event burgee venue burgee

Solent Series 2022

Lymington Town Sailing Club

Results are provisional as of 10:30 on October 3, 2022

Fleet 1 Solent Series

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Solent Series Class SailNo Club HelmName CrewName PY Lng Dist 1 Pursuit Lng Dist 4 Total Nett
1st Fleet 1 Javelin 581 RLymYC Brian Earl David Earl 944 1.0 4.0 DNF 1.0 6.0 2.0
2nd Fleet 1 RS 700 954 LTSC Richard Keeton   845 4.0 4.0 DNF 12.0 DNF 20.0 8.0
3rd Fleet 1 RS 400 1439 LTSC Kevin Podger Heather Chipperfield 942 2.0 18.0 DNC 12.0 DNF 32.0 14.0
4th Fleet 1 CONTENDER 675 LTSC David Gautier   969 10.0 DNF 4.0 DNF 12.0 DNF 26.0 14.0
5th Fleet 1 MERLIN-ROCKET 3719 LTSC Rob Martin Jan Martin 980 3.0 18.0 DNC 12.0 DNF 33.0 15.0
6th Fleet 1 RS21 222 LTSC G Havers Abby, Dave 900 18.0 DNC 18.0 DNC 2.0 38.0 20.0
7th Fleet 1 CONTENDER 2496 LTSC Phil Lee   969 18.0 DNC 4.0 DNF 18.0 DNC 40.0 22.0
8th Fleet 1 RS 700 769 RLymYC Paul Hemsley   845 10.0 DNF 18.0 DNC 12.0 DNF 40.0 22.0
9th Fleet 1 OSPREY 1322 LTSC Geoff Havers Abby Keightley-Hanson 930 10.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 46.0 28.0
9th Fleet 1 RS 700 945 LTSC Richard Lilley   845 10.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 46.0 28.0
9th Fleet 1 Musto Skiff 539 LTSC Gary Stones   849 10.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 46.0 28.0
9th Fleet 1 RS 400 1236 LTSC Mike Baker June Baker 942 10.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 46.0 28.0
13th Fleet 1 RS 700 730 LTSC Toby Collyer   845 18.0 DNC 18.0 DNC 12.0 DNF 48.0 30.0
13th Fleet 1 MERLIN-ROCKET 3748 LTSC Nigel Brooke Suzie Brooke 980 18.0 DNC 18.0 DNC 12.0 DNF 48.0 30.0
13th Fleet 1 RS 400 1519 LTSC Steven Broomfield Jenni Lewis 942 18.0 DNC 18.0 DNC 12.0 DNF 48.0 30.0
13th Fleet 1 RS 800 1219 LTSC Peter Barton Katie Barton 799 18.0 DNC 18.0 DNC 12.0 DNF 48.0 30.0
13th Fleet 1 RS AERO 9 3890 LTSC David Angwin   1014 18.0 DNC 18.0 DNC 12.0 DNF 48.0 30.0

