event burgee venue burgee

19-20 Short Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 9:35 on November 5, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SpScR16 - D1 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.12.54 0.10.53 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.13.59 0.11.11 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   2.5
  4 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.14.42 0.11.46 3.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.11 0.11.58 4.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   5.0
  6 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.14.54 0.12.34 5.0
  8 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.15.04 0.12.43 6.0
  9 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   7.0

SpScR17 - D1 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.13.54 0.11.07 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.01 0.11.13 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   2.5
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.13.27 0.11.21 3.0
  5 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.31 0.11.24 4.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   5.0
  6 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.14.02 0.11.51 5.0
  8 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.04 0.11.52 6.0
  9 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   7.0

SpScR18 - D1 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.46 0.11.37 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.15.02 0.12.02 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   2.5
  4 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.15.46 0.12.37 3.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.15.30 0.13.05 4.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   5.0
  6 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.15.54 0.13.25 5.0
  8 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   7.0
  8 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 DSQ   7.0

SpScR19 - D1 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.29 0.11.23 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.25 0.11.32 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   2.5
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.07 0.11.55 3.0
  5 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.14.57 0.11.58 4.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   5.0
  6 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.15.06 0.12.45 5.0
  8 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.15.08 0.12.46 6.0
  9 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   7.0

SpScR20 - D1 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.13 0.11.09 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.53 0.11.54 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   2.5
  4 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.14.22 0.12.07 3.0
  5 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.14.51 0.12.32 4.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   5.0
  6 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.15.57 0.12.46 5.0
  8 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   7.0
  9 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 DNS   8.0

SpScR16 - D2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.14.44 0.11.36 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.15.31 0.12.13 2.0
  3 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.15.38 0.12.19 3.0
  4 Taylor Kim   Sabre 127 0.16.16 0.12.49 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.16.33 0.13.02 5.0
  6 Tayler Nick   Sabre 127 0.16.34 0.13.03 6.0
  7 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.55 0.13.19 7.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.17.38 0.13.53 8.0
  9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.17.40 0.13.55 9.0
  10 Johnson Bob       RSC   10.0
  10 Saunders Gard       RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   10.0

SpScR17 - D2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.13.20 0.10.30 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.13.45 0.10.50 2.0
  3 Tayler Nick   Sabre 127 0.14.15 0.11.13 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.14.34 0.11.28 4.0
  5 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.14.58 0.11.47 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.15.06 0.11.53 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.16.43 0.13.10 7.0
  8 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.47 0.13.13 8.0
  9 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.17.22 0.13.40 9.0
  10 Johnson Bob       RSC   10.0
  10 Saunders Gard       RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   10.0

SpScR18 - D2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.15.17 0.12.02 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.15.31 0.12.13 2.0
  3 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.16.27 0.12.57 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.16.32 0.13.01 4.0
  5 Tayler Nick   Sabre 127 0.17.56 0.14.07 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.18.41 0.14.43 6.0
  7 Markey Bruce   Sabre 127 0.18.45 0.14.46 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.19.29 0.15.20 8.0
  9 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.19.40 0.15.29 9.0
  10 Johnson Bob       RSC   10.0
  10 Saunders Gard       RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   10.0

SpScR19 - D2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.14.39 0.11.32 1.0
  2 Tayler Nick   Sabre 127 0.14.40 0.11.33 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.14.52 0.11.42 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.15.08 0.11.55 4.0
  5 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.15.11 0.11.57 5.0
  6 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.02 0.12.37 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.44 0.13.11 7.0
  8 Taylor Kim   Sabre 127 0.16.49 0.13.14 8.0
  9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.16.50 0.13.15 9.0
  10 Johnson Bob       RSC   10.0
  10 Saunders Gard       RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   10.0

SpScR20 - D2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.13.40 0.10.46 1.0
  2 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.14.10 0.11.09 2.0
  3 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.14.19 0.11.16 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.14.35 0.11.29 4.0
  5 Tayler Nick   Sabre 127 0.15.35 0.12.16 5.0
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.16.11 0.12.45 6.0
  7 Taylor Kim   Sabre 127 0.16.20 0.12.52 7.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.17.05 0.13.27 8.0
  9 Markey Bruce   Sabre 127 0.17.17 0.13.37 9.0
  10 Johnson Bob       RSC   10.0
  10 Saunders Gard       RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   10.0

