event burgee venue burgee

19-20 Short Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 16:51 on October 7, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SpScR6 - D1 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.22.12 0.18.44 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.23.50 0.19.04 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 OOD   2.3
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.22.53 0.19.19 3.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.23.05 0.19.29 4.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.23.11 0.19.34 5.0
  7 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.24.00 0.20.15 6.0
  8 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.29.15 0.23.24 7.0
  9 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   8.0

SpScR7 - D1 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.13.02 0.11.00 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.13.14 0.11.10 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 OOD   2.3
  4 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.03 0.11.14 3.0
  5 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.14.08 0.11.56 4.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.14.41 0.12.23 5.0
  7 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.14.51 0.12.32 6.0
  8 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.16.24 0.13.07 7.0
  9 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   8.0

SpScR8 - D1 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.12 0.09.27 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.12.22 0.09.54 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 OOD   2.3
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.11.47 0.09.57 3.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.12.06 0.10.13 4.0
  6 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.12.10 0.10.16 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.12.27 0.10.30 6.0
  8 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   8.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 DNS   9.0

SpScR9 - D1 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125 0.13.14 0.10.35 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.12.37 0.10.39 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 OOD   2.3
  4 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.12.45 0.10.46 3.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.12.47 0.10.47 4.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.00 0.10.58 5.0
  7 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.13.34 0.11.27 6.0
  8 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   8.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 DNS   9.0

SpScR10 - D1 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.19 0.09.33 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.11.37 0.09.48 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 OOD   2.3
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.12.07 0.10.14 3.0
  5 House Riley   Laser 4.7 125 0.12.59 0.10.23 4.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.12.42 0.10.43 5.0
  7 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.13.26 0.11.20 6.0
  8 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   8.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 DNS   9.0

SpScR6 - D2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Campbell John   Sabre 127 0.22.45 0.17.55 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.26.35 0.20.56 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.26.45 0.21.04 3.0
  4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.27.21 0.21.32 4.0
  5 Markey Bruce   Sabre 127 RSC   6.6

SpScR7 - D2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Campbell John   Sabre 127 0.14.49 0.11.40 1.0
  2 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.16.30 0.13.00 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.17.46 0.13.59 3.0
  4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.18.14 0.14.21 4.0
  5 Markey Bruce   Sabre 127 RSC   6.6
  6 Grieve James   Sabre 127 DNS   7.0

SpScR8 - D2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Campbell John   Sabre 127 0.12.50 0.10.06 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.13.17 0.10.28 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.13.36 0.10.43 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.13.50 0.10.54 4.0
  5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.13.54 0.10.57 5.0
  6 Markey Bruce   Sabre 127 RSC   6.6

SpScR9 - D2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Campbell John   Sabre 127 0.11.30 0.09.03 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.12.07 0.09.32 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.15.02 0.11.50 3.0
  4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.15.40 0.12.20 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.16.03 0.12.38 5.0
  6 Markey Bruce   Sabre 127 RSC   6.6

SpScR10 - D2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Campbell John   Sabre 127 0.11.51 0.09.20 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.12.04 0.09.30 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.12.26 0.09.47 3.0
  4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.13.34 0.10.41 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.15.16 0.12.01 5.0
  6 Markey Bruce   Sabre 127 RSC   6.6

SpScR6 - D3 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.22.02 0.12.58 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 160.5 0.24.15 0.15.07 2.0

SpScR7 - D3 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.10.51 0.06.23 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 160.5 0.14.25 0.08.59 2.0

SpScR8 - D3 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.08.48 0.05.11 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 160.5 0.12.00 0.07.29 2.0

SpScR9 - D3 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.10.40 0.06.16 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 160.5 0.11.50 0.07.22 2.0

SpScR10 - D3 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.08.20 0.04.54 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 160.5 0.14.02 0.08.45 2.0

