event burgee venue burgee

East Course - Fast Handicap

2023 Lymington Dinghy Regatta

Results are provisional as of 15:05 on August 13, 2023

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Start Class Sail Number Helmsman Crew Club PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st Fast 4000 4522 Matt Ollie Di Bartolo GWSC 917 1.0 1.0         2.0 2.0
2nd Fast Alto 110 William Homewood Euan Etheridge LTSC 921 2.0 2.0         4.0 4.0
3rd Fast 4000 4343 QMSC Jo Morrison QMSC 917 10.0 DNF 3.0         13.0 13.0
4th Fast D-One 907 Michelle Collier-Brooks   Oxford 948 10.0 DNF 4.0         14.0 14.0
5th Fast D-One 904 Giles Chipperfiled   Lymington Town Sailing Club 948 10.0 DNF 5.0         15.0 15.0
6th Fast ISO 1204 Bob Ladell Tom Cave King George 922 10.0 DNF 21.0 DNC         31.0 31.0
6th Fast 505 8022 Amy Davis Alex Maitland Oxford Sailing Club 900 10.0 DNF 21.0 DNC         31.0 31.0
6th Fast 4000 4370 Rob Sheppard Tom Cochrane Oxford Sailing Club 917 10.0 DNF 21.0 DNC         31.0 31.0
6th Fast 4000 4600 Alex Cramp Anya Grafham Water SC 917 10.0 DNF 21.0 DNC         31.0 31.0
10th Fast 4000 4568 David Marchant Liam Grafham Water SC 917 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0
10th Fast 29er 22 Freya Hutchinson Joanna MacAlister RLymYC 897 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0
10th Fast 4000 4015 Thijs Knapper Jack Knapper Parkstone Yacht Club 917 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0
10th Fast 4000 4224 Arabella Sabberton Daniel Fox Bough Beech Sailing Club 917 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0
10th Fast 4000 4258 Tony Burton Rachel Brading Haven Sailing Club 917 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0
10th Fast ISO 1190 Colin Snook Alison Revitt Langstone Sailing Club 922 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0
10th Fast Javelin 581 Brian Earl David Earl RLymYC 944 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0
10th Fast 29er 2222 Dirk Rogers Mark Jenkins RLymYC 897 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0
10th Fast 29er 2493 Emily McStay Lottie Vinycomb RLymYC 897 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0
10th Fast Alto 123 Timothy Kift Jo Wicken Wlsonian Sailing Club 921 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0
10th Fast D-One 501 David Osborne   LTSC 948 21.0 DNC 21.0 DNC         42.0 42.0

Race 1 - 2023-08-12

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:39
Rank Start Class Sail Number Helmsman Crew Club PY Start Elapsed Points
1 Fast 4000 4522 Matt Ollie Di Bartolo GWSC 917 10:39 0:46:05 1.0
2 Fast Alto 110 William Homewood Euan Etheridge LTSC 921 10:39 0:46:25 2.0
3 Fast 4000 4343 QMSC Jo Morrison QMSC 917   DNF 10.0
3 Fast D-One 907 Michelle Collier-Brooks   Oxford 948   DNF 10.0
3 Fast D-One 904 Giles Chipperfiled   Lymington Town Sailing Club 948   DNF 10.0
3 Fast ISO 1204 Bob Ladell Tom Cave King George 922   DNF 10.0
3 Fast 505 8022 Amy Davis Alex Maitland Oxford Sailing Club 900   DNF 10.0
3 Fast 4000 4370 Rob Sheppard Tom Cochrane Oxford Sailing Club 917   DNF 10.0
3 Fast 4000 4600 Alex Cramp Anya Grafham Water SC 917   DNF 10.0

Race 2 - 2023-08-12

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:54
Rank Start Class Sail Number Helmsman Crew Club PY Start Elapsed Points
1 Fast 4000 4522 Matt Ollie Di Bartolo GWSC 917 11:54 0:38:52 1.0
2 Fast Alto 110 William Homewood Euan Etheridge LTSC 921 11:54 0:44:25 2.0
3 Fast 4000 4343 QMSC Jo Morrison QMSC 917 11:54 0:45:12 3.0
4 Fast D-One 907 Michelle Collier-Brooks   Oxford 948 11:54 0:33:21 4.0
5 Fast D-One 904 Giles Chipperfiled   Lymington Town Sailing Club 948 11:54 0:42:14 5.0

https://rlymyc.org.uk/ldr2023
sailing@ltsc.co.uk

https://rlymyc.org.uk/ldr2023
sailing@ltsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com