event burgee venue burgee

19-20 Long Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 11:44 on October 14, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SpLcR5 - D1 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.11.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Simons Brent Smokin Laser 114 0.24.19 0.21.20 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.26.02 0.21.58 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.26.04 0.22.00 3.0
  4 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.27.00 0.22.47 4.0
  5 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   5.0

SpLcR6 - D1 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.11.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.25.44 0.21.43 1.0
  2 Simons Brent Smokin Laser 114 0.25.27 0.22.19 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.27.07 0.22.53 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.27.22 0.23.06 4.0
  5 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   5.0

SpLcR5 - D2 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.17.59 0.14.10 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.18.22 0.14.28 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.19.00 0.14.58 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 RSC   3.5
  5 Markey Bruce   Sabre 127 0.19.49 0.15.36 4.0
  6 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.20.40 0.16.16 5.0
  7 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   7.0

SpLcR6 - D2 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.25.49 0.20.20 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.27.25 0.21.35 2.0
  3 Markey Bruce   Sabre 127 0.28.57 0.22.48 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 RSC   3.5
  5 Gray Phil   Sabre 127 0.30.15 0.23.49 4.0
  6 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.31.55 0.25.08 5.0
  7 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   8.0

SpLcR5 - D3 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.16.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.12.05 0.14.13 1.0
  2 Klatsmanyi Marcel & Allen Jake   420 115 0.19.15 0.16.44 2.0
  3 House Riley   Pacer w/o spin 130.5 0.22.39 0.17.21 3.0
  4 Saunders Sean       OOD   4.0

SpLcR6 - D3 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.16.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Pacer w/o spin 130.5 0.18.16 0.14.00 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 170.00 0.12.24 0.14.35 2.0
  3 Klatsmanyi Marcel & Allen Jake   420 115 0.21.33 0.18.44 3.0
  4 Saunders Sean       OOD   4.0

SpLcR5 - HD1 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.11.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Simons Brent Smokin Laser 113.6 0.24.19 0.21.24 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 117.4 0.26.04 0.22.12 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 116.8 0.26.02 0.22.17 3.0
  4 Gray Rod   Laser Radial 119.2 0.27.00 0.22.39 4.0
  5 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   5.0

SpLcR6 - HD1 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.11.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 119.8 0.25.44 0.21.29 1.0
  2 Simons Brent Smokin Laser 113.4 0.25.27 0.22.27 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 117.2 0.27.07 0.23.08 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 117.7 0.27.22 0.23.15 4.0
  5 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   5.0

SpLcR5 - HD2 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 143.5 0.19.49 0.13.49 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 133.7 0.19.00 0.14.13 2.0
  3 Grieve James   Sabre 124.2 0.18.22 0.14.47 3.0
  4 Gray Phil   Sabre 120.8 0.17.59 0.14.53 4.0
  5 Brodie Peter Low Impact Sabre 137.4 0.20.40 0.15.02 5.0
  6 Ladewig John Resurgam Sabre 120.9 RSC   6.5
  7 Ollerenshaw David   Sabre 142.2 DNF   7.0

SpLcR6 - HD2 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 142.7 0.28.57 0.20.17 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 132.9 0.27.25 0.20.38 2.0
  3 Grieve James   Sabre 124.8 0.25.49 0.20.41 3.0
  4 Brodie Peter Low Impact Sabre 138.1 0.31.55 0.23.07 4.0
  5 Gray Phil   Sabre 121.4 0.30.15 0.24.55 5.0
  6 Ladewig John Resurgam Sabre 120.9 RSC   6.5
  7 Ollerenshaw David   Sabre 142.2 DNS   8.0

SpLcR5 - HD3 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.16.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 172.2 0.12.05 0.14.02 1.0
  2 Klatsmanyi Marcel & Allen Jake   420 126.4 0.19.15 0.15.14 2.0
  3 House Riley   Pacer w/o spin 130.5 0.22.39 0.17.21 3.0
  4 Saunders Sean     9999999999 OOD   4.0

SpLcR6 - HD3 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.16.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Pacer w/o spin 132. 0.18.16 0.13.50 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 170.3 0.12.24 0.14.34 2.0
  3 Klatsmanyi Marcel & Allen Jake   420 127.5 0.21.33 0.16.54 3.0
  4 Saunders Sean     9999999999 OOD   4.0

SpLcR5 - comb D1&D2 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.11.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.17.59 0.14.10 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.18.22 0.14.28 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.19.00 0.14.58 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 RSC   3.5
  5 Markey Bruce   Sabre 127 0.19.49 0.15.36 4.0
  6 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.20.40 0.16.16 5.0
  7 Simons Brent Smokin Laser 114 0.24.19 0.21.20 6.0
  8 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.26.02 0.21.58 7.0
  9 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.26.04 0.22.00 8.0
  10 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.27.00 0.22.47 9.0
  11 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNF   11.0
  11 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   11.0

SpLcR6 - comb D1&D2 Fleet - 13/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.11.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.25.49 0.20.20 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.27.25 0.21.35 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.25.44 0.21.43 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 RSC   3.5
  5 Simons Brent Smokin Laser 114 0.25.27 0.22.19 4.0
  6 Markey Bruce   Sabre 127 0.28.57 0.22.48 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.27.07 0.22.53 6.0
  8 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.27.22 0.23.06 7.0
  9 Gray Phil   Sabre 127 0.30.15 0.23.49 8.0
  10 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.31.55 0.25.08 9.0
  11 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   11.0
  12 Ollerenshaw David   Sabre 127 DNS   12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa 4
RSCRace Support Crew points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com