event burgee venue burgee

19-20 Short Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 12:58 on December 10, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SpScR26 - D1 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.09.31 0.08.02 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.01 0.08.27 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.10.16 0.08.40 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.39 0.08.59 4.0
  5 Simons Brent Smokin Laser 114 0.10.21 0.09.05 5.0
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.11.38 0.09.49 6.0

SpScR27 - D1 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.11.20 0.09.34 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.13.11 0.11.08 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.35 0.11.28 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.13.55 0.11.45 4.0
  5 Simons Brent Smokin Laser 114 0.13.31 0.11.51 5.0
  6 Richards Billy   Laser Radial 118.5 DNS   8.0

SpScR28 - D1 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.12.50 0.10.50 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.12.56 0.10.55 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.13.22 0.11.17 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.13.42 0.11.34 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.17 0.12.03 5.0
  6 Simons Brent Smokin Laser 114 DNF   7.0

SpScR29 - D1 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.12.50 0.10.50 1.0
  2 Simons Brent Smokin Laser 114 0.13.10 0.11.33 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.44 0.11.35 3.5
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.13.43 0.11.35 3.5
  5 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.14.36 0.12.19 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.16.45 0.14.08 6.0

SpScR30 - D1 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.22 0.11.17 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.14.07 0.11.55 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.14.10 0.11.57 3.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.24 0.12.09 4.0
  5 Simons Brent Smokin Laser 114 0.14.01 0.12.18 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.14.38 0.12.21 6.0

SpScR26 - D2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.09.43 0.07.39 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 127 0.09.47 0.07.42 2.0
  3 Stanger Craig   Sabre 127 0.10.03 0.07.55 3.0
  4 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.32 0.08.18 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.11.05 0.08.44 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.11.15 0.08.51 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.12.37 0.09.56 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   8.0

SpScR27 - D2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.11.39 0.09.10 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.11.54 0.09.22 2.0
  3 Stanger Craig   Sabre 127 0.12.21 0.09.43 3.0
  4 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.12.35 0.09.54 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.13.09 0.10.21 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.13.12 0.10.24 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.14.43 0.11.35 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   8.0

SpScR28 - D2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.12.32 0.09.52 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.12.37 0.09.56 2.0
  3 Stanger Craig   Sabre 127 0.13.23 0.10.32 3.0
  4 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.13.50 0.10.54 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.14.05 0.11.05 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.14.56 0.11.46 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.41 0.13.08 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   8.0

SpScR29 - D2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.13.15 0.10.26 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.14.03 0.11.04 2.0
  3 Stanger Craig   Sabre 127 0.14.36 0.11.30 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.15.12 0.11.58 4.0
  5 Taylor Kim   Sabre 127 0.15.33 0.12.15 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.20 0.12.52 6.0
  7 Taylor Nicholas   Sabre 127 DNF   8.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   8.0

SpScR30 - D2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.13.56 0.10.58 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.14.17 0.11.15 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.15.13 0.11.59 3.0
  4 Stanger Craig   Sabre 127 0.15.35 0.12.16 4.0
  5 Taylor Kim   Sabre 127 0.15.42 0.12.22 5.0
  6 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.16.00 0.12.36 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.34 0.13.03 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   8.0

SpScR26 - D3 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Optimist 170 0.09.45 0.05.44 1.0
  2 Novello Cody   Sabre 127 0.07.35 0.05.58 2.0
  3 Waller Declan   SABOT 160.5 DNS   5.0

SpScR27 - D3 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   SABOT 160.5 0.10.51 0.06.46 1.0
  2 Calder Caitlin   Optimist 170 0.11.33 0.06.48 2.0
  3 Novello Cody   Sabre 127 0.12.27 0.09.48 3.0

SpScR28 - D3 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Optimist 170 0.14.03 0.08.16 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 160.5 DNS   5.0
  2 Novello Cody   Sabre 127 DNS   5.0

SpScR29 - D3 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Optimist 170 0.13.10 0.07.45 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 160.5 DNS   5.0
  2 Novello Cody   Sabre 127 DNS   5.0

SpScR26 - HD1 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.9 0.09.31 0.08.00 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 120.6 0.10.01 0.08.18 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.7 0.10.39 0.08.41 3.0
  4 Simons Brent Smokin Laser 113.3 0.10.21 0.09.08 4.0
  5 Krempin David   Laser Radial 111.1 0.10.16 0.09.14 5.0
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.2 0.11.38 0.09.51 6.0

