event burgee venue burgee

18-19 spring short course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 6:26 on December 10, 2018

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SPSC26 - D1 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:10:11 0:08:36 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 114 0:10:06 0:08:52 2.5
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:10:31 0:08:52 2.5
4 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:10:42 0:09:02 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:50 0:11:04 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   8.0

SPSC27 - D1 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:15:37 0:13:11 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:15:40 0:13:13 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:15:25 0:13:31 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:17:01 0:13:37 4.0
5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:17:25 0:14:42 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   8.0

SPSC28 - D1 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:12:29 0:10:32 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 114 0:12:25 0:10:54 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:13:00 0:10:58 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:47 0:11:02 4.5
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:13:05 0:11:02 4.5
6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:14:12 0:11:59 6.0

SPSC29 - D1 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:13:42 0:11:34 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:13:50 0:11:40 2.0
3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:14:18 0:12:04 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:15:15 0:12:12 4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:14:34 0:12:18 5.0
6 Simons Brent Smokin Laser 114 0:14:03 0:12:19 6.0

SPSC30 - D1 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:12:40 0:10:41 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:58 0:11:10 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:13:17 0:11:13 3.5
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:13:18 0:11:13 3.5
5 Simons Brent Smokin Laser 114 0:12:56 0:11:21 5.0
6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:13:47 0:11:38 6.0

SPSC26 - D2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:10:18 0:08:07 1.0
2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:10:32 0:08:18 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 0:10:46 0:08:29 3.0
4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:11:07 0:08:45 4.0
5 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0:11:55 0:09:23 5.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:13:22 0:10:31 6.0
7 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:15:44 0:12:03 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 127 OOD   8.0

SPSC27 - D2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:18:32 0:14:36 1.0
2 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:19:07 0:14:39 2.0
3 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0:18:56 0:14:54 3.0
4 Grieve James   Sabre 127 0:18:59 0:14:57 4.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:19:11 0:15:06 5.0
6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:20:04 0:15:48 6.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:20:35 0:16:12 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 127 OOD   8.0

SPSC28 - D2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Grieve James   Sabre 127 0:13:34 0:10:41 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:13:56 0:10:58 2.0
3 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0:14:03 0:11:04 3.0
4 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:14:08 0:11:08 4.0
5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:14:25 0:11:21 5.0
6 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:14:50 0:11:22 6.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:15:14 0:12:00 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 127 OOD   8.0

SPSC29 - D2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:14:18 0:11:16 1.5
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:14:18 0:11:16 1.5
3 Grieve James   Sabre 127 0:14:27 0:11:23 3.0
4 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0:14:29 0:11:24 4.0
5 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:16:30 0:12:39 5.0
6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:17:05 0:13:27 6.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:17:06 0:13:28 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 127 OOD   8.0

SPSC30 - D2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:13:51 0:10:54 1.0
2 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0:14:15 0:11:13 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 0:14:48 0:11:39 3.0
4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:15:22 0:12:06 4.0
5 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:15:50 0:12:08 5.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:16:11 0:12:45 6.0
7 Saunders Gard Storm Sabre 127 OOD   8.0
8 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 DNS   9.0

SPSC26 - D3 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Sabot 160.5 0:08:23 0:05:13 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:09:40 0:05:41 2.0
3 Granger Tex   Optimist 170.00 0:09:53 0:05:49 3.0
4 Markey Cody   Optimist 170.00 DNF   5.0

SPSC27 - D3 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Sabot 160.5 0:11:20 0:07:04 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:12:07 0:07:08 2.0
3 Granger Tex   Optimist 170.00 0:12:24 0:07:18 3.0
4 Markey Cody   Optimist 170.00 DNF   5.0

SPSC28 - D3 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Granger Tex   Optimist 170.00 0:09:50 0:05:47 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:10:06 0:05:56 2.0
3 Markey Cody   Optimist 170.00 0:10:19 0:06:04 3.0
4 Jones Alex   Sabot 160.5 0:10:07 0:06:18 4.0

SPSC29 - D3 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170.00 0:10:21 0:06:05 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:10:57 0:06:26 2.0
3 Jones Alex   Sabot 160.5 0:10:45 0:06:42 3.0
4 Granger Tex   Optimist 170.00 DNF   5.0

SPSC30 - D3 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:09:13 0:05:25 1.5
1 Granger Tex   Optimist 170.00 0:09:12 0:05:25 1.5
3 Markey Cody   Optimist 170.00 0:09:22 0:05:31 3.0
4 Jones Alex   Sabot 160.5 0:09:09 0:05:42 4.0

SPSC26 - HD1 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 116.9 0:10:11 0:08:43 1.0
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 117.9 0:10:31 0:08:55 2.0
3 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.4 0:10:42 0:09:12 3.0
4 Simons Brent Smokin Laser 109.1 0:10:06 0:09:15 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 122.2 0:13:50 0:11:19 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.8 DNS   8.0

