event burgee venue burgee

19-20 Summer short Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 6:29 on January 22, 2020

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SmScR1 - D1 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.16.44 0.14.07 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.16.50 0.14.12 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.17.34 0.14.49 3.0
  4 Simons Brent Smokin Laser 114 0.17.07 0.15.01 4.0
  5 House Riley   Laser 4.7 125 0.19.09 0.15.19 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.18.37 0.15.43 6.0
  7 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 0.18.51 0.15.54 7.0
  8 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.19.12 0.16.12 8.0
  9 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 DNF   10.0

SmScR2 - D1 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125 0.16.34 0.13.15 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.15.54 0.13.25 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.16.05 0.13.34 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.16.20 0.13.47 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.16.21 0.13.48 5.0
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.16.37 0.14.01 6.0
  7 Simons Brent Smokin Laser 114 0.16.15 0.14.15 7.0
  8 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 0.17.28 0.14.44 8.0
  9 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.18.36 0.14.53 9.0

SmScR3 - D1 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.09 0.08.34 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.11.23 0.09.06 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.10.49 0.09.08 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.50 0.09.09 4.0
  5 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.11.09 0.09.25 5.0
  6 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.11.52 0.09.30 6.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.11.22 0.09.36 7.0
  8 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.11.25 0.09.38 8.0
  9 Simons Brent Smokin Laser 114 0.11.08 0.09.46 9.0
  10 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 0.11.37 0.09.48 10.0

SmScR4 - D1 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.51 0.10.00 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.12.04 0.10.11 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.12.11 0.10.17 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.12.14 0.10.19 4.0
  5 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.12.58 0.10.22 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.12.26 0.10.30 6.5
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.12.27 0.10.30 6.5
  8 House Riley   Laser 4.7 125 0.13.17 0.10.38 8.0
  9 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 0.13.01 0.10.59 9.0
  10 Simons Brent Smokin Laser 114 0.13.03 0.11.27 10.0

SmScR5 - D1 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.12.13 0.10.19 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.12.18 0.10.23 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.12.21 0.10.25 3.0
  4 Simons Brent Smokin Laser 114 0.12.12 0.10.42 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.12.45 0.10.46 5.0
  6 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.13.50 0.11.04 6.0
  7 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.13.17 0.11.13 7.0
  8 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.08 0.11.18 8.0
  9 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 0.13.46 0.11.37 9.0

SmScR1 - D2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.19.44 0.15.32 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.20.25 0.16.05 2.0
  3 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.20.31 0.16.09 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 OOD   4.0

SmScR2 - D2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.16.57 0.13.21 1.0
  2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.18.12 0.14.20 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.22.25 0.17.39 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 OOD   4.0

SmScR3 - D2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.11.36 0.09.08 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.13.09 0.10.21 2.0
  3 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.13.18 0.10.28 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 OOD   4.0

SmScR4 - D2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.13.39 0.10.45 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.13.51 0.10.54 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.15.15 0.12.00 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 OOD   4.0

SmScR5 - D2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.13.44 0.10.49 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.14.09 0.11.09 2.0
  3 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.14.25 0.11.21 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 OOD   4.0

SmScR1 - D3 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.12.03 0.07.05 1.0
  2 Jones Alex   BUG 180 0.13.38 0.07.34 2.0

SmScR2 - D3 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.16.12 0.09.32 1.0
  2 Jones Alex   BUG 180 RET   3.0

SmScR3 - D3 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.10.25 0.06.08 1.0

SmScR4 - D3 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.12.08 0.07.08 1.0

SmScR5 - D3 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.13.27 0.07.55 1.0

SmScR1 - HD1 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser Radial 123.2 0.16.50 0.13.40 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.8 0.16.44 0.14.05 2.0
  3 Markey Bruce   Laser Radial 130.4 0.18.51 0.14.27 3.0
  4 Simons Brent Smokin Laser 116.1 0.17.07 0.14.45 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.2 0.18.37 0.15.14 5.0
  6 House Riley   Laser 4.7 124.7 0.19.09 0.15.21 6.0
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 109.1 0.17.34 0.16.06 7.5
  7 Richards Norm   Laser Radial 119.2 0.19.12 0.16.06 7.5
  9 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 DNF   10.0

