2
9th July 2022  
R3
10th July 2022  
R4
10th July 2022  
Total Nett
1st Medium MERLIN ROCKET 3719 Burghfield Ian Martin Chris Martin 980 1.0 (2.0) 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Medium Seafly 704 RLymYC John Claridge Peter Sanders 1071 2.0 (3.0) 2.0 2.0 9.0 6.0
3rd Medium Laser 162825 Oxford SC Matthew Podger   1100 3.0 (4.0) 4.0 3.0 14.0 10.0
4th Medium SOLO 5925 LTSC Robin Milledge   1142 4.0 (7.0) 3.0 4.0 18.0 11.0
5th Medium Finn 34 RLymYC Peter blick   1049 5.0 (9.0) 5.0 7.0 26.0 17.0
6th Medium SOLO 5822 LTSC Dan Martin   1142 7.0 (8.0) 7.0 5.0 27.0 19.0
7th Medium 420 51766 RLymYC Emma Breese Arthur Bailey 1105 (10.0) 6.0 9.0 8.0 33.0 23.0
8th Medium Laser Radial 189189 Oxford SC Amy Davis   1147 8.0 (12.0) 8.0 9.0 37.0 25.0
9th Medium Contender 2711 LTSC Duncan ward   969 9.0 1.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 60.0 35.0
10th Medium Laser Bahia 278 LTSC John Chittock Alison Dixon 1095 11.0 (14.0) 13.0 12.0 50.0 36.0
11th Medium SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142 (25.0 DNC) 25.0 DNC 6.0 6.0 62.0 37.0
12th Medium Laser Radial 160565 LTSC Giles Thornton   1147 (14.0) 13.0 12.0 13.0 52.0 38.0
13th Medium Contender 675 LTSC David Gautier   969 12.0 5.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 67.0 42.0
14th Medium MERLIN ROCKET 3650 LTSC Gareth Griffiths Krysti Galpin 980 (25.0 DNC) 25.0 DNC 11.0 10.0 71.0 46.0
15th Medium Laser 398 RLymYC Chris Baldwick   1100 (25.0 DNC) 25.0 DNC 10.0 11.0 71.0 46.0
16th Medium D-Zero 350 LTSC     1029 13.0 11.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 74.0 49.0
17th Medium Contender 520 LTSC Rupert Baddeley   969 16.0 10.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 76.0 51.0
18th Medium Laser 174383 Oxford SC Alice McCallum   1100 15.0 15.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 80.0 55.0
19th Medium SOLO 5371 LTSC Jeff Dolton   1142 6.0 (25.0 DNS) 25.0 RET 25.0 DNC 81.0 56.0
20th Medium Seafly 705 LTSC John Martin Pamela Martin 1071 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
20th Medium Contender 2496 LTSC Phillip Lee   969 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
20th Medium RA 3502   Mark LAMBDIN   500 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
20th Medium Laser 4000 4370   Tom Cochrane Rob Sheppard 917 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
20th Medium SOLO 5306 LTSC Chris Harris   1142 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0

Slow Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1
9th July 2022  
R2
9th July 2022  
R3
10th July 2022  
R4
10th July 2022  
Total Nett
1st Slow Lightning 368 427 RLymYC Robert Claridge   1162 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Slow RS Feva 4545 RLymYC Mark Jenkins Jauma Raffy Seddon 1270 (3.0) 2.0 2.0 2.0 9.0 6.0
3rd Slow Lightning 368 410 Shotwick Jeremy Cooper   1162 (5.0) 4.0 3.0 3.0 15.0 10.0
4th Slow Lightning 368 434 Winsford Flash Duncan Cheshire   1162 2.0 (5.0) 4.0 5.0 16.0 11.0
5th Slow Lightning 368 444 Bartley Tony Jacks   1162 4.0 3.0 (5.0) 4.0 16.0 11.0
6th Slow Lightning 368 433 Sutton in Ashfield SC John Butler   1162 6.0 (8.0) 6.0 6.0 26.0 18.0
7th Slow RS Feva 4194 RLymYC Alex Breese Sienna Mordaunt 1270 (9.0) 6.0 7.0 8.0 30.0 21.0
8th Slow Lightning 368 407 Chase Bryan Westley   1162 8.0 (9.0) 8.0 7.0 32.0 23.0
9th Slow RS Feva 5154 LTSC Flo Bradley-Watson Greta Lawrence 1270 (10.0) 7.0 9.0 9.0 35.0 25.0
10th Slow Lightning 368 226 Netley SC Terry Hunt   1162 7.0 (13.0 RET) 13.0 DNC 13.0 DNC 46.0 33.0
11th Slow RS Feva TBC RLymYC Amelia Hutchinson Daisy Heron 1270 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0 39.0
11th Slow Lightning 368 435   Ben Twist   1162 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0 39.0

