event burgee venue burgee

18-19 Sum long course

Maroochy Sailing Club

Results are final as of 20:59 on May 25, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SumLc11 - D1 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:47:08 0:41:21 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0:51:11 0:43:12 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:51:21 0:43:20 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:51:53 0:43:47 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   4.5
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:53:01 0:44:44 5.0
  7 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:56:59 0:45:35 6.0

SumLc12 - D1 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Simons Brent Smokin Laser 114 0:24:49 0:21:46 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0:27:40 0:23:21 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0:28:43 0:24:14 3.0
  4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:29:24 0:24:49 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   4.5
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0:29:41 0:25:03 5.0
  7 Richards Billy   Laser 4.7 125 0:33:44 0:26:59 6.0

SumLc11 - D2 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:53:34 0:42:11 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:59:20 0:46:43 2.0
  3 Ollerenshaw David   Sabre 127 1:01:32 0:48:27 3.0
  4 Markey Bruce Storm Sabre 127 1:10:20 0:55:23 4.0

SumLc12 - D2 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0:30:23 0:23:55 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0:37:47 0:29:45 2.0
  3 Markey Bruce Storm Sabre 127 0:40:47 0:32:07 3.0
  4 Ollerenshaw David   Sabre 127 0:41:18 0:32:31 4.0

SumLc11 - D3 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125 0:36:46 0:29:25 1.0
  2 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:38:31 0:30:49 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 170.00 0:56:15 0:33:05 3.0
  4 Johnson Baden   Optimist 125 00.52.18 0.41.50 4.0

SumLc12 - D3 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125 0:21:28 0:17:10 1.0
  2 Jones Alex   Laser 4.7 125 0:22:08 0:17:42 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 170.00 0:40:21 0:23:44 3.0
  4 Johnson Baden   Optimist 125 00.32.29 0.25.59 4.0

SumLc11 - HD1 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Simons Brent Smokin Laser 114.8 0:47:08 0:41:03 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.9 0:51:53 0:43:38 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 117. 0:51:11 0:43:45 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 120.5 OOD   3.3
  5 Richards Norm   Laser Radial 115.4 0:51:21 0:44:30 4.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0:53:01 0:44:44 5.0
  7 Richards Billy   Laser 4.7 126.5 0:56:59 0:45:03 6.0

SumLc12 - HD1 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Simons Brent Smokin Laser 115. 0:24:49 0:21:35 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 116.7 0:27:40 0:23:42 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 117.8 0:28:43 0:24:23 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 120.5 OOD   3.3
  5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 120. 0:29:24 0:24:30 4.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 119.7 0:29:41 0:24:48 5.0
  7 Richards Billy   Laser 4.7 128.2 0:33:44 0:26:19 6.0

SumLc11 - HD2 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 124.9 0:53:34 0:42:53 1.0
  2 Ollerenshaw David   Sabre 142.1 1:01:32 0:43:18 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 133.3 0:59:20 0:44:31 3.0
  4 Markey Bruce Storm Sabre 142.5 1:10:20 0:49:21 4.0

SumLc12 - HD2 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Scofield Ilan Soriaya Sabre 125. 0:30:23 0:24:18 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 134.5 0:37:47 0:28:06 2.0
  3 Markey Bruce Storm Sabre 144.3 0:40:47 0:28:16 3.0
  4 Ollerenshaw David   Sabre 142.6 0:41:18 0:28:58 4.0

SumLc11 - HD3 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Jones Alex   Laser 4.7 128.9 0:38:31 0:29:53 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 122.5 0:36:46 0:30:01 2.0
  3 Johnson Baden   Optimist 172.3 00.52.18 0.30.21 3.0
  4 Markey Cody   Optimist 171.7 0:56:15 0:32:46 4.0

SumLc12 - HD3 Fleet - 28/04/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Jones Alex   Laser 4.7 129.6 0:22:08 0:17:05 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 123.3 0:21:28 0:17:25 2.0
  3 Johnson Baden   Optimist 173.9 00.32.29 0.18.41 3.0
  4 Markey Cody   Optimist 173.9 0:40:21 0:23:12 4.0

Scoring codes used

CodeDescription
OODRace officer duty points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com