event burgee venue burgee

18-19 Sum short course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 21:09 on January 20, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

Sumsc1 - D1 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:10:50 0:08:40 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:10:26 0:08:48 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:10:06 0:08:52 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 OOD   4.0

Sumsc2 - D1 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:12:20 0:09:52 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 114 0:11:31 0:10:06 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:12:17 0:10:22 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 OOD   4.0

Sumsc3 - D1 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:11:34 0:10:09 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:12:14 0:10:19 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:24 0:10:43 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 OOD   4.0

Sumsc4 - D1 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:12:06 0:10:13 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:12:53 0:10:18 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:11:59 0:10:31 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 OOD   4.0

Sumsc5 - D1 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:12:22 0:10:51 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:12:55 0:10:54 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:46 0:11:01 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 OOD   4.0

Sumsc1 - D2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:10:31 0:08:17 1.0
2 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:10:54 0:08:35 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 0:10:57 0:08:37 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:11:12 0:08:49 4.0
5 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:11:45 0:09:00 5.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:11:46 0:09:16 6.0
7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:11:57 0:09:25 7.0
8 House Stuart   Pacer 1 up 125 0:11:56 0:09:33 8.0
9 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 0:12:30 0:09:35 9.0
10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:12:34 0:09:54 10.0
11 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   11.0

Sumsc2 - D2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:12:15 0:09:39 1.0
2 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:12:30 0:09:51 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 0:12:52 0:10:08 3.0
4 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:13:16 0:10:10 4.0
5 House Stuart   Pacer 1 up 125 0:13:30 0:10:48 5.0
6 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:13:57 0:10:59 6.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:14:29 0:11:24 7.0
8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:14:42 0:11:34 8.0
9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNF   11.0
9 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 DNF   11.0
9 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   11.0

Sumsc3 - D2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:12:08 0:09:33 1.0
2 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:13:05 0:10:02 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 0:12:48 0:10:05 3.0
4 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:13:17 0:10:28 4.5
4 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 0:13:40 0:10:28 4.5
6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:13:40 0:10:46 6.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:13:42 0:10:47 7.0
8 House Stuart   Pacer 1 up 125 0:13:43 0:10:58 8.0
9 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:14:27 0:11:23 9.0
10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:15:01 0:11:49 10.0
11 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   11.0

Sumsc4 - D2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:13:10 0:10:05 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:12:59 0:10:13 2.5
2 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:12:58 0:10:13 2.5
4 Grieve James   Sabre 127 0:13:34 0:10:41 4.0
5 House Stuart   Pacer 1 up 125 0:13:52 0:11:06 5.0
6 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:14:07 0:11:07 6.0
7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:14:20 0:11:17 7.0
8 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:14:33 0:11:27 8.0
9 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 0:16:01 0:12:16 9.0
10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:16:10 0:12:44 10.0
11 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   11.0

Sumsc5 - D2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:13:20 0:10:30 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 0:13:43 0:10:48 2.0
3 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:13:53 0:10:56 3.0
4 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:14:57 0:11:27 4.0
5 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:15:22 0:12:06 5.0
6 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:15:35 0:12:16 6.0
7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:15:43 0:12:23 7.0
8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:15:52 0:12:30 8.0
9 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 0:16:52 0:12:55 9.0
10 House Stuart   Pacer 1 up 125 DNF   11.0
10 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   11.0

Sumsc1 - D3 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0:06:43 0:03:57 1.0
2 Granger Tex   Optimist 170.00 0:06:53 0:04:03 2.0
3 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:07:06 0:04:11 3.0
4 Markey Cody   Optimist 170.00 0:07:25 0:04:22 4.0
5 Jones Alex   Sabot 160.5 0:07:02 0:04:23 5.0

Sumsc2 - D3 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0:06:55 0:04:04 1.0
2 Markey Cody   Optimist 170.00 0:07:25 0:04:22 2.0
3 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:07:28 0:04:24 3.0
4 Granger Tex   Optimist 170.00 0:07:32 0:04:26 4.0
5 Jones Alex   Sabot 160.5 0:07:36 0:04:44 5.0