SpScR16 - D3 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.11.23 0.09.06 1.0
  2 Kuiy Gil   Pacer w/o spin 130.5 0.12.11 0.09.20 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 170.00 0.08.06 0.09.32 3.0
  4 Klatsmanyi Marcel and Allen Jake   420 115 0.11.28 0.09.58 4.0
  5 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.15.35 0.12.28 5.0
  6 Waller Declan   SABOT 160.5 0.10.29 0.13.04 6.0

SpScR17 - D3 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Kuiy Gil   Pacer w/o spin 130.5 0.11.24 0.08.44 1.0
  2 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.11.14 0.08.59 2.0
  3 Klatsmanyi Marcel and Allen Jake   420 115 0.10.22 0.09.01 3.0
  4 Markey Cody   Optimist 170.00 0.08.24 0.09.53 4.0
  5 Waller Declan   SABOT 160.5 0.08.59 0.11.12 5.0
  6 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.08.35 0.13.44 6.0

SpScR18 - D3 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.08.33 0.10.04 1.0
  2 Kuiy Gil   Pacer w/o spin 130.5 0.13.14 0.10.08 2.0
  3 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.13.24 0.10.43 3.0
  4 Klatsmanyi Marcel and Allen Jake   420 115 0.13.12 0.11.29 4.0
  5 Waller Declan   SABOT 160.5 0.09.58 0.12.25 5.0
  6 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.07.48 0.12.29 6.0

SpScR19 - D3 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.07.35 0.08.55 1.0
  2 Kuiy Gil   Pacer w/o spin 130.5 0.12.43 0.09.45 2.0
  3 Klatsmanyi Marcel and Allen Jake   420 115 0.11.14 0.09.46 3.0
  4 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.12.37 0.10.06 4.0
  5 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.07.28 0.11.57 5.0
  6 Waller Declan   SABOT 160.5 DNS   8.0

SpScR20 - D3 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Kuiy Gil   Pacer w/o spin 130.5 0.11.44 0.08.59 1.0
  2 Klatsmanyi Marcel and Allen Jake   420 115 0.11.40 0.10.09 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 170.00 0.08.44 0.10.16 3.0
  4 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.13.00 0.10.24 4.0
  5 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.06.49 0.10.54 5.0
  6 Waller Declan   SABOT 160.5 DNS   8.0

SpScR16 - HD1 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 130.5 0.13.59 0.10.43 1.0
  2 Hattrick Matthew   Laser 4.7 129.4 0.14.42 0.11.22 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 110.4 0.12.54 0.11.41 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 114.5 OOD   3.2
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.6 0.14.11 0.11.58 4.0
  6 Gray Rod   Laser Radial 121.8 0.14.54 0.12.14 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 117.4 RSC   5.1
  8 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.15.04 0.12.43 6.0
  9 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   7.0

SpScR17 - HD1 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hattrick Matthew   Laser 4.7 127. 0.13.54 0.10.57 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 127.7 0.14.01 0.10.59 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 118.3 0.13.27 0.11.22 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 114.5 OOD   3.2
  5 Gray Rod   Laser Radial 121.6 0.14.02 0.11.32 4.0
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118. 0.14.04 0.11.55 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 117.4 RSC   5.1
  8 Krempin David   Laser Radial 109.3 0.13.31 0.12.22 6.0
  9 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   7.0

SpScR18 - HD1 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 126.5 0.15.02 0.11.53 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 109.9 0.13.46 0.12.32 2.0
  3 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125.7 0.15.46 0.12.33 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 114.5 OOD   3.2
  5 Gray Rod   Laser Radial 122. 0.15.30 0.12.42 4.0
  6 Richards Billy   Laser Radial 118.4 0.15.54 0.13.26 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 117.4 RSC   5.1
  8 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   7.0
  8 Henry John Aussie Bob Laser Radial 119. DSQ   7.0

