event burgee venue burgee

18-19 Sum short course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 18:17 on April 8, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SumSc26 - D1 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:07:33 0:06:22 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:07:35 0:06:24 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:07:41 0:06:44 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:08:33 0:06:50 4.0
5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:08:15 0:06:58 5.0
6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:08:23 0:07:04 6.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 OOD   6.2
8 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:08:55 0:07:08 7.0

SumSc27 - D1 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:09:31 0:08:02 1.0
2 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:10:22 0:08:18 2.5
2 Simons Brent Smokin Laser 114 0:09:28 0:08:18 2.5
4 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:09:54 0:08:21 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:10:37 0:08:30 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:10:49 0:09:08 6.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 OOD   6.2
8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNF   8.0

SumSc28 - D1 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:11:06 0:09:22 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:11:42 0:09:52 2.0
3 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:12:22 0:09:54 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:12:31 0:10:01 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:11:55 0:10:03 5.0
6 Simons Brent Smokin Laser 114 0:11:40 0:10:14 6.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 OOD   6.2
8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:12:27 0:10:30 7.0

SumSc29 - D1 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:11:38 0:10:12 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:12:12 0:10:18 2.0
3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:12:20 0:10:24 3.0
4 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:13:22 0:10:42 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:12:44 0:10:45 5.0
6 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:34 0:10:51 6.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 OOD   6.2
8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:12:54 0:10:53 7.0

SumSc30 - D1 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:08:16 0:06:59 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 114 0:08:25 0:07:23 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:08:52 0:07:29 3.0
4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:08:55 0:07:31 4.0
5 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:09:38 0:07:42 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:09:37 0:08:07 6.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 OOD   6.2
8 Richards Billy   Laser 4.7 125 OCS   8.0

SumSc26 - D2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:11:39 0:09:10 1.0
2 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:11:47 0:09:17 2.0
3 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:12:51 0:10:07 3.0
4 Taylor Kim   Sabre 127 0:12:55 0:10:10 4.0
5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:13:30 0:10:38 5.0
6 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127 0:13:38 0:10:44 6.0
7 Kaplan Simon   Sabre 127 0:14:03 0:11:04 7.0
8 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:15:22 0:12:06 8.0
9 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DSQ   10.0
9 Saunders Gard       RSC   10.0

SumSc27 - D2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:11:31 0:09:04 1.0
2 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:11:32 0:09:05 2.0
3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:11:41 0:09:12 3.0
4 Kaplan Simon   Sabre 127 0:11:46 0:09:16 4.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:13:06 0:10:19 5.0
6 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127 0:13:33 0:10:40 6.0
7 Taylor Kim   Sabre 127 0:13:34 0:10:41 7.0
8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:14:07 0:11:07 8.0
9 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DSQ   10.0
9 Saunders Gard       RSC   10.0

SumSc28 - D2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:12:06 0:09:32 1.5
1 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:12:26 0:09:32 1.5
3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:12:44 0:10:02 3.0
4 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:12:56 0:10:11 4.0
5 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:13:06 0:10:19 5.0
6 Kaplan Simon   Sabre 127 0:13:24 0:10:33 6.0
7 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127 0:13:30 0:10:38 7.0
8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:13:43 0:10:48 8.0
9 Taylor Kim   Sabre 127 0:14:17 0:11:15 9.0
10 Saunders Gard       RSC   10.0

SumSc29 - D2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:11:34 0:09:06 1.0
2 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:12:26 0:09:32 2.0
3 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127 0:12:35 0:09:54 3.0
4 Taylor Kim   Sabre 127 0:13:25 0:10:34 4.0
5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:13:45 0:10:50 5.0
6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:14:25 0:11:21 6.0
7 Kaplan Simon   Sabre 127 0:14:47 0:11:38 7.0
8 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:14:54 0:11:44 8.0
9 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:16:08 0:12:42 9.0
10 Saunders Gard       RSC   10.0

SumSc30 - D2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:09:22 0:07:23 1.0
2 Taylor Kim   Sabre 127 0:10:16 0:08:05 2.0
3 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:10:33 0:08:18 3.0
4 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:10:36 0:08:21 4.0
5 Kaplan Simon   Sabre 127 0:10:51 0:08:33 5.0
6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:11:00 0:08:40 6.0
7 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:11:02 0:08:41 7.0
8 Saunders Gard       RSC   10.0
9 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127 DNS   11.0
9 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DNS   11.0

SumSc26 - D3 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:06:44 0:05:23 1.0
2 Markey Cody   Optimist 170.00 0:09:52 0:05:48 2.0
3 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0:07:25 0:05:56 3.0

