event burgee venue burgee

18 19 spring short course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 7:17 on December 4, 2018

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SPSC21 - D1 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:13:37 0:11:29 1.0
2 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:15:28 0:13:03 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:15:30 0:13:05 3.0
4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:15:32 0:13:06 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 114 OOD   4.5
6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:15:54 0:13:25 5.0
7 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:16:10 0:13:39 6.0
8 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:17:36 0:14:05 7.0
9 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:17:37 0:14:06 8.0

SPSC22 - D1 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:13:12 0:11:08 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:13:13 0:11:09 2.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:13:24 0:11:18 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:14:09 0:11:19 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 114 OOD   4.5
6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:13:32 0:11:25 5.0
7 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:13:34 0:11:27 6.0
8 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:13:35 0:11:28 7.0
9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:15:48 0:12:38 8.0

SPSC23 - D1 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:14:17 0:12:03 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:14:42 0:12:24 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:14:54 0:12:34 3.0
4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:15:02 0:12:41 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 114 OOD   4.5
6 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:15:55 0:12:44 5.0
7 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:16:00 0:12:48 6.0
8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:16:30 0:13:55 7.0
9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 DNF   9.0

SPSC24 - D1 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:13:57 0:11:46 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:15:30 0:12:24 2.5
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:14:42 0:12:24 2.5
4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:15:14 0:12:51 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 114 OOD   4.5
6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:15:57 0:13:28 5.0
7 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNF   9.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 DNF   9.0
9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 DNS   10.0

SPSC25 - D1 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:12:45 0:10:46 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:13:57 0:11:46 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:14:45 0:11:48 3.0
4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:14:02 0:11:51 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 114 OOD   4.5
6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:14:04 0:11:52 5.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:14:59 0:11:59 6.0
8 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 DNS   10.0
8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   10.0

SPSC21 - D2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:15:26 0:12:09 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 0:16:13 0:12:46 2.0
3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:17:22 0:13:40 3.0
4 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:18:05 0:13:51 4.0
5 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:18:07 0:13:53 5.0
6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:18:36 0:14:39 6.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:19:58 0:15:43 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   8.0

SPSC22 - D2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:14:07 0:11:07 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 0:14:49 0:11:40 2.0
3 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:16:25 0:12:35 3.5
3 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:16:25 0:12:35 3.5
5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:16:23 0:12:54 5.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:17:00 0:13:23 6.0
7 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:17:07 0:13:29 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   8.0

SPSC23 - D2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Grieve James   Sabre 127 0:16:43 0:13:10 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:17:06 0:13:28 2.0
3 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:17:45 0:13:36 3.0
4 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:18:18 0:14:01 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:18:31 0:14:35 5.0
6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:18:46 0:14:47 6.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:18:57 0:14:55 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   8.0

SPSC24 - D2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:15:13 0:11:59 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 0:15:50 0:12:28 2.0
3 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:16:21 0:12:32 3.0
4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:16:27 0:12:57 4.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:17:10 0:13:31 5.0
6 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:18:15 0:13:59 6.0
7 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   8.0
8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 DNS   9.0

SPSC25 - D2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:14:04 0:11:05 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 0:14:32 0:11:27 2.0
3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:14:45 0:11:37 3.0
4 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:16:26 0:12:56 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:16:56 0:13:20 5.0
6 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 DNF   8.0
6 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   8.0
6 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DNF   8.0

SPSC21 - HD1 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 110. 0:13:37 0:12:23 1.0
2 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120. 0:15:28 0:12:53 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 119.2 0:15:30 0:13:00 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 119.9 0:15:54 0:13:16 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 109.1 OOD   4.5
6 Tisdale Sean   505 Mod w trap 110.4 0:14:41 0:13:18 5.0
7 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.7 0:15:32 0:13:19 6.0
8 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 117.5 0:16:10 0:13:46 7.0
9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 122.7 0:17:36 0:14:21 8.0
10 Richards Billy   Laser 4.7 121.4 0:17:37 0:14:31 9.0

SPSC22 - HD1 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.9 0:13:24 0:11:16 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 119.8 0:13:32 0:11:18 2.0
3 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.6 0:13:13 0:11:20 3.0
4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.4 0:13:34 0:11:28 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 109.1 OOD   4.5
6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118. 0:13:35 0:11:31 5.0
7 Richards Billy   Laser 4.7 121.9 0:14:09 0:11:36 6.0
8 Tisdale Sean   505 Mod w trap 110.3 0:13:12 0:11:58 7.0
9 Krempin David   Laser Radial 108.6 0:13:12 0:12:09 8.0
10 Hattrick Matthew   Laser 4.7 123.2 0:15:48 0:12:49 9.0

