event burgee venue burgee

19-20 Short Course

Maroochy Sailing Club

Results are final as of 13:25 on October 28, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SpScR11 - D1 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.01 0.10.59 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.13.23 0.11.18 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.16.25 0.13.51 3.0
  4 House Riley   Laser 4.7 125 0.17.44 0.14.11 4.0
  5 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   5.0

SpScR12 - D1 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.15 0.11.11 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.02 0.11.51 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.55 0.11.56 3.0
  4 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   5.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   6.0

SpScR13 - D1 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.11.26 0.09.39 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.13.07 0.10.30 2.0
  3 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   5.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   6.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 DNS   6.0

SpScR14 - D1 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125 0.12.06 0.09.41 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.11.57 0.10.05 2.0
  3 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   5.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   6.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 DNS   6.0

SpScR15 - D1 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.14.08 0.11.56 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.15.35 0.12.28 2.0
  3 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   5.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   6.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 DNS   6.0

SpScR11 - D2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.10.41 0.08.25 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.11.27 0.09.01 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.12.43 0.10.01 3.0
  4 Taylor Kim   Sabre 127 OOD   3.8
  5 Tayler Nick   Sabre 127 0.14.11 0.11.10 4.0
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.15.00 0.11.49 5.0
  7 Johnson Bob       RSC   7.0
  7 Saunders Gard       RSC   7.0
  9 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 DNS   8.0

SpScR12 - D2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.11.18 0.08.54 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.11.24 0.08.59 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.12.00 0.09.27 3.0
  4 Taylor Kim   Sabre 127 OOD   3.8
  5 Tayler Nick   Sabre 127 0.13.02 0.10.16 4.0
  6 Johnson Bob       RSC   7.0
  6 Saunders Gard       RSC   7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNS   8.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 DNS   8.0

SpScR13 - D2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.11.20 0.08.55 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.11.27 0.09.01 2.0
  3 Gray Phil   Sabre 127 0.12.31 0.09.51 3.0
  4 Taylor Kim   Sabre 127 OOD   3.8
  5 Johnson Bob       RSC   7.0
  5 Saunders Gard       RSC   7.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNS   8.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 DNS   8.0
  7 Tayler Nick   Sabre 127 DNS   8.0

SpScR14 - D2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.11.18 0.08.54 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.11.26 0.09.00 2.0
  3 Taylor Kim   Sabre 127 OOD   3.8
  4 Gray Phil   Sabre 127 DSQ   7.0
  4 Johnson Bob       RSC   7.0
  4 Saunders Gard       RSC   7.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNS   8.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 DNS   8.0
  7 Tayler Nick   Sabre 127 DNS   8.0

SpScR15 - D2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.10.39 0.08.23 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 127 0.11.20 0.08.55 2.0
  3 Taylor Kim   Sabre 127 OOD   3.8
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 DNF   7.0
  4 Johnson Bob       RSC   7.0
  4 Saunders Gard       RSC   7.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNS   8.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 DNS   8.0
  7 Tayler Nick   Sabre 127 DNS   8.0

SpScR11 - HD1 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 119.9 0.13.01 0.10.51 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 119.8 0.13.23 0.11.10 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 126.6 0.17.44 0.14.00 3.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 116.6 0.16.25 0.14.05 4.0
  5 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   5.0

SpScR12 - HD1 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 117.6 0.13.15 0.11.16 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 130.5 0.14.55 0.11.26 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.4 0.14.02 0.11.51 3.0
  4 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   5.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   6.0

SpScR13 - HD1 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 117.4 0.11.26 0.09.44 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 130.6 0.13.07 0.10.03 2.0
  3 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   5.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   6.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.6 DNS   6.0

SpScR14 - HD1 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 130.5 0.12.06 0.09.16 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 117.4 0.11.57 0.10.11 2.0
  3 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   5.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   6.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.6 DNS   6.0

SpScR15 - HD1 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 130.5 0.15.35 0.11.56 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 117.4 0.14.08 0.12.02 2.0
  3 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   5.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   6.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.6 DNS   6.0

SpScR11 - HD2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 118.3 0.10.41 0.09.02 1.0
  2 Grieve James   Sabre 124. 0.11.27 0.09.14 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 118.8 0.12.43 0.10.42 3.0
  4 Taylor Kim   Sabre 130.4 OOD   3.7
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 135.8 0.15.00 0.11.03 4.0
  6 Tayler Nick   Sabre 127.1 0.14.11 0.11.10 5.0
  7 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   7.0
  7 Johnson Bob     9999999999 RSC   7.0
  9 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 144.3 DNS   8.0