SpScR6 - HD1 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 132.5 0.23.50 0.17.59 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 115.9 0.22.12 0.19.09 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.2 0.22.53 0.19.22 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 110.4 OOD   3.7
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.23.05 0.19.29 4.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 115.5 0.23.11 0.20.04 5.0
  7 Richards Billy   Laser Radial 116.1 0.24.00 0.20.40 6.0
  8 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125.9 0.29.15 0.23.14 7.0
  9 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   8.0

SpScR7 - HD1 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 130.2 0.14.03 0.10.47 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.8 0.13.14 0.11.08 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.1 0.13.02 0.11.14 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 110.4 OOD   3.7
  5 Richards Billy   Laser Radial 118. 0.14.08 0.11.59 4.0
  6 Gray Rod   Laser Radial 119.3 0.14.51 0.12.27 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 116.8 0.14.41 0.12.34 6.0
  8 Hattrick Matthew   Laser 4.7 128.2 0.16.24 0.12.48 7.0
  9 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   8.0

SpScR8 - HD1 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 127.4 0.12.22 0.09.42 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 115.1 0.11.12 0.09.44 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 118.8 0.11.47 0.09.55 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 110.4 OOD   3.7
  5 Gray Rod   Laser Radial 120.8 0.12.10 0.10.04 4.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 117.4 0.12.06 0.10.18 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.4 0.12.27 0.10.31 6.0
  8 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   8.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 129.3 DNS   9.0

SpScR9 - HD1 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 127.1 0.13.14 0.10.25 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 121.7 0.12.45 0.10.29 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.6 0.12.47 0.10.47 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 110.4 OOD   3.7
  5 Richards Norm   Laser Radial 119.4 0.13.00 0.10.53 4.0
  6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 114.9 0.12.37 0.10.59 5.0
  7 Richards Billy   Laser Radial 119.3 0.13.34 0.11.22 6.0
  8 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   8.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 129.4 DNS   9.0

SpScR10 - HD1 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser Radial 119.9 0.11.37 0.09.41 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 115.5 0.11.19 0.09.48 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 119.7 0.12.07 0.10.07 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 110.4 OOD   3.7
  5 House Riley   Laser 4.7 126.1 0.12.59 0.10.18 4.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.8 0.12.42 0.10.41 5.0
  7 Gray Rod   Laser Radial 121. 0.13.26 0.11.06 6.0
  8 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   8.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 129.4 DNS   9.0

SpScR6 - HD2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 147.7 0.27.21 0.18.31 1.0
  2 Tisdale Sean Hard On Sabre 135.9 0.26.45 0.19.41 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 131.8 0.26.35 0.20.10 3.0
  4 Markey Bruce   Sabre 151.2 RSC   4.7

SpScR7 - HD2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Tisdale Sean Hard On Sabre 136.6 0.16.30 0.12.05 1.0
  2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 146.4 0.18.14 0.12.27 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 132.2 0.17.46 0.13.26 3.0
  4 Markey Bruce   Sabre 151.3 RSC   4.7
  5 Grieve James   Sabre 124.2 DNS   6.0

SpScR8 - HD2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 146.6 0.13.54 0.09.29 1.0
  2 Tisdale Sean Hard On Sabre 135.8 0.13.50 0.10.11 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 132.7 0.13.36 0.10.15 3.0
  4 Grieve James   Sabre 124.2 0.13.17 0.10.42 4.0
  5 Markey Bruce   Sabre 151.3 RSC   4.7

SpScR9 - HD2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 124.9 0.12.07 0.09.42 1.0
  2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 145.3 0.15.40 0.10.47 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 135.9 0.15.02 0.11.04 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 132.9 0.16.03 0.12.05 4.0
  5 Markey Bruce   Sabre 151.3 RSC   4.7

SpScR10 - HD2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Tisdale Sean Hard On Sabre 137.2 0.12.26 0.09.04 1.0
  2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 146.2 0.13.34 0.09.17 2.0
  3 Grieve James   Sabre 122.2 0.12.04 0.09.52 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 134.2 0.15.16 0.11.23 4.0
  5 Markey Bruce   Sabre 151.3 RSC   4.7

