event burgee venue burgee

19-20 Long Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 12:03 on September 16, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SpR3 - D1 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.41.26 0.34.58 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.41.52 0.35.20 2.0
  3 Simons Brent Smokin Laser 114 0.40.20 0.35.23 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.42.09 0.35.34 4.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.43.20 0.36.34 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.43.51 0.37.00 6.0
  7 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   7.0
  26 Hattrick Graeme   Laser 4.7 125. OOD   12.5

SpR4 - D1 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.37.16 0.31.27 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.37.34 0.31.42 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.37.40 0.31.47 3.0
  4 Simons Brent Smokin Laser 114 0.36.54 0.32.22 4.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.38.56 0.32.51 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.39.10 0.33.03 6.0
  7 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   7.0
  26 Hattrick Graeme   Laser 4.7 125. OOD   12.5

SpR3 - D2 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.42.42 0.33.37 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.43.00 0.33.51 2.0
  3 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0.44.27 0.35.00 3.0
  4 Markey Bruce   Sabre 127 0.46.53 0.36.55 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.48.14 0.37.59 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.48.42 0.38.21 6.0
  7 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.49.04 0.38.38 7.0
  8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.49.42 0.39.08 8.0

SpR4 - D2 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.39.02 0.30.44 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.39.20 0.30.58 2.0
  3 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0.41.00 0.32.17 3.0
  4 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.44.45 0.35.14 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.45.02 0.35.28 5.0
  6 Markey Bruce   Sabre 127 0.45.22 0.35.43 6.0
  7 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.45.31 0.35.50 7.0
  8 Taylor Kim   Sabre 127 0.45.43 0.36.00 8.0

SpR3 - D3 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125 0.33.10 0.26.32 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 170.00 0.30.37 0.27.01 2.0
  3 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.34.14 0.27.23 3.0
  4 Waller Declan   SABOT 160.5 0.33.20 0.31.09 4.0

SpR4 - D3 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125 0.29.55 0.23.56 1.0
  2 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.30.35 0.24.28 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 170.00 0.28.11 0.24.52 3.0
  4 Waller Declan   SABOT 160.5 0.32.35 0.30.27 4.0

SpR3 - HD1 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Simons Brent Smokin Laser 113.6 0.40.20 0.35.30 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 116.7 0.42.09 0.36.07 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 113.1 0.41.26 0.36.38 3.0
  4 Gray Rod   Laser Radial 118.1 0.43.20 0.36.42 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.6 0.43.51 0.36.58 5.0
  6 Krempin David   Laser Radial 109.5 0.41.52 0.38.14 6.0
  7 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   7.0
  26 Hattrick Graeme   Laser 4.7 134.6 OOD   12.5

SpR4 - HD1 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 117.4 0.37.34 0.32.00 1.0
  2 Simons Brent Smokin Laser 113.7 0.36.54 0.32.27 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 114.1 0.37.16 0.32.40 3.0
  4 Gray Rod   Laser Radial 119.1 0.38.56 0.32.41 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 119.8 0.39.10 0.32.42 5.0
  6 Krempin David   Laser Radial 110.7 0.37.40 0.34.02 6.0
  7 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   7.0
  26 Hattrick Graeme   Laser 4.7 134.6 OOD   12.5

SpR3 - HD2 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 146.5 0.46.53 0.32.00 1.0
  2 Ollerenshaw David   Sabre 145.2 0.49.04 0.33.48 2.0
  3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 0.49.42 0.34.18 3.0
  4 Gray Phil   Sabre 120. 0.42.42 0.35.35 4.0
  5 Ladewig John Resurgam Sabre 119.9 0.43.00 0.35.52 5.0
  6 Scofield Ilan Soriaya Sabre 123.5 0.44.27 0.36.00 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 131.4 0.48.14 0.36.42 7.0
  8 Taylor Kim   Sabre 127. 0.48.42 0.38.21 8.0

SpR4 - HD2 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David   Sabre 143.7 0.44.45 0.31.08 1.0
  2 Markey Bruce   Sabre 144.8 0.45.22 0.31.20 2.0
  3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.1 0.45.31 0.31.35 3.0
  4 Gray Phil   Sabre 120.6 0.39.02 0.32.22 4.0
  5 Ladewig John Resurgam Sabre 120.6 0.39.20 0.32.37 5.0
  6 Scofield Ilan Soriaya Sabre 124.3 0.41.00 0.32.59 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 132.7 0.45.02 0.33.56 7.0
  8 Taylor Kim   Sabre 128.3 0.45.43 0.35.38 8.0

SpR3 - HD3 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 172.6 0.30.37 0.26.36 1.0
  2 Jones Alex   Laser 4.7 128.2 0.34.14 0.26.42 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 121.3 0.33.10 0.27.21 3.0
  4 Waller Declan   SABOT 176.4 0.33.20 0.28.21 4.0

SpR4 - HD3 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Jones Alex   Laser 4.7 127.9 0.30.35 0.23.55 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 172.1 0.28.11 0.24.34 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 121.6 0.29.55 0.24.36 3.0
  4 Waller Declan   SABOT 176.9 0.32.35 0.27.38 4.0

SpR3 - comb D1&D2 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.42.42 0.33.37 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.43.00 0.33.51 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.41.26 0.34.58 3.0
  4 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0.44.27 0.35.00 4.0
  5 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.41.52 0.35.20 5.0
  6 Simons Brent Smokin Laser 114 0.40.20 0.35.23 6.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.42.09 0.35.34 7.0
  8 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.43.20 0.36.34 8.0
  9 Markey Bruce   Sabre 127 0.46.53 0.36.55 9.0
  10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.43.51 0.37.00 10.0
  11 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.48.14 0.37.59 11.0
  12 Taylor Kim   Sabre 127 0.48.42 0.38.21 12.0
  13 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.49.04 0.38.38 13.0
  14 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.49.42 0.39.08 14.0
  15 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   15.0
  60 Hattrick Graeme   Laser 4.7 125. OOD   19.5

SpR4 - comb D1&D2 Fleet - 15/09/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.39.02 0.30.44 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.39.20 0.30.58 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.37.16 0.31.27 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.37.34 0.31.42 4.0
  5 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.37.40 0.31.47 5.0
  6 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0.41.00 0.32.17 6.0
  7 Simons Brent Smokin Laser 114 0.36.54 0.32.22 7.0
  8 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.38.56 0.32.51 8.0
  9 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.39.10 0.33.03 9.0
  10 Ollerenshaw David   Sabre 127 0.44.45 0.35.14 10.0
  11 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.45.02 0.35.28 11.0
  12 Markey Bruce   Sabre 127 0.45.22 0.35.43 12.0
  13 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.45.31 0.35.50 13.0
  14 Taylor Kim   Sabre 127 0.45.43 0.36.00 14.0
  15 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   15.0
  60 Hattrick Graeme   Laser 4.7 125. OOD   19.5

Scoring codes used

CodeDescription
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com