event burgee venue burgee

18 - 19 spring long course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 22:15 on September 11, 2018

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Spr LC1 - D1 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:11:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:36:03 0:30:25 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 114 0:35:16 0:30:56 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:36:55 0:31:09 3.0
4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:37:31 0:31:40 4.0
5 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   5.0

R2 - D1 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:11:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:34:12 0:30:00 1.0
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:35:35 0:30:02 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:37:10 0:31:22 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:37:25 0:31:35 4.0
5 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   5.0

Spr LC1 - D2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:37:47 0:29:45 1.0
2 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:43:47 0:34:29 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0:46:25 0:36:33 3.0
4 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:47:44 0:36:35 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:48:24 0:38:07 5.0
6 Ollerenshaw David   Pacer w/o spin 130.5 0:51:58 0:39:49 6.0

R2 - D2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:37:30 0:29:32 1.0
2 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0:39:40 0:31:14 2.0
3 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:41:50 0:32:03 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:42:45 0:33:40 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:45:55 0:36:09 5.0
6 Ollerenshaw David   Pacer w/o spin 130.5 DNS   8.0

Spr LC1 - D3 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:16:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0:28:25 0:16:43 1.0

R2 - D3 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:16:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0:30:16 0:17:48 1.0

Spr LC1 - HD1 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:11:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.00 0:36:03 0:30:33 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 120.00 0:36:55 0:30:46 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114.00 0:35:16 0:30:56 3.0
4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.00 0:37:31 0:31:48 4.0
5 House Stuart & Riley   Tasar 115.07 RSC   5.0
5 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.00 OOD   5.0

R2 - HD1 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:11:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114.1 0:34:12 0:29:58 1.0
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 117.8 0:35:35 0:30:12 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 120. 0:37:25 0:31:11 3.0
4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.3 0:37:10 0:31:25 4.0
5 House Stuart & Riley   Tasar 115.1 RSC   5.0
5 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105. OOD   5.0

Spr LC1 - HD2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127.00 0:37:47 0:29:45 1.0
2 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.71 0:46:25 0:31:25 2.0
3 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.00 0:43:47 0:33:41 3.0
4 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 133.00 0:48:24 0:36:23 4.0
5 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:47:44 0:36:35 5.0
6 Ollerenshaw David   Pacer w/o spin 140 0:51:58 0:37:07 6.0

R2 - HD2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Sothern Blast Sabre 144.3 0:39:40 0:27:29 1.0
2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 125.1 0:37:30 0:29:59 2.0
3 Noble Neil   Pacer w/o spin 132.4 0:41:50 0:31:36 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 129.8 0:42:45 0:32:56 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 134.8 0:45:55 0:34:04 5.0
6 Ollerenshaw David   Pacer w/o spin 141.7 DNS   8.0

Spr LC1 - HD3 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:16:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0:28:25 0:16:43 1.0

R2 - HD3 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:16:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.1 0:30:16 0:17:48 1.0

Spr LC1 - comb D1&D2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:11:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:37:47 0:29:45 1.0
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:36:03 0:30:25 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:35:16 0:30:56 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:36:55 0:31:09 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:37:31 0:31:40 5.0
6 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:43:47 0:34:29 6.0
7 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0:46:25 0:36:33 7.0
8 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:47:44 0:36:35 8.0
9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:48:24 0:38:07 9.0
10 Ollerenshaw David   Pacer w/o spin 130.5 0:51:58 0:39:49 10.0
11 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   11.0

R2 - comb D1&D2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:11:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:37:30 0:29:32 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 114 0:34:12 0:30:00 2.0
3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:35:35 0:30:02 3.0
4 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0:39:40 0:31:14 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:37:10 0:31:22 5.0
6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:37:25 0:31:35 6.0
7 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:41:50 0:32:03 7.0
8 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:42:45 0:33:40 8.0
9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:45:55 0:36:09 9.0
10 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   11.0
11 Ollerenshaw David   Pacer w/o spin 130.5 DNS   12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa 5
RSCRace Support Crew points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com