event burgee venue burgee

19-20 River Runners 1

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 19:37 on September 1, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

RR1 R1 - D1 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.07.20 0.06.11 1.0
  2 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0.09.45 0.08.14 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.09.48 0.08.16 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   4.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD   4.0

RR1 R2 - D1 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.06.40 0.05.38 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.07.07 0.06.00 2.0
  3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0.10.58 0.08.46 3.0
  4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0.10.56 0.09.14 4.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   5.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD   5.0

RR1 R3 - D1 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.06.03 0.05.06 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.06.22 0.05.22 2.0
  3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0.07.16 0.05.49 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   4.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD   4.0

RR1 R4 - D1 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.06.26 0.05.26 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.06.30 0.05.29 2.0
  3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0.06.58 0.05.34 3.0
  4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0.07.03 0.05.57 4.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   5.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD 0.00.00 5.0

RR1 R1 - D2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.11.23 0.08.58 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.12.10 0.09.35 2.0
  3 Saunders Gard       RSC   3.0

RR1 R2 - D2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.11.00 0.08.40 1.0
  2 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.11.10 0.08.48 2.0
  3 Saunders Gard       RSC   3.0

RR1 R3 - D2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.07.44 0.06.05 1.0
  2 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.08.06 0.06.23 2.0
  3 Saunders Gard       RSC   3.0

RR1 R4 - D2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.07.59 0.06.17 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.08.26 0.06.38 2.0
  3 Saunders Gard       RSC   3.0

RR1 R1 - HD1 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Aussie Bob Laser Radial 116.5 0.07.20 0.06.18 1.0
  2 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.4 0.09.45 0.08.14 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.09.48 0.08.16 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 117.9 RSC   4.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD   4.0

RR1 R2 - HD1 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 121.4 0.06.40 0.05.29 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 111.4 0.07.07 0.06.23 2.0
  3 Richards Billy   Laser 4.7 123.8 0.10.58 0.08.52 3.0
  4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 121.2 0.10.56 0.09.01 4.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 117.9 RSC   5.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD   5.0

RR1 R3 - HD1 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Aussie Bob Laser Radial 109.4 0.06.03 0.05.32 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 113.3 0.06.22 0.05.37 2.5
  2 Richards Billy   Laser 4.7 129.5 0.07.16 0.05.37 2.5
  4 Richards Norm   Laser Radial 117.9 RSC   4.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD   4.0

RR1 R4 - HD1 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser 4.7 132.7 0.06.58 0.05.15 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 116.1 0.06.26 0.05.32 2.0
  3 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 127.1 0.07.03 0.05.33 3.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 111.7 0.06.30 0.05.49 4.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 117.9 RSC   5.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD 0.00.00 5.0

RR1 R1 - HD2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David   Sabre 147.7 0.11.23 0.07.42 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 131.8 0.12.10 0.09.14 2.0
  3 Saunders Gard . .   RSC   3.0

RR1 R2 - HD2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David   Sabre 147.7 0.11.10 0.07.34 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 131.8 0.11.00 0.08.21 2.0
  3 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   3.0

RR1 R3 - HD2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David   Sabre 147.7 0.08.06 0.05.29 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 131.8 0.07.44 0.05.52 2.0
  3 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   3.0

RR1 R4 - HD2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David   Sabre 147.7 0.07.59 0.05.24 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 131.8 0.08.26 0.06.24 2.0
  3 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   3.0

RR1 R1 - comb D1&D2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.07.20 0.06.11 1.0
  2 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0.09.45 0.08.14 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.09.48 0.08.16 3.0
  4 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.11.23 0.08.58 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.12.10 0.09.35 5.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   6.0
  6 Saunders Gard       RSC   6.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD   6.0

RR1 R2 - comb D1&D2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.06.40 0.05.38 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.07.07 0.06.00 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.11.00 0.08.40 3.0
  4 Richards Billy   Laser 4.7 125 0.10.58 0.08.46 4.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.11.10 0.08.48 5.0
  6 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0.10.56 0.09.14 6.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   7.0
  7 Saunders Gard       RSC   7.0
  7 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD   7.0

RR1 R3 - comb D1&D2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.06.03 0.05.06 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.06.22 0.05.22 2.0
  3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0.07.16 0.05.49 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.07.44 0.06.05 4.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.08.06 0.06.23 5.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   6.0
  6 Saunders Gard       RSC   6.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD   6.0

RR1 R4 - comb D1&D2 Fleet - 25/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.06.26 0.05.26 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.06.30 0.05.29 2.0
  3 Richards Billy   Laser 4.7 125 0.06.58 0.05.34 3.0
  4 Noble Neil Banana Bender Laser Radial 118.5 0.07.03 0.05.57 4.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.07.59 0.06.17 5.0
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.08.26 0.06.38 6.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   7.0
  7 Saunders Gard       RSC   7.0
  7 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 OOD 0.00.00 7.0

Scoring codes used

CodeDescription
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com