event burgee venue burgee

19-20 Short Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 11:56 on November 27, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SpScR21 - D1 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.45 0.11.48 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.14.26 0.12.11 2.5
  2 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0.14.26 0.12.11 2.5
  4 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.15.16 0.12.13 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.14.55 0.12.35 5.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.15.01 0.12.40 6.0
  7 Edwards Tim   Laser 114 RSC   6.5
  8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.15.57 0.13.28 7.0

SpScR22 - D1 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.37 0.11.29 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.22 0.11.30 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.14.29 0.12.13 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.14.31 0.12.15 4.0
  5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0.15.05 0.12.44 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.15.30 0.13.05 6.0
  7 Edwards Tim   Laser 114 RSC   6.5
  8 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.16.54 0.13.31 7.0

SpScR23 - D1 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.13 0.11.09 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.09 0.11.19 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.13.29 0.11.23 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.50 0.11.40 4.0
  5 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.15.34 0.12.27 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.15.17 0.12.54 6.0
  7 Edwards Tim   Laser 114 RSC   6.5
  8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   9.0

SpScR24 - D1 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.14.24 0.12.09 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.15.48 0.13.20 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 125 0.16.55 0.13.32 3.0
  4 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.17.04 0.13.39 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.16.18 0.13.45 5.0
  6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.17.08 0.14.28 6.0
  7 Edwards Tim   Laser 114 RSC   6.5
  8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   9.0

SpScR25 - D1 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.14.05 0.11.53 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.15.37 0.12.30 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.15.10 0.12.48 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.15.28 0.13.03 4.0
  5 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.16.27 0.13.10 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.15.49 0.13.21 6.0
  7 Edwards Tim   Laser 114 RSC   6.5
  8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   9.0

SpScR21 - D2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.14.18 0.11.16 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.15.03 0.11.51 2.0
  3 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.15.32 0.12.14 3.0
  4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.45 0.13.11 4.0
  5 Markey Bruce   Sabre 127 0.17.17 0.13.37 5.0
  6 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.17.23 0.13.41 6.0
  7 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 0.18.00 0.13.48 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.17.35 0.13.51 8.0
  9 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 130.5 0.19.11 0.14.42 9.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   10.0

SpScR22 - D2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.13.57 0.10.59 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.14.04 0.11.05 2.0
  3 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.14.19 0.11.16 3.0
  4 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.14.47 0.11.38 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.15.16 0.12.01 5.0
  6 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 0.16.14 0.12.26 6.0
  7 Markey Bruce   Sabre 127 0.15.57 0.12.34 7.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.27 0.12.57 8.0
  9 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 130.5 0.18.54 0.14.29 9.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   10.0

SpScR23 - D2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.14.06 0.11.06 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.14.29 0.11.24 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.15.52 0.12.30 3.0
  4 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.16.01 0.12.37 4.0
  5 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 0.16.44 0.12.49 5.0
  6 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.33 0.13.02 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.17.02 0.13.25 7.0
  8 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 130.5 0.17.33 0.13.27 8.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   10.0
  10 Hattrick Graeme   Sabre 127 DNS   11.0

SpScR24 - D2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.14.52 0.11.42 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.15.21 0.12.05 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.16.14 0.12.47 3.0
  4 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.39 0.13.07 4.0
  5 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 0.17.16 0.13.14 5.0
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.17.09 0.13.30 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.20.09 0.15.52 7.0
  8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   10.0
  9 Hattrick Graeme   Sabre 127 DNS   11.0
  9 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 130.5 DNS   11.0

SpScR25 - D2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.15.27 0.12.10 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.15.38 0.12.19 2.0
  3 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.00 0.12.36 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.16.43 0.13.10 4.0
  5 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.17.00 0.13.23 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.19.22 0.15.15 6.0
  7 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   10.0
  8 Hattrick Graeme   Sabre 127 DNS   11.0
  8 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 DNS   11.0
  8 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 130.5 DNS   11.0

SpScR21 - D3 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.11.30 0.06.46 1.0
  2 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.08.41 0.06.57 2.0
  3 Calder Caitlin   Optimist 170 0.12.12 0.07.11 3.0

SpScR22 - D3 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.07.44 0.06.11 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 170.00 0.10.38 0.06.15 2.0
  3 Calder Caitlin   Optimist 170 0.11.07 0.06.32 3.0