Sumsc3 - D3 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0:06:26 0:03:47 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:06:36 0:03:53 2.0
3 Granger Tex   Optimist 170.00 0:06:52 0:04:02 3.0
4 Markey Cody   Optimist 170.00 0:07:44 0:04:33 4.0
5 Jones Alex   Sabot 160.5 0:07:32 0:04:42 5.0

Sumsc4 - D3 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0:06:27 0:03:48 1.0
2 Markey Cody   Optimist 170.00 0:07:12 0:04:14 2.0
3 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:07:29 0:04:24 4.0
3 Granger Tex   Optimist 170.00 0:07:28 0:04:24 4.0
3 Jones Alex   Sabot 160.5 0:07:03 0:04:24 4.0

Sumsc5 - D3 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 170.00 0:07:23 0:04:21 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:07:27 0:04:23 2.0
3 Markey Cody   Optimist 170.00 0:07:36 0:04:28 3.0
4 Granger Tex   Optimist 170.00 0:07:39 0:04:30 4.0
5 Jones Alex   Sabot 160.5 0:07:50 0:04:53 5.0

Sumsc1 - HD1 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Billy   Laser 4.7 125.8 0:10:50 0:08:37 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 117.8 0:10:26 0:08:51 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 112.6 0:10:06 0:08:58 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 121.5 OOD   4.0

Sumsc2 - HD1 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Billy   Laser 4.7 125.3 0:12:20 0:09:51 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 112.8 0:11:31 0:10:13 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 118.1 0:12:17 0:10:24 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 121.5 OOD   4.0

Sumsc3 - HD1 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 113.1 0:11:34 0:10:14 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.3 0:12:14 0:10:20 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 124.6 0:13:24 0:10:45 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 121.5 OOD   4.0

Sumsc4 - HD1 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.4 0:12:06 0:10:13 1.0
2 Richards Billy   Laser 4.7 124.8 0:12:53 0:10:19 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 112.9 0:11:59 0:10:37 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 121.5 OOD   4.0

Sumsc5 - HD1 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.1 0:12:55 0:10:56 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 113. 0:12:22 0:10:57 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 124.9 0:13:46 0:11:01 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 121.5 OOD   4.0

Sumsc1 - HD2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ollerenshaw David   Sabre 144.6 0:11:46 0:08:08 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 123.7 0:10:31 0:08:30 2.0
3 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:10:54 0:08:35 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 130. 0:11:12 0:08:37 4.0
5 Grieve James   Sabre 126.5 0:10:57 0:08:39 5.0
6 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.1 0:11:57 0:08:47 6.0
7 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:11:45 0:09:00 7.5
7 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 139.7 0:12:34 0:09:00 7.5
9 Tisdale Sean   125 125. 0:11:24 0:09:07 9.0
10 House Stuart   Pacer 1 up 125 0:11:56 0:09:33 10.0
11 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 0:12:30 0:09:35 11.0
12 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   12.0

Sumsc2 - HD2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 126.4 0:12:30 0:09:53 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 122.7 0:12:15 0:09:59 2.0
3 Stanger Craig   Pacer w/o spin 131.2 0:13:16 0:10:07 3.0
4 Ollerenshaw David   Sabre 142.8 0:14:29 0:10:09 4.0
5 Grieve James   Sabre 126.1 0:12:52 0:10:12 5.0
6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 140.4 0:14:42 0:10:28 6.0
7 House Stuart   Pacer 1 up 125.8 0:13:30 0:10:44 7.0
8 Brodie Peter Low Impact Sabre 129.5 0:13:57 0:10:46 8.0
9 Tisdale Sean   125 125.9 0:13:50 0:10:59 9.0
10 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.2 DNF   12.0
10 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 131.5 DNF   12.0
10 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   12.0

Sumsc3 - HD2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 122.2 0:12:08 0:09:56 1.0
2 Stanger Craig   Pacer w/o spin 131.2 0:13:05 0:09:58 2.0
3 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.2 0:13:40 0:10:02 3.0
4 Ollerenshaw David   Sabre 142.9 0:14:27 0:10:07 4.0
5 Grieve James   Sabre 126.3 0:12:48 0:10:08 5.0
6 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 131.6 0:13:40 0:10:23 6.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 129.9 0:13:42 0:10:33 7.0
8 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 125.6 0:13:17 0:10:35 8.0
9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 141.2 0:15:01 0:10:38 9.0
10 House Stuart   Pacer 1 up 126.2 0:13:43 0:10:52 10.0
11 Tisdale Sean   125 126.5 0:14:07 0:11:10 11.0
12 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   12.0