R1 - RS Aero Fleet - 9th July 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:03:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS Aero RS Aero 7 2439 LTSC Tim Hire   1065 14:03:00 14:35:19 0:32:19 0:30:21 1.0
2 RS Aero RS Aero 5 3303 Maidenhead SC Sammy Isaacs-Johnson   1136 14:03:00 14:39:40 0:36:40 0:32:17 2.0
3 RS Aero RS Aero 5 1566 LTSC Abby Hire   1136 14:03:00 14:40:08 0:37:08 0:32:41 3.0
4 RS Aero RS Aero 7 3926 Felpham & Paignton SC Jack Miller   1065 14:03:00 14:37:49 0:34:49 0:32:42 4.0
5 RS Aero RS Aero 6 4176 Weir Wood SC Philip Johnston   1095 14:03:00 14:38:50 0:35:50 0:32:43 5.0
6 RS Aero RS Aero 5 3330 LTSC Iona Willows   1136 14:03:00 14:40:11 0:37:11 0:32:44 6.0
7 RS Aero RS Aero 7 3381 RLymYC Rupert Stock   1065 14:03:00 14:37:56 0:34:56 0:32:48 7.0
8 RS Aero RS Aero 5 1927 Frensham SC Jack Hardie   1136 14:03:00 14:40:53 0:37:53 0:33:21 8.0
9 RS Aero RS Aero 7 2503 LTSC Dan Bird   1065 14:03:00 14:38:40 0:35:40 0:33:29 9.0
10 RS Aero RS Aero 7 2929 Fowey Gallants SC Elliot Toms   1065 14:03:00 14:38:46 0:35:46 0:33:35 10.0
11 RS Aero RS Aero 7 3669 Portsmouth SC Chris Rust   1065 14:03:00 14:39:05 0:36:05 0:33:53 11.0
12 RS Aero RS Aero 9 2001 LTSC Simon Geyman   1014 14:03:00 14:37:32 0:34:32 0:34:03 12.0
13 RS Aero RS Aero 5 2596 Maidenhead SC Sophie Stockton   1136 14:03:00 14:41:49 0:38:49 0:34:10 13.0
14 RS Aero RS Aero 9 1036 Whitefriars Richard Gimmler   1014 14:03:00 14:37:40 0:34:40 0:34:11 14.0
15 RS Aero RS Aero 5 1181 LTSC Mark Ripley   1136 14:03:00 14:42:30 0:39:30 0:34:46 15.0
16 RS Aero RS Aero 9 3502 Bradford-on-Avon SC Mark Lambdin   1014 14:03:00 14:38:36 0:35:36 0:35:07 16.0
17 RS Aero RS Aero 5 1175 LTSC Natasha Sion   1136 14:03:00 14:43:49 0:40:49 0:35:56 17.0
18 RS Aero RS Aero 7 2318 LTSC Karl Thorne   1065     DNC   23.0
18 RS Aero RS Aero 7 2462 RLymYC Sasha Tydeman   1065     DNC   23.0
18 RS Aero RS Aero 5 2949 LTSC Jenny Bennett   1136     DNC   23.0
18 RS Aero RS Aero 5 3870 LTSC Chloe George   1136     DNC   23.0
18 RS Aero RS Aero 7 1563 LTSC Adrian Bateman   1065     DNC   23.0