SpScR6 - HD3 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 174.8 0.22.02 0.12.36 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 176.4 0.24.15 0.13.45 2.0

SpScR7 - HD3 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 174.8 0.10.51 0.06.12 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 176.4 0.14.25 0.08.10 2.0

SpScR8 - HD3 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 174.8 0.08.48 0.05.02 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 176.4 0.12.00 0.06.48 2.0

SpScR9 - HD3 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 174.8 0.10.40 0.06.06 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 176.4 0.11.50 0.06.42 2.0

SpScR10 - HD3 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 174.8 0.08.20 0.04.46 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 176.4 0.14.02 0.07.57 2.0

SpScR6 - comb D1&D2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.22.12 0.18.44 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.23.50 0.19.04 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.22.53 0.19.19 3.0
  4 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.23.05 0.19.29 4.0
  5 Krempin David   Laser Radial 118.5 OOD   4.3
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.23.11 0.19.34 5.0
  7 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.24.00 0.20.15 6.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.26.35 0.20.56 7.0
  9 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.26.45 0.21.04 8.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.27.21 0.21.32 9.0
  11 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.29.15 0.23.24 10.0
  12 Markey Bruce   Sabre 127 RSC   10.4
  13 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   11.0

SpScR7 - comb D1&D2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.13.02 0.11.00 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.13.14 0.11.10 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.03 0.11.14 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.14.08 0.11.56 4.0
  5 Krempin David   Laser Radial 118.5 OOD   4.3
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.14.41 0.12.23 5.0
  7 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.14.51 0.12.32 6.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.16.30 0.13.00 7.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.16.24 0.13.07 8.0
  10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.17.46 0.13.59 9.0
  11 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.18.14 0.14.21 10.0
  12 Markey Bruce   Sabre 127 RSC   10.4
  13 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   12.0
  14 Grieve James   Sabre 127 DNS   13.0

SpScR8 - comb D1&D2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.12 0.09.27 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.12.22 0.09.54 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.11.47 0.09.57 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.12.06 0.10.13 4.0
  5 Krempin David   Laser Radial 118.5 OOD   4.3
  6 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.12.10 0.10.16 5.0
  7 Grieve James   Sabre 127 0.13.17 0.10.28 6.0
  8 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.12.27 0.10.30 7.0
  9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.13.36 0.10.43 8.0
  10 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.13.50 0.10.54 9.0
  11 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.13.54 0.10.57 10.0
  12 Markey Bruce   Sabre 127 RSC   10.4
  13 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   12.0
  14 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 DNS   13.0

SpScR9 - comb D1&D2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.12.07 0.09.32 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.13.14 0.10.35 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.12.37 0.10.39 3.0
  4 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.12.45 0.10.46 4.0
  5 Krempin David   Laser Radial 118.5 OOD   4.3
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.12.47 0.10.47 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.00 0.10.58 6.0
  8 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.13.34 0.11.27 7.0
  9 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.15.02 0.11.50 8.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.15.40 0.12.20 9.0
  11 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.16.03 0.12.38 10.0
  12 Markey Bruce   Sabre 127 RSC   10.4
  13 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   12.0
  14 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 DNS   13.0

SpScR10 - comb D1&D2 Fleet - 06/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.12.04 0.09.30 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.19 0.09.33 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.12.26 0.09.47 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.11.37 0.09.48 4.0
  5 Krempin David   Laser Radial 118.5 OOD   4.3
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.12.07 0.10.14 5.0
  7 House Riley   Laser 4.7 125 0.12.59 0.10.23 6.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.13.34 0.10.41 7.0
  9 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.12.42 0.10.43 8.0
  10 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.13.26 0.11.20 9.0
  11 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.15.16 0.12.01 10.0
  12 Markey Bruce   Sabre 127 RSC   10.4
  13 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   12.0
  14 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 DNS   13.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNSCame to the start area but did not start
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com