SpScR12 - HD2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 121.2 0.11.24 0.09.24 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 114.8 0.11.18 0.09.51 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 120.4 0.12.00 0.09.58 3.0
  4 Taylor Kim   Sabre 130.4 OOD   3.7
  5 Tayler Nick   Sabre 129.5 0.13.02 0.10.04 4.0
  6 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   7.0
  6 Johnson Bob     9999999999 RSC   7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.3 DNS   8.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 144.3 DNS   8.0

SpScR13 - HD2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 122. 0.11.20 0.09.17 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 121.9 0.11.27 0.09.24 2.0
  3 Gray Phil   Sabre 115.9 0.12.31 0.10.48 3.0
  4 Taylor Kim   Sabre 130.4 OOD   3.7
  5 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   7.0
  5 Johnson Bob     9999999999 RSC   7.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.3 DNS   8.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 144.3 DNS   8.0
  7 Tayler Nick   Sabre 131.4 DNS   8.0

SpScR14 - HD2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 122.8 0.11.18 0.09.12 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 123.1 0.11.26 0.09.17 2.0
  3 Taylor Kim   Sabre 130.4 OOD   3.7
  4 Gray Phil   Sabre 117.7 DSQ   7.0
  4 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   7.0
  4 Johnson Bob     9999999999 RSC   7.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.3 DNS   8.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 144.3 DNS   8.0
  7 Tayler Nick   Sabre 131.4 DNS   8.0

SpScR15 - HD2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 122.9 0.10.39 0.08.40 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 117.6 0.11.20 0.09.38 2.0
  3 Taylor Kim   Sabre 130.4 OOD   3.7
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 123.2 DNF   7.0
  4 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   7.0
  4 Johnson Bob     9999999999 RSC   7.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.3 DNS   8.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 144.3 DNS   8.0
  7 Tayler Nick   Sabre 131.4 DNS   8.0

SpScR11 - comb D1&D2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.10.41 0.08.25 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.11.27 0.09.01 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.12.43 0.10.01 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.01 0.10.59 4.0
  5 Tayler Nick   Sabre 127 0.14.11 0.11.10 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.13.23 0.11.18 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.15.00 0.11.49 7.0
  8 Taylor Kim   Sabre 127 OOD   7.8
  9 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.16.25 0.13.51 8.0
  10 House Riley   Laser 4.7 125 0.17.44 0.14.11 9.0
  11 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   11.0
  11 Saunders Gard       RSC   11.0
  11 Johnson Bob       RSC   11.0
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 DNS   12.0

SpScR12 - comb D1&D2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.11.18 0.08.54 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.11.24 0.08.59 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.12.00 0.09.27 3.0
  4 Tayler Nick   Sabre 127 0.13.02 0.10.16 4.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.15 0.11.11 5.0
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.02 0.11.51 6.0
  7 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.55 0.11.56 7.0
  8 Taylor Kim   Sabre 127 OOD   7.8
  9 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   11.0
  9 Saunders Gard       RSC   11.0
  9 Johnson Bob       RSC   11.0
  12 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   12.0
  12 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNS   12.0
  12 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 DNS   12.0

SpScR13 - comb D1&D2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.11.20 0.08.55 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.11.27 0.09.01 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.11.26 0.09.39 3.0
  4 Gray Phil   Sabre 127 0.12.31 0.09.51 4.0
  5 House Riley   Laser 4.7 125 0.13.07 0.10.30 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 127 OOD   7.8
  7 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   11.0
  7 Saunders Gard       RSC   11.0
  7 Johnson Bob       RSC   11.0
  10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   12.0
  10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNS   12.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 DNS   12.0
  10 Tayler Nick   Sabre 127 DNS   12.0
  10 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 DNS   12.0

SpScR14 - comb D1&D2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.11.18 0.08.54 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.11.26 0.09.00 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 125 0.12.06 0.09.41 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.11.57 0.10.05 4.0
  5 Taylor Kim   Sabre 127 OOD   7.8
  6 Gray Phil   Sabre 127 DSQ   11.0
  6 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   11.0
  6 Saunders Gard       RSC   11.0
  6 Johnson Bob       RSC   11.0
  10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   12.0
  10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNS   12.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 DNS   12.0
  10 Tayler Nick   Sabre 127 DNS   12.0
  10 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 DNS   12.0

SpScR15 - comb D1&D2 Fleet - 20/10/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.10.39 0.08.23 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 127 0.11.20 0.08.55 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.14.08 0.11.56 3.0
  4 House Riley   Laser 4.7 125 0.15.35 0.12.28 4.0
  5 Taylor Kim   Sabre 127 OOD   7.8
  6 Ladewig John Resurgam Sabre 127 DNF   11.0
  6 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   11.0
  6 Saunders Gard       RSC   11.0
  6 Johnson Bob       RSC   11.0
  10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   12.0
  10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNS   12.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 DNS   12.0
  10 Tayler Nick   Sabre 127 DNS   12.0
  10 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 DNS   12.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
DSQDisqualification
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com