event burgee venue burgee

18 - 19 spring long course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 14:46 on September 19, 2018

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

SprLC 3 - D1 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:31:06 0:27:17 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:33:01 0:27:52 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:33:43 0:28:27 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:36:29 0:29:11 4.0
5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:34:52 0:29:25 5.0

spr LC 4 - D1 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:12:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:25:20 0:22:13 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:28:52 0:23:06 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:29:18 0:24:44 3.0
4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:29:30 0:24:54 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNF   6.0

SprLC 3 - D2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:34:57 0:27:31 1.0
2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:35:36 0:28:02 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 OOD   2.5
4 Saunders Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:38:16 0:29:19 3.0
5 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:38:36 0:29:35 4.0
6 Hartfritch Mattew   Pacer w/o spin 130.5 0:39:55 0:30:35 5.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:39:18 0:30:57 6.0
8 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:42:55 0:33:48 7.0
9 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 RET   10.0
9 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   10.0
9 Jones Simon   Pacer w/o spin 130.5 DNF   10.0

spr LC 4 - D2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:25:04 0:19:44 1.0
2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:26:11 0:20:37 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 OOD   2.5
4 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:29:28 0:22:35 3.0
5 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:30:12 0:23:09 4.0
6 Saunders Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:30:57 0:23:43 5.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:31:18 0:24:39 6.0
8 Hartfritch Mattew   Pacer w/o spin 130.5 0:32:39 0:25:01 7.0
9 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   10.0
9 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   10.0
9 Jones Simon   Pacer w/o spin 130.5 DNF   10.0

SprLC 3 - D3 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jessett Joy   Optimist 170.00 0:29:00 0:17:04 1.0
2 Markey Cody   Optimist 170.00 DNF   4.0
2 Saunders Jasmin   Bug 180 DNF   4.0

spr LC 4 - D3 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
1 Jessett Joy   Optimist 170.00 DNS 5.0
1 Markey Cody   Optimist 170.00 DNS 5.0
1 Saunders Jasmin   Bug 180 DNS 5.0

SprLC 3 - HD1 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 113.6 0:31:06 0:27:23 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 120.5 0:33:01 0:27:24 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.6 0:33:43 0:28:26 3.0
4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 117.5 0:34:52 0:29:40 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 120. 0:36:29 0:30:24 5.0

spr LC 4 - HD1 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:12:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 112.7 0:25:20 0:22:29 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 120.7 0:28:52 0:23:55 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 119.6 0:29:18 0:24:30 3.0
4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:29:30 0:24:54 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.9 DNF   6.0

SprLC 3 - HD2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Saunders Sean   Pacer w/o spin 140.1 0:38:16 0:27:19 1.0
2 Groves Mike Sothern Blast Sabre 142.4 OOD   1.5
3 Ladewig John Phantasos Sabre 125. 0:34:57 0:27:58 2.0
4 Hartfritch Mattew   Pacer w/o spin 140.1 0:39:55 0:28:29 3.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 124.1 0:35:36 0:28:41 4.0
6 Brodie Peter Low Impact Sabre 131.5 0:39:18 0:29:53 5.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 140.1 0:42:55 0:30:38 6.0
8 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 125. 0:38:36 0:30:53 7.0
9 Noble Neil   Pacer w/o spin 133.3 RET   10.0
9 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   10.0
9 Jones Simon   Pacer w/o spin 140.1 DNF   10.0

spr LC 4 - HD2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 124.6 0:25:04 0:20:07 1.0
2 Groves Mike Sothern Blast Sabre 142.5 OOD   1.5
3 Scofield Ilan Soriaya Sabre 124.5 0:26:11 0:21:02 2.0
4 Noble Neil   Pacer w/o spin 133.3 0:29:28 0:22:06 3.0
5 Saunders Sean   Pacer w/o spin 138.6 0:30:57 0:22:20 4.0
6 Hartfritch Mattew   Pacer w/o spin 140.4 0:32:39 0:23:15 5.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 132.8 0:31:18 0:23:34 6.0
8 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 125.8 0:30:12 0:24:00 7.0
9 Ollerenshaw David   Sabre 140.9 DNF   10.0
9 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   10.0
9 Jones Simon   Pacer w/o spin 140.1 DNF   10.0

SprLC 3 - HD3 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jessett Joy   Optimist 170.1 0:29:00 0:17:03 1.0
2 Markey Cody   Optimist 170.1 DNF   4.0
2 Saunders Jasmin   Bug 179.9 DNF   4.0

spr LC 4 - HD3 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
1 Jessett Joy   Optimist 170.1 DNS 5.0
1 Markey Cody   Optimist 170.1 DNS 5.0
1 Saunders Jasmin   Bug 179.9 DNS 5.0

SprLC 3 - comb D1&D2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:31:06 0:27:17 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:34:57 0:27:31 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:33:01 0:27:52 3.0
4 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:35:36 0:28:02 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:33:43 0:28:27 5.0
6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 OOD   5.5
7 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:36:29 0:29:11 6.0
8 Saunders Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:38:16 0:29:19 7.0
9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:34:52 0:29:25 8.0
10 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:38:36 0:29:35 9.0
11 Hartfritch Mattew   Pacer w/o spin 130.5 0:39:55 0:30:35 10.0
12 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:39:18 0:30:57 11.0
13 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:42:55 0:33:48 12.0
14 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 RET   15.0
14 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   15.0
14 Jones Simon   Pacer w/o spin 140 DNF   15.0

spr LC 4 - comb D1&D2 Fleet - 2/9/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:12:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:25:04 0:19:44 1.0
2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:26:11 0:20:37 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:25:20 0:22:13 3.0
4 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:29:28 0:22:35 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:28:52 0:23:06 5.0
6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 OOD   5.5
7 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:30:12 0:23:09 6.0
8 Saunders Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:30:57 0:23:43 7.0
9 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:31:18 0:24:39 8.0
10 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:29:18 0:24:44 9.0
11 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:29:30 0:24:54 10.0
12 Hartfritch Mattew   Pacer w/o spin 130.5 0:32:39 0:25:01 11.0
13 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNF   15.0
13 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   15.0
13 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   15.0
13 Jones Simon   Pacer w/o spin 140 DNF   15.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 5
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies
RSCRace Support Crew points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com