R2 - RS Aero Fleet - 9th July 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:33:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS Aero RS Aero 7 2439 LTSC Tim Hire   1065 15:33:00 16:07:58 0:34:58 0:32:50 1.0
2 RS Aero RS Aero 7 3381 RLymYC Rupert Stock   1065 15:33:00 16:09:12 0:36:12 0:33:59 2.0
3 RS Aero RS Aero 5 1566 LTSC Abby Hire   1136 15:33:00 16:12:56 0:39:56 0:35:09 3.0
4 RS Aero RS Aero 7 3926 Felpham & Paignton SC Jack Miller   1065 15:33:00 16:10:35 0:37:35 0:35:17 4.0
5 RS Aero RS Aero 5 1181 LTSC Mark Ripley   1136 15:33:00 16:13:17 0:40:17 0:35:28 5.0
6 RS Aero RS Aero 5 3303 Maidenhead SC Sammy Isaacs-Johnson   1136 15:33:00 16:13:33 0:40:33 0:35:42 6.0
7 RS Aero RS Aero 5 2596 Maidenhead SC Sophie Stockton   1136 15:33:00 16:13:48 0:40:48 0:35:55 7.0
8 RS Aero RS Aero 5 3330 LTSC Iona Willows   1136 15:33:00 16:14:08 0:41:08 0:36:13 8.0
9 RS Aero RS Aero 7 3669 Portsmouth SC Chris Rust   1065 15:33:00 16:11:51 0:38:51 0:36:29 9.0
10 RS Aero RS Aero 7 2503 LTSC Dan Bird   1065 15:33:00 16:12:02 0:39:02 0:36:39 10.0
11 RS Aero RS Aero 9 2001 LTSC Simon Geyman   1014 15:33:00 16:10:42 0:37:42 0:37:11 11.0
12 RS Aero RS Aero 9 3502 Bradford-on-Avon SC Mark Lambdin   1014 15:33:00 16:11:31 0:38:31 0:37:59 12.0
13 RS Aero RS Aero 6 4176 Weir Wood SC Philip Johnston   1095 15:33:00 16:14:42 0:41:42 0:38:05 13.0
14 RS Aero RS Aero 5 1175 LTSC Natasha Sion   1136 15:33:00 16:16:42 0:43:42 0:38:28 14.0
15 RS Aero RS Aero 7 2929 Fowey Gallants SC Elliot Toms   1065 15:33:00 16:14:11 0:41:11 0:38:40 15.0
16 RS Aero RS Aero 5 1927 Frensham SC Jack Hardie   1136 15:33:00 16:18:20 0:45:20 0:39:54 16.0
17 RS Aero RS Aero 9 1036 Whitefriars Richard Gimmler   1014     DNC   23.0
17 RS Aero RS Aero 7 2318 LTSC Karl Thorne   1065     DNC   23.0
17 RS Aero RS Aero 7 2462 RLymYC Sasha Tydeman   1065     DNC   23.0
17 RS Aero RS Aero 5 2949 LTSC Jenny Bennett   1136     DNC   23.0
17 RS Aero RS Aero 5 3870 LTSC Chloe George   1136     DNC   23.0
17 RS Aero RS Aero 7 1563 LTSC Adrian Bateman   1065     DNC   23.0

R3 - RS Aero Fleet - 10th July 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:36:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS Aero RS Aero 7 3381 RLymYC Rupert Stock   1065 11:36:00 12:08:39 0:32:39 0:30:39 1.0
2 RS Aero RS Aero 7 3669 Portsmouth SC Chris Rust   1065 11:36:00 12:08:56 0:32:56 0:30:55 2.0
3 RS Aero RS Aero 5 3303 Maidenhead SC Sammy Isaacs-Johnson   1136 11:36:00 12:11:11 0:35:11 0:30:58 3.0
4 RS Aero RS Aero 7 3926 Felpham & Paignton SC Jack Miller   1065 11:36:00 12:09:03 0:33:03 0:31:02 4.0
5 RS Aero RS Aero 7 2439 LTSC Tim Hire   1065 11:36:00 12:09:07 0:33:07 0:31:06 5.0
6 RS Aero RS Aero 5 1566 LTSC Abby Hire   1136 11:36:00 12:11:56 0:35:56 0:31:38 6.0
7 RS Aero RS Aero 5 3330 LTSC Iona Willows   1136 11:36:00 12:12:18 0:36:18 0:31:57 7.5
7 RS Aero RS Aero 7 2929 Fowey Gallants SC Elliot Toms   1065 11:36:00 12:10:02 0:34:02 0:31:57 7.5
9 RS Aero RS Aero 7 2503 LTSC Dan Bird   1065 11:36:00 12:10:05 0:34:05 0:32:00 9.0
10 RS Aero RS Aero 5 2596 Maidenhead SC Sophie Stockton   1136 11:36:00 12:12:31 0:36:31 0:32:09 10.0
11 RS Aero RS Aero 5 1181 LTSC Mark Ripley   1136 11:36:00 12:13:17 0:37:17 0:32:49 11.0
12 RS Aero RS Aero 9 1036 Whitefriars Richard Gimmler   1014 11:36:00 12:09:20 0:33:20 0:32:52 12.0
13 RS Aero RS Aero 5 1175 LTSC Natasha Sion   1136 11:36:00 12:13:37 0:37:37 0:33:07 13.0
14 RS Aero RS Aero 6 4176 Weir Wood SC Philip Johnston   1095 11:36:00 12:12:27 0:36:27 0:33:17 14.0
15 RS Aero RS Aero 9 2001 LTSC Simon Geyman   1014     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 5 1927 Frensham SC Jack Hardie   1136     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 9 3502 Bradford-on-Avon SC Mark Lambdin   1014     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 7 2318 LTSC Karl Thorne   1065     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 7 2462 RLymYC Sasha Tydeman   1065     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 5 2949 LTSC Jenny Bennett   1136     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 5 3870 LTSC Chloe George   1136     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 7 1563 LTSC Adrian Bateman   1065     DNC   23.0

