venue burgee

2024 Sunday Early Summer A

Lymington Town Sailing Club

event burgee

Results are provisional as of 11:00 on June 17, 2024

Fleet 1 Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st Fleet 1 RS400 1448 LTSC Mike Baker June Baker 939 (33.0 DNC) 3.0 1.0 (33.0 DNC) 1.0 71.0 5.0
2nd Fleet 1 RS700 954 LTSC Richard Keeton   845 (5.0) (7.0) 5.0 3.0 4.0 RIB 24.0 12.0
3rd Fleet 1 RS700 938 LTSC Tig Williams   845 (7.0) (14.0) 6.0 4.0 3.0 34.0 13.0
4th Fleet 1 RS400 1530 LTSC John Cooper Becci Wigley 939 3.0 8.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 79.5 13.5
5th Fleet 1 RS700 769 RLymYC Paul Hemsley   845 10.0 (16.0) (11.0 DNF) 7.0 4.0 48.0 21.0
6th Fleet 1 RS400 1538 LTSC Rob Martin Jan Martin 939 2.0 13.0 (33.0 DNC) 7.5 RO (33.0 DNC) 88.5 22.5
7th Fleet 1 DEVOTI D-ONE 501 LTSC Ben Clifford   950 8.0 5.0 11.0 DNF (33.0 DNC) (33.0 DNC) 90.0 24.0
8th Fleet 1 RS400 1312 LTSC Paul McStay Emily McStay 939 6.0 12.0 (33.0 DNC) 6.0 (33.0 DNC) 90.0 24.0
9th Fleet 1 DEVOTI D-ONE 904 LTSC Giles Chipperfield   950 1.0 (33.0 DNC) 2.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 102.0 36.0
10th Fleet 1 RS400 1519 LTSC Liam Willis Will Taylor 939 (33.0 DNC) 4.0 3.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 106.0 40.0
11th Fleet 1 MUSTO SKIFF 394 LTSC Nigel Walbank   837 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 11.0 DNF 2.0 33.0 DNC 112.0 46.0
12th Fleet 1 RS400 1539 LTSC Steven Broomfield Jenni Lewis 939 (33.0 DNC) 11.0 4.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 114.0 48.0
13th Fleet 1 RS400 1293 LTSC Joe Geldart Tom Geldart 939 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 8.0 9.0 RET 116.0 50.0
14th Fleet 1 29ER 736 LTSC Felix Howe Freddie Howe 895 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 9.0 9.0 RET 117.0 51.0
15th Fleet 1 RS400 1213 LTSC Sam North Bex McNeil 939 (33.0 DNC) 18.0 (33.0 DNC) 5.0 33.0 DNC 122.0 56.0
16th Fleet 1 MUSTO SKIFF 539 LTSC Gary Stones   837 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 1.0 33.0 DNC 133.0 67.0
17th Fleet 1 RS400 1418 LTSC Howard Farborough Lou Hoskens 939 (33.0 DNC) 1.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 133.0 67.0
18th Fleet 1 29ER 2222 RLymYC Dirk Rogers Will McEwen 895 (33.0 DNC) 2.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 134.0 68.0
19th Fleet 1 JAVELIN 581 RLymYC Brian Earl David Earl 920 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 136.0 70.0
20th Fleet 1 29ER 2231 RLymYC anon   895 (33.0 DNC) 6.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 138.0 72.0
21st Fleet 1 RS400 1439 LTSC Kevin Podger Heather Chipperfield 939 (33.0 DNC) 8.5 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 140.5 74.5
22nd Fleet 1 505 8857 LTSC Brendan Connell Dan Martin 896 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 9.0 RET 141.0 75.0
23rd Fleet 1 MUSTO SKIFF 230 LTSC Giles LLoyd Williams   837 9.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 141.0 75.0
24th Fleet 1 RS800 963 LTSC Richard Lilley Abi Keightley-Hansen 799 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 10.0 33.0 DNC 142.0 76.0
25th Fleet 1 ALTO 110 LTSC Geoff Havers Abby Keightley-Hanson 921 (33.0 DNC) 10.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 142.0 76.0
26th Fleet 1 29ER 2493 LTSC Emily McStay Lottie Vinycomb 895 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 11.0 33.0 DNC 143.0 77.0
27th Fleet 1 RS800 1046 LTSC Will Homewood Frances Daubeny 799 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 11.0 DNF 33.0 DNC 33.0 DNC 143.0 77.0
28th Fleet 1 RS700 1032 LTSC Richard Lilley   845 12.0 DNF (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 144.0 78.0
29th Fleet 1 DEVOTI D-ONE 501 LTSC David Osborne   950 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 14.0 DNF 33.0 DNC 146.0 80.0
30th Fleet 1 RS400 700 LTSC Charles Bell C Horner 939 (33.0 DNC) 15.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 147.0 81.0
31st Fleet 1 RS700 825 RLymYC Ed Reeves   845 (33.0 DNC) 17.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 149.0 83.0
32nd Fleet 1 MUSTO SKIFF 409 LTSC Mike Sleigh   837 (33.0 DNC) 20.0 DNF (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 152.0 86.0

