event burgee venue burgee

18 19 spring riverrunners 4

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 10:06 on November 6, 2018

D1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: VY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating RR4/1   RR4/2   RR4/3   RR4/4   RR4/5   RR4/6   Total Nett
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 7.0 7.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 11.0 11.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 3.0 3.0 3.0 3.0 4.0 DNF 5.0 DNS 21.0 21.0

D2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: VY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating RR4/1   RR4/2   RR4/3   RR4/4   RR4/5   RR4/6   Total Nett
  1 Grieve James   Sabre 127 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 9.0 9.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 9.0 9.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 5.0 DNF 20.0 20.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 5.0 OOD 5.0 OOD 5.0 OOD 5.0 OOD 5.0 OOD 5.0 OOD 30.0 30.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 127 4.0 5.0 DNF 6.0 DNS 6.0 DNS 6.0 DNS 6.0 DNS 33.0 33.0

HD1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: NHC1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating RR4/1   RR4/2   RR4/3   RR4/4   RR4/5   RR4/6   Total Nett
  1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.00 2.0 2.0 3.0 1.0 2.0 1.0 11.0 11.0
  2 Krempin David   Laser Radial 113.77 1.0 1.0 4.0 3.0 1.0 2.0 12.0 12.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120.00 4.0 4.0 1.0 2.0 5.0 DNF 6.0 DNS 22.0 22.0
  4 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.00 3.0 3.0 2.0 5.0 DNF 6.0 DNS 6.0 DNS 25.0 25.0

HD2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: NHC1, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating RR4/1   RR4/2   RR4/3   RR4/4   RR4/5   RR4/6   Total Nett
  1 Grieve James   Sabre 130.00 1.0 3.0 2.0 3.0 2.0 1.0 12.0 12.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 125.00 2.0 2.0 3.0 2.0 1.0 2.0 12.0 12.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.71 3.0 1.0 1.0 1.0 3.0 5.0 DNF 14.0 14.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.00 5.0 OOD 5.0 OOD 5.0 OOD 5.0 OOD 5.0 OOD 5.0 OOD 30.0 30.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 135 4.0 5.0 DNF 6.0 DNS 6.0 DNS 6.0 DNS 6.0 DNS 33.0 33.0

comb D1&D2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: VY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating RR4/1   RR4/2   RR4/3   RR4/4   RR4/5   RR4/6   Total Nett
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 1.0 1.0 2.5 2.0 2.0 2.0 10.5 10.5
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 3.0 2.0 2.5 1.0 1.0 4.0 13.5 13.5
  3 Grieve James   Sabre 127 2.0 4.0 1.0 3.0 3.0 3.0 16.0 16.0
  4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 4.0 3.0 4.0 4.0 4.0 1.0 20.0 20.0
  5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 5.0 5.0 6.0 6.0 5.0 8.0 DNF 35.0 35.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 6.0 6.0 5.0 5.0 8.0 DNF 9.0 DNS 39.0 39.0
  7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 8.0 OOD 8.0 OOD 8.0 OOD 8.0 OOD 8.0 OOD 8.0 OOD 48.0 48.0
  8 Ollerenshaw David   Sabre 127 7.0 8.0 DNF 9.0 DNS 9.0 DNS 9.0 DNS 9.0 DNS 51.0 51.0

comb hcap Fleet

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating RR4/1   RR4/2   RR4/3   RR4/4   RR4/5   RR4/6   Total Nett
  1 Krempin David   Laser Radial 113.77 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 8.0 8.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.00 5.0 2.0 4.0 2.0 3.0 1.0 17.0 17.0
  3 Ladewig John Phantasos Sabre 125.00 4.0 3.0 6.0 3.0 2.0 4.0 22.0 22.0
  4 Grieve James   Sabre 130.00 2.0 5.0 3.0 5.0 4.0 3.0 22.0 22.0
  5 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.00 3.0 4.0 1.0 9.0 DNF 10.0 DNS 10.0 DNS 37.0 37.0
  6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.71 6.0 6.0 7.0 6.0 5.0 9.0 DNF 39.0 39.0
  7 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120.00 7.0 7.0 5.0 4.0 9.0 DNF 10.0 DNS 42.0 42.0
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.00 9.0 OOD 9.0 OOD 9.0 OOD 9.0 OOD 9.0 OOD 9.0 OOD 54.0 54.0
  9 Ollerenshaw David   Sabre 135 8.0 9.0 DNF 10.0 DNS 10.0 DNS 10.0 DNS 10.0 DNS 57.0 57.0

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

RR4/1 - D1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:59 0:05:54 1.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:08:40 0:07:19 2.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:10:14 0:08:38 3.0

RR4/2 - D1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:40 0:05:38 1.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:13 0:06:05 2.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:08:40 0:07:19 3.0

RR4/3 - D1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:53 0:05:49 1.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:20 0:06:11 2.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:07:22 0:06:13 3.0