SPSC27 - HD1 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.3 0:15:40 0:13:15 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 117.2 0:15:37 0:13:19 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 125.5 0:17:01 0:13:34 3.0
4 Simons Brent Smokin Laser 110.9 0:15:25 0:13:54 4.0
5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 119.1 0:17:25 0:14:37 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.8 DNS   8.0

SPSC28 - HD1 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 117.6 0:12:29 0:10:37 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 125.6 0:13:47 0:10:58 2.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.8 0:13:05 0:11:01 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 116.8 0:13:00 0:11:08 4.0
5 Simons Brent Smokin Laser 111.4 0:12:25 0:11:09 5.0
6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 119.6 0:14:12 0:11:52 6.0

SPSC29 - HD1 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 119. 0:13:42 0:11:31 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.6 0:13:50 0:11:52 2.0
3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 120.4 0:14:18 0:11:53 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125.8 0:15:15 0:12:07 4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 117.3 0:14:34 0:12:25 5.0
6 Simons Brent Smokin Laser 111.8 0:14:03 0:12:34 6.0

SPSC30 - HD1 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 116.4 0:12:40 0:10:53 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 126.2 0:13:58 0:11:04 2.0
3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.3 0:13:18 0:11:15 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 117.6 0:13:17 0:11:18 4.0
5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 120.2 0:13:47 0:11:28 5.0
6 Simons Brent Smokin Laser 112.3 0:12:56 0:11:31 6.0

SPSC26 - HD2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.3 0:11:07 0:08:02 1.0
2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127.1 0:10:32 0:08:17 2.0
3 Ladewig John Phantasos Sabre 123.1 0:10:18 0:08:22 3.0
4 Grieve James   Sabre 126.3 0:10:46 0:08:31 4.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 143.7 0:13:22 0:09:18 5.0
6 Jones Rhys Gazza Sabre 126.4 0:11:55 0:09:26 6.0
7 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:15:44 0:12:03 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 135. OOD   8.0

SPSC27 - HD2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ollerenshaw David   Sabre 146.1 0:20:35 0:14:05 1.0
2 Cody & Sean   Pacer w/o spin 133.8 0:19:07 0:14:17 2.0
3 Jones Rhys Gazza Sabre 128.8 0:18:56 0:14:42 3.0
4 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.1 0:20:04 0:14:45 4.0
5 Grieve James   Sabre 126.5 0:18:59 0:15:00 5.0
6 Ladewig John Phantasos Sabre 122.7 0:18:32 0:15:06 6.0
7 Scofield Ilan Soriaya Sabre 126.3 0:19:11 0:15:11 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 135. OOD   8.0

SPSC28 - HD2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ollerenshaw David   Sabre 145.4 0:15:14 0:10:29 1.0
2 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.2 0:14:25 0:10:35 2.0
3 Grieve James   Sabre 126.9 0:13:34 0:10:41 3.0
4 Jones Rhys Gazza Sabre 128.8 0:14:03 0:10:55 4.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 126.7 0:14:08 0:11:09 5.0
6 Cody & Sean   Pacer w/o spin 132.7 0:14:50 0:11:11 6.0
7 Ladewig John Phantasos Sabre 123.3 0:13:56 0:11:18 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 135. OOD   8.0

SPSC29 - HD2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Rhys Gazza Sabre 129.1 0:14:29 0:11:13 1.5
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127.4 0:14:18 0:11:13 1.5
3 Grieve James   Sabre 126.5 0:14:27 0:11:25 3.0
4 Ladewig John Phantasos Sabre 123.8 0:14:18 0:11:33 4.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 144. 0:17:06 0:11:53 5.0
6 Cody & Sean   Pacer w/o spin 133.4 0:16:30 0:12:22 6.0
7 Groves Mike Southern Blast Sabre 135.4 0:17:05 0:12:37 7.0
8 Saunders Gard Storm Sabre 135. OOD   8.0

SPSC30 - HD2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Rhys Gazza Sabre 128.3 0:14:15 0:11:06 1.0
2 Ollerenshaw David   Sabre 144.9 0:16:11 0:11:10 2.0
3 Ladewig John Phantasos Sabre 123.9 0:13:51 0:11:11 3.0
4 Groves Mike Southern Blast Sabre 136. 0:15:22 0:11:18 4.0
5 Grieve James   Sabre 126.4 0:14:48 0:11:43 5.0
6 Cody & Sean   Pacer w/o spin 133.9 0:15:50 0:11:49 6.0
7 Saunders Gard Storm Sabre 135. OOD   8.0
8 Scofield Ilan Soriaya Sabre 126.6 DNS   9.0

SPSC26 - HD3 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Sabot 171.8 0:08:23 0:04:53 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 177.6 0:09:40 0:05:27 2.0
3 Granger Tex   Optimist 170.1 0:09:53 0:05:49 3.0
4 Markey Cody   Optimist 181.2 DNF   5.0