Fleet 2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st Fleet 2 MERLIN ROCKET 3758 LTSC David Hayes Abbey Keightley-Hansen 983 (2.5) 2.0 (31.0 DNC) 2.0 2.0 39.5 6.0
2nd Fleet 2 RS AERO 9 4396 LTSC Peter Barton   1008 2.5 3.5 (31.0 DNC) (6.0) 1.0 44.0 7.0
3rd Fleet 2 RS200 1511 LTSC Mark Jenkins Silvia Jauma 1046 4.0 6.0 (31.0 DNC) 9.0 (31.0 DNC) 81.0 19.0
4th Fleet 2 SCORPION 1951 LTSC Fiona Taylor Gordon Taylor 1043 13.0 (31.0 DNC) 3.0 5.0 (31.0 DNC) 83.0 21.0
5th Fleet 2 K1 20 LTSC David Gorringe   1070 (31.0 DNC) 7.0 (31.0 DNC) 8.0 7.5 OOD 84.5 22.5
6th Fleet 2 ALBACORE 8253 LTSC John Martin   1037 8.0 7.5 RIB (31.0 DNC) 7.0 (31.0 DNC) 84.5 22.5
7th Fleet 2 SCORPION 2006 LTSC Rob York Jacky York 1043 (31.0 DNC) 9.0 7.0 DNF 13.0 DNF (31.0 DNC) 91.0 29.0
8th Fleet 2 RS AERO 9 2384 LTSC Simon Geyman   1008 5.0 5.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 103.0 41.0
9th Fleet 2 DEVOTI D-ZERO 350 LTSC Simon White   1032 9.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 20.0 RIB 31.0 DNC 122.0 60.0
10th Fleet 2 TASAR 363 LTSC Richard Russell Sylvia Weger 1015 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 1.0 31.0 DNC 125.0 63.0
11th Fleet 2 CONTENDER 2711 LTSC Duncan Ward   966 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 1.0 31.0 DNC 31.0 DNC 125.0 63.0
12th Fleet 2 RS AERO 7 3397 LTSC Matt Perkins   1061 (31.0 DNC) 1.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 125.0 63.0
13th Fleet 2 MERLIN ROCKET 3778 LTSC David Lenz Vicky Lens 983 1.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 125.0 63.0
14th Fleet 2 RS200 RS200 LTSC Will Taylor M Taylor 1046 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 2.0 31.0 DNC 31.0 DNC 126.0 64.0
15th Fleet 2 MERLIN ROCKET 3714 LTSC Alan Markham Sue Markham 983 12.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 21.5 RIB 31.0 DNC 126.5 64.5
16th Fleet 2 BLAZE 763 RLymYC Ian Sanderson   1033 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 3.0 31.0 DNC 127.0 65.0
17th Fleet 2 RS AERO 7 2620 RLymYC Luke McEwen   1061 (31.0 DNC) 3.5 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 127.5 65.5
18th Fleet 2 MERLIN ROCKET 3780 LTSC Nigel Wakefield Sally Wakefield 983 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 4.0 31.0 DNC 128.0 66.0
19th Fleet 2 MERLIN ROCKET 3748 LTSC Nigel Brooke Suzie Brooke 983 6.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 130.0 68.0
20th Fleet 2 CONTENDER 558 LTSC Mike Sleigh   966 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 7.0 DNF 31.0 DNC 31.0 DNC 131.0 69.0
20th Fleet 2 SCORPION 2028 Warsash Ryan Buchanan Hannah Buchanan 1043 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 7.0 DNF 31.0 DNC 31.0 DNC 131.0 69.0
22nd Fleet 2 RS200 1337 LTSC Graham Wallis Judy Wallis 1046 7.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 131.0 69.0
23rd Fleet 2 RS AERO 7 1563 LTSC Adrian Bateman   1061 (31.0 DNC) 8.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 132.0 70.0
24th Fleet 2 NATIONAL 12 3462 RLymYC N Bubb R Bubb 1070 10.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 134.0 72.0
25th Fleet 2 SEAFLY 706 LTSC Adrian Bateman Mandy Bateman 1074 11.0 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 135.0 73.0
26th Fleet 2 RS AERO 9 2368 LTSC Chris Smith   1008 (31.0 DNC) 12.0 DNF (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 136.0 74.0
27th Fleet 2 CONTENDER 2814 LTSC Phil Lee   966 16.0 DNF (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 140.0 78.0
28th Fleet 2 RS200 1742 LTSC Darren Longley Alison Longley 1046 31.0 RO (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 155.0 93.0
28th Fleet 2 RS AERO 7 4396 LTSC Peter Barton   1061 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 155.0 93.0
28th Fleet 2 MERLIN ROCKET 3780 LTSC Sarah Richards Nigel Wakefield 983 (31.0 DNC) (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 155.0 93.0