SPSC23 - HD1 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 119. 0:14:42 0:12:21 1.0
2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.1 0:14:54 0:12:37 2.0
3 Tisdale Sean   505 Mod w trap 110.9 0:14:03 0:12:40 3.0
4 Hattrick Matthew   Laser 4.7 124.1 0:15:55 0:12:50 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 109.1 OOD   4.5
6 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 115.9 0:15:02 0:12:58 5.0
7 Krempin David   Laser Radial 109.4 0:14:17 0:13:03 6.0
8 Richards Billy   Laser 4.7 122.1 0:16:00 0:13:06 7.0
9 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118. 0:16:30 0:13:59 8.0
10 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 117.9 DNF   10.0

SPSC24 - HD1 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 117.8 0:14:42 0:12:29 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 122.6 0:15:30 0:12:39 2.0
3 Krempin David   Laser Radial 109.8 0:13:57 0:12:42 3.0
4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.1 0:15:14 0:13:07 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 109.1 OOD   4.5
6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 117.6 0:15:57 0:13:34 5.0
7 Tisdale Sean   505 Mod w trap 110.6 0:15:02 0:13:36 6.0
8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.8 DNF   10.0
8 Hattrick Matthew   Laser 4.7 124.2 DNF   10.0
10 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 117.9 DNS   11.0

SPSC25 - HD1 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 109.7 0:12:45 0:11:37 1.0
2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118. 0:14:02 0:11:54 2.0
3 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.6 0:13:57 0:11:58 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 117. 0:14:04 0:12:01 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 109.1 OOD   4.5
6 Richards Billy   Laser 4.7 122.3 0:14:45 0:12:04 5.5
6 Hattrick Matthew   Laser 4.7 124.2 0:14:59 0:12:04 5.5
8 Tisdale Sean   505 Mod w trap 110.9 0:13:50 0:12:28 7.0
9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 117.9 DNS   11.0
9 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.8 DNS   11.0

SPSC21 - HD2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Southern Blast Sabre 142.5 0:17:22 0:12:11 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 123.5 0:15:26 0:12:30 2.0
3 Grieve James   Sabre 122.9 0:16:13 0:13:12 3.0
4 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 135.3 0:18:36 0:13:45 4.0
5 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:18:07 0:13:53 5.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 142.5 0:19:58 0:14:01 6.0
7 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 125.5 0:18:05 0:14:25 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   8.0

SPSC22 - HD2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Southern Blast Sabre 141.5 0:16:23 0:11:35 1.5
1 Ladewig John Phantasos Sabre 121.8 0:14:07 0:11:35 1.5
3 Ollerenshaw David   Sabre 144.5 0:17:00 0:11:46 3.0
4 Grieve James   Sabre 123.2 0:14:49 0:12:02 4.0
5 Noble Neil   Pacer w/o spin 132.2 0:16:25 0:12:25 5.0
6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 136.9 0:17:07 0:12:30 6.0
7 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127.1 0:16:25 0:12:55 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   8.0

SPSC23 - HD2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ollerenshaw David   Sabre 143.9 0:18:57 0:13:10 1.0
2 Noble Neil   Pacer w/o spin 133.1 0:17:45 0:13:20 2.0
3 Groves Mike Southern Blast Sabre 140.2 0:18:46 0:13:23 3.0
4 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 138. 0:18:31 0:13:25 4.0
5 Grieve James   Sabre 123.4 0:16:43 0:13:33 5.0
6 Ladewig John Phantasos Sabre 120.8 0:17:06 0:14:09 6.0
7 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127.8 0:18:18 0:14:19 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   8.0

SPSC24 - HD2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Southern Blast Sabre 140.2 0:16:27 0:11:44 1.0
2 Ollerenshaw David   Sabre 143.1 0:17:10 0:12:00 2.0
3 Ladewig John Phantasos Sabre 121. 0:15:13 0:12:35 3.0
4 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 128.2 0:16:21 0:12:45 4.0
5 Grieve James   Sabre 123.6 0:15:50 0:12:49 5.0
6 Noble Neil   Pacer w/o spin 132.9 0:18:15 0:13:44 6.0
7 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   8.0
8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 137.9 DNS   9.0