Fleet 2 Solent Series

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Solent Series Class SailNo Club HelmName CrewName PY Lng Dist 1 Pursuit Lng Dist 4 Total Nett
1st Fleet 2 RS AERO 7 3597 LTSC Peter Barton   1065 2.0 1.0 31.0 DNC 34.0 3.0
2nd Fleet 2 RS AERO 5 4300 LTSC Julie Willis   1136 9.0 4.0 2.0 15.0 6.0
3rd Fleet 2 RS AERO 7 3397 LTSC Matt Perkins   1065 7.0 6.0 DNF 31.0 DNC 44.0 13.0
4th Fleet 2 SOLO 6006 LTSC Mark Lee   1142 10.0 31.0 DNC 13.0 DNF 54.0 23.0
5th Fleet 2 SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142 11.0 31.0 DNC 13.0 DNF 55.0 24.0
6th Fleet 2 RS AERO 5 4208 LTSC Lewis O'Donald   1136 16.0 DNF 31.0 DNC 13.0 DNF 60.0 29.0
7th Fleet 2 SEAFLY 705 LTSC John Martin Pam Martin 1071 31.0 DNC 31.0 DNC 1.0 63.0 32.0
8th Fleet 2 RS AERO 5 3870 LTSC Chloe George   1136 1.0 31.0 DNC 31.0 DNC 63.0 32.0
9th Fleet 2 RS AERO 7 2001 LTSC Simon Geyman   1065 31.0 DNC 2.0 31.0 DNC 64.0 33.0
10th Fleet 2 SOLO 5822 LTSC Daniel Martin   1142 31.0 DNC 3.0 31.0 DNC 65.0 34.0
11th Fleet 2 RS AERO 5 1209 LTSC David Ellis   1136 3.0 31.0 DNC 31.0 DNC 65.0 34.0
12th Fleet 2 RS AERO 5 2190 LTSC Alister Barker   1136 4.0 31.0 DNC 31.0 DNC 66.0 35.0
13th Fleet 2 TASAR 363 LTSC Richard Russell Sylvia Weger 1022 16.0 OOD 6.0 OOD 13.0 OOD 35.0 35.0
14th Fleet 2 Laser 2000 22511 LTSC Jess Hanham Nick Simmons 1114 5.0 31.0 DNC 31.0 DNC 67.0 36.0
15th Fleet 2 Lymington River Scow 373 LTSC Tim Mack   1485 31.0 DNC 6.0 DNF 31.0 DNC 68.0 37.0
16th Fleet 2 SCORPION 2039 LTSC Neville Herbert Karl Thorne 1041 6.0 31.0 DNC 31.0 DNC 68.0 37.0
17th Fleet 2 SOLO 5914 LTSC Paul Davis   1142 8.0 31.0 DNC 31.0 DNC 70.0 39.0
18th Fleet 2 SOLO 5925 LTSC Rob Milledge   1142 12.0 31.0 DNC 31.0 DNC 74.0 43.0
19th Fleet 2 SOLO 5913 LTSC Steve Haggett   1142 31.0 DNC 31.0 DNC 13.0 OCS 75.0 44.0
19th Fleet 2 RS AERO 7 2949 LTSC Jenny Bennett   1065 31.0 DNC 31.0 DNC 13.0 DNF 75.0 44.0
19th Fleet 2 Laser 2000 22070 LTSC R Buchanan B. Buchanan 1114 31.0 DNC 31.0 DNC 13.0 DNF 75.0 44.0
19th Fleet 2 Laser 210223   O Baddeley   1100 31.0 DNC 31.0 DNC 13.0 DNF 75.0 44.0
19th Fleet 2 RS Vision 1578   J Geldart T Geldart 1137 31.0 DNC 31.0 DNC 13.0 DNF 75.0 44.0
19th Fleet 2 SOLO 1932   Rod Dey   1142 31.0 DNC 31.0 DNC 13.0 DNF 75.0 44.0
19th Fleet 2 RS AERO 7 3870 LTSC Chloe George   1065 31.0 DNC 31.0 DNC 13.0 DNF 75.0 44.0
19th Fleet 2 RS AERO 7 2204 LTSC Alan Markham   1065 31.0 DNC 31.0 DNC 13.0 DNF 75.0 44.0
27th Fleet 2 420 23099 LTSC Tig Williams Pete Conway 1105 13.0 31.0 DNC 31.0 DNC 75.0 44.0
28th Fleet 2 LASER RADIAL 160565 LTSC Giles Thornton   1147 16.0 DNF 31.0 DNC 31.0 DNC 78.0 47.0
28th Fleet 2 RS AERO 7 1782 LTSC Chris Carden   1065 16.0 DNF 31.0 DNC 31.0 DNC 78.0 47.0
30th Fleet 2 LASER RADIAL 215817 LTSC Peter Wills   1147 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 93.0 62.0