Fleet 3 Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st Fleet 3 SOLO 5786 LTSC Chris Aston   1142 2.0 1.0 (35.0 DNC) 1.0 (4.0) 43.0 4.0
2nd Fleet 3 SOLO 6006 LTSC Mark Lee   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 3.0 2.5 RO 2.0 77.5 7.5
3rd Fleet 3 SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142 (7.0) 3.0 4.0 3.0 (5.0) 22.0 10.0
4th Fleet 3 RS AERO 6 2949 LTSC Jenny Bennett   1102 4.0 2.0 5.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 81.0 11.0
5th Fleet 3 RS AERO 5 4350 LTSC Alex Gibson   1141 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 6.8 OOD 6.5 7.0 90.3 20.3
6th Fleet 3 SOLO 5950 LTSC Phil Kilburn   1142 10.0 (35.0 DNC) 6.0 (35.0 DNC) 6.0 92.0 22.0
7th Fleet 3 LIGHTNING 368 427 LTSC John Claridge   1160 6.0 7.0 (35.0 DNC) 12.0 (35.0 DNC) 95.0 25.0
8th Fleet 3 SOLO 4925 LTSC Toby Waite   1142 (9.0) 8.0 (35.0 DNC) 9.0 8.0 69.0 25.0
9th Fleet 3 SOLO 5913 LTSC Steve Haggett   1142 9.0 RO 9.0 (35.0 DNC) (11.0) 9.0 73.0 27.0
10th Fleet 3 AVON SCOW 41 LTSC John Sims   1450 15.0 4.0 (35.0 DNC) 14.0 (35.0 DNC) 103.0 33.0
11th Fleet 3 SOLO 5914 LTSC Paul Davis   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 2.0 3.0 110.0 40.0
12th Fleet 3 TOPPER 46447 LTSC Ava Francis   1369 3.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 8.0 35.0 DNC 116.0 46.0
13th Fleet 3 LASER RADIAL 210139 LTSC James McStay   1154 1.0 11.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 117.0 47.0
14th Fleet 3 SOLO 5608 LTSC Simon Verrall   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 5.0 12.0 RET 122.0 52.0
15th Fleet 3 GULL 2803 LTSC Annie Pike   1385 (35.0 DNC) 5.0 (35.0 DNC) 13.0 35.0 DNC 123.0 53.0
16th Fleet 3 SOLO 5822 LTSC Dan Martin   1142 8.0 21.5 RO (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 134.5 64.5
17th Fleet 3 LASER RADIAL 30 LTSC Clare Sleigh   1154 22.5 RIB 10.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 137.5 67.5
18th Fleet 3 SOLO 5818 LTSC Nick Simmons   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 1.0 141.0 71.0
19th Fleet 3 LASER RADIAL 162825 n/m Matthew Podger   1154 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 1.0 35.0 DNC 35.0 DNC 141.0 71.0
20th Fleet 3 RS AERO 5 3330 LTSC Iona Willows   1141 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 2.0 35.0 DNC 35.0 DNC 142.0 72.0
21st Fleet 3 LASER RADIAL 222006 RLymYC Dan Howe   1154 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 4.0 35.0 DNC 144.0 74.0
22nd Fleet 3 LASER 209121 LTSC Dave Freeman   1102 5.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 145.0 75.0
23rd Fleet 3 SOLO 5297 LTSC James George   1142 (35.0 DNC) 6.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 146.0 76.0
24th Fleet 3 LASER RADIAL 1 LTSC Phil Gwyther   1154 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 6.5 35.0 DNC 146.5 76.5
25th Fleet 3 RS AERO 5 4323 LTSC Cathy Bartram   1141 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 7.0 35.0 DNC 35.0 DNC 147.0 77.0
26th Fleet 3 RS FEVA XL 5373 LTSC Holly Pritchard   1244 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 10.0 150.0 80.0
27th Fleet 3 SOLO 5917 LTSC Stuart Watson   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 10.0 35.0 DNC 150.0 80.0
28th Fleet 3 RS FEVA XL blank LTSC Robby Mayo Richard Mayo 1244 11.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 151.0 81.0
29th Fleet 3 LASER RADIAL 1308 LTSC Angus Cook   1154 (35.0 DNC) 12.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 152.0 82.0
30th Fleet 3 SOLO 5374 LTSC Joe Coad   1142 12.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 152.0 82.0
31st Fleet 3 RS AERO 6 3815 LTSC Fiona Mayo   1102 13.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 153.0 83.0
32nd Fleet 3 RS AERO 6 1634 LTSC C Sellars   1102 14.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 154.0 84.0
33rd Fleet 3 LYMINGTON SCOW 334 LTSC Lynda Evans   1450 (35.0 DNC) 15.0 DNS (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 155.0 85.0
34th Fleet 3 LASER 138292 LTSC Geoff Searle   1102 35.0 RIB (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 175.0 105.0

