event burgee venue burgee

Barts Bash 2023

Lymington Town Sailing Club

Results are final as of 15:33 on September 25, 2023

Race 1 - Barts Bash Fleet - 2023-09-16 at 1351

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:51:00
  Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 D-One 904 Giles Chipperfield   948 14:27:06 0:36:06 3 0:38:05 1.0
  2 RS 400 1448 Mike Baker June Baker 940 14:26:57 0:35:57 3 0:38:15 2.0
  3 RS 400 1539 Steve Broomfield Jenni Lewis 940 14:28:13 0:37:13 3 0:39:36 3.0
  4 RS 400 1439 Kevin Podger Heather Chipperfield 940 14:28:27 0:37:27 3 0:39:50 4.0
  5 K6 143 David Gorringe Becci Wigley 919 14:28:37 0:37:37 3 0:40:56 5.0
  6 RS Aero 7 2949 Jenny Bennett   1063 14:22:04 0:31:04 2 0:43:50 6.0
  7 RS Aero 7 2384 Simon Geyman   1063 14:22:14 0:31:14 2 0:44:04 7.0
  8 Solo 5570 Malcolm Buchanan   1142 14:24:43 0:33:43 2 0:44:17 8.0
  9 Merlin Rocket 3815 Mark Barwell Lou Johnson 980 14:20:50 0:29:50 2 0:45:40 9.0
  10 Musto Skiff 230 Giles Lloyd Williams   845 14:30:12 0:39:12 3 0:46:23 10.0
  11 Solo 5913 Steve Haggett   1142 14:29:39 0:38:39 2 0:50:46 11.0
  12 RS Aero 7 1776 Dan Fox   1063 14:28:10 0:37:10 2 0:52:27 12.0
  13 RS Aero 7 3815 Fiona Mayo   1063 14:30:59 0:39:59 2 0:56:25 13.0
  14 RS 800 890 Richard Keeton Eddie Keeton 799 14:22:33 0:31:33 2 0:59:14 14.0
  15 Seafly 706 Adrian Bateman Mandy Bateman 1071 14:38:16 0:47:16 2 1:06:12 15.0
  16 RS Vareo sh 1 sail + spi 1931 Rob Fitzpatrick   1093 14:39:20 0:48:20 2 1:06:20 16.0
  17 RS Quest 487 Becky Hannam Zach & Chloe Hannam 1128 14:20:58 0:29:58 1 1:19:42 17.0
  18 RS Aero 7 1334 Adrian Baker   1063 14:23:10 0:32:10 1 1:30:47 18.0
  19 RS Aero 7 1793 George Havers   1063 14:29:54 0:38:54 1 1:49:47 19.0
  20 Flying 15 3904 John Cooper Ben Cooper 1021 13:25:40 23:34:40 2 1:10:38:21 20.0
  21 Musto Skiff 409 Mike Sleigh   845   DNF     22.0

Race 1 - Barts Bash Short Fleet - 2023-09-16 at 1351

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:51:00
  Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Dawn 390 4 Richard Keightley-Hanson   1110 143120 0:40:20 5 0:36:20 1.0
  2 Topper 36557 Dougal Harris Gilliatt 1369 14:29:48 0:38:48 2 1:10:51 2.0
  3 Laser Radial 192487 Ian White   1150 14:27:40 0:36:40 2 1:19:43 3.0
  4 Laser 4.7 214081 Paula Griffiths   1210 14:20:23 0:29:23 1 2:01:25 4.0
  5 RS Feva XL 5154 Florence Newick Newbery Lili Rhys 1248 142222 0:31:22 1 2:05:40 5.0
  6 Solo 5297 Ywain Rhys   1142 142041 0:29:41 1 2:09:58 6.0
  7 RS Zest 3 Maxwell McCafferty Tom Rhys 1260 14:23:57 0:32:57 1 2:10:45 7.0
  8 RS Quest 200 Dan Bird Olivia, Henry & Harley 1128 14:23:10 0:32:10 1 2:22:35 8.0
  9 RS Zest 44 Hristo Katardzhiev   1260 142924 0:38:24 1 2:32:23 9.0
  10 Laser 127876 Wayne Weston   1101 14:25:46 0:34:46 1 2:37:53 10.0
  11 RS Feva XL 64 Kate Van Someran Izaak 1248 14:38:16 0:47:16 1 3:09:22 11.5
  11 RS Feva XL 5576 James McStay Oisen Griffiths 1248 143816 0:47:16 1 3:09:22 11.5
  13 Laser Radial 169024 Eve Evans   1150 14:38:17 0:47:17 1 3:25:35 13.0
  14 RS Quest 488 Toby Waite Heidi Waite 1128 14:39:20 0:48:20 1 3:34:15 14.0
  15 Laser 4 Steve Welch   1101 1438:16 59:8:25:00 1 269:12:44:26 15.0
  16 Optimist 5844 Robby Mayo   1635 143816 DNF     18.0
  16 Lymington River Scow 334 Lynda Evans   1485   DNF     18.0

www.ltsc.co.uk
sailing@ltsc.co.uk

www.ltsc.co.lk
sailing@ltsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com