R4 - RS Aero Fleet - 10th July 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:26:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RS Aero RS Aero 7 2439 LTSC Tim Hire   1065 12:26:00 12:58:03 0:32:03 0:30:06 1.0
2 RS Aero RS Aero 7 3669 Portsmouth SC Chris Rust   1065 12:26:00 12:58:09 0:32:09 0:30:11 2.0
3 RS Aero RS Aero 7 3381 RLymYC Rupert Stock   1065 12:26:00 12:58:11 0:32:11 0:30:13 3.0
4 RS Aero RS Aero 7 3926 Felpham & Paignton SC Jack Miller   1065 12:26:00 12:58:27 0:32:27 0:30:28 4.0
5 RS Aero RS Aero 5 3303 Maidenhead SC Sammy Isaacs-Johnson   1136 12:26:00 13:00:38 0:34:38 0:30:29 5.0
6 RS Aero RS Aero 7 2503 LTSC Dan Bird   1065 12:26:00 12:58:37 0:32:37 0:30:38 6.0
7 RS Aero RS Aero 5 1566 LTSC Abby Hire   1136 12:26:00 13:00:49 0:34:49 0:30:39 7.0
8 RS Aero RS Aero 5 1181 LTSC Mark Ripley   1136 12:26:00 13:00:53 0:34:53 0:30:42 8.0
9 RS Aero RS Aero 7 2929 Fowey Gallants SC Elliot Toms   1065 12:26:00 12:58:53 0:32:53 0:30:53 9.0
10 RS Aero RS Aero 5 2596 Maidenhead SC Sophie Stockton   1136 12:26:00 13:01:09 0:35:09 0:30:57 10.0
11 RS Aero RS Aero 5 3330 LTSC Iona Willows   1136 12:26:00 13:01:27 0:35:27 0:31:12 11.0
12 RS Aero RS Aero 6 4176 Weir Wood SC Philip Johnston   1095 12:26:00 13:00:57 0:34:57 0:31:55 12.0
13 RS Aero RS Aero 5 1175 LTSC Natasha Sion   1136 12:26:00 13:02:29 0:36:29 0:32:07 13.0
14 RS Aero RS Aero 9 1036 Whitefriars Richard Gimmler   1014 12:26:00 13:00:15 0:34:15 0:33:47 14.0
15 RS Aero RS Aero 9 2001 LTSC Simon Geyman   1014     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 5 1927 Frensham SC Jack Hardie   1136     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 9 3502 Bradford-on-Avon SC Mark Lambdin   1014     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 7 2318 LTSC Karl Thorne   1065     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 7 2462 RLymYC Sasha Tydeman   1065     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 5 2949 LTSC Jenny Bennett   1136     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 5 3870 LTSC Chloe George   1136     DNC   23.0
15 RS Aero RS Aero 7 1563 LTSC Adrian Bateman   1065     DNC   23.0

