event burgee venue burgee

19-20 River Runners 5

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 13:05 on December 16, 2019

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

RR5R1 - comb D1&D2&D3 Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Tisdale Sean   Sabre 127   1 1.0
  2 Johnson Baden   Optimist 170 170 2 2.0
  3 Markey Cody   Pacer w/o spin 130.5   3 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127   4 4.0
  5 Krempin David   Laser Radial 118.5   5 5.0
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   6 6.0
  7 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5   7 7.0
  8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5   8 8.0
  9 Jones Alex   Laser 4.7 125   9 9.0
  10 Richards Norm   Hobie 14 96.5   10 10.0
  11 Ollerenshaw David   Sabre 127   RSC 11.0
  11 Waller Declan   SABOT 160.5   RSC 11.0
  11 Ladewig John Resurgam Sabre 127   RSC 11.0
  11 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127   OOD 11.0

RR5R2 - comb D1&D2&D3 Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127   1 1.0
  2 Johnson Baden   Optimist 170 170 2 2.0
  3 Tisdale Sean   Sabre 127   3 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127   4 4.0
  5 Markey Cody   Pacer w/o spin 130.5   5 5.0
  6 Krempin David   Laser Radial 118.5   6 6.0
  7 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5   7 7.0
  8 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5   8 8.0
  9 Richards Billy   Laser Radial 118.5   9 9.0
  10 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   10 10.0
  11 Richards Norm   Hobie 14 96.5   11 11.0
  12 Jones Alex   Laser 4.7 125   12 12.0
  13 Ollerenshaw David   Sabre 127   RSC 13.0
  13 Waller Declan   SABOT 160.5   RSC 13.0
  13 Ladewig John Resurgam Sabre 127   RSC 13.0
  13 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127   OOD 13.0

RR5R3 - comb D1&D2&D3 Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5   1 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 127   2 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5   3 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5   4 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127   5 5.0
  6 Markey Cody   Pacer w/o spin 130.5   6 6.0
  7 Tisdale Sean   Sabre 127   7 7.0
  8 Johnson Baden   Optimist 170 170 8 8.0
  9 Richards Norm   Hobie 14 96.5   9 9.0
  10 Richards Billy   Laser Radial 118.5   10 10.0
  11 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   11 11.0
  12 Ollerenshaw David   Sabre 127   RSC 13.0
  12 Waller Declan   SABOT 160.5   RSC 13.0
  12 Ladewig John Resurgam Sabre 127   RSC 13.0
  12 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127   OOD 13.0
  16 Jones Alex   Laser 4.7 125   DNS 14.0

RR5R4 - comb D1&D2&D3 Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127   1 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5   2 2.0
  3 Tisdale Sean   Sabre 127   3 3.0
  4 Markey Cody   Pacer w/o spin 130.5   4 4.0
  5 Richards Norm   Hobie 14 96.5   5 5.0
  6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5   6 6.0
  7 Richards Billy   Laser Radial 118.5   7 7.0
  8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5   8 8.0
  9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127   9 9.0
  10 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   10 10.0
  11 Ollerenshaw David   Sabre 127   RSC 13.0
  11 Waller Declan   SABOT 160.5   RSC 13.0
  11 Ladewig John Resurgam Sabre 127   RSC 13.0
  11 Hattrick Graeme   Pacer w/o spin 127   OOD 13.0
  15 Johnson Baden   Optimist 170 170 DNS 14.0
  15 Jones Alex   Laser 4.7 125   DNS 14.0

RR5R1 - D3 Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Johnson Baden   Optimist 170 170 2 1.0
  2 Markey Cody   Pacer w/o spin 130.5   3 2.0
  3 Waller Declan   SABOT 160.5   RSC 3.0

RR5R2 - D3 Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Johnson Baden   Optimist 170 170 2 1.0
  2 Markey Cody   Pacer w/o spin 130.5   5 2.0
  3 Waller Declan   SABOT 160.5   RSC 3.0

RR5R3 - D3 Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Markey Cody   Pacer w/o spin 130.5   6 1.0
  2 Johnson Baden   Optimist 170 170 8 2.0
  3 Waller Declan   SABOT 160.5   RSC 3.0

RR5R4 - D3 Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Markey Cody   Pacer w/o spin 130.5   4 1.0
  2 Waller Declan   SABOT 160.5   RSC 3.0
  3 Johnson Baden   Optimist 170 170 DNS 4.0

RR5R1 - OWV Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Johnson Bob         RSC 1.0
  1 Waller Rebecca         RSC 1.0

RR5R2 - OWV Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Johnson Bob         RSC 1.0
  1 Waller Rebecca         RSC 1.0

RR5R3 - OWV Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Johnson Bob         RSC 1.0
  1 Waller Rebecca         RSC 1.0

RR5R4 - OWV Fleet - 15/12/2019 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
  1 Johnson Bob         RSC 1.0
  1 Waller Rebecca         RSC 1.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNSCame to the start area but did not start
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com