SPSC27 - HD3 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Sabot 165.2 0:11:20 0:06:52 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 175. 0:12:07 0:06:55 2.0
3 Granger Tex   Optimist 167.2 0:12:24 0:07:25 3.0
4 Markey Cody   Optimist 181.2 DNF   5.0

SPSC28 - HD3 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 181.2 0:10:19 0:05:42 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 175. 0:10:06 0:05:46 2.0
3 Granger Tex   Optimist 167.6 0:09:50 0:05:52 3.0
4 Jones Alex   Sabot 164.8 0:10:07 0:06:08 4.0

SPSC29 - HD3 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 177.6 0:10:21 0:05:50 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 172.3 0:10:57 0:06:21 2.0
3 Jones Alex   Sabot 162.7 0:10:45 0:06:36 3.0
4 Granger Tex   Optimist 165.3 DNF   5.0

SPSC30 - HD3 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Johnson Baden   Optimist 172. 0:09:13 0:05:22 1.0
2 Markey Cody   Optimist 173.8 0:09:22 0:05:23 2.0
3 Granger Tex   Optimist 165.3 0:09:12 0:05:34 3.0
4 Jones Alex   Sabot 161.8 0:09:09 0:05:39 4.0

SPSC26 - comb D1&D2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:10:18 0:08:07 1.0
2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:10:32 0:08:18 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 0:10:46 0:08:29 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:10:11 0:08:36 4.0
5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:11:07 0:08:45 5.0
6 Simons Brent Smokin Laser 114 0:10:06 0:08:52 6.5
6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:10:31 0:08:52 6.5
8 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:10:42 0:09:02 8.0
9 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0:11:55 0:09:23 9.0
10 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:13:22 0:10:31 10.0
11 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:50 0:11:04 11.0
12 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:15:44 0:12:03 12.0
13 Saunders Gard Storm Sabre 127 OOD   14.0
14 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   15.0

SPSC27 - comb D1&D2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:15:37 0:13:11 1.0
2 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:15:40 0:13:13 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:15:25 0:13:31 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:17:01 0:13:37 4.0
5 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:18:32 0:14:36 5.0
6 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:19:07 0:14:39 6.0
7 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:17:25 0:14:42 7.0
8 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0:18:56 0:14:54 8.0
9 Grieve James   Sabre 127 0:18:59 0:14:57 9.0
10 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:19:11 0:15:06 10.0
11 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:20:04 0:15:48 11.0
12 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:20:35 0:16:12 12.0
13 Saunders Gard Storm Sabre 127 OOD   14.0
14 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   15.0

SPSC28 - comb D1&D2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:12:29 0:10:32 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 0:13:34 0:10:41 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:12:25 0:10:54 3.0
4 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:13:56 0:10:58 4.5
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:13:00 0:10:58 4.5
6 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:47 0:11:02 6.5
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:13:05 0:11:02 6.5
8 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0:14:03 0:11:04 8.0
9 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:14:08 0:11:08 9.0
10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:14:25 0:11:21 10.0
11 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:14:50 0:11:22 11.0
12 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:14:12 0:11:59 12.0
13 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:15:14 0:12:00 13.0
14 Saunders Gard Storm Sabre 127 OOD   14.0

SPSC29 - comb D1&D2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:14:18 0:11:16 1.5
1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:14:18 0:11:16 1.5
3 Grieve James   Sabre 127 0:14:27 0:11:23 3.0
4 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0:14:29 0:11:24 4.0
5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:13:42 0:11:34 5.0
6 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:13:50 0:11:40 6.0
7 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:14:18 0:12:04 7.0
8 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:15:15 0:12:12 8.0
9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:14:34 0:12:18 9.0
10 Simons Brent Smokin Laser 114 0:14:03 0:12:19 10.0
11 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:16:30 0:12:39 11.0
12 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:17:05 0:13:27 12.0
13 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:17:06 0:13:28 13.0
14 Saunders Gard Storm Sabre 127 OOD   14.0

SPSC30 - comb D1&D2 Fleet - 09/12/2018

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Jumping Jack Flash Laser Radial 118.5 0:12:40 0:10:41 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:13:51 0:10:54 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:58 0:11:10 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:13:17 0:11:13 5.0
4 Jones Rhys Gazza Sabre 127 0:14:15 0:11:13 5.0
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:13:18 0:11:13 5.0
7 Simons Brent Smokin Laser 114 0:12:56 0:11:21 7.0
8 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:13:47 0:11:38 8.0
9 Grieve James   Sabre 127 0:14:48 0:11:39 9.0
10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:15:22 0:12:06 10.0
11 Cody & Sean   Pacer w/o spin 130.5 0:15:50 0:12:08 11.0
12 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:16:11 0:12:45 12.0
13 Saunders Gard Storm Sabre 127 OOD   14.0
14 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 DNS   15.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 5
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com