Sumsc4 - HD2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.1 0:13:10 0:10:07 1.0
2 Ollerenshaw David   Sabre 142.3 0:14:33 0:10:13 2.0
3 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 126.2 0:12:58 0:10:16 3.0
4 Groves Mike Southern Blast Sabre 135.3 0:14:20 0:10:36 4.0
5 Ladewig John Phantasos Sabre 121. 0:12:59 0:10:44 5.0
6 Grieve James   Sabre 125.8 0:13:34 0:10:47 6.0
7 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.4 0:14:07 0:10:50 7.0
8 House Stuart   Pacer 1 up 126.7 0:13:52 0:10:57 8.0
9 Tisdale Sean   125 127.1 0:14:25 0:11:21 9.0
10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 142. 0:16:10 0:11:23 10.0
11 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 131.8 0:16:01 0:12:09 11.0
12 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   12.0

Sumsc5 - HD2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 124.8 0:13:20 0:10:41 1.0
2 Grieve James   Sabre 126.1 0:13:43 0:10:53 2.0
3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 143.5 0:15:52 0:11:03 3.0
4 Ollerenshaw David   Sabre 140.5 0:15:35 0:11:05 4.0
5 Ladewig John Phantasos Sabre 121.3 0:13:53 0:11:27 5.0
6 Groves Mike Southern Blast Sabre 135.1 0:15:43 0:11:38 6.0
7 Stanger Craig   Pacer w/o spin 128. 0:14:57 0:11:41 7.0
8 Brodie Peter Low Impact Sabre 130.8 0:15:22 0:11:45 8.0
9 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 133. 0:16:52 0:12:41 9.0
10 Tisdale Sean   125 128.3 0:16:27 0:12:49 10.0
11 House Stuart   Pacer 1 up 127.3 DNF   12.0
11 Saunders Gard Storm Sabre 135. RSC   12.0

Sumsc1 - HD3 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Johnson Baden   Optimist 172.6 0:07:06 0:04:07 1.5
1 Granger Tex   Optimist 167. 0:06:53 0:04:07 1.5
3 House Riley   Optimist 160. 0:06:43 0:04:12 3.0
4 Markey Cody   Optimist 174.7 0:07:25 0:04:15 4.0
5 Jones Alex   Sabot 163.3 0:07:02 0:04:18 5.0

Sumsc2 - HD3 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 175.3 0:07:25 0:04:14 1.0
2 House Riley   Optimist 160.2 0:06:55 0:04:19 2.0
3 Johnson Baden   Optimist 172.1 0:07:28 0:04:20 3.0
4 Granger Tex   Optimist 166.5 0:07:32 0:04:31 4.0
5 Jones Alex   Sabot 163.8 0:07:36 0:04:38 5.0

Sumsc3 - HD3 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Johnson Baden   Optimist 172. 0:06:36 0:03:50 1.0
2 House Riley   Optimist 159.9 0:06:26 0:04:01 2.0
3 Granger Tex   Optimist 167.4 0:06:52 0:04:06 3.0
4 Markey Cody   Optimist 174. 0:07:44 0:04:27 4.0
5 Jones Alex   Sabot 164.4 0:07:32 0:04:35 5.0

Sumsc4 - HD3 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 House Riley   Optimist 159.3 0:06:27 0:04:03 1.0
2 Markey Cody   Optimist 176.2 0:07:12 0:04:05 2.0
3 Jones Alex   Sabot 165.7 0:07:03 0:04:15 3.0
4 Johnson Baden   Optimist 168.9 0:07:29 0:04:26 4.0
5 Granger Tex   Optimist 167.7 0:07:28 0:04:27 5.0

Sumsc5 - HD3 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 175.5 0:07:36 0:04:20 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 169.4 0:07:27 0:04:24 2.0
3 Granger Tex   Optimist 168.4 0:07:39 0:04:33 3.0
4 House Riley   Optimist 158.3 0:07:23 0:04:40 4.0
5 Jones Alex   Sabot 166.3 0:07:50 0:04:43 5.0