SpScR23 - D3 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.10.15 0.06.02 1.0
  2 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.08.26 0.06.45 2.0
  3 Calder Caitlin   Optimist 170 0.11.37 0.06.50 3.0

SpScR24 - D3 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.14.12 0.08.21 1.0
  2 Calder Caitlin   Optimist 170 0.14.25 0.08.29 2.0
  3 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.11.40 0.09.20 3.0

SpScR25 - D3 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.08.21 0.06.41 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 170.00 0.12.44 0.07.29 2.0
  3 Calder Caitlin   Optimist 170 0.13.00 0.07.39 3.0

SpScR21 - HD1 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 124.9 0.14.45 0.11.49 1.0
  2 Jones Alex   Laser 4.7 128.9 0.15.16 0.11.51 2.0
  3 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 116.7 0.14.26 0.12.22 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 117.4 0.15.01 0.12.47 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 114.5 0.14.55 0.13.02 5.0
  6 Krempin David   Laser Radial 110.6 0.14.26 0.13.03 6.0
  6 Edwards Tim   Laser 112.7 RSC   6.0
  8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.15.57 0.13.28 7.0

SpScR22 - HD1 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 124.3 0.14.22 0.11.33 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 112.7 0.13.37 0.12.05 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 119.2 0.14.31 0.12.11 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.7 0.14.29 0.12.25 4.0
  5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 117.8 0.15.05 0.12.48 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120.5 0.15.30 0.12.52 6.0
  6 Edwards Tim   Laser 112.7 RSC   6.0
  8 Jones Alex   Laser 4.7 128.4 0.16.54 0.13.10 7.0

SpScR23 - HD1 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 123.1 0.14.09 0.11.30 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.8 0.13.29 0.11.33 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.6 0.13.50 0.11.40 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 111.9 0.13.13 0.11.49 4.0
  5 Jones Alex   Laser 4.7 129.2 0.15.34 0.12.03 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 121.3 0.15.17 0.12.36 6.0
  6 Edwards Tim   Laser 112.7 RSC   6.0
  8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   9.0

SpScR24 - HD1 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 112.3 0.14.24 0.12.49 1.0
  2 Jones Alex   Laser 4.7 130.1 0.17.04 0.13.07 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.8 0.15.48 0.13.18 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.3 0.16.18 0.13.20 4.0
  5 House Riley   Laser 4.7 122.8 0.16.55 0.13.47 5.0
  6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.7 0.17.08 0.14.41 6.0
  6 Edwards Tim   Laser 112.7 RSC   6.0
  8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   9.0

SpScR25 - HD1 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 123.6 0.15.37 0.12.38 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 111.2 0.14.05 0.12.40 2.0
  3 Jones Alex   Laser 4.7 129.7 0.16.27 0.12.41 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.9 0.15.10 0.12.45 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.4 0.15.49 0.12.55 5.0
  6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 117.4 0.15.28 0.13.10 6.0
  6 Edwards Tim   Laser 112.7 RSC   6.0
  8 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   9.0

SpScR21 - HD2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 144.3 0.16.45 0.11.36 1.0
  2 Markey Bruce   Sabre 146.2 0.17.17 0.11.49 2.0
  3 Grieve James   Sabre 119.7 0.14.18 0.11.57 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 122.3 0.15.03 0.12.18 4.0
  5 Hattrick Graeme   Sabre 124.8 0.15.32 0.12.27 5.0
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 139.5 0.17.35 0.12.36 6.0
  7 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 143.5 0.19.11 0.13.22 7.0
  8 Taylor Nicholas   Sabre 129.7 0.17.23 0.13.24 8.0
  9 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 0.18.00 0.13.48 9.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 RSC   10.0

SpScR22 - HD2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Southern Blast Sabre 140.2 0.15.16 0.10.53 1.0
  2 Markey Bruce   Sabre 145. 0.15.57 0.11.00 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 130.2 0.14.47 0.11.21 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 125.2 0.14.19 0.11.26 4.0
  5 Ladewig John Resurgam Sabre 122.4 0.14.04 0.11.30 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 142.3 0.16.27 0.11.34 6.0
  7 Grieve James   Sabre 119.1 0.13.57 0.11.43 7.0
  8 Richards Billy   Pacer w/o spin 131.3 0.16.14 0.12.22 8.0
  9 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 144. 0.18.54 0.13.08 9.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 RSC   10.0