Lng Dist 1 - Fleet 1 Solent Series - 2022-04-24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Solent Series Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fleet 1 Javelin 581 RLymYC Brian Earl David Earl 944 10:30:00 11:54:46 1:24:46   1:29:48 1.0
2 Fleet 1 RS 400 1439 LTSC Kevin Podger Heather Chipperfield 942 10:30:00 11:55:19 1:25:19   1:30:34 2.0
3 Fleet 1 MERLIN-ROCKET 3719 LTSC Rob Martin Jan Martin 980 10:30:00 12:00:47 1:30:47   1:32:38 3.0
4 Fleet 1 RS 700 954 LTSC Richard Keeton   845 10:30:00 11:51:16 1:21:16   1:36:10 4.0
5 Fleet 1 CONTENDER 675 LTSC David Gautier   969     DNF     10.0
5 Fleet 1 RS 700 769 RLymYC Paul Hemsley   845     DNF     10.0
5 Fleet 1 OSPREY 1322 LTSC Geoff Havers Abby Keightley-Hanson 930     DNF     10.0
5 Fleet 1 RS 700 945 LTSC Richard Lilley   845     DNF     10.0
5 Fleet 1 Musto Skiff 539 LTSC Gary Stones   849     DNF     10.0
5 Fleet 1 RS 400 1236 LTSC Mike Baker June Baker 942 10:30:00 11:58:47 DNF     10.0

Pursuit - Fleet 1 Solent Series - 2022-06-19

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:30:00
Rank Solent Series Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Fleet 1 Javelin 581 RLymYC Brian Earl David Earl 944 DNF 4.0
1 Fleet 1 RS 700 954 LTSC Richard Keeton   845 DNF 4.0
1 Fleet 1 CONTENDER 675 LTSC David Gautier   969 DNF 4.0
1 Fleet 1 CONTENDER 2496 LTSC Phil Lee   969 DNF 4.0

Lng Dist 4 - Fleet 1 Solent Series - 2022-09-25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Solent Series Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fleet 1 Javelin 581 RLymYC Brian Earl David Earl 944 10:30:00 12:51:30 2:21:30   2:29:54 1.0
2 Fleet 1 RS21 222 LTSC G Havers Abby, Dave 900 10:30:00 12:56:23 2:26:23   2:42:39 2.0
3 Fleet 1 RS 700 954 LTSC Richard Keeton   845     DNF     12.0
3 Fleet 1 RS 400 1439 LTSC Kevin Podger Heather Chipperfield 942     DNF     12.0
3 Fleet 1 CONTENDER 675 LTSC David Gautier   969     DNF     12.0
3 Fleet 1 MERLIN-ROCKET 3719 LTSC Rob Martin Jan Martin 980     DNF     12.0
3 Fleet 1 RS 700 769 RLymYC Paul Hemsley   845     DNF     12.0
3 Fleet 1 RS 700 730 LTSC Toby Collyer   845     DNF     12.0
3 Fleet 1 MERLIN-ROCKET 3748 LTSC Nigel Brooke Suzie Brooke 980     DNF     12.0
3 Fleet 1 RS 400 1519 LTSC Steven Broomfield Jenni Lewis 942     DNF     12.0
3 Fleet 1 RS 800 1219 LTSC Peter Barton Katie Barton 799     DNF     12.0
3 Fleet 1 RS AERO 9 3890 LTSC David Angwin   1014     DNF     12.0