RR4/4 - D1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:07:19 0:06:10 1.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:32 0:06:21 2.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:08:01 0:06:46 3.0

RR4/5 - D1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:07:35 0:06:24 1.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:08:14 0:06:57 2.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNF   4.0

RR4/6 - D1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:06:24 0:05:24 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:46 0:05:43 2.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   5.0

RR4/1 - D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 00:07:35 0:05:58 1.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:08:22 0:06:35 2.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:10:11 0:08:01 3.0
  4 Ollerenshaw David   Sabre 127 00:12:09 0:09:34 4.0
  5 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0

RR4/2 - D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:24 0:05:50 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 00:08:03 0:06:20 2.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:08:30 0:06:42 3.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0
  4 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   5.0

RR4/3 - D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 00:07:14 0:05:42 1.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:007:23 0:05:49 2.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:08:08 0:06:24 3.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   6.0

RR4/4 - D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:38 0:06:01 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 00:08:02 0:06:20 2.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:08:41 0:06:50 3.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   6.0

RR4/5 - D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:08:01 0:06:19 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 00:08:41 0:06:50 2.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:10:08 0:07:59 3.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   6.0

RR4/6 - D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 00:07:28 0:05:53 1.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:37 0:06:00 2.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 DNF   5.0
  3 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   6.0

RR4/1 - HD1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 113.77 00:06:59 0:06:08 1.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.00 00:08:40 0:07:21 2.0
  3 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.00 00:08:12 0:07:49 3.0
  4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120.00 00:10:14 0:08:32 4.0

RR4/2 - HD1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 111.2 00:06:40 0:06:00 1.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 117.6 00:07:13 0:06:08 2.0
  3 Tisdale Sean   505 Mod w trap 106.1 00:07:31 0:07:05 3.0
  4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 122. 00:08:40 0:07:06 4.0

RR4/3 - HD1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 123. 00:07:22 0:05:59 1.0
  2 Tisdale Sean   505 Mod w trap 108. 00:06:40 0:06:10 2.0
  3 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.6 00:07:20 0:06:17 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 109.4 00:06:53 0:06:18 4.0

RR4/4 - HD1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.9 00:07:32 0:06:27 1.0
  2 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 122.6 00:08:01 0:06:32 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 109.7 00:07:19 0:06:40 3.0
  4 Tisdale Sean   505 Mod w trap 107.8 DNF   5.0

RR4/5 - HD1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 110.8 00:07:35 0:06:51 1.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 117.8 00:08:14 0:06:59 2.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 123.8 DNF   5.0
  4 Tisdale Sean   505 Mod w trap 107.8 DNS   6.0

RR4/6 - HD1 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 117.8 00:06:24 0:05:26 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 110.7 00:06:46 0:06:07 2.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 123.8 DNS   6.0
  3 Tisdale Sean   505 Mod w trap 107.8 DNS   6.0

RR4/1 - HD2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 130.00 00:07:35 0:05:50 1.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 125.00 00:08:22 0:06:42 2.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.71 00:10:11 0:06:54 3.0
  4 Ollerenshaw David   Sabre 135 00:12:09 0:09:00 4.0
  5 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.00 OOD   5.0

RR4/2 - HD2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Sothern Blast Sabre 149.2 00:08:30 0:05:42 1.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 125.7 00:07:24 0:05:53 2.0
  3 Grieve James   Sabre 126.1 00:08:03 0:06:23 3.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0
  4 Ollerenshaw David   Sabre 137.3 DNF   5.0

RR4/3 - HD2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Sothern Blast Sabre 149.2 00:08:08 0:05:27 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127.3 00:07:14 0:05:41 2.0
  3 Ladewig John Phantasos Sabre 126.5 00:007:23 0:05:50 3.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 137.4 DNS   6.0

RR4/4 - HD2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Sothern Blast Sabre 148.3 00:08:41 0:05:51 1.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 126.8 00:07:38 0:06:01 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127.7 00:08:02 0:06:17 3.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 137.4 DNS   6.0

RR4/5 - HD2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Phantasos Sabre 127. 00:08:01 0:06:19 1.0
  2 Grieve James   Sabre 128. 00:08:41 0:06:47 2.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.6 00:10:08 0:06:52 3.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 137.4 DNS   6.0

RR4/6 - HD2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 128.8 00:07:28 0:05:48 1.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 125.5 00:07:37 0:06:04 2.0
  3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 148.7 DNF   5.0
  3 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 137.4 DNS   6.0

RR4/1 - comb D1&D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:59 0:05:54 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 00:07:35 0:05:58 2.0
  3 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:08:22 0:06:35 3.0
  4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:08:40 0:07:19 4.0
  5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:10:11 0:08:01 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:10:14 0:08:38 6.0
  7 Ollerenshaw David   Sabre 127 00:12:09 0:09:34 7.0
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0

