event burgee venue burgee

18-19 Sum long course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 12:45 on March 18, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SumLc7 - D1 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:39:53 0:34:59 1.0
2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0:41:48 0:35:16 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:42:23 0:35:46 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0:42:48 0:36:07 4.0
5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:43:05 0:36:21 5.0
6 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   6.0

SumLc8 - D1 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:40:42 0:35:42 1.0
2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:42:36 0:35:57 2.0
3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:42:58 0:36:16 3.0
4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0:43:06 0:36:22 4.0
5 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0:47:20 0:39:57 5.0
6 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   6.0

SumLc7 - D2 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:50:24 0:39:41 1.0
2 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:51:04 0:40:13 2.0
3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:53:23 0:42:02 3.0
4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:56:52 0:44:47 4.0
5 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:57:36 0:45:21 5.0
6 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   6.0
6 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 OOD   6.0

SumLc8 - D2 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:41:12 0:32:26 1.0
2 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:53:43 0:42:18 2.0
3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:54:29 0:42:54 3.0
4 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:54:49 0:43:10 4.0
5 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:56:52 0:44:47 5.0
6 Saunders Gard Storm Sabre 127 RSC   6.0
6 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 OOD   6.0

SumLc7 - D3 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170.00 0:37:49 0:22:15 1.0
2 Klatsmonyi Marcel   Pacer w/o spin 130.5 0:29:22 0:22:30 2.0
3 House Riley   Laser 4.7 125 0:29:27 0:23:34 3.5
3 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:29:28 0:23:34 3.5
5 Novelle Cody   Sabre 127 0:31:09 0:24:32 5.0
6 Granger Tex   Optimist 170.00 0:47:18 0:27:49 6.0
7 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:47:40 0:28:02 7.0

SumLc8 - D3 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170.00 0:27:00 0:15:53 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:29:11 0:17:10 2.0
3 House Riley   Laser 4.7 125 0:23:04 0:18:27 3.5
3 Klatsmonyi Marcel   Pacer w/o spin 130.5 0:24:04 0:18:27 3.5
5 Granger Tex   Optimist 170.00 0:31:25 0:18:29 5.0
6 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:23:49 0:19:03 6.0
7 Novelle Cody   Sabre 127 0:26:57 0:21:13 7.0

SumLc7 - HD1 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 115.1 0:39:53 0:34:39 1.0
2 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 122.2 0:42:48 0:35:01 2.0
3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 117.6 0:41:48 0:35:33 3.0
4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.8 0:42:23 0:35:41 4.0
5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 120.5 0:43:05 0:35:45 5.0
6 House Stuart & Riley   Tasar 115.1 RSC   6.0

SumLc8 - HD1 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114.9 0:40:42 0:35:25 1.0
2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 120.8 0:42:58 0:35:34 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 119.1 0:42:36 0:35:46 3.0
4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 117.9 0:43:06 0:36:33 4.0
5 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 122. 0:47:20 0:38:48 5.0
6 House Stuart & Riley   Tasar 115.1 RSC   6.0

SumLc7 - HD2 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ollerenshaw David   Sabre 145.1 0:51:04 0:35:12 1.0
2 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 139.7 0:53:23 0:38:13 2.0
3 Markey Bruce Storm Sabre 141.8 0:57:36 0:40:37 3.0
4 Ladewig John Resurgam Sabre 122.1 0:50:24 0:41:17 4.0
5 Groves Mike Southern Blast Sabre 133.7 0:56:52 0:42:32 5.0
6 Tisdale Sean   125 125. 0:58:09 0:46:31 6.0
7 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 129.5 OOD   7.0
7 Saunders Gard . . 135. RSC   7.0

SumLc8 - HD2 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 123. 0:41:12 0:33:30 1.0
2 Ollerenshaw David   Sabre 142.6 0:54:49 0:38:26 2.0
3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 137.8 0:53:43 0:38:59 3.0
4 Markey Bruce Storm Sabre 142.5 0:56:52 0:39:54 4.0
5 Groves Mike Southern Blast Sabre 135.3 0:54:29 0:40:16 5.0
6 Tisdale Sean   125 126.9 0:56:36 0:44:36 6.0
7 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 129.5 OOD   7.0
7 Saunders Gard . . 135. RSC   7.0

SumLc7 - HD3 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 178.6 0:37:49 0:21:10 1.0
2 Novelle Cody   Sabre 140.1 0:31:09 0:22:14 2.0
3 Klatsmonyi Marcel   Pacer w/o spin 130.5 0:29:22 0:22:30 3.0
4 Jones Alex   Laser 4.7 127.4 0:29:28 0:23:08 4.0
5 House Riley   Laser 4.7 120.6 0:29:27 0:24:25 5.0
6 Johnson Baden   Optimist 176.1 0:47:40 0:27:04 6.0
7 Granger Tex   Optimist 169.5 0:47:18 0:27:54 7.0

SumLc8 - HD3 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 174.2 0:27:00 0:15:30 1.0
2 Johnson Baden   Optimist 177.3 0:29:11 0:16:28 2.0
3 Granger Tex   Optimist 171. 0:31:25 0:18:22 3.0
4 Klatsmonyi Marcel   Pacer w/o spin 129.8 0:24:04 0:18:32 4.0
5 Jones Alex   Laser 4.7 127.4 0:23:49 0:18:42 5.0
6 House Riley   Laser 4.7 121.6 0:23:04 0:18:58 6.0
7 Novelle Cody   Sabre 138.7 0:26:57 0:19:26 7.0

SumLc7 - comb D1&D2 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:39:53 0:34:59 1.0
2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0:41:48 0:35:16 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:42:23 0:35:46 3.0
4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0:42:48 0:36:07 4.0
5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:43:05 0:36:21 5.0
6 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:50:24 0:39:41 6.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:51:04 0:40:13 7.0
8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:53:23 0:42:02 8.0
9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:56:52 0:44:47 9.0
10 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:57:36 0:45:21 10.0
11 Tisdale Sean   125 125 0:58:09 0:46:31 11.0
12 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   12.0
12 Saunders Gard       RSC   12.0
12 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 OOD   12.0

SumLc8 - comb D1&D2 Fleet - 17/03/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:41:12 0:32:26 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 114 0:40:42 0:35:42 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:42:36 0:35:57 3.0
4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0:42:58 0:36:16 4.0
5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0:43:06 0:36:22 5.0
6 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0:47:20 0:39:57 6.0
7 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:53:43 0:42:18 7.0
8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:54:29 0:42:54 8.0
9 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:54:49 0:43:10 9.0
10 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:56:52 0:44:47 10.0
11 Tisdale Sean   125 125 0:56:36 0:45:17 11.0
12 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   12.0
12 Saunders Gard       RSC   12.0
12 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.5 OOD   12.0

Scoring codes used

CodeDescription
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com