event burgee venue burgee

19-20 River Runners 2

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 12:05 on September 23, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

RR2 R1 - D1 Fleet - 22/09/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5   0.27.34 0.23.16 1.0
  2 Edwards Tim   Laser 114   0.30.05 0.26.23 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 118.5   OOD   3.0

RR2 R2 - D1 Fleet - 22/09/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5   0.25.43 0.21.42 1.0
  2 Edwards Tim   Laser 114   0.29.28 0.25.51 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 118.5   OOD   3.0

RR2 R1 - D2 Fleet - 22/09/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0.30.29 0.24.00 1.0
  2 Hagan Rob Sea Drift Social Club Sabre 127   0.32.15 0.25.24 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127   0.32.50 0.25.51 3.0
  4 Tisdale Sean   Sabre 127   0.33.00 0.25.59 4.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 127   0.35.20 0.27.49 5.0
  6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127   RSC   6.0

RR2 R2 - D2 Fleet - 22/09/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0.27.49 0.21.54 1.0
  2 Hagan Rob Sea Drift Social Club Sabre 127   0.29.58 0.23.36 2.0
  3 Tisdale Sean   Sabre 127   0.32.38 0.25.42 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127   0.33.14 0.26.10 4.0
  5 Ollerenshaw David   Sabre 127   0.34.12 0.26.56 5.0
  6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127   RSC   6.0

RR2 R1 - HD1 Fleet - 22/09/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 111.1 111.1 0.27.34 0.24.49 1.0
  2 Edwards Tim   Laser 113.8 113.8 0.30.05 0.26.26 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 119.2 119.2 OOD   3.0

RR2 R2 - HD1 Fleet - 22/09/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 111.1 111.1 0.25.43 0.23.09 1.0
  2 Edwards Tim   Laser 113.8 113.8 0.29.28 0.25.54 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 119.2 119.2 OOD   3.0

RR2 R1 - HD2 Fleet - 22/09/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Tisdale Sean   Sabre 135.9 135.8 0.33.00 0.24.17 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 133.7 134.2 0.32.50 0.24.33 2.0
  3 Ollerenshaw David   Sabre 142.2 142.8 0.35.20 0.24.51 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 120.9 120.8 0.30.29 0.25.13 4.0
  5 Hagan Rob Sea Drift Social Club Sabre 127 127. 0.32.15 0.25.24 5.0
  6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 143.3 143.3 RSC   6.0

RR2 R2 - HD2 Fleet - 22/09/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 121.4 120.8 0.27.49 0.22.55 1.0
  2 Hagan Rob Sea Drift Social Club Sabre 127.4 127. 0.29.58 0.23.31 2.0
  3 Ollerenshaw David   Sabre 142.5 142.8 0.34.12 0.24.00 3.0
  4 Tisdale Sean   Sabre 135.3 135.8 0.32.38 0.24.07 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 133.6 134.2 0.33.14 0.24.53 5.0
  6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 143.3 143.3 RSC   6.0

RR2 R1 - comb D1&D2 Fleet - 22/09/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5   0.27.34 0.23.16 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0.30.29 0.24.00 2.0
  3 Hagan Rob Sea Drift Social Club Sabre 127   0.32.15 0.25.24 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127   0.32.50 0.25.51 4.0
  5 Tisdale Sean   Sabre 127   0.33.00 0.25.59 5.0
  6 Edwards Tim   Laser 114   0.30.05 0.26.23 6.0
  7 Ollerenshaw David   Sabre 127   0.35.20 0.27.49 7.0
  8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127   RSC   8.0
  8 Gray Rod   Laser Radial 118.5   OOD   8.0

RR2 R2 - comb D1&D2 Fleet - 22/09/2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5   0.25.43 0.21.42 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0.27.49 0.21.54 2.0
  3 Hagan Rob Sea Drift Social Club Sabre 127   0.29.58 0.23.36 3.0
  4 Tisdale Sean   Sabre 127   0.32.38 0.25.42 4.0
  5 Edwards Tim   Laser 114   0.29.28 0.25.51 5.0
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127   0.33.14 0.26.10 6.0
  7 Ollerenshaw David   Sabre 127   0.34.12 0.26.56 7.0
  8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127   RSC   8.0
  8 Gray Rod   Laser Radial 118.5   OOD   8.0

Scoring codes used

CodeDescription
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com