event burgee venue burgee

18 - 19 spring long course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 21:05 on October 29, 2018

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

sprLC7 - D1 Fleet - 28/10/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:17:20 0:14:38 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:18:45 0:15:00 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:17:56 0:15:08 3.0
4 Simons Brent Smokin Laser 114 0:17:36 0:15:26 4.0
5 McGregor Bev   Laser Radial 118.5 0:18:21 0:15:29 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:18:35 0:15:41 6.0
7 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:18:56 0:15:59 7.0

sprLC8 - D1 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:22:03 0:18:36 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:24:06 0:19:17 2.0
3 McGregor Bev   Laser Radial 118.5 0:22:53 0:19:19 3.0
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:22:59 0:19:24 4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:25:48 0:21:46 5.0
6 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:27:03 0:22:50 6.0
7 Simons Brent Smokin Laser 114 DSQ   8.0

extra 1 - D1 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:15:47 0:13:19 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:16:11 0:13:39 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:17:09 0:13:43 3.0
4 Simons Brent Smokin Laser 114 0:15:52 0:13:55 4.0
5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:16:49 0:14:11 5.0
6 McGregor Bev   Laser Radial 118.5 0:16:55 0:14:17 6.0
7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:19:06 0:16:07 7.0

sprLC7 - D2 Fleet - 28/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:18:53 0:14:52 1.0
2 Grieve James Storm Sabre 127 0:19:28 0:15:20 2.0
3 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:20:02 0:15:21 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:20:59 0:16:31 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 OOD   5.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:21:23 0:16:50 5.0
7 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 RET   7.0

sprLC8 - D2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:17:29 0:13:46 1.0
2 Grieve James Storm Sabre 127 0:17:30 0:13:47 2.0
3 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:17:35 0:13:51 3.0
4 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0:19:09 0:15:05 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 OOD   5.0
6 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DNF   7.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   7.0

extra 1 - D2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:16:42 0:13:09 1.0
2 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0:17:29 0:13:46 2.0
3 Grieve James Storm Sabre 127 0:18:01 0:14:11 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:18:24 0:14:29 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 OOD   5.0
6 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DNS   8.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   8.0

sprLC7 - D3 Fleet - 28/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Sabot 160.5 0:13:11 0:08:13 1.0

sprLC8 - D3 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Sabot 160.5 0:12:50 0:08:00 1.0

extra 1 - D3 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Sabot 160.5 0:11:18 0:07:02 1.0

sprLC7 - HD1 Fleet - 28/10/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 120.3 0:17:56 0:14:54 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 113.8 0:17:20 0:15:14 2.0
3 McGregor Bev   Laser Radial 120. 0:18:21 0:15:18 3.0
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120. 0:18:35 0:15:29 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 120.6 0:18:45 0:15:33 5.0
6 Simons Brent Smokin Laser 112.1 0:17:36 0:15:42 6.0
7 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.1 0:18:56 0:16:02 7.0
8 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105. 0:17:51 0:17:00 8.0

sprLC8 - HD1 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 McGregor Bev   Laser Radial 119.9 0:22:53 0:19:05 1.0
2 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120.3 0:22:59 0:19:06 2.0
3 Krempin David   Laser Radial 113.5 0:22:03 0:19:26 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 120.9 0:24:06 0:19:56 4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 119.2 0:25:48 0:21:39 5.0
6 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.8 0:23:00 0:21:44 6.0
7 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.9 0:27:03 0:22:45 7.0
8 Simons Brent Smokin Laser 112.6 DSQ   9.0

extra 1 - HD1 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 119.8 0:16:11 0:13:31 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 112.3 0:15:47 0:14:03 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 112.6 0:15:52 0:14:05 3.0
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:16:49 0:14:11 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 120.6 0:17:09 0:14:13 5.0
6 McGregor Bev   Laser Radial 118. 0:16:55 0:14:20 6.0
7 Tisdale Sean   505 Mod w trap 107. 0:16:03 0:15:00 7.0
8 Richards Norm   Laser Radial 120.5 0:19:06 0:15:51 8.0