SpScR27 - HD1 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 110.9 0.11.20 0.10.13 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 117.8 0.13.11 0.11.11 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 121.4 0.13.55 0.11.28 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 114.8 0.13.35 0.11.50 4.0
  5 Simons Brent Smokin Laser 112.9 0.13.31 0.11.58 5.0
  6 Richards Billy   Laser Radial 117.8 DNS   8.0

SpScR28 - HD1 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 121.3 0.13.22 0.11.01 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 115.5 0.12.56 0.11.12 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 117.8 0.13.42 0.11.38 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 109.5 0.12.50 0.11.43 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 116.9 0.14.17 0.12.13 5.0
  6 Simons Brent Smokin Laser 113.8 DNF   7.0

SpScR29 - HD1 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Simons Brent Smokin Laser 113.8 0.13.10 0.11.34 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 110.3 0.12.50 0.11.38 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 117.8 0.13.43 0.11.39 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 115.2 0.13.44 0.11.55 4.0
  5 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.14.36 0.12.19 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120.5 0.16.45 0.13.54 6.0

SpScR30 - HD1 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser Radial 119.1 0.14.07 0.11.51 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 121.5 0.14.38 0.12.03 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 109.7 0.13.22 0.12.11 3.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 117.2 0.14.24 0.12.17 4.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 115.2 0.14.10 0.12.18 5.0
  6 Simons Brent Smokin Laser 113. 0.14.01 0.12.24 6.0

SpScR26 - HD2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig   Sabre 127.1 0.10.03 0.07.54 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 132.3 0.10.32 0.07.58 2.0
  3 Grieve James   Sabre 121.3 0.09.43 0.08.01 3.0
  4 Gray Phil   Sabre 117.6 0.09.47 0.08.19 4.0
  5 Taylor Kim   Sabre 133.2 0.11.15 0.08.27 5.0
  6 Tisdale Sean Hard On Sabre 129. 0.11.05 0.08.36 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 145.9 0.12.37 0.08.39 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.4 RSC   7.1

SpScR27 - HD2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 131.9 0.12.35 0.09.32 1.0
  2 Stanger Craig   Sabre 126.5 0.12.21 0.09.46 2.0
  3 Grieve James   Sabre 121.2 0.11.54 0.09.49 3.5
  3 Taylor Kim   Sabre 134.4 0.13.12 0.09.49 3.5
  5 Gray Phil   Sabre 118.5 0.11.39 0.09.50 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 147. 0.14.43 0.10.01 6.0
  7 Tisdale Sean Hard On Sabre 129.9 0.13.09 0.10.07 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.4 RSC   7.1

SpScR28 - HD2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 121.2 0.12.37 0.10.25 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 131.4 0.13.50 0.10.32 2.0
  3 Gray Phil   Sabre 118.5 0.12.32 0.10.35 3.0
  4 Stanger Craig   Sabre 126.2 0.13.23 0.10.36 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 130.2 0.14.05 0.10.49 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 134.4 0.14.56 0.11.07 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 147.5 0.16.41 0.11.19 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.4 RSC   7.1

SpScR29 - HD2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 148. 0.16.20 0.11.02 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 118.4 0.13.15 0.11.11 2.0
  3 Taylor Kim   Sabre 134.7 0.15.33 0.11.33 3.0
  4 Stanger Craig   Sabre 126.3 0.14.36 0.11.34 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 130.6 0.15.12 0.11.38 5.0
  6 Grieve James   Sabre 120.6 0.14.03 0.11.39 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.4 RSC   7.1
  8 Taylor Nicholas   Sabre 131.2 DNF   8.0

SpScR30 - HD2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 148.2 0.16.34 0.11.11 1.0
  2 Tisdale Sean Hard On Sabre 131.7 0.15.13 0.11.33 2.0
  3 Taylor Kim   Sabre 135.8 0.15.42 0.11.34 3.0
  4 Grieve James   Sabre 121.7 0.14.17 0.11.44 4.0
  5 Gray Phil   Sabre 118.2 0.13.56 0.11.47 5.0
  6 Taylor Nicholas   Sabre 131.2 0.16.00 0.12.12 6.0
  7 Stanger Craig   Sabre 127.2 0.15.35 0.12.15 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.4 RSC   7.1

SpScR26 - HD3 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Optimist 183.5 0.09.45 0.05.19 1.0
  2 Novello Cody   Sabre 140.1 0.07.35 0.05.25 2.0
  3 Waller Declan   SABOT 182.1 DNS   5.0

SpScR27 - HD3 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   SABOT 182.1 0.10.51 0.05.57 1.0
  2 Calder Caitlin   Optimist 183.5 0.11.33 0.06.18 2.0
  3 Novello Cody   Sabre 140.1 0.12.27 0.08.53 3.0