SpScR23 - HD2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.4 0.15.52 0.11.28 1.0
  2 Markey Bruce   Sabre 143.5 0.16.33 0.11.32 2.0
  3 Grieve James   Sabre 119.6 0.14.06 0.11.47 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 122.6 0.14.29 0.11.49 4.0
  5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 142.6 0.17.02 0.11.57 5.0
  6 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 145.3 0.17.33 0.12.05 6.0
  7 Taylor Nicholas   Sabre 130.2 0.16.01 0.12.18 7.0
  8 Richards Billy   Pacer w/o spin 131.8 0.16.44 0.12.42 8.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 RSC   10.0
  10 Hattrick Graeme   Sabre 125.3 DNS   11.0

SpScR24 - HD2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 142.2 0.16.39 0.11.43 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 122.3 0.14.52 0.12.09 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 130.8 0.16.14 0.12.25 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.8 0.17.09 0.12.32 4.0
  5 Grieve James   Sabre 119.3 0.15.21 0.12.52 5.0
  6 Richards Billy   Pacer w/o spin 132.2 0.17.16 0.13.04 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 142.7 0.20.09 0.14.07 7.0
  8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 RSC   10.0
  9 Hattrick Graeme   Sabre 125.3 DNS   11.0
  9 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 145.6 DNS   11.0

SpScR25 - HD2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 140. 0.16.00 0.11.26 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 137.3 0.16.43 0.12.11 2.0
  3 Grieve James   Sabre 120.3 0.15.27 0.12.51 3.5
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 121.7 0.15.38 0.12.51 3.5
  5 Taylor Nicholas   Sabre 131. 0.17.00 0.12.59 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 144.2 0.19.22 0.13.26 6.0
  7 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 RSC   10.0
  8 Hattrick Graeme   Sabre 125.3 DNS   11.0
  8 Richards Billy   Pacer w/o spin 133.6 DNS   11.0
  8 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 145.6 DNS   11.0

SpScR21 - HD3 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Johnson Baden   Laser 4.7 133.7 0.08.41 0.06.30 1.0
  2 Calder Caitlin   Optimist 186.9 0.12.12 0.06.32 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 171.7 0.11.30 0.06.42 3.0

SpScR22 - HD3 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Johnson Baden   Laser 4.7 130.6 0.07.44 0.05.55 1.0
  2 Calder Caitlin   Optimist 182.8 0.11.07 0.06.05 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 168.2 0.10.38 0.06.19 3.0

SpScR23 - HD3 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 168.6 0.10.15 0.06.05 1.0
  2 Calder Caitlin   Optimist 183.3 0.11.37 0.06.20 2.0
  3 Johnson Baden   Laser 4.7 130.2 0.08.26 0.06.29 3.0

SpScR24 - HD3 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Optimist 183.8 0.14.25 0.07.51 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 167.6 0.14.12 0.08.28 2.0
  3 Johnson Baden   Laser 4.7 130.5 0.11.40 0.08.56 3.0

SpScR25 - HD3 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Johnson Baden   Laser 4.7 131.1 0.08.21 0.06.22 1.0
  2 Calder Caitlin   Optimist 181.6 0.13.00 0.07.10 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 168.5 0.12.44 0.07.33 3.0

SpScR21 - comb D1&D2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.14.18 0.11.16 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.45 0.11.48 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.15.03 0.11.51 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.14.26 0.12.11 4.5
  4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0.14.26 0.12.11 4.5
  6 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.15.16 0.12.13 6.0
  7 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.15.32 0.12.14 7.0
  8 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.14.55 0.12.35 8.0
  9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.15.01 0.12.40 9.0
  10 Edwards Tim   Laser 114 RSC   9.3
  11 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.45 0.13.11 10.0
  12 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.15.57 0.13.28 11.0
  13 Markey Bruce   Sabre 127 0.17.17 0.13.37 12.0
  14 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.17.23 0.13.41 13.0
  15 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 0.18.00 0.13.48 14.0
  16 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.17.35 0.13.51 15.0
  17 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 130.5 0.19.11 0.14.42 16.0
  18 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   17.0