sprLC7 - HD2 Fleet - 28/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Grieve James Storm Sabre 130. 0:19:28 0:14:58 1.0
2 Noble Neil   Pacer w/o spin 133. 0:20:02 0:15:04 2.0
3 Ollerenshaw David   Sabre 140.8 0:21:23 0:15:11 3.0
4 Scofield Ilan Soriaya Sabre 122.2 0:18:53 0:15:27 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 136.4 OOD   4.5
6 Brodie Peter Low Impact Sabre 133.9 0:20:59 0:15:40 5.0
7 Groves Mike Sothern Blast Sabre 145. RET   7.0

sprLC8 - HD2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Brodie Peter Low Impact Sabre 133.8 0:17:35 0:13:08 1.0
2 Groves Mike Sothern Blast Sabre 144.9 0:19:09 0:13:13 2.0
3 Grieve James Storm Sabre 129.2 0:17:30 0:13:33 3.0
4 Scofield Ilan Soriaya Sabre 122.3 0:17:29 0:14:18 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 136.4 OOD   4.5
6 Noble Neil   Pacer w/o spin 132.4 DNF   7.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 140.6 DNF   7.0

extra 1 - HD2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Sothern Blast Sabre 145.9 0:17:29 0:11:59 1.0
2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 123.8 0:16:42 0:13:29 2.0
3 Brodie Peter Low Impact Sabre 134.5 0:18:24 0:13:41 3.0
4 Grieve James Storm Sabre 130.7 0:18:01 0:13:47 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 136.4 OOD   4.5
6 Noble Neil   Pacer w/o spin 132.5 DNS   8.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 140.6 DNS   8.0

sprLC7 - HD3 Fleet - 28/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Laser Radial 160.5 0:13:11 0:08:13 1.0

sprLC8 - HD3 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Laser Radial 160.5 0:12:50 0:08:00 1.0

extra 1 - HD3 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Laser Radial 160.5 0:11:18 0:07:02 1.0

sprLC7 - comb D1&D2 Fleet - 28/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:17:20 0:14:38 1.0
2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:18:53 0:14:52 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:18:45 0:15:00 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:17:56 0:15:08 4.0
5 Grieve James Storm Sabre 127 0:19:28 0:15:20 5.0
6 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:20:02 0:15:21 6.0
7 Simons Brent Smokin Laser 114 0:17:36 0:15:26 7.0
8 McGregor Bev   Laser Radial 118.5 0:18:21 0:15:29 8.0
9 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:18:35 0:15:41 9.0
10 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:18:56 0:15:59 10.0
10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 OOD   10.0
12 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:20:59 0:16:31 11.0
13 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:21:23 0:16:50 12.0
14 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 RET   14.0

sprLC8 - comb D1&D2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:17:29 0:13:46 1.0
2 Grieve James Storm Sabre 127 0:17:30 0:13:47 2.0
3 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:17:35 0:13:51 3.0
4 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0:19:09 0:15:05 4.0
5 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:22:03 0:18:36 5.0
6 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:24:06 0:19:17 6.0
7 McGregor Bev   Laser Radial 118.5 0:22:53 0:19:19 7.0
8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:22:59 0:19:24 8.0
9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:25:48 0:21:46 9.0
10 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:27:03 0:22:50 10.0
10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 OOD   10.0
12 Simons Brent Smokin Laser 114 DSQ   14.0
12 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DNF   14.0
12 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   14.0

extra 1 - comb D1&D2 Fleet - 14/10/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:16:42 0:13:09 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:15:47 0:13:19 2.0
3 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:16:11 0:13:39 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:17:09 0:13:43 4.0
5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0:17:29 0:13:46 5.0
6 Simons Brent Smokin Laser 114 0:15:52 0:13:55 6.0
7 Grieve James Storm Sabre 127 0:18:01 0:14:11 7.5
7 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:16:49 0:14:11 7.5
9 McGregor Bev   Laser Radial 118.5 0:16:55 0:14:17 9.0
10 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:18:24 0:14:29 10.0
10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 OOD   10.0
12 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:19:06 0:16:07 11.0
13 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DNS   15.0
13 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   15.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 7, 14
DNSCame to the start area but did not start Varies
DSQDisqualification Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired 7, 14



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com