event burgee venue burgee

18 - 19 spring long course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 3:01 on November 19, 2018

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

1sprLc9 - D1 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Gray Phil Goneski Impulse 118.5 0:29:18 0:24:44 1.0
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:32:10 0:27:09 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:35:06 0:30:47 3.0
4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:38:23 0:32:23 4.0
5 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 DNF   8.0
5 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 DNF   8.0
5 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   8.0
5 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 OOD   8.0
5 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 RET   8.0

sprLC10 - D1 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Gray Phil Goneski Impulse 118.5 0:32:10 0:27:09 1.0
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:33:59 0:28:41 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:34:00 0:29:49 3.0
4 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:42:00 0:33:36 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:44:53 0:37:53 5.0
6 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0:45:14 0:38:10 6.0
7 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   8.0
7 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 OOD   8.0
9 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 DNS   9.0

1sprLc9 - D2 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:32:34 0:25:39 1.0
2 Ward Matt Its an Illusion Sabre 127 0:34:49 0:27:25 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0:37:34 0:29:35 3.0
4 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 RSC   4.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:40:23 0:31:48 4.0
6 Grieve James Storm Sabre 127 DNF   7.0
6 Johnston Bob       RSC   7.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   7.0

sprLC10 - D2 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:42:10 0:33:12 1.0
2 Grieve James Storm Sabre 127 0:45:22 0:35:43 2.0
3 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 RSC   4.0
4 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 DNF   7.0
4 Ward Matt Its an Illusion Sabre 127 DNF   7.0
4 Johnston Bob       RSC   7.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 DNS   8.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   8.0

1sprLc9 - D3 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0:24:22 0:14:20 1.0
2 Johnston Baden   Optimist 170.00 0:41:30 0:24:25 2.0
3 Jones Alex   Sabot 160.5 DNF   5.0
3 McVey Flyn   Optimist 170.00 DNF   5.0

sprLC10 - D3 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0:27:33 0:16:12 1.0
2 Johnston Baden   Optimist 170.00 0:37:30 0:22:04 2.0
3 Jones Alex   Sabot 160.5 DNS   6.0
3 McVey Flyn   Optimist 170.00 DNS   6.0

1sprLc9 - HD1 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Gray Phil Goneski Impulse 114.9 0:29:18 0:25:30 1.0
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 119.3 0:32:10 0:26:58 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 112.6 0:35:06 0:31:10 3.0
4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.9 0:38:23 0:32:17 4.0
5 Hattrick Matthew   Laser 4.7 122.7 DNF   8.0
5 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.1 DNF   8.0
5 House Stuart & Riley   Tasar 115.1 RSC   8.0
5 Kelly Tanya   Laser 4.7 125. OOD   8.0
5 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.2 RET   8.0

sprLC10 - HD1 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Gray Phil Goneski Impulse 112.2 0:32:10 0:28:40 1.0
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:33:59 0:28:41 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114.6 0:34:00 0:29:40 3.0
4 Hattrick Matthew   Laser 4.7 122.7 0:42:00 0:34:14 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120. 0:44:53 0:37:24 5.0
6 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.1 0:45:14 0:38:18 6.0
7 House Stuart & Riley   Tasar 115.1 RSC   8.0
7 Kelly Tanya   Laser 4.7 125. OOD   8.0
9 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.2 DNS   9.0

1sprLc9 - HD2 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 125.6 0:32:34 0:25:56 1.0
2 Groves Mike Sothern Blast Sabre 144.3 0:37:34 0:26:02 2.0
3 Ward Matt Its an Illusion Sabre 127.1 0:34:49 0:27:24 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 135.1 0:40:23 0:29:53 4.0
5 Grieve James Storm Sabre 131.4 DNF   7.0
5 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 126.6 RSC   7.0
5 Johnston Bob     9999999999 RSC   7.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 140.6 DNF   7.0

sprLC10 - HD2 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 124.1 0:42:10 0:33:59 1.0
2 Grieve James Storm Sabre 131.4 0:45:22 0:34:32 2.0
3 Groves Mike Sothern Blast Sabre 142.8 DNF   7.0
3 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 126.6 RSC   7.0
3 Ward Matt Its an Illusion Sabre 127. DNF   7.0
3 Johnston Bob     9999999999 RSC   7.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 135.2 DNS   8.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 140.6 DNS   8.0

1sprLc9 - HD3 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.1 0:24:22 0:14:19 1.0
2 Johnston Baden   Optimist 170.1 0:41:30 0:24:24 2.0
3 Jones Alex   Laser Radial 160.5 DNF   5.0
3 McVey Flyn   Optimist 170.1 DNF   5.0

sprLC10 - HD3 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.1 0:27:33 0:16:12 1.0
2 Johnston Baden   Optimist 170.1 0:37:30 0:22:03 2.0
3 Jones Alex   Laser Radial 160.5 DNS   6.0
3 McVey Flyn   Optimist 170.1 DNS   6.0

1sprLc9 - comb D1&D2 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Gray Phil Goneski Impulse 118.5 0:29:18 0:24:44 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:32:34 0:25:39 2.0
3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:32:10 0:27:09 3.0
4 Ward Matt Its an Illusion Sabre 127 0:34:49 0:27:25 4.0
5 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 0:37:34 0:29:35 5.0
6 Simons Brent Smokin Laser 114 0:35:06 0:30:47 6.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:40:23 0:31:48 7.0
8 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 RSC   7.5
9 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:38:23 0:32:23 8.0
10 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 DNF   14.0
10 Grieve James Storm Sabre 127 DNF   14.0
10 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 DNF   14.0
10 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   14.0
10 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 OOD   14.0
10 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 RET   14.0
10 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   14.0

sprLC10 - comb D1&D2 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Gray Phil Goneski Impulse 118.5 0:32:10 0:27:09 1.0
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:33:59 0:28:41 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:34:00 0:29:49 3.0
4 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:42:10 0:33:12 4.0
5 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:42:00 0:33:36 5.0
6 Grieve James Storm Sabre 127 0:45:22 0:35:43 6.0
7 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:44:53 0:37:53 7.0
8 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 RSC   7.5
9 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0:45:14 0:38:10 8.0
10 Groves Mike Sothern Blast Sabre 127 DNF   14.0
10 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   14.0
10 Ward Matt Its an Illusion Sabre 127 DNF   14.0
10 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 OOD   14.0
14 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 DNS   15.0
14 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 DNS   15.0
14 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   15.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
OODRace officer duty points scored as RDGa
RETRetired
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com