Race 5 - Fleet 1 Fleet - 2024-06-16

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fleet 1 RS400 1448 LTSC Mike Baker June Baker 939 10:30:00 11:16:19 0:46:19   0:49:20 1.0
2 Fleet 1 RS400 1530 LTSC John Cooper Becci Wigley 939 10:30:00 11:16:39 0:46:39   0:49:41 2.0
3 Fleet 1 RS700 938 LTSC Tig Williams   845 10:30:00 11:16:40 0:46:40   0:55:14 3.0
4 Fleet 1 RS700 954 LTSC Richard Keeton   845     RIB     4.0
4 Fleet 1 RS700 769 RLymYC Paul Hemsley   845 10:30:00 11:22:59 0:52:59   1:02:42 4.0
6 Fleet 1 RS400 1293 LTSC Joe Geldart Tom Geldart 939     RET     9.0
6 Fleet 1 29ER 736 LTSC Felix Howe Freddie Howe 895     RET     9.0
6 Fleet 1 505 8857 LTSC Brendan Connell Dan Martin 896     RET     9.0

Race 5 - Fleet 2 Fleet - 2024-06-16

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fleet 2 RS AERO 9 4396 LTSC Peter Barton   1008 10:35:00 11:12:38 0:37:38   0:37:20 1.0
2 Fleet 2 MERLIN ROCKET 3758 LTSC David Hayes Abbey Keightley-Hansen 983 10:35:00 11:14:26 0:39:26   0:40:07 2.0
3 Fleet 2 K1 20 LTSC David Gorringe   1070     OOD     7.5

Race 5 - Fleet 3 Fleet - 2024-06-16

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:46.00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fleet 3 SOLO 5818 LTSC Nick Simmons   1142 10:46.00 11:07:26 0:21:26   0:18:46 1.0
2 Fleet 3 SOLO 6006 LTSC Mark Lee   1142 10:46.00 11:08:04 0:22:04   0:19:19 2.0
3 Fleet 3 SOLO 5914 LTSC Paul Davis   1142 10:46.00 11:08:38 0:22:38   0:19:49 3.0
4 Fleet 3 SOLO 5786 LTSC Chris Aston   1142 10:46.00 11:08:56 0:22:56   0:20:05 4.0
5 Fleet 3 SOLO 5570 LTSC Malcolm Buchanan   1142 10:46.00 11:08:57 0:22:57   0:20:06 5.0
6 Fleet 3 SOLO 5950 LTSC Phil Kilburn   1142 10:46.00 11:09:59 0:23:59   0:21:00 6.0
7 Fleet 3 RS AERO 5 4350 LTSC Alex Gibson   1141 10:46.00 11:10:08 0:24:08   0:21:09 7.0
8 Fleet 3 SOLO 4925 LTSC Toby Waite   1142 10:46.00 11:10:38 0:24:38   0:21:34 8.0
9 Fleet 3 SOLO 5913 LTSC Steve Haggett   1142 10:46.00 11:11:20 0:25:20   0:22:11 9.0
10 Fleet 3 RS FEVA XL 5373 LTSC Holly Pritchard   1244 10:46.00 11:14:49 0:28:49   0:23:10 10.0
11 Fleet 3 SOLO 5608 LTSC Simon Verrall   1142     RET     12.0

www.ltsc.co.uk
sailing@ltsc.co.uk

www.ltsc.co.uk
sailing@ltsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com