SpScR19 - HD1 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 126. 0.14.25 0.11.27 1.0
  2 Hattrick Matthew   Laser 4.7 126.2 0.14.57 0.11.51 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 119. 0.14.07 0.11.52 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 114.5 OOD   3.2
  5 Krempin David   Laser Radial 110.3 0.13.29 0.12.13 4.0
  6 Gray Rod   Laser Radial 122.8 0.15.08 0.12.19 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 117.4 RSC   5.1
  8 Richards Billy   Laser Radial 119.6 0.15.06 0.12.38 6.0
  9 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   7.0

SpScR20 - HD1 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 123. 0.14.22 0.11.41 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 124.7 0.14.53 0.11.56 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 110.3 0.13.13 0.11.59 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 114.5 OOD   3.2
  5 Richards Billy   Laser Radial 119.8 0.14.51 0.12.24 4.0
  6 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125.3 0.15.57 0.12.44 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 117.4 RSC   5.1
  8 House Stuart & Riley   Tasar 112.6 RSC   7.0
  9 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.2 DNS   8.0

SpScR16 - HD2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 151.3 0.16.55 0.11.11 1.0
  2 Grieve James   Sabre 122.9 0.14.44 0.11.59 2.0
  3 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 144.3 0.17.38 0.12.13 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 135. 0.16.33 0.12.16 4.0
  5 Taylor Kim   Sabre 130.4 0.16.16 0.12.28 5.0
  6 Hattrick Graeme   Sabre 125.2 0.15.38 0.12.29 6.0
  7 Ladewig John Resurgam Sabre 123.2 0.15.31 0.12.36 7.5
  7 Tayler Nick   Sabre 131.4 0.16.34 0.12.36 7.5
  9 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.3 0.17.40 0.12.46 9.0
  10 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   10.0
  10 Johnson Bob     9999999999 RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 RSC   10.0

SpScR17 - HD2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 122.4 0.13.20 0.10.54 1.0
  2 Tisdale Sean Hard On Sabre 133.4 0.14.34 0.10.55 2.5
  2 Tayler Nick   Sabre 130.6 0.14.15 0.10.55 2.5
  4 Markey Bruce   Sabre 147.8 0.16.47 0.11.21 4.0
  5 Grieve James   Sabre 120.6 0.13.45 0.11.24 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 129.4 0.15.06 0.11.40 6.0
  7 Hattrick Graeme   Sabre 124.2 0.14.58 0.12.03 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 137.5 0.16.43 0.12.09 8.0
  9 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 142.5 0.17.22 0.12.11 9.0
  10 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   10.0
  10 Johnson Bob     9999999999 RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 RSC   10.0

SpScR18 - HD2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Tisdale Sean Hard On Sabre 132.4 0.16.32 0.12.29 1.0
  2 Grieve James   Sabre 121. 0.15.17 0.12.38 2.0
  3 Markey Bruce   Sabre 148.1 0.18.45 0.12.40 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 121.4 0.15.31 0.12.47 4.0
  5 Hattrick Graeme   Sabre 124.7 0.16.27 0.13.11 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 143.1 0.19.40 0.13.45 6.0
  7 Tayler Nick   Sabre 129.6 0.17.56 0.13.50 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.1 0.19.29 0.14.06 8.0
  9 Taylor Kim   Sabre 130.2 0.18.41 0.14.21 9.0
  10 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   10.0
  10 Johnson Bob     9999999999 RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 RSC   10.0

SpScR19 - HD2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 147. 0.16.02 0.10.54 1.0
  2 Tayler Nick   Sabre 130.8 0.14.40 0.11.13 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 130.9 0.15.08 0.11.34 3.0
  4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 144.3 0.16.44 0.11.36 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.9 0.16.50 0.12.07 5.0
  6 Hattrick Graeme   Sabre 125. 0.15.11 0.12.09 6.0
  7 Grieve James   Sabre 120. 0.14.39 0.12.13 7.0
  8 Ladewig John Resurgam Sabre 120.8 0.14.52 0.12.18 8.0
  9 Taylor Kim   Sabre 131.1 0.16.49 0.12.50 9.0
  10 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   10.0
  10 Johnson Bob     9999999999 RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 RSC   10.0