R1 - Medium Fleet - 9th July 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:00:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium MERLIN ROCKET 3719 Burghfield Ian Martin Chris Martin 980 14:00:00 14:29:31 0:29:31 0:30:07 1.0
2 Medium Seafly 704 RLymYC John Claridge Peter Sanders 1071 14:00:00 14:32:55 0:32:55 0:30:44 2.0
3 Medium Laser 162825 Oxford SC Matthew Podger   1100 14:00:00 14:33:54 0:33:54 0:30:49 3.0
4 Medium SOLO 5925 LTSC Robin Milledge   1142 14:00:00 14:35:26 0:35:26 0:31:02 4.0
5 Medium Finn 34 RLymYC Peter blick   1049 14:00:00 14:35:15 0:35:15 0:33:36 5.0
6 Medium SOLO 5371 LTSC Jeff Dolton   1142 14:00:00 14:38:32 0:38:32 0:33:45 6.0
7 Medium SOLO 5822 LTSC Dan Martin   1142 14:00:00 14:38:39 0:38:39 0:33:51 7.0
8 Medium Laser Radial 189189 Oxford SC Amy Davis   1147 14:00:00 14:39:01 0:39:01 0:34:01 8.0
9 Medium Contender 2711 LTSC Duncan ward   969 14:00:00 14:33:11 0:33:11 0:34:15 9.0
10 Medium 420 51766 RLymYC Emma Breese Arthur Bailey 1105 14:00:00 14:37:54 0:37:54 0:34:18 10.0
11 Medium Laser Bahia 278 LTSC John Chittock Alison Dixon 1095 14:00:00 14:39:43 0:39:43 0:36:16 11.0
12 Medium Contender 675 LTSC David Gautier   969 14:00:00 14:35:31 0:35:31 0:36:39 12.0
13 Medium D-Zero 350 LTSC     1029 14:00:00 14:38:14 0:38:14 0:37:09 13.0
14 Medium Laser Radial 160565 LTSC Giles Thornton   1147 14:00:00 14:43:48 0:43:48 0:38:11 14.0
15 Medium Laser 174383 Oxford SC Alice McCallum   1100 14:00:00 14:44:00 0:44:00 0:40:00 15.0
16 Medium Contender 520 LTSC Rupert Baddeley   969 14:00:00 14:42:40 0:42:40 0:44:02 16.0
17 Medium SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142     DNC   25.0
17 Medium MERLIN ROCKET 3650 LTSC Gareth Griffiths Krysti Galpin 980     DNC   25.0
17 Medium Laser 398 RLymYC Chris Baldwick   1100     DNC   25.0
17 Medium Seafly 705 LTSC John Martin Pamela Martin 1071     DNC   25.0
17 Medium Contender 2496 LTSC Phillip Lee   969     DNC   25.0
17 Medium RA 3502   Mark LAMBDIN   500     DNC   25.0
17 Medium Laser 4000 4370   Tom Cochrane Rob Sheppard 917     DNC   25.0
17 Medium SOLO 5306 LTSC Chris Harris   1142     DNC   25.0

R2 - Medium Fleet - 9th July 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:30:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Contender 2711 LTSC Duncan ward   969 15:30:00 16:01:52 0:31:52 0:32:53 1.0
2 Medium MERLIN ROCKET 3719 Burghfield Ian Martin Chris Martin 980 15:30:00 16:02:28 0:32:28 0:33:08 2.0
3 Medium Seafly 704 RLymYC John Claridge Peter Sanders 1071 15:30:00 16:06:33 0:36:33 0:34:08 3.0
4 Medium Laser 162825 Oxford SC Matthew Podger   1100 15:30:00 16:08:08 0:38:08 0:34:40 4.0
5 Medium Contender 675 LTSC David Gautier   969 15:30:00 16:03:59 0:33:59 0:35:04 5.0
6 Medium 420 51766 RLymYC Emma Breese Arthur Bailey 1105 15:30:00 16:08:50 0:38:50 0:35:09 6.0
7 Medium SOLO 5925 LTSC Robin Milledge   1142 15:30:00 16:10:40 0:40:40 0:35:37 7.0
8 Medium SOLO 5822 LTSC Dan Martin   1142 15:30:00 16:11:12 0:41:12 0:36:05 8.0
9 Medium Finn 34 RLymYC Peter blick   1049 15:30:00 16:08:00 0:38:00 0:36:13 9.0
10 Medium Contender 520 LTSC Rupert Baddeley   969 15:30:00 16:07:59 0:37:59 0:39:12 10.0
11 Medium D-Zero 350 LTSC     1029 15:30:00 16:10:33 0:40:33 0:39:24 11.0
12 Medium Laser Radial 189189 Oxford SC Amy Davis   1147 15:30:00 16:16:28 0:46:28 0:40:31 12.0
13 Medium Laser Radial 160565 LTSC Giles Thornton   1147 15:30:00 16:19:01 0:49:01 0:42:44 13.0
14 Medium Laser Bahia 278 LTSC John Chittock Alison Dixon 1095 15:30:00 16:18:18 0:48:18 0:44:07 14.0
15 Medium Laser 174383 Oxford SC Alice McCallum   1100 15:30:00 16:23:42 0:53:42 0:48:49 15.0
16 Medium SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142     DNC   25.0
16 Medium MERLIN ROCKET 3650 LTSC Gareth Griffiths Krysti Galpin 980     DNC   25.0
16 Medium Laser 398 RLymYC Chris Baldwick   1100     DNC   25.0
16 Medium SOLO 5371 LTSC Jeff Dolton   1142 15:30:00   DNS   25.0
16 Medium Seafly 705 LTSC John Martin Pamela Martin 1071     DNC   25.0
16 Medium Contender 2496 LTSC Phillip Lee   969     DNC   25.0
16 Medium RA 3502   Mark LAMBDIN   500     DNC   25.0
16 Medium Laser 4000 4370   Tom Cochrane Rob Sheppard 917     DNC   25.0
16 Medium SOLO 5306 LTSC Chris Harris   1142     DNC   25.0

