event burgee venue burgee

19-20 Long Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 5:11 on December 3, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SpLcR11 - D1 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.18.10 0.15.20 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.18.34 0.15.40 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 125 0.19.55 0.15.56 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.19.28 0.16.26 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.21.21 0.18.01 5.0
  6 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.21.38 0.18.15 6.0

SpLcR12 - D1 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.21.02 0.17.45 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.21.07 0.17.49 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 125 0.23.00 0.18.24 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.22.14 0.18.46 4.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.25.19 0.21.22 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   8.0

SpLcR11 - D2 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 127 0.22.37 0.17.49 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.23.23 0.18.25 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.26.14 0.20.39 3.0
  4 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 OOD   7.5

SpLcR12 - D2 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 127 0.21.52 0.17.13 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.22.18 0.17.34 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNS   5.0
  4 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 OOD   7.5

SpLcR11 - D3 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Jones Alex   BUG 180 0.15.55 0.08.51 1.0
  2 Jessett Joy   Optimist 170 DNF   3.0
  3 Waller Declan   SABOT 160.5 RSC   6.8

SpLcR12 - D3 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Jones Alex   BUG 180 0.17.24 0.09.40 1.0
  2 Jessett Joy   Optimist 170 DNF   3.0
  3 Waller Declan   SABOT 160.5 RSC   6.8

SpLcR11 - HD1 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125. 0.19.55 0.15.56 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 115.7 0.18.34 0.16.03 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120.2 0.19.28 0.16.12 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 111.1 0.18.10 0.16.21 4.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 117.8 0.21.38 0.18.22 5.0
  6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 115.7 0.21.21 0.18.27 6.0

SpLcR12 - HD1 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Aussie Bob Laser Radial 115.3 0.21.07 0.18.19 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 124.2 0.23.00 0.18.31 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 111.1 0.21.02 0.18.56 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.2 0.22.14 0.19.08 4.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.3 0.25.19 0.21.24 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120. DNS   8.0

SpLcR11 - HD2 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 140.1 0.22.37 0.16.09 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 133.9 0.23.23 0.17.28 2.0
  3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 143.3 OOD   3.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127.1 0.26.14 0.20.38 3.0

SpLcR12 - HD2 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 140.2 0.21.52 0.15.36 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 130. 0.22.18 0.17.09 2.0
  3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 143.3 OOD   3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.4 DNS   5.0

SpLcR11 - HD3 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Jones Alex   BUG 179.9 0.15.55 0.08.51 1.0
  2 Jessett Joy   Optimist 170.1 DNF   3.0
  3 Waller Declan   SABOT 179.2 RSC   6.0

SpLcR12 - HD3 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Jones Alex   BUG 179.9 0.17.24 0.09.40 1.0
  2 Jessett Joy   Optimist 170.1 DNF   3.0
  3 Waller Declan   SABOT 179.2 RSC   6.0

SpLcR11 - comb D1&D2 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.18.10 0.15.20 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.18.34 0.15.40 2.0
  3 House Riley   Laser 4.7 125 0.19.55 0.15.56 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.19.28 0.16.26 4.0
  5 Markey Bruce   Sabre 127 0.22.37 0.17.49 5.0
  6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.21.21 0.18.01 6.0
  7 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.21.38 0.18.15 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.23.23 0.18.25 8.0
  9 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.26.14 0.20.39 9.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 OOD   13.5

SpLcR12 - comb D1&D2 Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Sabre 127 0.21.52 0.17.13 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.22.18 0.17.34 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.21.02 0.17.45 3.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.21.07 0.17.49 4.0
  5 House Riley   Laser 4.7 125 0.23.00 0.18.24 5.0
  6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.22.14 0.18.46 6.0
  7 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.25.19 0.21.22 7.0
  8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNS   11.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 DNS   11.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 OOD   13.5

SpLcR11 - OWV Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Jessett Ian       RSC 1.0
  1 Scells Bob       RSC 1.0
  1 Jones Simon       RSC 1.0
  1 O'Brien Danny       RSC 1.0

SpLcR12 - OWV Fleet - 1/12/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Jessett Ian       RSC 1.0
  1 Scells Bob       RSC 1.0
  1 Jones Simon       RSC 1.0
  1 O'Brien Danny       RSC 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 3
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RSCRace Support Crew points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com