SmScR2 - HD1 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125.6 0.16.34 0.13.11 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 123. 0.16.21 0.13.18 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 120. 0.16.05 0.13.24 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 121.6 0.16.20 0.13.26 4.0
  5 Markey Bruce   Laser Radial 129.8 0.17.28 0.13.27 5.0
  6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 117.3 0.15.54 0.13.33 6.0
  7 Simons Brent Smokin Laser 116.3 0.16.15 0.13.58 7.0
  8 Kelly Tanya   Laser 4.7 125. 0.18.36 0.14.53 8.0
  9 Henry John Aussie Bob Laser Radial 109.8 0.16.37 0.15.08 9.0

SmScR3 - HD1 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 117.3 0.10.09 0.08.39 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.4 0.10.50 0.08.51 2.0
  3 Markey Bruce   Laser Radial 129.7 0.11.37 0.08.57 3.0
  4 House Riley   Laser 4.7 124.7 0.11.23 0.09.08 4.0
  5 Richards Billy   Laser Radial 121.5 0.11.09 0.09.11 5.0
  6 Kelly Tanya   Laser 4.7 125.6 0.11.52 0.09.27 6.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 119.8 0.11.22 0.09.29 7.0
  8 Krempin David   Laser Radial 113.5 0.10.49 0.09.32 8.5
  8 Simons Brent Smokin Laser 116.8 0.11.08 0.09.32 8.5
  10 Henry John Aussie Bob Laser Radial 110.4 0.11.25 0.10.20 10.0

SmScR4 - HD1 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser Radial 121.4 0.12.14 0.10.05 1.0
  2 Markey Bruce   Laser Radial 128.6 0.13.01 0.10.07 2.5
  2 Richards Norm   Laser Radial 120.4 0.12.11 0.10.07 2.5
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.2 0.11.51 0.10.12 4.0
  5 Kelly Tanya   Laser 4.7 126.2 0.12.58 0.10.16 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120.9 0.12.26 0.10.17 6.0
  7 Krempin David   Laser Radial 114.2 0.12.04 0.10.34 7.0
  8 House Riley   Laser 4.7 124.4 0.13.17 0.10.41 8.0
  9 Simons Brent Smokin Laser 117.5 0.13.03 0.11.06 9.0
  10 Henry John Aussie Bob Laser Radial 111.4 0.12.27 0.11.11 10.0

SmScR5 - HD1 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120.9 0.12.13 0.10.06 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 120.6 0.12.18 0.10.12 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 119.8 0.12.21 0.10.19 3.0
  4 Simons Brent Smokin Laser 118.1 0.12.12 0.10.20 4.0
  5 Markey Bruce   Laser Radial 128. 0.13.46 0.10.45 5.0
  6 Kelly Tanya   Laser 4.7 126.2 0.13.50 0.10.58 6.0
  7 House Riley   Laser 4.7 125.1 0.14.08 0.11.18 7.0
  8 Henry John Aussie Bob Laser Radial 111.9 0.12.45 0.11.24 8.0
  9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 115.9 0.13.17 0.11.28 9.0

SmScR1 - HD2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 139.5 0.20.31 0.14.42 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.2 0.20.25 0.14.59 2.0
  3 Grieve James   Sabre 116.3 0.19.44 0.16.58 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 118.1 OOD   4.0

SmScR2 - HD2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 138.8 0.18.12 0.13.07 1.0
  2 Grieve James   Sabre 116.8 0.16.57 0.14.31 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.2 0.22.25 0.16.28 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 118.1 OOD   4.0

SmScR3 - HD2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Southern Blast Sabre 137.3 0.13.09 0.09.35 1.0
  2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 136.5 0.13.18 0.09.45 2.0
  3 Grieve James   Sabre 117.6 0.11.36 0.09.52 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 118.1 OOD   4.0

SmScR4 - HD2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 136.6 0.13.39 0.10.00 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 137. 0.15.15 0.11.08 2.0
  3 Grieve James   Sabre 117.8 0.13.51 0.11.45 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 118.1 OOD   4.0

SmScR5 - HD2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.2 0.14.09 0.10.14 1.0
  2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 134.5 0.14.25 0.10.43 2.0
  3 Grieve James   Sabre 118.5 0.13.44 0.11.35 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 118.1 OOD   4.0

SmScR1 - HD3 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Jones Alex   BUG 179.9 0.13.38 0.07.35 1.0
  2 Waller Declan   Cadet International 153 0.12.53 0.08.25 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 134.2 0.12.03 0.08.59 3.0