Sumsc1 - comb D1&D2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:10:31 0:08:17 1.0
2 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:10:54 0:08:35 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 0:10:57 0:08:37 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:10:50 0:08:40 4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:10:26 0:08:48 5.0
6 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:11:12 0:08:49 6.0
7 Simons Brent Smokin Laser 114 0:10:06 0:08:52 7.0
8 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:11:45 0:09:00 8.0
9 Tisdale Sean   125 125.00 0:11:24 0:09:07 9.0
10 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:11:46 0:09:16 10.0
11 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:11:57 0:09:25 11.0
12 House Stuart   Pacer 1 up 125 0:11:56 0:09:33 12.0
13 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 0:12:30 0:09:35 13.0
14 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:12:34 0:09:54 14.0
15 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   15.0
15 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 OOD   15.0

Sumsc2 - comb D1&D2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:12:15 0:09:39 1.0
2 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:12:30 0:09:51 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:12:20 0:09:52 3.0
4 Simons Brent Smokin Laser 114 0:11:31 0:10:06 4.0
5 Grieve James   Sabre 127 0:12:52 0:10:08 5.0
6 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:13:16 0:10:10 6.0
7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:12:17 0:10:22 7.0
8 House Stuart   Pacer 1 up 125 0:13:30 0:10:48 8.0
9 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:13:57 0:10:59 9.0
10 Tisdale Sean   125 125.00 0:13:50 0:11:04 10.0
11 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:14:29 0:11:24 11.0
12 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:14:42 0:11:34 12.0
13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNF   15.0
13 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 DNF   15.0
13 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   15.0
13 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 OOD   15.0

Sumsc3 - comb D1&D2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:12:08 0:09:33 1.0
2 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:13:05 0:10:02 2.0
3 Grieve James   Sabre 127 0:12:48 0:10:05 3.0
4 Simons Brent Smokin Laser 114 0:11:34 0:10:09 4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:12:14 0:10:19 5.0
6 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:13:17 0:10:28 6.5
6 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 0:13:40 0:10:28 6.5
8 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:24 0:10:43 8.0
9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:13:40 0:10:46 9.0
10 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:13:42 0:10:47 10.0
11 House Stuart   Pacer 1 up 125 0:13:43 0:10:58 11.0
12 Tisdale Sean   125 125.00 0:14:07 0:11:18 12.0
13 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:14:27 0:11:23 13.0
14 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:15:01 0:11:49 14.0
15 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   15.0
15 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 OOD   15.0

Sumsc4 - comb D1&D2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:13:10 0:10:05 1.0
2 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:12:59 0:10:13 3.0
2 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:12:58 0:10:13 3.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:12:06 0:10:13 3.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:12:53 0:10:18 5.0
6 Simons Brent Smokin Laser 114 0:11:59 0:10:31 6.0
7 Grieve James   Sabre 127 0:13:34 0:10:41 7.0
8 House Stuart   Pacer 1 up 125 0:13:52 0:11:06 8.0
9 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:14:07 0:11:07 9.0
10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:14:20 0:11:17 10.0
11 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:14:33 0:11:27 11.0
12 Tisdale Sean   125 125.00 0:14:25 0:11:32 12.0
13 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 0:16:01 0:12:16 13.0
14 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:16:10 0:12:44 14.0
15 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   15.0
15 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 OOD   15.0

Sumsc5 - comb D1&D2 Fleet - 20/01/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:13:20 0:10:30 1.0
2 Grieve James   Sabre 127 0:13:43 0:10:48 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:12:22 0:10:51 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:12:55 0:10:54 4.0
5 Ladewig John Phantasos Sabre 127 0:13:53 0:10:56 5.0
6 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:46 0:11:01 6.0
7 Stanger Craig   Pacer w/o spin 130.5 0:14:57 0:11:27 7.0
8 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:15:22 0:12:06 8.0
9 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:15:35 0:12:16 9.0
10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:15:43 0:12:23 10.0
11 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:15:52 0:12:30 11.0
12 Kaplan Simon   Pacer w/o spin 130.5 0:16:52 0:12:55 12.0
13 Tisdale Sean   125 125.00 0:16:27 0:13:10 13.0
14 House Stuart   Pacer 1 up 125 DNF   15.0
14 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   15.0
14 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 OOD   15.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com