event burgee venue burgee

18 19 spring short course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 6:35 on November 5, 2018

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

SPSC16 - D1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:59 0:05:54 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:08:40 0:07:19 2.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:10:14 0:08:38 3.0

SPSC17 - D1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:40 0:05:38 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:13 0:06:05 2.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:08:40 0:07:19 3.0

SPSC18 - D1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:53 0:05:49 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:20 0:06:11 2.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:08:22 0:07:04 3.0

SPSC 19 - D1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:07:19 0:06:10 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:32 0:06:21 2.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:08:01 0:06:46 3.0

SPSC20 - D1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:07:35 0:06:24 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:08:14 0:06:57 2.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNF   4.0

R20 - D1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:06:24 0:05:24 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:46 0:05:43 2.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   5.0

SPSC16 - D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Grieve James   Sabre 127 00:07:35 0:05:58 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:08:22 0:06:35 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:10:11 0:08:01 3.0
4 Ollerenshaw David   Sabre 127 00:12:09 0:09:34 4.0
5 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0

SPSC17 - D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:24 0:05:50 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 00:08:03 0:06:20 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:08:30 0:06:42 3.0
4 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   5.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0

SPSC18 - D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Grieve James   Sabre 127 00:07:14 0:05:42 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:23 0:05:49 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:09:08 0:07:11 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   6.0

SPSC 19 - D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:38 0:06:01 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 00:08:02 0:06:20 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:08:41 0:06:50 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   6.0

SPSC20 - D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:08:01 0:06:19 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 00:08:41 0:06:50 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:10:08 0:07:59 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   6.0

R20 - D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Grieve James   Sabre 127 00:07:28 0:05:53 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:37 0:06:00 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 DNF   5.0
3 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   5.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   6.0

SPSC16 - HD1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 111.2 00:06:59 0:06:17 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.1 00:08:40 0:07:20 2.0
3 Tisdale Sean   505 Mod w trap 109.6 00:08:12 0:07:29 3.0
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120. 00:10:14 0:08:32 4.0

SPSC17 - HD1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 108.4 00:06:40 0:06:09 1.5
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 117.5 00:07:13 0:06:09 1.5
3 Tisdale Sean   505 Mod w trap 109.6 00:07:31 0:06:51 3.0
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 121.2 00:08:40 0:07:09 4.0

SPSC18 - HD1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Tisdale Sean   505 Mod w trap 111. 00:06:40 0:06:00 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.4 00:07:20 0:06:18 2.0
3 Krempin David   Laser Radial 107.3 00:06:53 0:06:25 3.0
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 122.1 00:08:22 0:06:51 4.0

SPSC 19 - HD1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.6 00:07:32 0:06:28 1.0
2 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 122.8 00:08:01 0:06:32 2.0
3 Krempin David   Laser Radial 107.8 00:07:19 0:06:47 3.0
4 Tisdale Sean   505 Mod w trap 109.8 DNF   5.0

SPSC20 - HD1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 109.7 00:07:35 0:06:55 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.2 00:08:14 0:06:58 2.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 124.8 DNF   5.0
4 Tisdale Sean   505 Mod w trap 109.8 DNS   6.0

R20 - HD1 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.2 00:06:24 0:05:25 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 109.6 00:06:46 0:06:10 2.0
3 Tisdale Sean   505 Mod w trap 109.8 DNS   6.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 124.8 DNS   6.0

SPSC16 - HD2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Grieve James   Sabre 128. 00:07:35 0:05:55 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127.4 00:08:22 0:06:34 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 142.5 00:10:11 0:07:09 3.0
4 Ollerenshaw David   Sabre 139.1 00:12:09 0:08:44 4.0
5 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0

SPSC17 - HD2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127.6 00:07:24 0:05:48 1.0
2 Groves Mike Sothern Blast Sabre 144.5 00:08:30 0:05:53 2.0
3 Grieve James   Sabre 124.5 00:08:03 0:06:28 3.0
4 Ollerenshaw David   Sabre 141.3 DNF   5.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0

SPSC18 - HD2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Grieve James   Sabre 126.8 00:07:14 0:05:42 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 129. 00:07:23 0:05:43 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 146.6 00:09:08 0:06:14 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 141.2 DNS   6.0

SPSC 19 - HD2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Sothern Blast Sabre 147.1 00:08:41 0:05:54 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 128.9 00:07:38 0:05:55 2.0
3 Grieve James   Sabre 126.5 00:08:02 0:06:21 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 141.2 DNS   6.0

SPSC20 - HD2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 128.8 00:08:01 0:06:13 1.0
2 Grieve James   Sabre 126.8 00:08:41 0:06:51 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 146.9 00:10:08 0:06:54 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 141.2 DNS   6.0

R20 - HD2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Grieve James   Sabre 127.8 00:07:28 0:05:51 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 126.8 00:07:37 0:06:00 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 148.2 DNF   5.0
3 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. OOD   5.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 141.2 DNS   6.0

SPSC16 - comb D1&D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:59 0:05:54 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 00:07:35 0:05:58 2.0
3 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:08:22 0:06:35 3.0
4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:08:40 0:07:19 4.0
5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:10:11 0:08:01 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:10:14 0:08:38 6.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 00:12:09 0:09:34 7.0
8 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0

SPSC17 - comb D1&D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:40 0:05:38 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:24 0:05:50 2.0
3 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:13 0:06:05 3.0
4 Grieve James   Sabre 127 00:08:03 0:06:20 4.0
5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:08:30 0:06:42 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:08:40 0:07:19 6.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   8.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0

SPSC18 - comb D1&D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Grieve James   Sabre 127 00:07:14 0:05:42 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:23 0:05:49 2.5
2 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:53 0:05:49 2.5
4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:20 0:06:11 4.0
5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:08:22 0:07:04 5.0
6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:09:08 0:07:11 6.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0
8 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   9.0

SPSC 19 - comb D1&D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:38 0:06:01 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:07:19 0:06:10 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 00:08:02 0:06:20 3.0
4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:07:32 0:06:21 4.0
5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 00:08:01 0:06:46 5.0
6 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:08:41 0:06:50 6.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0
8 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   9.0

SPSC20 - comb D1&D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:08:01 0:06:19 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:07:35 0:06:24 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 00:08:41 0:06:50 3.0
4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:08:14 0:06:57 4.0
5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 00:10:08 0:07:59 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNF   8.0
6 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0
8 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   9.0

R20 - comb D1&D2 Fleet - 04/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 0:04:00
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:07:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 00:06:24 0:05:24 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 118.5 00:06:46 0:05:43 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 00:07:28 0:05:53 3.0
4 Ladewig John Phantasos Sabre 127 00:07:37 0:06:00 4.0
5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 DNF   8.0
5 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 OOD   8.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   9.0
7 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   9.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
OODRace officer duty points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com