SmScR2 - HD3 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Cadet International 154.1 0.15.32 0.10.05 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 135. 0.16.12 0.12.00 2.0
  3 Jones Alex   BUG 176.9 RET   4.0

SmScR3 - HD3 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Cadet International 154.1 0.10.06 0.06.33 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 135. 0.10.25 0.07.43 2.0

SmScR4 - HD3 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 135. 0.12.08 0.08.59 1.0
  2 Waller Declan   Cadet International 154.1 DNF   3.0

SmScR5 - HD3 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 135. 0.13.27 0.09.58 1.0

SmScR1 - comb D1&D2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.16.44 0.14.07 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.16.50 0.14.12 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.17.34 0.14.49 3.0
  4 Simons Brent Smokin Laser 114 0.17.07 0.15.01 4.0
  5 House Riley   Laser 4.7 125 0.19.09 0.15.19 5.0
  6 Grieve James   Sabre 127 0.19.44 0.15.32 6.0
  7 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.18.37 0.15.43 7.0
  8 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 0.18.51 0.15.54 8.0
  9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.20.25 0.16.05 9.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.20.31 0.16.09 10.0
  11 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.19.12 0.16.12 11.0
  12 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 DNF   13.0
  12 Ladewig John Resurgam Sabre 127 OOD   13.0

SmScR2 - comb D1&D2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 House Riley   Laser 4.7 125 0.16.34 0.13.15 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.16.57 0.13.21 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.15.54 0.13.25 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.16.05 0.13.34 4.0
  5 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.16.20 0.13.47 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.16.21 0.13.48 6.0
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.16.37 0.14.01 7.0
  8 Simons Brent Smokin Laser 114 0.16.15 0.14.15 8.0
  9 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.18.12 0.14.20 9.0
  10 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 0.17.28 0.14.44 10.0
  11 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.18.36 0.14.53 11.0
  12 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.22.25 0.17.39 12.0
  13 Ladewig John Resurgam Sabre 127 OOD   13.0

SmScR3 - comb D1&D2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.09 0.08.34 1.0
  2 House Riley   Laser 4.7 125 0.11.23 0.09.06 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 0.11.36 0.09.08 3.5
  3 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.10.49 0.09.08 3.5
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.50 0.09.09 5.0
  6 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.11.09 0.09.25 6.0
  7 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.11.52 0.09.30 7.0
  8 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.11.22 0.09.36 8.0
  9 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.11.25 0.09.38 9.0
  10 Simons Brent Smokin Laser 114 0.11.08 0.09.46 10.0
  11 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 0.11.37 0.09.48 11.0
  12 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.13.09 0.10.21 12.0
  13 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.13.18 0.10.28 13.0
  14 Ladewig John Resurgam Sabre 127 OOD   14.0

SmScR4 - comb D1&D2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.51 0.10.00 1.0
  2 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.12.04 0.10.11 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.12.11 0.10.17 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.12.14 0.10.19 4.0
  5 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.12.58 0.10.22 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.12.26 0.10.30 6.5
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.12.27 0.10.30 6.5
  8 House Riley   Laser 4.7 125 0.13.17 0.10.38 8.0
  9 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.13.39 0.10.45 9.0
  10 Grieve James   Sabre 127 0.13.51 0.10.54 10.0
  11 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 0.13.01 0.10.59 11.0
  12 Simons Brent Smokin Laser 114 0.13.03 0.11.27 12.0
  13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.15.15 0.12.00 13.0
  14 Ladewig John Resurgam Sabre 127 OOD   14.0

SmScR5 - comb D1&D2 Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.12.13 0.10.19 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.12.18 0.10.23 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.12.21 0.10.25 3.0
  4 Simons Brent Smokin Laser 114 0.12.12 0.10.42 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.12.45 0.10.46 5.0
  6 Grieve James   Sabre 127 0.13.44 0.10.49 6.0
  7 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.13.50 0.11.04 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.14.09 0.11.09 8.0
  9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.13.17 0.11.13 9.0
  10 House Riley   Laser 4.7 125 0.14.08 0.11.18 10.0
  11 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.14.25 0.11.21 11.0
  12 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 0.13.46 0.11.37 12.0
  13 Ladewig John Resurgam Sabre 127 OOD   13.0

SmScR1 - OWV Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR2 - OWV Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR3 - OWV Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR4 - OWV Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR5 - OWV Fleet - 19/01/20 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 House Stuart       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies
RSCRace Support Crew points scored as RDGa 1



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com