SumSc27 - D3 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:11:00 0:08:48 1.0
2 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0:11:08 0:08:54 2.0
3 Markey Cody   Optimist 170.00 0:11:09 0:13:07 3.0

SumSc28 - D3 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170.00 0:08:00 0:09:25 1.0
2 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:12:43 0:10:10 2.0
3 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0:13:28 0:10:46 3.0

SumSc29 - D3 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170.00 0:07:57 0:09:21 1.0
2 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:13:19 0:10:39 2.0
3 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0:13:24 0:10:43 3.0

SumSc30 - D3 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:11:04 0:08:51 1.0
2 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0:11:13 0:08:58 2.0
3 Markey Cody   Optimist 170.00 0:07:51 0:09:14 3.0

SumSc26 - HD1 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 123.5 0:07:33 0:06:07 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 115.6 0:07:41 0:06:39 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 127.4 0:08:33 0:06:43 3.0
4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.4 0:08:23 0:06:51 4.0
5 Krempin David   Laser Radial 110.3 0:07:35 0:06:53 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 119.2 0:08:15 0:06:55 6.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 128. OOD   6.2
8 Kelly Tanya   Laser 4.7 121.7 0:08:55 0:07:20 7.0

SumSc27 - HD1 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 120.2 0:09:31 0:07:55 1.0
2 Simons Brent Smokin Laser 113.6 0:09:28 0:08:20 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 125.5 0:10:37 0:08:28 3.0
4 Kelly Tanya   Laser 4.7 121. 0:10:22 0:08:34 4.0
5 Krempin David   Laser Radial 109.2 0:09:54 0:09:04 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.2 0:10:49 0:09:09 6.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 128. OOD   6.2
8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 121.2 DNF   8.0

SumSc28 - HD1 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 119.5 0:11:42 0:09:47 1.0
2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 121.2 0:11:55 0:09:50 2.0
3 Richards Billy   Laser 4.7 126.4 0:12:31 0:09:54 3.0
4 Krempin David   Laser Radial 110.4 0:11:06 0:10:03 4.0
5 Kelly Tanya   Laser 4.7 122.1 0:12:22 0:10:08 5.0
6 Simons Brent Smokin Laser 113.9 0:11:40 0:10:15 6.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 128. OOD   6.2
8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 119.6 0:12:27 0:10:25 7.0

SumSc29 - HD1 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Simons Brent Smokin Laser 113.8 0:11:38 0:10:13 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.2 0:12:12 0:10:19 2.0
3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120.1 0:12:44 0:10:36 3.0
4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 119.4 0:12:54 0:10:48 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 125.5 0:13:34 0:10:49 5.0
6 Kelly Tanya   Laser 4.7 121.8 0:13:22 0:10:58 6.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 128. OOD   6.2
8 Krempin David   Laser Radial 110. 0:12:20 0:11:13 7.0

SumSc30 - HD1 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 119.9 0:08:55 0:07:26 1.5
1 Simons Brent Smokin Laser 113.2 0:08:25 0:07:26 1.5
3 Krempin David   Laser Radial 110.6 0:08:16 0:07:28 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 117.1 0:08:52 0:07:34 4.0
5 Kelly Tanya   Laser 4.7 122.5 0:09:38 0:07:52 5.0
6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 119.7 0:09:37 0:08:02 6.0
7 Hattrick Matthew   Laser 4.7 128. OOD   6.2
8 Richards Billy   Laser 4.7 125.9 OCS   8.0

SumSc26 - HD2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ollerenshaw David   Sabre 139.3 0:11:47 0:08:28 1.0
2 Groves Mike Southern Blast Sabre 135.9 0:11:39 0:08:34 2.0
3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 146.9 0:13:30 0:09:11 3.0
4 Kaplan Simon   Sabre 148.6 0:14:03 0:09:27 4.0
5 Taylor Kim   Sabre 127.1 0:12:55 0:10:10 5.0
6 Markey Bruce Storm Sabre 147.1 0:15:22 0:10:27 6.0
7 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130. 0:13:38 0:10:29 7.0
8 Ladewig John Resurgam Sabre 121.6 0:12:51 0:10:34 8.0
9 Noble Neil   Pacer w/o spin 136.2 DSQ   10.0
9 Saunders Gard     135. RSC   10.0