SPSC25 - HD2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.9 0:14:45 0:10:37 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 122.2 0:14:04 0:11:31 2.5
2 Ollerenshaw David   Sabre 142.7 0:16:26 0:11:31 2.5
4 Grieve James   Sabre 125.1 0:14:32 0:11:37 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 137.9 0:16:56 0:12:17 5.0
6 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 129.6 DNF   8.0
6 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   8.0
6 Noble Neil   Pacer w/o spin 134.7 DNF   8.0

SPSC21 - comb D1&D2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:13:37 0:11:29 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:15:26 0:12:09 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 0:16:13 0:12:46 3.0
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:15:28 0:13:03 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:15:30 0:13:05 5.0
6 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:15:32 0:13:06 6.0
7 Simons Brent Smokin Laser 114 OOD   6.9
8 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:15:54 0:13:25 7.0
9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:16:10 0:13:39 8.0
10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:17:22 0:13:40 9.0
11 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:18:05 0:13:51 10.0
12 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:18:07 0:13:53 11.0
13 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:17:36 0:14:05 12.0
14 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:17:37 0:14:06 13.0
15 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:18:36 0:14:39 14.0
16 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:19:58 0:15:43 15.0
17 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   16.0

SPSC22 - comb D1&D2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:14:07 0:11:07 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:13:12 0:11:08 2.0
3 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:13:13 0:11:09 3.0
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:13:24 0:11:18 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:14:09 0:11:19 5.0
6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:13:32 0:11:25 6.0
7 Simons Brent Smokin Laser 114 OOD   6.9
8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:13:34 0:11:27 7.0
9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:13:35 0:11:28 8.0
10 Grieve James   Sabre 127 0:14:49 0:11:40 9.0
11 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:16:25 0:12:35 10.5
11 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:16:25 0:12:35 10.5
13 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:15:48 0:12:38 12.0
14 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:16:23 0:12:54 13.0
15 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:17:00 0:13:23 14.0
16 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:17:07 0:13:29 15.0
17 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   16.0

SPSC23 - comb D1&D2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:14:17 0:12:03 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:14:42 0:12:24 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:14:54 0:12:34 3.0
4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:15:02 0:12:41 4.0
5 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:15:55 0:12:44 5.0
6 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:16:00 0:12:48 6.0
7 Simons Brent Smokin Laser 114 OOD   6.9
8 Grieve James   Sabre 127 0:16:43 0:13:10 7.0
9 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:17:06 0:13:28 8.0
10 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:17:45 0:13:36 9.0
11 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:16:30 0:13:55 10.0
12 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:18:18 0:14:01 11.0
13 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:18:31 0:14:35 12.0
14 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:18:46 0:14:47 13.0
15 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:18:57 0:14:55 14.0
16 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 DNF   16.0
16 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   16.0

SPSC24 - comb D1&D2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:13:57 0:11:46 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:15:13 0:11:59 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:15:30 0:12:24 3.5
3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:14:42 0:12:24 3.5
5 Grieve James   Sabre 127 0:15:50 0:12:28 5.0
6 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 0:16:21 0:12:32 6.0
7 Simons Brent Smokin Laser 114 OOD   6.9
8 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:15:14 0:12:51 7.0
9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:16:27 0:12:57 8.0
10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:15:57 0:13:28 9.0
11 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:17:10 0:13:31 10.0
12 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:18:15 0:13:59 11.0
13 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNF   16.0
13 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   16.0
13 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 DNF   16.0
16 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 DNS   17.0
16 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 DNS   17.0

SPSC25 - comb D1&D2 Fleet - 25/11/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:12:45 0:10:46 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:14:04 0:11:05 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 0:14:32 0:11:27 3.0
4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:14:45 0:11:37 4.0
5 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:13:57 0:11:46 5.0
6 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:14:45 0:11:48 6.0
7 Simons Brent Smokin Laser 114 OOD   6.9
8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:14:02 0:11:51 7.0
9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:14:04 0:11:52 8.0
10 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:14:59 0:11:59 9.0
11 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:16:26 0:12:56 10.0
12 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:16:56 0:13:20 11.0
13 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 DNF   16.0
13 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   16.0
13 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DNF   16.0
16 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 DNS   17.0
16 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   17.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RSCRace Support Crew points scored as RDGa 8, 16



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com