SpScR20 - HD2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Tisdale Sean Hard On Sabre 130.2 0.14.10 0.10.53 1.0
  2 Grieve James   Sabre 120.8 0.13.40 0.11.19 2.0
  3 Hattrick Graeme   Sabre 125.7 0.14.19 0.11.23 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 139.7 0.16.11 0.11.35 4.0
  5 Markey Bruce   Sabre 145.5 0.17.17 0.11.53 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 143.6 0.17.05 0.11.54 6.0
  7 Ladewig John Resurgam Sabre 121.7 0.14.35 0.11.59 7.0
  8 Tayler Nick   Sabre 128.8 0.15.35 0.12.06 8.0
  9 Taylor Kim   Sabre 132.2 0.16.20 0.12.21 9.0
  10 Saunders Gard . . 9999999999 RSC   10.0
  10 Johnson Bob     9999999999 RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 RSC   10.0

SpScR16 - HD3 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Jones Alex   Laser 4.7 127.9 0.11.23 0.08.54 1.0
  2 Klatsmanyi Marcel and Allen Jake   420 126.4 0.11.28 0.09.04 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 174.8 0.08.06 0.09.16 3.0
  4 Kuiy Gil   Pacer w/o spin 130.5 0.12.11 0.09.20 4.0
  5 Waller Declan   SABOT 176.4 0.10.29 0.11.53 5.0
  6 Johnson Baden   Laser 4.7 125. 0.15.35 0.12.28 6.0

SpScR17 - HD3 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Klatsmanyi Marcel and Allen Jake   420 125.7 0.10.22 0.08.15 1.0
  2 Kuiy Gil   Pacer w/o spin 130.5 0.11.24 0.08.44 2.0
  3 Jones Alex   Laser 4.7 126.5 0.11.14 0.08.53 3.0
  4 Markey Cody   Optimist 174.6 0.08.24 0.09.37 4.0
  5 Waller Declan   SABOT 177.9 0.08.59 0.10.06 5.0
  6 Johnson Baden   Laser 4.7 126.5 0.08.35 0.13.34 6.0

SpScR18 - HD3 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 176.2 0.08.33 0.09.42 1.0
  2 Kuiy Gil   Pacer w/o spin 129.4 0.13.14 0.10.14 2.0
  3 Jones Alex   Laser 4.7 126. 0.13.24 0.10.38 3.0
  4 Klatsmanyi Marcel and Allen Jake   420 122.3 0.13.12 0.10.48 4.0
  5 Waller Declan   SABOT 180.9 0.09.58 0.11.01 5.0
  6 Johnson Baden   Laser 4.7 129.2 0.07.48 0.12.04 6.0

SpScR19 - HD3 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 173.7 0.07.35 0.08.44 1.0
  2 Klatsmanyi Marcel and Allen Jake   420 122.8 0.11.14 0.09.09 2.0
  3 Kuiy Gil   Pacer w/o spin 128.1 0.12.43 0.09.56 3.0
  4 Jones Alex   Laser 4.7 126.2 0.12.37 0.10.00 4.0
  5 Johnson Baden   Laser 4.7 130.6 0.07.28 0.11.26 5.0
  6 Waller Declan   SABOT 182.2 DNS   8.0

SpScR20 - HD3 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Kuiy Gil   Pacer w/o spin 129.7 0.11.44 0.09.03 1.0
  2 Klatsmanyi Marcel and Allen Jake   420 122.2 0.11.40 0.09.33 2.0
  3 Jones Alex   Laser 4.7 128. 0.13.00 0.10.09 3.0
  4 Markey Cody   Optimist 170.3 0.08.44 0.10.15 4.0
  5 Johnson Baden   Laser 4.7 132.7 0.06.49 0.10.16 5.0
  6 Waller Declan   SABOT 182.1 DNS   8.0

SpScR16 - comb D1&D2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.12.54 0.10.53 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.13.59 0.11.11 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 0.14.44 0.11.36 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   4.0
  4 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.14.42 0.11.46 4.0
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.11 0.11.58 5.0
  7 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.15.31 0.12.13 6.0
  8 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.15.38 0.12.19 7.0
  9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   7.1
  10 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.14.54 0.12.34 8.0
  11 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.15.04 0.12.43 9.0
  12 Taylor Kim   Sabre 127 0.16.16 0.12.49 10.0
  13 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.16.33 0.13.02 11.0
  14 Tayler Nick   Sabre 127 0.16.34 0.13.03 12.0
  15 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.55 0.13.19 13.0
  16 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.17.38 0.13.53 14.0
  17 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.17.40 0.13.55 15.0
  18 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   16.0
  18 Johnson Bob       RSC   16.0
  18 Saunders Gard       RSC   16.0
  18 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   16.0

