event burgee venue burgee

18 - 19 spring long course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 19:09 on October 14, 2018

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

sprLC5 - D1 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0.30.00 0.25.19 1.0
2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.32.58 0.27.49 2.0
3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   3.0
3 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   3.0

sprLC 6 - D1 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0.29.17 0.24.43 1.0
2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.29.20 0.24.45 2.0
3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   3.0
3 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   3.0

sprLC5 - D2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0.32.20 0.25.28 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0.33.08 0.26.05 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0.36.14 0.28.32 3.0

sprLC 6 - D2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0.29.18 0.23.04 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0.32.44 0.25.46 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0.34.59 0.27.33 3.0

sprLC5 - D3 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0.33.59 0.19.59 1.0

sprLC 6 - D3 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
1 House Riley   Optimist 170.00 DNS 3.0

sprLC5 - HD1 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.1 0.30.00 0.25.24 1.0
2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.9 0.32.58 0.27.44 2.0
3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 119.3 OOD   2.8
4 House Stuart & Riley   Tasar 115.1 RSC   3.0

sprLC 6 - HD1 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.9 0.29.20 0.24.40 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.1 0.29.17 0.24.48 2.0
3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 119.3 OOD   2.8
4 House Stuart & Riley   Tasar 115.1 RSC   3.0

sprLC5 - HD2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Sothern Blast Sabre 142.5 0.36.14 0.25.26 1.0
2 Jones Rhys Gazza Sabre 125. 0.32.20 0.25.52 2.0
3 Ladewig John Phantasos Sabre 122.7 0.33.08 0.27.00 3.0

sprLC 6 - HD2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Rhys Gazza Sabre 127.3 0.29.18 0.23.01 1.0
2 Groves Mike Sothern Blast Sabre 144.5 0.34.59 0.24.13 2.0
3 Ladewig John Phantasos Sabre 125.1 0.32.44 0.26.10 3.0

sprLC5 - HD3 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.1 0.33.59 0.19.59 1.0

sprLC 6 - HD3 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
1 House Riley   Optimist 170.1 DNS 3.0

sprLC5 - comb D1&D2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0.30.00 0.25.19 1.0
2 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0.32.20 0.25.28 2.0
3 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0.33.08 0.26.05 3.0
4 House Riley   Optimist 170.00 0.33.59 0.26.39 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.32.58 0.27.49 5.0
6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0.36.14 0.28.32 6.0
7 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   6.3
8 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   7.0

sprLC 6 - comb D1&D2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0.29.18 0.23.04 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0.29.17 0.24.43 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.29.20 0.24.45 3.0
4 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0.32.44 0.25.46 4.0
5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0.34.59 0.27.33 5.0
6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   6.3
7 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   7.0
8 House Riley   Optimist 170.00 DNS   8.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNSCame to the start area but did not start
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com