RR4/2 - comb D1&D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:40 0:05:38 1.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:24 0:05:50 2.0
  3 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:13 0:06:05 3.0
  4 Grieve James   Sabre 127 00:08:03 0:06:20 4.0
  5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:08:30 0:06:42 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:08:40 0:07:19 6.0
  7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0
  7 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   8.0

RR4/3 - comb D1&D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 00:07:14 0:05:42 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:53 0:05:49 2.5
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:007:23 0:05:49 2.5
  4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:20 0:06:11 4.0
  5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:07:22 0:06:13 5.0
  6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:08:08 0:06:24 6.0
  7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0
  8 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   9.0

RR4/4 - comb D1&D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:38 0:06:01 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:07:19 0:06:10 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 00:08:02 0:06:20 3.0
  4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:32 0:06:21 4.0
  5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:08:01 0:06:46 5.0
  6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:08:41 0:06:50 6.0
  7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0
  8 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   9.0

RR4/5 - comb D1&D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:08:01 0:06:19 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:07:35 0:06:24 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 00:08:41 0:06:50 3.0
  4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:08:14 0:06:57 4.0
  5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:10:08 0:07:59 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNF   8.0
  6 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0
  8 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   9.0

RR4/6 - comb D1&D2 Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:06:24 0:05:24 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:46 0:05:43 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 00:07:28 0:05:53 3.0
  4 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:37 0:06:00 4.0
  5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 DNF   8.0
  5 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0
  7 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   9.0
  7 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   9.0

RR4/1 - comb hcap Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 113.77 00:06:59 0:06:59 1.0
  2 Grieve James   Sabre 130.00 00:07:35 0:07:35 2.0
  3 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.00 00:08:12 0:08:12 3.0
  4 Ladewig John Phantasos Sabre 125.00 00:08:22 0:08:22 4.0
  5 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.00 00:08:40 0:08:40 5.0
  6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.71 00:10:11 0:10:11 6.0
  7 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120.00 00:10:14 0:10:14 7.0
  8 Ollerenshaw David   Sabre 135 00:12:09 0:12:09 8.0
  9 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.00 OOD   9.0

RR4/2 - comb hcap Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 113.77 00:06:40 0:06:40 1.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.00 00:07:13 0:07:13 2.0
  3 Ladewig John Phantasos Sabre 125.00 00:07:24 0:07:24 3.0
  4 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.00 00:07:31 0:07:31 4.0
  5 Grieve James   Sabre 130.00 00:08:03 0:08:03 5.0
  6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.71 00:08:30 0:08:30 6.0
  7 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120.00 00:08:40 0:08:40 7.0
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.00 OOD   9.0
  8 Ollerenshaw David   Sabre 135 DNF   9.0

RR4/3 - comb hcap Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.00 00:06:40 0:06:40 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 113.77 00:06:53 0:06:53 2.0
  3 Grieve James   Sabre 130.00 00:07:14 0:07:14 3.0
  4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.00 00:07:20 0:07:20 4.0
  5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120.00 00:07:22 0:07:22 5.0
  6 Ladewig John Phantasos Sabre 125.00 00:007:23 0:07:23 6.0
  7 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.71 00:08:08 0:08:08 7.0
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.00 OOD   9.0
  9 Ollerenshaw David   Sabre 135 DNS   10.0

RR4/4 - comb hcap Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 113.77 00:07:19 0:07:19 1.0
  2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.00 00:07:32 0:07:32 2.0
  3 Ladewig John Phantasos Sabre 125.00 00:07:38 0:07:38 3.0
  4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120.00 00:08:01 0:08:01 4.0
  5 Grieve James   Sabre 130.00 00:08:02 0:08:02 5.0
  6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.71 00:08:41 0:08:41 6.0
  7 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.00 DNF   9.0
  7 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.00 OOD   9.0
  9 Ollerenshaw David   Sabre 135 DNS   10.0

RR4/5 - comb hcap Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 113.77 00:07:35 0:07:35 1.0
  2 Ladewig John Phantasos Sabre 125.00 00:08:01 0:08:01 2.0
  3 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.00 00:08:14 0:08:14 3.0
  4 Grieve James   Sabre 130.00 00:08:41 0:08:41 4.0
  5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.71 00:10:08 0:10:08 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120.00 DNF   9.0
  6 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.00 OOD   9.0
  8 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.00 DNS   10.0
  8 Ollerenshaw David   Sabre 135 DNS   10.0

RR4/6 - comb hcap Fleet - 01112018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.00 00:06:24 0:06:24 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 113.77 00:06:46 0:06:46 2.0
  3 Grieve James   Sabre 130.00 00:07:28 0:07:28 3.0
  4 Ladewig John Phantasos Sabre 125.00 00:07:37 0:07:37 4.0
  5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.71 DNF   9.0
  5 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.00 OOD   9.0
  7 Tisdale Sean   505 Mod w trap 105.00 DNS   10.0
  7 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120.00 DNS   10.0
  7 Ollerenshaw David   Sabre 135 DNS   10.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
OODRace officer duty points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com