SumSc27 - HD2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Bruce Storm Sabre 146. 0:11:32 0:07:54 1.0
2 Kaplan Simon   Sabre 144.8 0:11:46 0:08:08 2.0
3 Groves Mike Southern Blast Sabre 128.4 0:11:41 0:09:06 3.0
4 Ladewig John Resurgam Sabre 120.2 0:11:31 0:09:35 4.0
5 Ollerenshaw David   Sabre 134. 0:13:06 0:09:47 5.0
6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 141.9 0:14:07 0:09:57 6.0
7 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 129.2 0:13:33 0:10:29 7.0
8 Taylor Kim   Sabre 125.6 0:13:34 0:10:48 8.0
9 Noble Neil   Pacer w/o spin 136.2 DSQ   10.0
9 Saunders Gard     135. RSC   10.0

SumSc28 - HD2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Noble Neil   Pacer w/o spin 136.2 0:12:26 0:09:08 1.0
2 Markey Bruce Storm Sabre 142.7 0:13:06 0:09:11 2.0
3 Ollerenshaw David   Sabre 135.5 0:12:56 0:09:33 3.5
3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 143.7 0:13:43 0:09:33 3.5
5 Kaplan Simon   Sabre 138.7 0:13:24 0:09:40 5.0
6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127.6 0:12:44 0:09:59 6.0
7 Ladewig John Resurgam Sabre 121.1 0:12:06 0:10:00 7.0
8 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 131.9 0:13:30 0:10:14 8.0
9 Taylor Kim   Sabre 127.6 0:14:17 0:11:12 9.0
10 Saunders Gard     135. RSC   10.0

SumSc29 - HD2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Noble Neil   Pacer w/o spin 133.7 0:12:26 0:09:18 1.0
2 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 132.9 0:12:35 0:09:28 2.0
3 Ladewig John Resurgam Sabre 121.5 0:11:34 0:09:31 3.0
4 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 143. 0:14:25 0:10:05 4.0
5 Taylor Kim   Sabre 128.6 0:13:25 0:10:26 5.0
6 Markey Bruce Storm Sabre 140.3 0:14:54 0:10:37 6.0
7 Kaplan Simon   Sabre 138.5 0:14:47 0:10:40 7.0
8 Groves Mike Southern Blast Sabre 128. 0:13:45 0:10:45 8.0
9 Ollerenshaw David   Sabre 134.8 0:16:08 0:11:58 9.0
10 Saunders Gard     135. RSC   10.0

SumSc30 - HD2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 143.4 0:10:36 0:07:24 1.0
2 Ollerenshaw David   Sabre 136.6 0:10:33 0:07:43 2.0
3 Kaplan Simon   Sabre 140. 0:10:51 0:07:45 3.0
4 Markey Bruce Storm Sabre 141.7 0:11:02 0:07:47 4.0
5 Ladewig John Resurgam Sabre 119.7 0:09:22 0:07:50 5.0
6 Taylor Kim   Sabre 129.5 0:10:16 0:07:56 6.0
7 Groves Mike Southern Blast Sabre 129.6 0:11:00 0:08:29 7.0
8 Saunders Gard     135. RSC   10.0
9 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 130.8 DNS   11.0
9 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.8 DNS   11.0

SumSc26 - HD3 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Laser 4.7 129.9 0:06:44 0:05:11 1.0
2 Markey Cody   Optimist 166.8 0:09:52 0:05:55 2.0
3 Johnson Baden   Laser 4.7 125. 0:07:25 0:05:56 3.0

SumSc27 - HD3 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Laser 4.7 127.7 0:11:00 0:08:37 1.0
2 Johnson Baden   Laser 4.7 127.1 0:11:08 0:08:46 2.0
3 Markey Cody   Optimist 169.4 0:11:09 0:13:10 3.0

SumSc28 - HD3 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 172.1 0:08:00 0:09:18 1.0
2 Jones Alex   Laser 4.7 126.7 0:12:43 0:10:02 2.0
3 Johnson Baden   Laser 4.7 126.6 0:13:28 0:10:38 3.0

SumSc29 - HD3 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 169.9 0:07:57 0:09:22 1.0
2 Jones Alex   Laser 4.7 127.4 0:13:19 0:10:27 2.0
3 Johnson Baden   Laser 4.7 127.2 0:13:24 0:10:32 3.0

SumSc30 - HD3 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Jones Alex   Laser 4.7 128.4 0:11:04 0:08:37 1.0
2 Johnson Baden   Laser 4.7 128.3 0:11:13 0:08:45 2.0
3 Markey Cody   Optimist 166.1 0:07:51 0:09:27 3.0

