event burgee venue burgee

18-19 Sum long course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 11:36 on April 1, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SumLc9 - D1 Fleet - 31/03/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:17:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:27:45 0:23:25 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:28:15 0:23:50 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:28:53 0:24:22 3.0
4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0:28:54 0:24:23 4.0
5 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0:29:23 0:24:48 5.0
6 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:31:23 0:25:06 6.0
7 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:31:31 0:25:13 7.0
8 Simons Brent Smokin Laser 114 0:29:35 0:25:57 8.0
9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:33:03 0:26:26 9.0

SumSc10 - D1 Fleet - 31/03/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:11:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:31:06 0:24:53 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:29:56 0:25:16 2.0
3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:30:43 0:25:55 3.0
4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0:30:47 0:25:59 4.0
5 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0:31:01 0:26:10 5.0
6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:33:07 0:27:57 6.0
7 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:34:57 0:27:58 7.0
8 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:36:17 0:29:02 8.0

SumLc9 - D2 Fleet - 31/03/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:22:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:32:15 0:25:24 1.0
2 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:32:22 0:25:29 2.0
3 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:32:37 0:25:41 3.0
4 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:32:20 0:25:52 4.0
5 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 RET   8.0
5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNF   8.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 RET   8.0

SumSc10 - D2 Fleet - 31/03/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:16:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:32:59 0:25:58 1.0
2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:33:28 0:26:21 2.0
3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:33:45 0:26:34 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:36:19 0:28:36 4.0
5 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:35:59 0:28:47 5.0
6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:39:31 0:31:07 6.0
7 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:43:11 0:34:00 7.0
8 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:43:15 0:34:03 8.0

SumLc9 - D3 Fleet - 31/03/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:22:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170.00 0:24:02 0:14:08 1.0
2 Novelle Cody   Sabre 127 0:23:30 0:18:30 2.0
3 Johnson Baden   Optimist 170.00 DNF   4.0

SumSc10 - D3 Fleet - 31/03/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:16:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Johnson Baden   Optimist 170.00 0:25:20 0:14:54 1.0
2 Markey Cody   Optimist 170.00 0:25:29 0:14:59 2.0
3 Novelle Cody   Sabre 127 0:21:01 0:16:33 3.0

SumLc9 - HD1 Fleet - 31/03/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:17:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.3 0:28:15 0:23:53 1.0
2 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 122.5 0:29:23 0:23:59 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 119. 0:28:53 0:24:16 3.0
4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.3 0:28:54 0:24:26 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 125.8 0:31:31 0:25:03 5.0
6 Krempin David   Laser Radial 110.7 0:27:45 0:25:04 6.0
7 Kelly Tanya   Laser 4.7 122.2 0:31:23 0:25:41 7.0
8 Simons Brent Smokin Laser 114.5 0:29:35 0:25:50 8.0
9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 124.2 0:33:03 0:26:37 9.0

SumSc10 - HD1 Fleet - 31/03/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:11:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Kelly Tanya   Laser 4.7 122.4 0:31:06 0:25:25 1.0
2 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 120.9 0:31:01 0:25:39 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 116.6 0:29:56 0:25:40 3.0
4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 117.4 0:30:47 0:26:13 4.0
5 Krempin David   Laser Radial 110.5 0:30:43 0:27:48 5.0
6 Richards Billy   Laser 4.7 125.5 0:34:57 0:27:51 6.0
7 Hagan Rob Haywire Laser Radial 117.8 0:33:07 0:28:07 7.0
8 Hattrick Matthew   Laser 4.7 124.3 0:36:17 0:29:11 8.0

SumLc9 - HD2 Fleet - 31/03/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:22:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Bruce Storm Sabre 143.2 0:32:22 0:22:36 1.0
2 Ollerenshaw David   Sabre 142.1 0:32:37 0:22:57 2.0
3 Jones Alex   Laser 4.7 128.4 0:32:20 0:25:11 3.0
4 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 124.2 0:32:15 0:25:58 4.0
5 Brodie Peter Low Impact Sabre 133.5 RET   8.0
5 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.2 DNF   8.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 126.6 RET   8.0

SumSc10 - HD2 Fleet - 31/03/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:16:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.2 0:33:45 0:24:47 1.0
2 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 125.6 0:32:59 0:26:16 2.0
3 Scofield Ilan Soriaya Sabre 126.6 0:33:28 0:26:26 3.0
4 Brodie Peter Low Impact Sabre 133.5 0:36:19 0:27:12 4.0
5 Jones Alex   Laser 4.7 130.4 0:35:59 0:27:36 5.0
6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 137.7 0:39:31 0:28:42 6.0
7 Markey Bruce Storm Sabre 142.3 0:43:15 0:30:24 7.0
8 Ollerenshaw David   Sabre 141.8 0:43:11 0:30:27 8.0

SumLc9 - HD3 Fleet - 31/03/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:22:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170.9 0:24:02 0:14:04 1.0
2 Novelle Cody   Sabre 140.4 0:23:30 0:16:44 2.0
3 Johnson Baden   Optimist 171.9 DNF   4.0

SumSc10 - HD3 Fleet - 31/03/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:16:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Johnson Baden   Optimist 171.8 0:25:20 0:14:45 1.0
2 Markey Cody   Optimist 170.9 0:25:29 0:14:55 2.0
3 Novelle Cody   Sabre 140.4 0:21:01 0:14:58 3.0

SumLc9 - comb D1&D2 Fleet - 31/03/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:17:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:22:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:27:45 0:23:25 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:28:15 0:23:50 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:28:53 0:24:22 3.0
4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0:28:54 0:24:23 4.0
5 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0:29:23 0:24:48 5.0
6 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:31:23 0:25:06 6.0
7 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:31:31 0:25:13 7.0
8 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:32:15 0:25:24 8.0
9 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:32:22 0:25:29 9.0
10 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:32:37 0:25:41 10.0
11 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:32:20 0:25:52 11.0
12 Simons Brent Smokin Laser 114 0:29:35 0:25:57 12.0
13 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:33:03 0:26:26 13.0
14 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 RET   17.0
14 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNF   17.0
14 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 RET   17.0

SumSc10 - comb D1&D2 Fleet - 31/03/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:11:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:16:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:31:06 0:24:53 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:29:56 0:25:16 2.0
3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:30:43 0:25:55 3.0
4 Ward Matt Its an Ilusion Sabre 127 0:32:59 0:25:58 4.0
5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0:30:47 0:25:59 5.0
6 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0:31:01 0:26:10 6.0
7 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:33:28 0:26:21 7.0
8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:33:45 0:26:34 8.0
9 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:33:07 0:27:57 9.0
10 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:34:57 0:27:58 10.0
11 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0:36:19 0:28:36 11.0
12 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:35:59 0:28:47 12.0
13 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0:36:17 0:29:02 13.0
14 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:39:31 0:31:07 14.0
15 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:43:11 0:34:00 15.0
16 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:43:15 0:34:03 16.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
RETRetired



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com