R3 - Medium Fleet - 10th July 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:33:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium MERLIN ROCKET 3719 Burghfield Ian Martin Chris Martin 980 11:33:00 12:02:06 0:29:06 0:29:42 1.0
2 Medium Seafly 704 RLymYC John Claridge Peter Sanders 1071 11:33:00 12:05:36 0:32:36 0:30:26 2.0
3 Medium SOLO 5925 LTSC Robin Milledge   1142 11:33:00 12:08:19 0:35:19 0:30:56 3.0
4 Medium Laser 162825 Oxford SC Matthew Podger   1100 11:33:00 12:07:21 0:34:21 0:31:14 4.0
5 Medium Finn 34 RLymYC Peter blick   1049 11:33:00 12:05:52 0:32:52 0:31:20 5.0
6 Medium SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142 11:33:00 12:08:57 0:35:57 0:31:29 6.0
7 Medium SOLO 5822 LTSC Dan Martin   1142 11:33:00 12:09:24 0:36:24 0:31:52 7.0
8 Medium Laser Radial 189189 Oxford SC Amy Davis   1147 11:33:00 12:10:06 0:37:06 0:32:21 8.0
9 Medium 420 51766 RLymYC Emma Breese Arthur Bailey 1105 11:33:00 12:09:15 0:36:15 0:32:48 9.0
10 Medium Laser 398 RLymYC Chris Baldwick   1100 11:33:00 12:09:46 0:36:46 0:33:25 10.0
11 Medium MERLIN ROCKET 3650 LTSC Gareth Griffiths Krysti Galpin 980 11:33:00 12:06:52 0:33:52 0:34:33 11.0
12 Medium Laser Radial 160565 LTSC Giles Thornton   1147 11:33:00 12:15:32 0:42:32 0:37:05 12.0
13 Medium Laser Bahia 278 LTSC John Chittock Alison Dixon 1095 11:33:00 12:14:43 0:41:43 0:38:06 13.0
14 Medium Contender 2711 LTSC Duncan ward   969     DNC   25.0
14 Medium Contender 675 LTSC David Gautier   969     DNC   25.0
14 Medium D-Zero 350 LTSC     1029     DNC   25.0
14 Medium Contender 520 LTSC Rupert Baddeley   969     DNC   25.0
14 Medium Laser 174383 Oxford SC Alice McCallum   1100     DNC   25.0
14 Medium SOLO 5371 LTSC Jeff Dolton   1142     RET   25.0
14 Medium Seafly 705 LTSC John Martin Pamela Martin 1071     DNC   25.0
14 Medium Contender 2496 LTSC Phillip Lee   969     DNC   25.0
14 Medium RA 3502   Mark LAMBDIN   500     DNC   25.0
14 Medium Laser 4000 4370   Tom Cochrane Rob Sheppard 917     DNC   25.0
14 Medium SOLO 5306 LTSC Chris Harris   1142     DNC   25.0