SpScR17 - comb D1&D2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.13.20 0.10.30 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.13.45 0.10.50 2.0
  3 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.13.54 0.11.07 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   4.0
  5 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.01 0.11.13 4.5
  5 Tayler Nick   Sabre 127 0.14.15 0.11.13 4.5
  7 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.13.27 0.11.21 6.0
  8 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.31 0.11.24 7.0
  9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   7.1
  10 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.14.34 0.11.28 8.0
  11 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.14.58 0.11.47 9.0
  12 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.14.02 0.11.51 10.0
  13 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.04 0.11.52 11.0
  14 Taylor Kim   Sabre 127 0.15.06 0.11.53 12.0
  15 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.16.43 0.13.10 13.0
  16 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.47 0.13.13 14.0
  17 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.17.22 0.13.40 15.0
  18 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   16.0
  18 Johnson Bob       RSC   16.0
  18 Saunders Gard       RSC   16.0
  18 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   16.0

SpScR18 - comb D1&D2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.46 0.11.37 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.15.17 0.12.02 2.5
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.15.02 0.12.02 2.5
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.15.31 0.12.13 4.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   4.0
  6 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.15.46 0.12.37 5.0
  7 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.16.27 0.12.57 6.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.16.32 0.13.01 7.0
  9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   7.1
  10 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.15.30 0.13.05 8.0
  11 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.15.54 0.13.25 9.0
  12 Tayler Nick   Sabre 127 0.17.56 0.14.07 10.0
  13 Taylor Kim   Sabre 127 0.18.41 0.14.43 11.0
  14 Markey Bruce   Sabre 127 0.18.45 0.14.46 12.0
  15 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.19.29 0.15.20 13.0
  16 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.19.40 0.15.29 14.0
  17 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   16.0
  17 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 DSQ   16.0
  17 Johnson Bob       RSC   16.0
  17 Saunders Gard       RSC   16.0
  17 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   16.0

SpScR19 - comb D1&D2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.29 0.11.23 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.14.39 0.11.32 2.5
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.25 0.11.32 2.5
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   4.0
  4 Tayler Nick   Sabre 127 0.14.40 0.11.33 4.0
  6 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.14.52 0.11.42 5.0
  7 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.15.08 0.11.55 6.5
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.07 0.11.55 6.5
  9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   7.1
  10 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.15.11 0.11.57 8.0
  11 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.14.57 0.11.58 9.0
  12 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.02 0.12.37 10.0
  13 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.15.06 0.12.45 11.0
  14 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.15.08 0.12.46 12.0
  15 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.44 0.13.11 13.0
  16 Taylor Kim   Sabre 127 0.16.49 0.13.14 14.0
  17 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.16.50 0.13.15 15.0
  18 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   16.0
  18 Johnson Bob       RSC   16.0
  18 Saunders Gard       RSC   16.0
  18 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   16.0

SpScR20 - comb D1&D2 Fleet - 03/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.13.40 0.10.46 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.13 0.11.09 2.5
  2 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.14.10 0.11.09 2.5
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   4.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.14.19 0.11.16 4.0
  6 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.14.35 0.11.29 5.0
  7 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.53 0.11.54 6.0
  8 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.14.22 0.12.07 7.0
  9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 RSC   7.1
  10 Tayler Nick   Sabre 127 0.15.35 0.12.16 8.0
  11 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.14.51 0.12.32 9.0
  12 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.16.11 0.12.45 10.0
  13 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 0.15.57 0.12.46 11.0
  14 Taylor Kim   Sabre 127 0.16.20 0.12.52 12.0
  15 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.17.05 0.13.27 13.0
  16 Markey Bruce   Sabre 127 0.17.17 0.13.37 14.0
  17 House Stuart & Riley   Tasar 108 RSC   16.0
  17 Johnson Bob       RSC   16.0
  17 Saunders Gard       RSC   16.0
  17 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   16.0
  21 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 DNS   17.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNSCame to the start area but did not start
DSQDisqualification
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com