SpScR28 - HD3 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Optimist 182.5 0.14.03 0.07.42 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 178.9 DNS   5.0
  2 Novello Cody   Sabre 141. DNS   5.0

SpScR29 - HD3 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Optimist 182.5 0.13.10 0.07.13 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 178.9 DNS   5.0
  2 Novello Cody   Sabre 141. DNS   5.0

SpScR26 - comb D1&D2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.09.43 0.07.39 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 127 0.09.47 0.07.42 2.0
  3 Stanger Craig   Sabre 127 0.10.03 0.07.55 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.09.31 0.08.02 4.0
  5 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.32 0.08.18 5.0
  6 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.01 0.08.27 6.0
  7 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.10.16 0.08.40 7.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.11.05 0.08.44 8.0
  9 Taylor Kim   Sabre 127 0.11.15 0.08.51 9.0
  10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.39 0.08.59 10.0
  11 Simons Brent Smokin Laser 114 0.10.21 0.09.05 11.0
  12 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.11.38 0.09.49 12.0
  13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   12.6
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.12.37 0.09.56 13.0

SpScR27 - comb D1&D2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.11.39 0.09.10 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.11.54 0.09.22 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.11.20 0.09.34 3.0
  4 Stanger Craig   Sabre 127 0.12.21 0.09.43 4.0
  5 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.12.35 0.09.54 5.0
  6 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.13.09 0.10.21 6.0
  7 Taylor Kim   Sabre 127 0.13.12 0.10.24 7.0
  8 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.13.11 0.11.08 8.0
  9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.35 0.11.28 9.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.14.43 0.11.35 10.0
  11 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.13.55 0.11.45 11.0
  12 Simons Brent Smokin Laser 114 0.13.31 0.11.51 12.0
  13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   12.6
  14 Richards Billy   Laser Radial 118.5 DNS   15.0

SpScR28 - comb D1&D2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.12.32 0.09.52 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.12.37 0.09.56 2.0
  3 Stanger Craig   Sabre 127 0.13.23 0.10.32 3.0
  4 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.12.50 0.10.50 4.0
  5 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.13.50 0.10.54 5.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.12.56 0.10.55 6.0
  7 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.14.05 0.11.05 7.0
  8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.13.22 0.11.17 8.0
  9 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.13.42 0.11.34 9.0
  10 Taylor Kim   Sabre 127 0.14.56 0.11.46 10.0
  11 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.17 0.12.03 11.0
  12 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.41 0.13.08 12.0
  13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   12.6
  14 Simons Brent Smokin Laser 114 DNF   14.0

SpScR29 - comb D1&D2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.13.15 0.10.26 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.12.50 0.10.50 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 0.14.03 0.11.04 3.0
  4 Stanger Craig   Sabre 127 0.14.36 0.11.30 4.0
  5 Simons Brent Smokin Laser 114 0.13.10 0.11.33 5.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.13.44 0.11.35 6.5
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.13.43 0.11.35 6.5
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.15.12 0.11.58 8.0
  9 Taylor Kim   Sabre 127 0.15.33 0.12.15 9.0
  10 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.14.36 0.12.19 10.0
  11 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.20 0.12.52 11.0
  12 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.16.45 0.14.08 12.0
  13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   12.6
  14 Taylor Nicholas   Sabre 127 DNF   14.0

SpScR30 - comb D1&D2 Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.13.56 0.10.58 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.14.17 0.11.15 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.13.22 0.11.17 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.14.07 0.11.55 4.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.14.10 0.11.57 5.0
  6 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.15.13 0.11.59 6.0
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.14.24 0.12.09 7.0
  8 Stanger Craig   Sabre 127 0.15.35 0.12.16 8.0
  9 Simons Brent Smokin Laser 114 0.14.01 0.12.18 9.0
  10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.14.38 0.12.21 10.0
  11 Taylor Kim   Sabre 127 0.15.42 0.12.22 11.0
  12 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.16.00 0.12.36 12.0
  13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   12.6
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.16.34 0.13.03 13.0

SpScR26 - OWV Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Saunders Gard . .   OOD 1.0

SpScR27 - OWV Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Saunders Gard . .   OOD 1.0

SpScR28 - OWV Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Saunders Gard . .   OOD 1.0

SpScR29 - OWV Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Saunders Gard . .   OOD 1.0

SpScR30 - OWV Fleet - 8/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Saunders Gard . .   OOD 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa 1
RSCRace Support Crew points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com