Lng Dist 1 - Fleet 2 Solent Series - 2022-04-24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Solent Series Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fleet 2 RS AERO 5 3870 LTSC Chloe George   1136 10:35:00 11:32:49 0:57:49   0:50:54 1.0
2 Fleet 2 RS AERO 7 3597 LTSC Peter Barton   1065 10:35:00 11:30:01 0:55:01   0:51:40 2.0
3 Fleet 2 RS AERO 5 1209 LTSC David Ellis   1136 10:35:00 11:34:52 0:59:52   0:52:42 3.0
4 Fleet 2 RS AERO 5 2190 LTSC Alister Barker   1136 10:35:00 11:36:17 1:01:17   0:53:57 4.0
5 Fleet 2 Laser 2000 22511 LTSC Jess Hanham Nick Simmons 1114 10:35:00 11:35:25 1:00:25   0:54:14 5.0
6 Fleet 2 SCORPION 2039 LTSC Neville Herbert Karl Thorne 1041 10:35:00 11:31:42 0:56:42   0:54:28 6.0
7 Fleet 2 RS AERO 7 3397 LTSC Matt Perkins   1065 10:35:00 11:33:55 0:58:55   0:55:19 7.0
8 Fleet 2 SOLO 5914 LTSC Paul Davis   1142 10:35:00 11:38:33 1:03:33   0:55:39 8.0
9 Fleet 2 RS AERO 5 4300 LTSC Julie Willis   1136 10:35:00 11:40:37 1:05:37   0:57:46 9.0
10 Fleet 2 SOLO 6006 LTSC Mark Lee   1142 10:35:00 11:41:15 1:06:15   0:58:01 10.0
11 Fleet 2 SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142 10:35:00 11:41:38 1:06:38   0:58:21 11.0
12 Fleet 2 SOLO 5925 LTSC Rob Milledge   1142 10:35:00 11:41:47 1:06:47   0:58:29 12.0
13 Fleet 2 420 23099 LTSC Tig Williams Pete Conway 1105 10:35:00 11:42:57 1:07:57   1:01:30 13.0
14 Fleet 2 RS AERO 5 4208 LTSC Lewis O'Donald   1136     DNF     16.0
14 Fleet 2 TASAR 363 LTSC Richard Russell Sylvia Weger 1022     OOD     16.0
14 Fleet 2 LASER RADIAL 160565 LTSC Giles Thornton   1147     DNF     16.0
14 Fleet 2 RS AERO 7 1782 LTSC Chris Carden   1065     DNF     16.0

Pursuit - Fleet 2 Solent Series - 2022-06-19

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10:35:00
Rank Solent Series Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Fleet 2 RS AERO 7 3597 LTSC Peter Barton   1065 1 1.0
2 Fleet 2 RS AERO 7 2001 LTSC Simon Geyman   1065 2 2.0
3 Fleet 2 SOLO 5822 LTSC Daniel Martin   1142 3 3.0
4 Fleet 2 RS AERO 5 4300 LTSC Julie Willis   1136 4 4.0
5 Fleet 2 RS AERO 7 3397 LTSC Matt Perkins   1065 DNF 6.0
5 Fleet 2 TASAR 363 LTSC Richard Russell Sylvia Weger 1022 OOD 6.0
5 Fleet 2 Lymington River Scow 373 LTSC Tim Mack   1485 DNF 6.0

Lng Dist 4 - Fleet 2 Solent Series - 2022-09-25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Solent Series Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fleet 2 SEAFLY 705 LTSC John Martin Pam Martin 1071 10:35:00 13:02:06 2:27:06   2:17:21 1.0
2 Fleet 2 RS AERO 5 4300 LTSC Julie Willis   1136 10:35:00 13:45:11 3:10:11   2:47:25 2.0
3 Fleet 2 SOLO 6006 LTSC Mark Lee   1142     DNF     13.0
3 Fleet 2 SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142     DNF     13.0
3 Fleet 2 RS AERO 5 4208 LTSC Lewis O'Donald   1136     DNF     13.0
3 Fleet 2 TASAR 363 LTSC Richard Russell Sylvia Weger 1022     OOD     13.0
3 Fleet 2 SOLO 5913 LTSC Steve Haggett   1142     OCS     13.0
3 Fleet 2 RS AERO 7 2949 LTSC Jenny Bennett   1065     DNF     13.0
3 Fleet 2 Laser 2000 22070 LTSC R Buchanan B. Buchanan 1114 10:35:00 13:02:45 DNF     13.0
3 Fleet 2 Laser 210223   O Baddeley   1100     DNF     13.0
3 Fleet 2 RS Vision 1578   J Geldart T Geldart 1137     DNF     13.0
3 Fleet 2 SOLO 1932   Rod Dey   1142     DNF     13.0
3 Fleet 2 RS AERO 7 3870 LTSC Chloe George   1065     DNF     13.0
3 Fleet 2 RS AERO 7 2204 LTSC Alan Markham   1065 10:35:00 13:02:49 DNF     13.0

www.ltsc.co.uk
sailing@ltsc.co,uk

www.ltsc.co.uk
sailing@ltsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com