SpScR22 - comb D1&D2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.13.57 0.10.59 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.14.04 0.11.05 2.0
  3 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.14.19 0.11.16 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.37 0.11.29 4.0
  5 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.22 0.11.30 5.0
  6 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.14.47 0.11.38 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.15.16 0.12.01 7.0
  8 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.14.29 0.12.13 8.0
  9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.14.31 0.12.15 9.0
  10 Edwards Tim   Laser 114 RSC   9.3
  11 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 0.16.14 0.12.26 10.0
  12 Markey Bruce   Sabre 127 0.15.57 0.12.34 11.0
  13 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0.15.05 0.12.44 12.0
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.27 0.12.57 13.0
  15 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.15.30 0.13.05 14.0
  16 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.16.54 0.13.31 15.0
  17 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 130.5 0.18.54 0.14.29 16.0
  18 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   17.0

SpScR23 - comb D1&D2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.14.06 0.11.06 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.13 0.11.09 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.09 0.11.19 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.13.29 0.11.23 4.0
  5 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.14.29 0.11.24 5.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.50 0.11.40 6.0
  7 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.15.34 0.12.27 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.15.52 0.12.30 8.0
  9 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.16.01 0.12.37 9.0
  10 Edwards Tim   Laser 114 RSC   9.3
  11 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 0.16.44 0.12.49 10.0
  12 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.15.17 0.12.54 11.0
  13 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.33 0.13.02 12.0
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.17.02 0.13.25 13.0
  15 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 130.5 0.17.33 0.13.27 14.0
  16 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   17.0
  17 Hattrick Graeme   Sabre 127 DNS   18.0
  17 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   18.0

SpScR24 - comb D1&D2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.14.52 0.11.42 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.15.21 0.12.05 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.14.24 0.12.09 3.0
  4 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.16.14 0.12.47 4.0
  5 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.39 0.13.07 5.0
  6 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 0.17.16 0.13.14 6.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.15.48 0.13.20 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.17.09 0.13.30 8.0
  9 House Riley   Laser 4.7 125 0.16.55 0.13.32 9.0
  10 Edwards Tim   Laser 114 RSC   9.3
  11 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.17.04 0.13.39 10.0
  12 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.16.18 0.13.45 11.0
  13 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.17.08 0.14.28 12.0
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.20.09 0.15.52 13.0
  15 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   17.0
  16 Hattrick Graeme   Sabre 127 DNS   18.0
  16 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   18.0
  16 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 130.5 DNS   18.0

SpScR25 - comb D1&D2 Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.14.05 0.11.53 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.15.27 0.12.10 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.15.38 0.12.19 3.0
  4 House Riley   Laser 4.7 125 0.15.37 0.12.30 4.0
  5 Markey Bruce   Sabre 127 0.16.00 0.12.36 5.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.15.10 0.12.48 6.0
  7 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.15.28 0.13.03 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.16.43 0.13.10 8.5
  8 Jones Alex   Laser 4.7 125 0.16.27 0.13.10 8.5
  10 Edwards Tim   Laser 114 RSC   9.3
  11 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.15.49 0.13.21 10.0
  12 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.17.00 0.13.23 11.0
  13 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.19.22 0.15.15 12.0
  14 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 RSC   17.0
  15 Hattrick Graeme   Sabre 127 DNS   18.0
  15 Richards Billy   Pacer w/o spin 130.5 DNS   18.0
  15 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   18.0
  15 Augustyniak Oliver   Pacer w/o spin 130.5 DNS   18.0

SpScR21 - OWV Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Saunders Gard . .   OOD 1.0
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 O'Brien Danny       RSC 1.0

SpScR22 - OWV Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Saunders Gard . .   OOD 1.0
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 O'Brien Danny       RSC 1.0

SpScR23 - OWV Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Saunders Gard . .   OOD 1.0
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 O'Brien Danny       RSC 1.0

SpScR24 - OWV Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Saunders Gard . .   OOD 1.0
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 O'Brien Danny       RSC 1.0

SpScR25 - OWV Fleet - 24/11/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Saunders Gard . .   OOD 1.0
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 O'Brien Danny       RSC 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa 1
RSCRace Support Crew points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com