R4 - Medium Fleet - 10th July 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:23:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium MERLIN ROCKET 3719 Burghfield Ian Martin Chris Martin 980 12:23:00 12:51:28 0:28:28 0:29:03 1.0
2 Medium Seafly 704 RLymYC John Claridge Peter Sanders 1071 12:23:00 12:54:37 0:31:37 0:29:31 2.0
3 Medium Laser 162825 Oxford SC Matthew Podger   1100 12:23:00 12:55:49 0:32:49 0:29:50 3.0
4 Medium SOLO 5925 LTSC Robin Milledge   1142 12:23:00 12:57:49 0:34:49 0:30:29 4.0
5 Medium SOLO 5822 LTSC Dan Martin   1142 12:23:00 12:57:50 0:34:50 0:30:30 5.0
6 Medium SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142 12:23:00 12:58:14 0:35:14 0:30:51 6.0
7 Medium Finn 34 RLymYC Peter blick   1049 12:23:00 12:55:27 0:32:27 0:30:56 7.0
8 Medium 420 51766 RLymYC Emma Breese Arthur Bailey 1105 12:23:00 12:57:44 0:34:44 0:31:26 8.0
9 Medium Laser Radial 189189 Oxford SC Amy Davis   1147 12:23:00 12:59:18 0:36:18 0:31:39 9.0
10 Medium MERLIN ROCKET 3650 LTSC Gareth Griffiths Krysti Galpin 980 12:23:00 12:54:19 0:31:19 0:31:57 10.0
11 Medium Laser 398 RLymYC Chris Baldwick   1100 12:23:00 12:58:13 0:35:13 0:32:01 11.0
12 Medium Laser Bahia 278 LTSC John Chittock Alison Dixon 1095 12:23:00 13:00:08 0:37:08 0:33:55 12.0
13 Medium Laser Radial 160565 LTSC Giles Thornton   1147 12:23:00 13:02:44 0:39:44 0:34:38 13.0
14 Medium Contender 2711 LTSC Duncan ward   969     DNC   25.0
14 Medium Contender 675 LTSC David Gautier   969     DNC   25.0
14 Medium D-Zero 350 LTSC     1029     DNC   25.0
14 Medium Contender 520 LTSC Rupert Baddeley   969     DNC   25.0
14 Medium Laser 174383 Oxford SC Alice McCallum   1100     DNC   25.0
14 Medium SOLO 5371 LTSC Jeff Dolton   1142     DNC   25.0
14 Medium Seafly 705 LTSC John Martin Pamela Martin 1071     DNC   25.0
14 Medium Contender 2496 LTSC Phillip Lee   969     DNC   25.0
14 Medium RA 3502   Mark LAMBDIN   500     DNC   25.0
14 Medium Laser 4000 4370   Tom Cochrane Rob Sheppard 917     DNC   25.0
14 Medium SOLO 5306 LTSC Chris Harris   1142     DNC   25.0

R1 - Slow Fleet - 9th July 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:06:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow Lightning 368 427 RLymYC Robert Claridge   1162 14:06:00 14:34:35 0:28:35 0:24:36 1.0
2 Slow Lightning 368 434 Winsford Flash Duncan Cheshire   1162 14:06:00 14:35:12 0:29:12 0:25:08 2.0
3 Slow RS Feva 4545 RLymYC Mark Jenkins Jauma Raffy Seddon 1270 14:06:00 14:39:22 0:33:22 0:26:16 3.0
4 Slow Lightning 368 444 Bartley Tony Jacks   1162 14:06:00 14:37:59 0:31:59 0:27:31 4.0
5 Slow Lightning 368 410 Shotwick Jeremy Cooper   1162 14:06:00 14:38:08 0:32:08 0:27:39 5.0
6 Slow Lightning 368 433 Sutton in Ashfield SC John Butler   1162 14:06:00 14:38:28 0:32:28 0:27:56 6.0
7 Slow Lightning 368 226 Netley SC Terry Hunt   1162 14:06:00 14:38:45 0:32:45 0:28:11 7.0
8 Slow Lightning 368 407 Chase Bryan Westley   1162 14:06:00 14:39:26 0:33:26 0:28:46 8.0
9 Slow RS Feva 4194 RLymYC Alex Breese Sienna Mordaunt 1270 14:06:00 14:48:30 0:42:30 0:33:28 9.0
10 Slow RS Feva 5154 LTSC Flo Bradley-Watson Greta Lawrence 1270 14:06:00 14:51:31 0:45:31 0:35:50 10.0
11 Slow RS Feva TBC RLymYC Amelia Hutchinson Daisy Heron 1270     DNC   13.0
11 Slow Lightning 368 435   Ben Twist   1162     DNC   13.0

