event burgee venue burgee

19-20 River Runners 4

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 14:29 on November 11, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

RR4R1 - D1 Fleet - 10/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5   1.09.52 0.58.58 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5   1.10.31 0.59.30 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 118.5   1.11.25 1.00.16 3.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   4.0

RR4R1 - D2 Fleet - 10/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127   1.15.14 0.59.14 1.0
  2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   1.16.51 1.00.31 2.0
  3 Tisdale Sean   Sabre 127   1.21.44 1.04.21 3.0
  4 Markey Bruce   Sabre 127   1.22.01 1.04.35 4.0
  5 Taylor Nicholas   Sabre 127   1.22.19 1.04.49 5.0
  6 Brodie Peter Low Impact Sabre 127   1.23.07 1.05.27 6.0
  7 Ollerenshaw David   Sabre 127   1.23.22 1.05.39 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127   1.24.02 1.06.10 8.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127   1.25.34 1.07.23 9.0

RR4R1 - D3 Fleet - 10/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Pacer w/o spin 130.5   0.42.38 0.32.40 1.0
  2 Johnson Baden   Laser 4.7 125   0.42.47 0.34.14 2.0
  3 Calder Caitlin   Optimist 170   0.29.34 0.34.47 3.0
  4 Markey Cody   Optimist 170.00   0.30.48 0.36.14 4.0
  5 Waller Declan   SABOT 160.5   0.31.03 0.38.41 5.0

RR4R1 - HD1 Fleet - 10/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 118.4 117.8 1.11.25 1.00.19 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 113.9 114.1 1.10.31 1.01.55 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 112. 112.4 1.09.52 1.02.23 3.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 114.4 114.4 OOD   4.0

RR4R1 - HD2 Fleet - 10/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 143.5 142.6 1.22.01 0.57.09 1.0
  2 Ollerenshaw David   Sabre 143.1 141.6 1.23.22 0.58.15 2.0
  3 Brodie Peter Low Impact Sabre 138.4 138.2 1.23.07 1.00.03 3.5
  3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 142.5 142.3 1.25.34 1.00.03 3.5
  5 Tisdale Sean   Sabre 133.4 133.9 1.21.44 1.01.16 5.0
  6 Scofield Ilan Soriaya Sabre 124.7 125.3 1.16.51 1.01.38 6.0
  7 Ladewig John Resurgam Sabre 120.8 121.6 1.15.14 1.02.17 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 134.2 135.2 1.24.02 1.02.37 8.0
  9 Taylor Nicholas   Sabre 127 128.1 1.22.19 1.04.49 9.0

RR4R1 - HD3 Fleet - 10/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Pacer w/o spin 130.5 129.9 0.42.38 0.32.40 1.0
  2 Johnson Baden   Laser 4.7 125. 124.7 0.42.47 0.34.14 2.0
  3 Calder Caitlin   Optimist 170 170.4 0.29.34 0.34.47 3.0
  4 Waller Declan   SABOT 176.4 177.1 0.31.03 0.35.12 4.0
  5 Markey Cody   Optimist 174.8 175.6 0.30.48 0.35.14 5.0

RR4R1 - comb D1&D2 Fleet - 10/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5   1.09.52 0.58.58 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127   1.15.14 0.59.14 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5   1.10.31 0.59.30 3.0
  4 Gray Rod   Laser Radial 118.5   1.11.25 1.00.16 4.0
  5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   1.16.51 1.00.31 5.0
  6 Tisdale Sean   Sabre 127   1.21.44 1.04.21 6.0
  7 Markey Bruce   Sabre 127   1.22.01 1.04.35 7.0
  8 Taylor Nicholas   Sabre 127   1.22.19 1.04.49 8.0
  9 Brodie Peter Low Impact Sabre 127   1.23.07 1.05.27 9.0
  10 Ollerenshaw David   Sabre 127   1.23.22 1.05.39 10.0
  11 Groves Mike Southern Blast Sabre 127   1.24.02 1.06.10 11.0
  12 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127   1.25.34 1.07.23 12.0
  13 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   13.0

RR4R1 - OWV Fleet - 10/11/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Johnson Bob         RSC 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RSCRace Support Crew points scored as RDGa 1



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com