SumSc26 - comb D1&D2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:07:33 0:06:22 1.0
2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:07:35 0:06:24 2.0
3 Simons Brent Smokin Laser 114 0:07:41 0:06:44 3.0
4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:08:33 0:06:50 4.0
5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:08:15 0:06:58 5.0
6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:08:23 0:07:04 6.0
7 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:08:55 0:07:08 7.0
8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:11:39 0:09:10 8.0
9 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:11:47 0:09:17 9.0
10 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:12:51 0:10:07 10.0
11 Taylor Kim   Sabre 127 0:12:55 0:10:10 11.0
12 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 OOD   11.2
13 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:13:30 0:10:38 12.0
14 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127 0:13:38 0:10:44 13.0
15 Kaplan Simon   Sabre 127 0:14:03 0:11:04 14.0
16 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:15:22 0:12:06 15.0
17 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DSQ   17.0
17 Saunders Gard       RSC   17.0

SumSc27 - comb D1&D2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:09:31 0:08:02 1.0
2 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:10:22 0:08:18 2.5
2 Simons Brent Smokin Laser 114 0:09:28 0:08:18 2.5
4 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:09:54 0:08:21 4.0
5 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:10:37 0:08:30 5.0
6 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:11:31 0:09:04 6.0
7 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:11:32 0:09:05 7.0
8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:10:49 0:09:08 8.0
9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:11:41 0:09:12 9.0
10 Kaplan Simon   Sabre 127 0:11:46 0:09:16 10.0
11 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:13:06 0:10:19 11.0
12 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 OOD   11.2
13 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127 0:13:33 0:10:40 12.0
14 Taylor Kim   Sabre 127 0:13:34 0:10:41 13.0
15 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:14:07 0:11:07 14.0
16 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNF   17.0
16 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DSQ   17.0
16 Saunders Gard       RSC   17.0

SumSc28 - comb D1&D2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:11:06 0:09:22 1.0
2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:12:06 0:09:32 2.5
2 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:12:26 0:09:32 2.5
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:11:42 0:09:52 4.0
5 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:12:22 0:09:54 5.0
6 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:12:31 0:10:01 6.0
7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:12:44 0:10:02 7.0
8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:11:55 0:10:03 8.0
9 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:12:56 0:10:11 9.0
10 Simons Brent Smokin Laser 114 0:11:40 0:10:14 10.0
11 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:13:06 0:10:19 11.0
12 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 OOD   11.2
13 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:12:27 0:10:30 12.0
14 Kaplan Simon   Sabre 127 0:13:24 0:10:33 13.0
15 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127 0:13:30 0:10:38 14.0
16 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:13:43 0:10:48 15.0
17 Taylor Kim   Sabre 127 0:14:17 0:11:15 16.0
18 Saunders Gard       RSC   17.0

SumSc29 - comb D1&D2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:11:34 0:09:06 1.0
2 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 0:12:26 0:09:32 2.0
3 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127 0:12:35 0:09:54 3.0
4 Simons Brent Smokin Laser 114 0:11:38 0:10:12 4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:12:12 0:10:18 5.0
6 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:12:20 0:10:24 6.0
7 Taylor Kim   Sabre 127 0:13:25 0:10:34 7.0
8 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:13:22 0:10:42 8.0
9 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:12:44 0:10:45 9.0
10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:13:45 0:10:50 10.0
11 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:13:34 0:10:51 11.0
12 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 OOD   11.2
13 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:12:54 0:10:53 12.0
14 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:14:25 0:11:21 13.0
15 Kaplan Simon   Sabre 127 0:14:47 0:11:38 14.0
16 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:14:54 0:11:44 15.0
17 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:16:08 0:12:42 16.0
18 Saunders Gard       RSC   17.0

SumSc30 - comb D1&D2 Fleet - 07/04/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0:08:16 0:06:59 1.0
2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0:09:22 0:07:23 2.5
2 Simons Brent Smokin Laser 114 0:08:25 0:07:23 2.5
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:08:52 0:07:29 4.0
5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:08:55 0:07:31 5.0
6 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0:09:38 0:07:42 6.0
7 Taylor Kim   Sabre 127 0:10:16 0:08:05 7.0
8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:09:37 0:08:07 8.0
9 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:10:33 0:08:18 9.0
10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0:10:36 0:08:21 10.0
11 Kaplan Simon   Sabre 127 0:10:51 0:08:33 11.0
12 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 OOD   11.2
13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:11:00 0:08:40 12.0
14 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:11:02 0:08:41 13.0
15 Richards Billy   Laser 4.7 125 OCS   17.0
15 Saunders Gard       RSC   17.0
17 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127 DNS   18.0
17 Noble Neil   Pacer w/o spin 130.5 DNS   18.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
DSQDisqualification
OCSOn course side at start or broke rule 30.1
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com