R2 - Slow Fleet - 9th July 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:36:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow Lightning 368 427 RLymYC Robert Claridge   1162 15:36:00 16:04:37 0:28:37 0:24:38 1.0
2 Slow RS Feva 4545 RLymYC Mark Jenkins Jauma Raffy Seddon 1270 15:36:00 16:08:55 0:32:55 0:25:55 2.0
3 Slow Lightning 368 444 Bartley Tony Jacks   1162 15:36:00 16:06:25 0:30:25 0:26:11 3.0
4 Slow Lightning 368 410 Shotwick Jeremy Cooper   1162 15:36:00 16:07:13 0:31:13 0:26:52 4.0
5 Slow Lightning 368 434 Winsford Flash Duncan Cheshire   1162 15:36:00 16:07:36 0:31:36 0:27:12 5.0
6 Slow RS Feva 4194 RLymYC Alex Breese Sienna Mordaunt 1270 15:36:00 16:11:26 0:35:26 0:27:54 6.0
7 Slow RS Feva 5154 LTSC Flo Bradley-Watson Greta Lawrence 1270 15:36:00 16:16:41 0:40:41 0:32:02 7.0
8 Slow Lightning 368 433 Sutton in Ashfield SC John Butler   1162 15:36:00 16:19:58 0:43:58 0:37:50 8.0
9 Slow Lightning 368 407 Chase Bryan Westley   1162 15:36:00 16:20:10 0:44:10 0:38:01 9.0
10 Slow Lightning 368 226 Netley SC Terry Hunt   1162 15:36:00   RET   13.0
10 Slow RS Feva TBC RLymYC Amelia Hutchinson Daisy Heron 1270     DNC   13.0
10 Slow Lightning 368 435   Ben Twist   1162     DNC   13.0

R3 - Slow Fleet - 10th July 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:39:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow Lightning 368 427 RLymYC Robert Claridge   1162 11:39:00 12:06:31 0:27:31 0:23:41 1.0
2 Slow RS Feva 4545 RLymYC Mark Jenkins Jauma Raffy Seddon 1270 11:39:00 12:09:40 0:30:40 0:24:09 2.0
3 Slow Lightning 368 410 Shotwick Jeremy Cooper   1162 11:39:00 12:08:36 0:29:36 0:25:28 3.0
4 Slow Lightning 368 434 Winsford Flash Duncan Cheshire   1162 11:39:00 12:09:22 0:30:22 0:26:08 4.0
5 Slow Lightning 368 444 Bartley Tony Jacks   1162 11:39:00 12:09:36 0:30:36 0:26:20 5.0
6 Slow Lightning 368 433 Sutton in Ashfield SC John Butler   1162 11:39:00 12:10:15 0:31:15 0:26:54 6.0
7 Slow RS Feva 4194 RLymYC Alex Breese Sienna Mordaunt 1270 11:39:00 12:13:20 0:34:20 0:27:02 7.0
8 Slow Lightning 368 407 Chase Bryan Westley   1162 11:39:00 12:10:28 0:31:28 0:27:05 8.0
9 Slow RS Feva 5154 LTSC Flo Bradley-Watson Greta Lawrence 1270 11:39:00 12:15:40 0:36:40 0:28:52 9.0
10 Slow Lightning 368 226 Netley SC Terry Hunt   1162     DNC   13.0
10 Slow RS Feva TBC RLymYC Amelia Hutchinson Daisy Heron 1270     DNC   13.0
10 Slow Lightning 368 435   Ben Twist   1162     DNC   13.0

R4 - Slow Fleet - 10th July 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:29:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow Lightning 368 427 RLymYC Robert Claridge   1162 12:29:00 12:55:59 0:26:59 0:23:13 1.0
2 Slow RS Feva 4545 RLymYC Mark Jenkins Jauma Raffy Seddon 1270 12:29:00 12:59:03 0:30:03 0:23:40 2.0
3 Slow Lightning 368 410 Shotwick Jeremy Cooper   1162 12:29:00 12:58:12 0:29:12 0:25:08 3.0
4 Slow Lightning 368 444 Bartley Tony Jacks   1162 12:29:00 12:58:25 0:29:25 0:25:19 4.0
5 Slow Lightning 368 434 Winsford Flash Duncan Cheshire   1162 12:29:00 12:58:35 0:29:35 0:25:28 5.0
6 Slow Lightning 368 433 Sutton in Ashfield SC John Butler   1162 12:29:00 12:59:24 0:30:24 0:26:10 6.0
7 Slow Lightning 368 407 Chase Bryan Westley   1162 12:29:00 12:59:28 0:30:28 0:26:13 7.0
8 Slow RS Feva 4194 RLymYC Alex Breese Sienna Mordaunt 1270 12:29:00 13:03:05 0:34:05 0:26:50 8.0
9 Slow RS Feva 5154 LTSC Flo Bradley-Watson Greta Lawrence 1270 12:29:00 13:03:42 0:34:42 0:27:19 9.0
10 Slow Lightning 368 226 Netley SC Terry Hunt   1162     DNC   13.0
10 Slow RS Feva TBC RLymYC Amelia Hutchinson Daisy Heron 1270     DNC   13.0
10 Slow Lightning 368 435   Ben Twist   1162     DNC   13.0


www.ltsc.co.uk/lymington-dinghy-regatta

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com